Profile cover photo
Profile photo
Tomasz Urbaś
62 followers -
Myślę...
Myślę...

62 followers
About
Posts

Książki kontra mecze:
1:0
😂
Add a comment...

Post has attachment
Czasami jestem oszołomiony po lekturze. Tak jak teraz.

Autor Richard Thaler, Noblista z 2017, w książce wydanej w oryginale w 2015 r., opisuje przygodę naukową w realiach Stanów Zjednoczonych. Przy okazji dokonuje przeglądu stanu współczesnej wiedzy na styku ekonomii i psychologii, w szczególności o rynku akcji.

Od 2016 r. od chwili, gdy sformułowaliśmy cele programu badawczego (z +Magdalena Mikołajek ), czuliśmy niepewność, czy poruszamy się w obrębie luki naukowej, czy nasze pomysły są oryginalne, zwłaszcza że niektóre mają charakter – to takie proste, dlaczego nikt na to jeszcze nie wpadł. Ta książka istotnie redukuje tę niepewność i motywuje do prezentacji propozycji rozwiązań problemów badawczych w formie serii artykułów naukowych.

Ale jest jeszcze coś… Okazuje się, że nieintencjonalnie podjęliśmy próbę spełnienia marzeń Noblistów. Wcześniej Robert Shiller, teraz Richard Thaler (nota bene przyjaciele i współpracownicy) sformułowali problemy, które pragną, aby zostały w przyszłości rozwiązane. Chyba poruszamy się w obrębie ich marzeń, to ekscytująca motywacja.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
To jest tak straszne, że nie wiem jak Wam to powiedzieć 😭 #Mundial2018 przegrał u mnie z książkami, nauką, myśleniem, skojarzeniami i pisaniem. Zero czasu na mecze 😊
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Patriotyzm, wyjątkowość Polski, geniusz Polaków i postulat bycia potęgą technologiczną głoszone przez Kaczyńskiego i spółkę skłoniły mnie do delektowania się polskimi szkołami wyższymi w pierwszej dziesiątce uczelni świata.
PS. Na którym miejscu jest pierwszy polski uniwersytet (wg rankingu szanghajskiego)?
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Świat nauki zelektryzowały badania na Marsie. Znaleziono cząsteczki organiczne oraz wykryto sezonowe wahania stężenia metanu zwiększające prawdopodobieństwo hipotezy, że na Marsie było życie...
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-finds-ancient-organic-material-mysterious-methane-on-mars
Add a comment...

Post has attachment
Jeszcze przed wyborami w 2015 r. wysunąłem hipotezę, że Kaczyński ma krótką ławkę. Spierałem się ze znajomymi działaczami PiS, bronili przeciwnej tezy, ich partię rzekomo wspierali wybitni naukowcy, elita. Rządy Kaczyńskiego dostarczały mi masy obserwacji, że funkcjonariusze PiS to miernoty o niskiej inteligencji kognitywnej i emocjonalnej. Postawiłem kolejną hipotezę badawczą: głupota PiSowców to efekt selekcji negatywnej.

4 czerwca 2018 r. upubliczniono wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, uprawdopodabniające obie hipotezy. Oto jego zwierzenia o działaczach własnej partii:

„W sieć złapało się mnóstwo grup i osób, które jednak Kaczyński ocenia krytycznie, nawet pogardliwie:
Uczciwie mówiąc, całe to ówczesne PC to był straszliwy zoolog, w sensie: ogród zoologiczny. To było dziwne zbiorowisko. Dużo tam wtedy było różnych takich środowisk niesłychanie skrajnych, integrystycznych katolików, ludzi o uogólnionej pretensji do świata, także trochę ludzi niezupełnie zdrowych na umyśle.

Budując Porozumienie Centrum, Kaczyński otworzył się na grupy z tzw. solidarnościowego awansu społecznego – działaczy z przedsiębiorstw, aktywistów, którzy zakładali związek, często ludzi bez wykształcenia. Wcześniej jednak, wspominając współpracę z Macierewiczem w 1981 r., mówił:
Macierewicz uznał, że „Solidarność” awansuje nową półinteligencką grupę społeczną i że na tę grupę trzeba postawić. Że trzeba odrzucić starą inteligencję, bo ona jest zdemoralizowana, powiązana na różny sposób z komunizmem. Mi ta koncepcja mało odpowiadała, bo ja bardzo krytycznie oceniałem tę nową grupę. (…) Te grupy półinteligenckie mi się nie podobały, a Macierewiczowi się podobały. On osobiście uważał, że to jest szansa dla niego. Tu powstał spór między nami.

W 1981 r. bardzo mi się nie podobała koncepcja Macierewicza wciągnięcia ludzi z awansu solidarnościowego, na ogół proweniencji półinteligenckiej. A w 1989-90 ją przyjmowałem. Sądziłem, że ta grupa, dużo bardziej przesiana, może być bardzo pożyteczna. I w jakiejś mierze to się spełniło.
Partia przesianych i pożytecznych półinteligentów okazała się poręczna.”

Tak Kochani, czuję satysfakcję, nie myliłem się. Ale to również oznacza, że mogę się nie mylić, co do wizji przyszłości Polski...

http://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,23479955,tasmy-kaczynskiego-ujawniamy-nieznane-wypowiedzi-prezesa-pis.html
Add a comment...

Post has attachment
Raporty napływające do centrali Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Akwenie w Gdańsku po głosowaniu 4 czerwca 1989 r. dla 19 letniego działacza NZS były oszałamiające. Czułem narodziny nowej Polski. Kilka dni potem podjąłem decyzję o zmianie kierunków studiów na ekonomiczne. To była super decyzja 😊
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Marsz antyszczepionkowców to marsz Żywych Trupów.
Przywódca "jakiegoś" bandyckiego państwa na pewno wspierałby takie ruchy, bo osłabiają zwartość społeczną, godzą w zdrowie publiczne i rujnują postęp cywilizacyjny przez propagowanie antynaukowej ciemnoty .
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23486911,tlumy-na-marszu-przeciwnikow-przymusowego-szczepienia-w-warszawie.html
Add a comment...

Coś pięknego 😍
sin(1234567890 st.) = sin(360×3429355+90) = sin(90) = 1
Add a comment...

"Umiłowanie wolności oznacza konieczność stania na straży wszelkich zasobów, dzięki którym może ona istnieć - do tej kategorii zalicza się zarówno nienaruszalność naszych rodzin i bogactwo naszej ziemi, jak i geniusz naszych naukowców."
Dwight Eisenhower
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded