Profile cover photo
Profile photo
Julijan Lemko (Łemkowyna)
47 followers -
Bloggerzy, fascynaci i przyjaciele Beskidu Niskiego, Łemkowyny. Kochają wszystko, co "Niskie"
Bloggerzy, fascynaci i przyjaciele Beskidu Niskiego, Łemkowyny. Kochają wszystko, co "Niskie"

47 followers
About
Posts

Post has attachment
Wędrując pieszo, jadąc rowerem czy też przemierzając Łemkowynę samochodem często je spotykacie. Przy drodze, na łące, w lesie, często z dala od ludzkich siedzib. Mowa o kapliczkach i krzyżach przydrożnych, symbolach wiary, ale też i pamiątkach historii.
Zapraszamy na krótki wpis

Post has attachment
Wędrując beskidzkimi szlakami podziwiamy krajobrazy, zachwycamy się przyrodą, pięknymi okazami roślin czy wiekowymi drzewami. Dziewczyny czasem plotą wianki z kolorowych kwiatów, dzieci biegają po łąkach z bukiecikami. Jednak nie każda roślina na wianki się nadaje. Na pewno nie Barszcz Sosnowskiego...

Post has attachment
Kiedyś była to nieco większa osada. Miała swoją cerkiew, na cmentarzu chowano zmarłych mieszkańców, a wzdłuż doliny potoku Ryjak stały drewniane chyże. Dzisiaj są tutaj tylko smętne zabudowania powojennego Państwowego Gospodarstwa Rolnego oraz.. pamiątki po dawnych mieszkańcach, ślady historii. Zapraszamy do lektury ;)

Post has attachment
Spóźniony (przez problemy z komputerem) wpis już czeka na blogu - zapraszamy do lektury!

Post has attachment
Dzisiaj jest to cicha dolina, częściowo porosła lasem. Nie prowadzą tu żadne szlaki, i nie ma tu też zbyt wielu śladów ludzkiej bytności. Za to z kilku okolicznych wzniesień nie porosłych lasem roztaczają się całkiem ładne widoki. Zapraszamy do Kamianki.

#Kamianka   #BeskidNiski   #Łemkowyna  

Post has attachment
Witajcie!
Dzisiaj chcemy Wam coś niecoś wspomnieć o symbolicznych miejscach Beskidu Niskiego. Mowa o cmentarzach wojennych, skrywających doczesne szczątki poległych w walkach w latach 1914-15. Wiele z cmentarzy to prawdziwe dzieła sztuki, niektóre do dzisiejszych czasów nie dotrwały, wiele wymaga pilnego remontu - niemniej każdy z nich to pomnik upamiętniający krwawe zmagania żołnierzy wszystkich trzech armii...

Zapraszamy do lektury

Post has attachment
Przybyszów powstał w połowie XVI wieku. Dziś na terenie wsi próżno szukać domów czy cerkwi. Ostały się dwa, mocno nadwątlone cmentarze, kępa drzew znacząca cerkwisko. Miejsce ludzi zajęły łąki , lasy i... bobry. Tylko potok Płonka płynie jak dalej..
Zapraszamy Was na spacer po tym niezwykłym miejscu

#Łemkowyna   #BeskidNiski   #GSB   #Przybyszów  

Post has attachment
Zapraszamy dzisiaj na spacer. Wdrapiemy się na Cergową, pięknie prezentującą się z oddali górę. A jak wygląda "od środka"? Może zobaczycie sami ;) Serdecznie polecamy odwiedziny tego wyjątkowego miejsca, na prawdę robi wrażenie. A póki co - zapraszamy na nowy wpis ;)

#BeskidNiski   #Cergowa   #Dukla  

Post has attachment
Ponieważ przyszedł już czas świątecznych przygotowań (i trzeba więc zakasać rękawy) chcemy już dziś złożyć Wam świąteczne życzenia.
Jako że Wielkanoc świętują wspólnie chrześcijanie wschodniego i zachodniego obrządku, wszystkim naszym przyjaciołom, kolegom, czytelnikom, Waszym bliskim chcemy życzyć zdrowych, spokojnych, rodzinnie spędzonych Świat Wielkanocnych. Niech będzie to dla nas wszystkich czas zadumy, rozważań oraz radości ze Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Niech odrodzi się w nas to co dobre ;)
By zaś nie spamować jutro, przypomnimy Wam nasz "zabytkowy" wpis o Łemkowskiej Wielkanocy ;)
(cóż, czas wracać do pracy... ;) )

Post has attachment
Piękna wiosna! Zapraszamy na wpis (po części wiosenny) o pięknej wsi Łosie położonej niedaleko Klimkówki.
Zapraszamy na wpis i miłego popołudnia ;)
Wait while more posts are being loaded