Profile cover photo
Profile photo
Nazmi Köse
About
Posts

Post has shared content
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-05-31
13 Photos - View album

Post has shared content

Post has attachment

Post has attachment
Photo

Post has attachment
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-05-31
17 Photos - View album

Post has attachment
Photo
Photo
17 01 2014
4 Photos - View album

Post has shared content
BABA OLMAK yada OLMAMAK işte bütün mesele BU...

Bu yazı benim ilk yazım ve defter boş kalmasın diye bir şeyler karalayayım dedim.

Hepimizin bir biyolojik babası var elbet. Gerçekten de baba olabildiler mi? Yada biz biyolojik babalık haricinde iyi bir baba olabiliyor muyuz?

Öncelikle bildiğimiz gibi baba olmak için bizi seven karşı cinse ve bir çocuğa ihtiyacımız var. Tabii ki burada çocuk yapma aşamalarını yazmıyorum, bu aşamaları bildiğinizi varsayıyorum :)

1) Bence öncelikle çocuğumuzu yetiştirirken babamızın bizi yetiştirirken yaptığı doğruları yapıp, yaptığı yanlışları yapmamaya çalışarak işe başlayabiliriz. Sanırım bu çocuğumuza yapacağımız en büyük iyilik olur :) 
2) Eşimizin çocuğunuzu yetiştirmede gözlemlediğiniz yanlışlarını onu kırmadan güzel bir dille, aydınlatıcı ve mantıklı sebeplere dayanarak ona anlatmak.
3) Çocuktur nasıl olsa anlatsam da anlamaz diyerek sinirli ve yüksek sesle yaptığı hata her ne ise yapmamasını için bağırmak yerine çocuğunuzun onun seviyesine inerek hatasını anlatmak. Çünkü çocuk mimiklerden, duygulardan sizden daha iyi anlar.
4) Baba olduğunuzu hissettirmek için sürekli baskıcı olmaya çalışmayın. O zaten sizin onun babası olduğunu ve isterseniz baskıcı olabileceğinizi bilir. Emin olun ki çocuğunuzun baskıcı baba yerine hemcinsinden yetişkin bir arkadaşa daha çok ihtiyacı var.
5) Ne kadar içinizden gelse de sürekli sevginizi gösterip onu yada onları bunaltmayın. Çocuk çok uyanıktır bunu aleyhinizde delil olarak kullanabilir :)
6) Yeri geldiğinde çocuğunuza hayır, olmaz demesini bilin ancak açıklamasını kesinlikle yapın ve kararınızda geri vites yapmayın :) Bu babada otorite boşluğu yaratır. O yüzden hayır, olmaz demeden önce çok iyi düşünüp olup olmayacağına iyi karar verilmeli.

Arkadaşlar burada yazdıklarım kesinlikle sadece ve sadece benim düşüncelerim. Yanlış maddeler varsa düzeltiriz. Bu maddeleri aklıma geldikçe ve zamanım oldukça güncellenecek. Madde madde de ilerlemeyecek arada alıntılar, babalık hakkında güzel sözler olacak. Bir şeyler karalıya cağız kısacası. 

Post has attachment
Symmetry by uiethma

Post has attachment
Cute Squirrel / Sevimli Sincap by Nazmi Köse
Wait while more posts are being loaded