Profile cover photo
Profile photo
Andıç Bakım Merkezi , Andiç pflegen haus
2 followers
2 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Alzheimer

   Alzheimer Nedir ?
             AH beyin hücrelerini etkileyen ilerleyici , geri dönüşümsüz bir hastalık olup bellek kaybı ve entellektüel fonksiyonlarda gerileme ile seyretmektedir. Bu hastalık tüm ırklarda ve her türlü eğitimsel, ekonomik alt yapıda gelişebilmektedir.images (2)
             AH erişkinlerde demansın en sık rastlanan nedenidir. Demans bellek kaybı ile birlikte kişisel, sosyal ve mesleki rutin aktivitelerin  etkilendiği bir durumdur. Demans bir hastalık değil bir çok hastalık ve özel durumda ortaya çıkan semptomlar topluluğudur. Diğer belirtiler içinde kişilik, davranış ve duygulanım  değişiklikleri sayılabilmektedir.
             AH ençok 65 yaş üstü grubu etkilese de kişiler 50’lerinde ya da daha erken dönemlerde  bu hastalıkdan etkilenebilmektedir. Geri dönüşümsüz diğer demans nedenleri arasında multi-infarkt demans, Pick hastalığı, Binswanger hastalığı, Parkinson hastalığı, Huntington hastalığı, Creutzfeldt-Jakob hastalığı, Multiple Sclerosis ve alkol kullanımı sayılabilmektedir.
             AH’nın belirtileri nelerdir?
             AH olan kişilerde bellek problemleri ve kognitif yıkım (düşünme ve nedenselleştirmede güçlük) vardır.alzheimer-factores-riesgo
Bu kişiler sonunda tek başlarına yaşamayı başaramaz hale gelirler. Konfüzyon, karar vermekde güçlük çekme, kelime bulmakda güçlük çekme , düşüncelerini tamamlamada zorlanma gibi sıkıntılar yaşarlar. Kimi hastalarda kişilik ve davranış değişiklikleri görülebilir. Bazıları evden çıkıp kaybolabilirler. Gece ve gündüzü ayırt edemedikleri için gece yarısı kalkıp giyinip evden dışarı çıkmak isteyebilirler. Görme tad alma ve koku almada kayıpları olabilir.
             Bu sıkıntılar sadece AH için değil aynı zamanda hastanın yakınları ve sevdikleri için de oldukça güçtür. Alzheimer hastası ile ilgilenen kişilerin kaynaklara ihtiyaçları vardır ve üstesinden gelmeleri gereken zorluklar konusunda yapılabilecek şeyler olduğu yönünde ikna edilmeleri gerekmektedir.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded