Profile cover photo
Profile photo
Jan Korbel
1,228 followers -
Mainstreamoví ekonomové se pletou, když si myslí, že další levné peníze pumpované do ekonomiky nám pomohou. Opak je pravdou. Ublíží nám.
Mainstreamoví ekonomové se pletou, když si myslí, že další levné peníze pumpované do ekonomiky nám pomohou. Opak je pravdou. Ublíží nám.

1,228 followers
About
Posts

Post has attachment
Snad si čím dál víc lidí uvědomuje ten průser, co centrální banky vytvořily
Samozřejmě vidí jen část skutečnosti: "Many doomsayers worried that the Fed tightening that began in 2004 would help prompt a recession — and it eventually did, in 2008. Though rates are still historically low in the United States, the Federal Reserve began to raise them more than two years ago and is expected to continue tightening them into next year."

Problém není to, že Fed sazby nakonec zvedne. Problém je přesně to, že je nechává předtím příliš nízko. Potažmo je problém v tom, že je vůbec řídí, ale to je na delší povídání.

"The Fed’s tightening is already rattling emerging markets. When the American markets start feeling it, the results are likely be very different from 2008 — corporate meltdowns rather than mortgage defaults, and bond and pension funds affected before big investment banks."

Souhlas. A dost možná problémy států splácet dluh, aniž by ho centrální banka přímo nakupovala - tj. tiskla peníze.

"If a downturn follows, it is more likely to be a normal recession than another 100-year storm, like 2008. Most economists put the probability of such a recession hitting before the end of 2020 at less than 20 percent."

No, tak to si povíme. Všechno je to o tom, jak moc nechají centrální banky globální ekonomiku pročistit. Pokud neudělají nic, pak to bude rozhodně více než "100-year storm". Ale dá se čekat, že při větších náznacích otřesu se opět vrátí k tomu jedinému, co umí - tisknutí peněz.

Otázka je, jak dlouho to bude fungovat, aniž by to opravdu nezvedlo inflaci. A co udělají centrální banky, až ji to zvedne.

A pak je tu ještě to, jak dlouho to vydrží struktura naší civilizace, když čím dál víc lidí bude kvůli tomuhle centrálnímu plánování žít hůř a bude čím dál ochotnější poslouchat politiky, kteří nabídnou výraznou změnu systému.
Add a comment...

Post has attachment
Ne, že by nikdo nic netušil
Cituji: "We have healed some of the wounds but we haven't really addressed the underlying problems," Bäte said, on the legacy from the 2008 global financial crisis.
He pointed to issues such as "totally underfunded" pension systems and promised benefits to citizens, particularly the elderly, which are unlikely to be financed "because our children will not do that."
Add a comment...

Post has attachment
"A recovery that is based around high and rising levels of debt is really no recovery at all. The world economy is, in all material respects, the same as it was in the run-up to the 2008 crisis. The necessary reforms to a flawed model have not taken place…"
Add a comment...

Post has attachment
Pár uvedení na pravou míru
Leoš Rousek relativně dobře shrnuje nástup "hypoteční krize". Dovolím si dodat, že už ta "dot.com" bublina byla z určité části vinou Fedu, který nezvedal úroky dostatečně rychle tváří tvář rostoucím akciím. Ale to je drobnost.

Co mi opravdu vadí a je naivní, je závěr, který z celého pohledu do nedávné historie udělá: "Svět se sice za posledních deset let poučil z chyb a oklepal ze škod, které napáchaly lživé hypotéky, to se ale pár let po splasknutí internetové bubliny zdálo také. Vidina rychlého zbohatnutí umí lidem doslova zatemnit mozky."

Kde začít?…
Tak předně jsme se zjevně nepoučili! Autor stráví odstavce tím, jak Fed snížil úrokovou sazbu na 1 % a jak to dalo základ pro další krizi, aniž by nějak okomentoval to, že tu krizi pak "léčil" nejen tím, že držel úrokové sazby na 0 % následujících víc jak 8 let. I po 10 letech je předkrizových 6 % daleko v nedohlednu. Ale nejen to, Fed také přímo natisknul přes 4 bilióny dolarů a nakupoval za ně kde co, hlavně státní dluh a hypoteční dluhopisy.

A že "vidina rychlého zbohatnutí umí lidem doslova zatemnit mozky?" Fakt? Nejednali náhodou všichni naprosto racionálně v tváří tvář podmínkám, které jim Fed připravil v podobě nízkých sazeb a stát podpořil ručením hypoték?

A jakou lekci mohli takoví hráči získat z toho, jak dopadli? No, že je to v pohodě, protože je Fed (stát) příště zase vykoupí. Můžou riskovat co chtějí a nic se jim nestane. Zisky jsou jejich ztráty nás všech.

Takže závěr měl být, že se můžeme jen dohadovat, jak velký průser bude desetiletí nulových úroků, které tentokrát nebyli jen od Fedu ale od všech velkých centrálních bank + přímé tisknutí nevídaných částek (Fed přes 4 bilióny $, ECB přes 4 bilióny Eur, ostatní banky se také přidaly).
Add a comment...

Post has attachment
Viděli blížící se krizi v 2008. Co si myslí teď?
Spoiler alert: Nic dobrého.
Add a comment...

Post has attachment
Úrokové sazby a ČNB
Aktuální úroková míra: 1,25 %.
Aktuální inflace deklarovaná ČNB: 2,5 %.
Reálná úroková míra tedy -1,25 %.

<ironie>Skutečně tvrdé podmínky pro ekonomiku.</ironie>
Ta se na oplátku v některých sektorech přehřívá.
Ale i přesto stát hospodaří se schodkem.
Mnozí říkají "projídáme tlustá léta". Já říkám "prožíráme ještě víc dluhu a levných peněz - ještě víc zítřka".

PS: Kolem přestřelení inflačního cílování z nějakého důvodu není zdaleka takový humbuk, jako kdyby byla inflace pod cílem.
Add a comment...

Post has attachment
Post hoc, ergo propter hoc
Cituji: "What's the leading cause of breaking an economy? Too tight Fed policy. What's the leading reason the Fed goes too tight? Because they think economies are A-plus, they raise rates too much, and they wind up choking off an economy," said Bianco on CNBC's "Trading Nation" on Monday.
Konec citátu.

Latinské "Post hoc, ergo propter hoc" se používá pro vyjádření logické chyby, kdy někdo tvrdí, že jelikož jev B následuje za jevem A, je A příčinou pro B. To je často hrubý omyl.
A je tomu tak i zde. Příčinou ekonomického propadu není to, že Fed zvedne sazby. Příčinou je to, že Fed tím, že drží sazby níž, než by měly být, dá vzniknout bublině, kterou pak sám, tím jak se snaží dostat sazby tam, kde by měly být, propíchne.
Je třeba si uvědomit, že tady Fed hraje jen úlohu, jak to říct… nevyhnutelného. I kdyby ty sazby nezvedl, bublina by stejně splaskla.

Názory autora odkazovaného článku jsou prostě jen ukázka toho, jak dokáží mainstream ekonomové uvažovat a jak rychle zapomínají a chybí jim elementární historický nadhled.

Tvrdit, že současné sazby se blíží tomu, aby byly nebezpečně vysoké, je nehoráznost. Stačí se podívat do statistik. Jsme stále ještě hluboce pod historickými průměry.

Platí to, co tvrdím od té doby, co se Fed a ostatní banky rozhodly pro ultra nízké sazby a tisknutí peněz: Nic jste nevyřešili. Jen znovu nafukujete bublinu, která musí splasknout. Můžete tu hru prodlužovat, ale nakonec budete muset kapitulovat realitě. Jestli se vám v mezičase podaří rozjet velkou inflaci, nebo rozvrátit ekonomiku tak, že v ní bude hrstka ultra bohatých a drtivá většina na tom bude tak, že bude podporovat síly, které chtějí ten systém jakkoli převrátit, se uvidí. Každopádně nemůže být výsledkem zdravá ekonomika.
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Feťák, kterého zásobuje ECB
Až dojdou dávky (nízké úroky a přímé nákupy státních dluhopisů natištěnými eury) přijde pořádný absťák.
Itálie v tom není zdaleka sama.
Add a comment...

Post has attachment
Příklad toho, jak se vyvádí ze státem ovládaných "firem" peníze
Je to horší, ale za to dražší.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded