Profile cover photo
Profile photo
KAÇAK AVCILARI
8 followers -
su kaçak bulma, kaçak tespiti, kırmadan kaçak bulma, su kaçağı, lavabo tıkanıklık açma, banyo tıkanıklık açma, kanal görüntüleme, kanal açma, petek yıkama, petek temizleme,radyatör temizleme, radyatör yıkama, kalorifer temizleme, tesisat temizleme
su kaçak bulma, kaçak tespiti, kırmadan kaçak bulma, su kaçağı, lavabo tıkanıklık açma, banyo tıkanıklık açma, kanal görüntüleme, kanal açma, petek yıkama, petek temizleme,radyatör temizleme, radyatör yıkama, kalorifer temizleme, tesisat temizleme

8 followers
About
Posts

Post has attachment
Binalarda temiz su tesisatı projesi çizilirken şebeke basıncı olarak 4 – 5  bar alınır. Bu basınç konforlu bir şekilde su kullanmak için yeterli bir basınçtır. Ancak şebekeden gelen basınç bazen bu değerlerin çok üzerinde olabilmektedir.
Ayrıca çok katlı binaların sıhhi tesisat imalatlarında soğuk su kolonu tek zon üzerinden yapılmışsa yapılan en büyük hata soğuk su tesisatı imalatı esnasında kat girişlerine basınç düşürücü koyulmamasıdır. 
Zemin katta bulunan bir mahale gelen basınç ile 10. kata gelen su basıncı tabi ki aynı olmayacaktır. Peki hidrofor basıncı hangi daireye göre ayarlanmalıdır. Zemin katta 5 bar olan basınç 10. kata çıkıldığında 2 bar seviyelerinin altına düşecektir. Bundan dolayı konfor şartları sağlanamayacaktır. Tersi bir durumda ise 10. katta 5 bar elde etmek istediğimizde zemin katta bulunan mahalde basınç 8 bar seviyesinin üzerine çıkacaktır. 
Bu durumda zamanla daire içi tesisatta problemlere, su kaçağı risklerine yol açabilmektedir. Bu problemlerin en sık karşılaşılanları;
Rezervuar iç takımının arızalanması: Yüksek basınca maruz kalan iç takım doldurma gurubu zamanla işlevini yapamaz hale gelecektir. Su sızıntı şeklinde klozetinizin veya tuvalet taşınızın içine akmaya başlayacaktır.
Fleks patlaması veya deformasyonu: Zaman içinde rezervuar, evye bataryası, lavabo bataryası vb. yerlere bağlı olan fleksler patlayacak ve su kaçağı evinizde / iş yerinizde ve hatta komşularınızda büyük hasarlara yol açacaktır.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Su kaçağı problemi hayatımızı maddi ve manevi olarak etkileyen bir sorundur. Su kaçağı problemini daha fazla sorun olmaktan çıkarırken daha büyük problem haline getirmemek için kesinlikle profesyonel destek almanız gerekir. Yeterli donanıma ve tecrübeye sahip olmayan bir tesisatçı çağırmanız durumunda su kaçağı bulunana kadar banyonuzda veya mutfağınızda kırılmadık yer kalmayacaktır. Bu da ustanın şansına bağlı olarak ufak bir tadilat haline dönüşmektedir.
Su kaçağı problemi tadilat işine dönüşmemesi için KAÇAK AVCILARI gibi işini bilen, tecrübeli ve  yeterli ekipmana sahip tesisatçı firmasıyla irtibata geçmelisiniz.
Su kaçağı problemi gibi; Lavabo tıkanıklığı problemi, tuvalet tıkanıklığı problemi, kanal tıkanıklığı problemi de yine aynı şekilde profesyonel tesisatçı ekibiyle çözülmelidir.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kırmadan su kaçağı bulma işi ancak profesyonel ekiplerin teknolojik cihazlar ile yapabilecekleri bir işlemdir. Bu işlemde kullanılan su kaçağı bulma cihazı veya cihazları sadece yeterli değildir. Bu cihazları kullanan tesisat ustasının da işini biliyor olması gerekir. Noktasal su kaçağı bulurken su kaçağının şekline göre usta tesisatın neresinden su kaçağını aramaya başlayacağını tayin edebilmelidir. Tecrübesiz bir usta çok kısa sürebilecek bir tespiti saatlerce uzatabilir. Daire içi su kaçağı bulma işleminde ustaların en büyük yardımcısı termal kameralardır. Termal kamera ile su kaçağı tespiti tek başına her zaman kesin sonuç vermemiş olsa bile tesisat borularının nereden geçtiklerini göstererek işin büyük bir yükünü almış olacaktır. Usta termal kamera ile tespit yaptıktan sonra emin olamıyor ise dinleme cihazı kullanarak kaçağı bulacaktır. 

Eskiden eve gelen su tesisatçısı tecrübeleri doğrultusunda tahminler yaparak kırmaya başlardı. Maalesef bu kırımlar genellikle banyo da su kaçağı bulma işleminden çok banyo tadilatına dönüşürdü. Veya aynı şey mutfakta su kaçağı içinde geçerliydi. Tecrübeli ustalar ve teknolojik su kaçağı tespit cihazı ile artık kırmadan önce su sızıntısı yeri noktasal olarak bulunarak işlem yapılmaktadır. 

Kırmadan su kaçağı bulmak için başta da bahsedildiği gibi tecrübeli usta olmazsa olmazdır. Tecrübesiz bir usta cihazı nasıl kullanacağını bilse bile cihaz verilerini çok başarılı bir şekilde yorumlayamayabilir.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Alt daireye su akıyor gibi bir sorun karşımıza çok çıkan ve komşuluk ilişkilerini olumsuz etkileyen bir durumdur.  Bu durumu incelerken öncelikli yapılması gereken işlemler vardır. Alt kata su akıyor olması sorunun kesinlikle sizin dairenizden olduğu anlamına gelmez. Kırmadan su kaçağı bulmak için ilk olarak yapılması gereken şey tespit yapmaktır. Su kaçağı bulma işleminde ilk önce kaçağın tesisatın hangi bölümünde olduğu bulunmalıdır. Su kaçağı temiz su tesisatında, pis su tesisatında veya kalorifer tesisatında olabilir. Ayrıca alt kata su akıyor olması tesisatınız bir sorunu olmaya da bilir. Banyonuz da bulunan seramiklerin derzlerinde bulunan eksikler de alt kata su kaçmasını sağlayabilir.
Alt daireye su akıntısı şekli su kaçağının tesisatın hangi bölümünden olduğunu tespit etmekte çok önemlidir. Su sızıntısı şekli , akan suyun rengi , kokusu , akış hızı gibi gözlemlenmesi gereken faktörler vardır.
Alt daireye su akıyor demek su kaçağının sizin dairenizden olduğunun kanıtı değildir. Su kendisine bulduğu en kolay yerden ilerler ve en zayıf noktadan kendisini dışarı verir. Alt daireye su akması nedeni üst katınız veya üst katlarınızdan birinde meydana gelmiş olan bir su kaçağından olabilir.
Aynı şekilde üst kattan su geliyor gibi bir sorunla direk üst katınızda bulunan komşunuzla ilişkinizi bozmak yerine profesyonel bir yardım almanız çok daha faydalı olacaktır.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Logar açma diye bir şey yoktur. Çünkü aslında terminolojide sıhhi tesisat için kullanılan Logar diye bir kelime yoktur. Logar kelimesinin doğrusu rögar dır ve bu kelime Fransızca regard kelimesinden gelmektedir. Regard ise bakmak anlamına gelir.
Maalesef sektörümüzde bulunan bir çok firmanın internet sitesinde gider açma, tıkanıklık açma, gider tıkanıklığı açma, lavabo tıkanıklığı açma, tuvalet tıkanıklığı açma vb. tanımlar yerine logar açma gibi yanlış bir tanımlama kullanılmaktadır. Bunun üç nedeni olabilir. 
Bunlardan birincisi; firma yetkililerinin de bu kelimenin anlamını bilmiyor olması ki bu kabul edilemez bir şeydir. Bu sektörde hizmet veren bir firmanın çalışmakta olduğu ana konulardan birinde bilgi sahibi olmaması ki bu da o firmanın kendini geliştiremediğinin kanıtıdır, ya o firmanın bir firma olmadığının ( her hangi bir usta veya kendine usta diyen birinin açmış olduğu bir internet sitesinin kanıtı ), ya da işine saygısı olmadığının göstergesidir.
İkincisi ise; firma adına internet sitesini hazırlayan yazılımcı, web tasarımcısının sektöre uzak olduğundan ve kelimenin ne olduğunu bilmediğinden sadece daha önceden bir yerlerden duyduğu gibi yazmasıdır. Bu daha kabul edilebilir olsa da yine düzeltilmesi gereken bir hatadır.
Üçüncüsü ise; bunu yazıma nedenlerinin bir yanlışlık ve hata sonucu olmamasıdır. Yani Logar kelimesinin aslında rögar olduğunu bilerek yazmaktır. Bunu yazmalarının nedeni bir çok kişinin Logar olarak bildiği kelimeyi aratacağını düşünmeleridir. İnternet araması sonucunda da üst sıralarda görünür olmaktır. Bunu yaparken müşterilerini veya sitelerini ziyaret eden kişileri bilgilendirmelerinin daha doğru bir davranış olduğu ortadadır.
Peki LOGAR ın doğrusu olan RÖGAR nedir? 
Rögar; Kanalizasyona inmek ve tıkanıklığı gidermek üzere yapılmış özel bacadır. Daha da açacak olursak rögar binanızı kanalizasyon sistemine bağlayan boruların bağlandığı veya bu hat üzerine inşa edilmiş olan, genelde betonarme olarak karşımıza çıkan bacalardır.
Rögar tıkanıklığı diye bir şey olamaz ancak bu bacalara bağlantısı olan pis gideri tıkanıklığı olabilir. Gider tıkanıklığı olduğu için Rögar a gelen atık su rögarı terk edemeyecek ve rögardan dışarı taşacaktır. Hatlardan su ile birlikte sürekli gelmekte olan atık maddeler de burada birikecektir. Rögar temizleme işlemi şayet bir vidanjör kullanılmaz ise yapılamayacaktır. Vidanjör hizmetini ise belediyeler sağlamaktadır. 
Rögar açma işlemi ise yukarıda da bahsedildiği gibi tıkalı gideri açma işlemidir. Tıkalı olan giderin bina ana rögarına kadar olan kısmı bina sakinlerinin sorumluluğundadır. Ana rögardan sonra bulunan kısım belediye tarafından temizlenmektedir.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded