Profile cover photo
Profile photo
społeczność PZW.org.pl
340 followers -
PZW - POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI - Polish Angling Association NAJWIĘKSZE STOWARZYSZENIE POLSKICH WĘDKARZY - NAJWIĘKSZY RYBACKO-WĘDKARSKI UŻYTKOWNIK WÓD ŚRÓDLĄDOWYCH W POLSCE - ZOSTAŃ CZŁONKIEM PZW! WĘDKUJ Z NAMI!
PZW - POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI - Polish Angling Association NAJWIĘKSZE STOWARZYSZENIE POLSKICH WĘDKARZY - NAJWIĘKSZY RYBACKO-WĘDKARSKI UŻYTKOWNIK WÓD ŚRÓDLĄDOWYCH W POLSCE - ZOSTAŃ CZŁONKIEM PZW! WĘDKUJ Z NAMI!

340 followers
About
Posts

Post has attachment
Raki w naszych wodach

Publikujący: Koło PZW Zagłębocze

Od czasu do czasu wędkujący w jez. Zagłębocze wyciągają ….. raka. Ale, że łowiący nie bardzo wiedzieli co to za rak, a trzeba było wypuścić, do niedawna nie był znany gatunek. Ale już wiadomo – to rak błotny, zwany niekiedy krawcem czy rakiem stawowym. Raki występują w wielu wodach, w których wędkujemy. Raków rodzimych (rak szlachetny i rak błotny) wędkarzom nie wolno łowić, zaś inne nie tylko nie są chronione, ale wypuszczenie przypadkiem złowionych - grozi karą. Byśmy byli pewni co to za rak i uniknęli kłopotów - poniżej krótka charakterystyka trzech gatunków raków występujących w naszym regionie, a w załączeniu zdjęcia.

Rak szlachetny jest czarny albo ciemnobrunatny, czasem niebieskawy. Występują też osobniki niebieskie lub całkowicie białe. Szczypce są krótkie i grube nie zwierające się szczelnie, od spodu czerwonawe. Samica raka szlachetnego ma mniejsze szczypce i szerszy odwłok, służący do ochrony małych, nowo narodzonych raczków – przed pierwszą wylinką. Występują w czystych wodach, o twardym dnie. Dożywają 25 lat, osiągają długość ok 30 cm, ale trafiają się osobniki nawet 40 cm.

Rak błotny ma podobną budowę do raka szlachetnego. Różni się przede wszystkim budową szczypiec, które są u niego dłuższe i węższe, a od spodu biało żółte. Ma też mniej twardy (uginający się przy nacisku) pancerz, pokryty drobnymi kolcami. Dorasta 30 - 35 cm - zwykle osiąga wielkość 15 cm. Jest mniej wymagający od raka szlachetnego, nie jest więc dobrym wskaźnikiem czystości wód. Zamieszkuje zbiorniki wodne o zamulonym dnie.

Rak pręgowaty od pozostałych gatunków różni się przede wszystkim charakterystycznymi czerwonymi pręgami na ogonie, od których pochodzi jego nazwa. Jest znacznie mniejszy od innych raków, zwykle osiąga wielkość 8 cm, maksymalnie 13.

Ze względu na duże zdolności przystosowawcze ocenia się, że może żyć wszędzie. Żyje nawet w wodach pozaklasowych.

Rak pręgowaty został sprowadzony z Ameryki w 1890 r. Okazał się gatunkiem inwazyjnym. W 1901 r. na początku inwazji znane były w Polsce zaledwie 4 stanowiska, w 1939 r. - 23, w latach 1950-1975 już 101, a w 2010 r. - 856.

Rak ten w wodach gdzie się pojawia wypiera rodzime gatunki raków, a ponadto jest przenośnikiem dżumy raczej (sam nie choruje), która spowodowała całkowite wyginięcie w wielu wodach Polski raków szlachetnych.

Nie podlega ochronie – obowiązuje zakaz wypuszczania złowionych sztuk.

Na Lubelszczyznę został zawleczony w latach 70- tych XX w. przez wędkarzy z Mazowsza i Podlasia, którzy przywozili te raki wykorzystując ich szyjki jako przynętę na węgorze.

Obecnie na szczęście raki te występują na naszym terenie już mniej licznie.

#pzw #wędkarstwo
PhotoPhotoPhoto
20.09.2018
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Galerie medalowych ryb Wiadomości Wędkarskich

Imię i nazwisko: Rafał Rojan
Gatunek: Karp
Masa: 15.70 kg
Długość: 87 cm
Kierunek wiatru: Pn
Przynęta: kukurydza+białe
Data: 2018-05-12 05:10
Łowisko: Rzeka San, Zarzecze

#pzw #wędkarstwo #wiadomościwędkarskie
Photo
Photo
19.09.2018
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Wiadomości Wędkarskie 10/2018

Drodzy Czytelnicy!

Początek jesieni zwykle sprzyja wędkarskim połowom. Woda oczyszcza się z letnich zakwitów, a pogoda, która jeszcze do niedawna biła rekordy ciepła w niemal całej Europie, wraca do normy. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie. W pierwszej, a nawet w drugiej dekadzie października warto wyprawić się na ryby spokojnego żeru, np. na płocie, leszcze, liny i karpie. Naturalne przynęty, takie jak żywiec lub rosówka, mogą jeszcze skusić suma i węgorza. Dobre brania powinny trwać do pierwszych przymrozków. Jednak jesienne, otulone poranną mgłą akweny to wyzwanie przede wszystkim dla miłośników sztucznych przynęt. Spinningowanie i trollingowanie przynosi jesienią najwięcej wymarzonych trofeów. Dlatego już dziś zaplanujmy pierwszą wyprawę. Zaczynamy sezon na jesienne okonie, szczupaki i sandacze!
Duże jeziorowe okonie żerują o brzasku na płyciznach. Z daleka słychać i widać tryskającą w powietrze drobnicę. Nasz autor, Paweł Oglęcki, z powodzeniem łowi je na gumowe imitacje ryb, które obciąża 2–3-gramową główką. Najlepsze o świcie kolory to perła, jasny brąz i motoroil. Ale w późniejszych godzinach ryby przenoszą się głębiej i trzeba zmienić taktykę. Więcej szczegółów w artykule Pawła pt. „Jeziorowy okoń w październiku” na str. 10.
W rozległych i głębokich jeziorach czają, potężne szczupaki i sandacze. Latem niełatwo je sprowokować, by zatrzasnęły szczęki na naszej przynęcie. Z nastaniem jesieni szanse są większe, jeśli na wyprawę zabierzemy specjalistyczny sprzęt. Metrowe zębacze i smoki żerują bowiem na dużych głębokościach i nie zawracają sobie głowy przynętowymi paprochami. Tu panuje zasada: duża przynęta – duża ryba. Polecam tekst Kamila Walickiego pt. „Drapieżniki z jesiennych blatów” na str. 24.
Co jakiś czas następują zmiany w Regulaminie amatorskiego połowu ryb PZW. W wielu przypadkach wynikają one z noweli ustaw czy ministerialnych rozporządzeń. Są też inicjatywy płynące z różnych szczebli PZW. Czy w najbliższym czasie będą zmiany w RAPR? Czytajcie na str. 54.

Wszystkim Czytelnikom życzę dużo relaksu nad wodą i wspaniałych jesiennych okazów!

Redaktor Naczelny
ANDRZEJ ZIELIŃSKI

#pzw #wędkarstwo #wiadomościwędkarskie
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Galerie medalowych ryb Wiadomości Wędkarskich

Imię i nazwisko: Jacek Wiktor
Gatunek: Amur biały
Masa: 18 kg
Długość: 109 cm
Kierunek wiatru: B
Przynęta: Kulka domowej roboty
Data: 2018-06-24 05:20
Łowisko: Staw licencyjny Zawiszyce k. Głubczyc

#pzw #wędkarstwo
PhotoPhotoPhotoPhoto
04.09.2018
4 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Galerie medalowych ryb Wiadomości Wędkarskich

Imię i nazwisko: Stanisław
Gatunek: Lin
Masa: 1,75 kg kg
Długość: 48 cm cm
Kierunek wiatru: PdZ
Przynęta: Kukurydza
Data: 2018-07-15 11:21
Łowisko: Starorzecze warty , Sługocinek

#pzw #wędkarstwo #wiadomościwędkarskie
PhotoPhotoPhoto
30.08.2018
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Polska ostatecznie na V miejscu - Spławikowe Mistrzostwa Świata Kobiet 2018 - Wrocław

Na kanale rzeki Odry we Wrocławiu przy ul. Zawalnej odbywają się XXV Mistrzostwa Świata Kobiet w wędkarstwie spławikowym. Po pierwszej turze zawodów polska reprezentacja zajmuje drużynowo III miejsce - wyniki szczegółowe http://www.25cawc.com/downloads/wyniki_1_dzien.pdf.

Polska zajęła ostatecznie drużynowo V miejsce - wyniki szczegółowe https://www.facebook.com/FIPSed1954/photos/pcb.2230167400551132/2230166470551225/?type=3&theater

Aktualności z Mistrzostw na oficjalnej stronie PZW na Facebooku: https://www.facebook.com/pzworgpl/
Add a comment...

Post has attachment
Spławikowe Mistrzostwa Świata Kobiet - Wrocław

25-26 sierpnia 2018 r. na kanale Odry przy ul. Zawalnej we Wrocławiu odbędą się po raz pierwszy w Polsce Spławikowe Mistrzostwa Świata Kobiet.

Udział biorą reprezentacje z 17 krajów z całego świata w sumie 102 zawodniczki.

Zawody zostaną rozegrane według zasad międzynarodowych FIPSed.

Wstęp na teren imprezy jest wolny. Jest to niepowtarzalna okazja zobaczenia najlepszych zawodniczek z całego świata w dyscyplinie spławikowej.

W niedzielę po zawodach na łowisku odbędzie się ceremonia wręczenia kwiatów dla zwycięzców.

Program http://www.pzw.org.pl/…/splawikowe_mistrzostwa_swiata_kobiet

#pzw #wędkarstwo
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Wiadomości Wędkarskie 9/2018

Drodzy Czytelnicy!

Tegoroczne upały niedługo odejdą w zapomnienie i nastanie normalna pogoda, sprzyjająca wędkowaniu przez cały dzień. Rzeki najszybciej schładzają swoje wody i właśnie w nich z końcem lata powinniśmy szukać okazów. Nasz autor, Józef Wróblewski, zaprasza na łowienie wielkich leszczy. Poleca długą wędkę ze spławikiem i skróconym zestawem, bo nie ma lepszego sposobu na rzeczne leszcze od przepływanki. Technika łowienia jest na tyle prosta, że poradzi sobie z nią każdy wędkarz – „Duże leszcze na przepływankę” str. 16.

Wrześniowa rzeka potrafi obdarzyć wielką brzaną. To ostatni dzwonek, aby jeszcze w tym sezonie zmierzyć się z tą silną i waleczną rybą. W lipcowych „WW” pisaliśmy, jak łowić brzanę na naturalne przynęty. Tym razem zachęcamy do spinningowania. Na dobre brania można liczyć o każdej porze dnia, a sukces powinny zapewnić pękate woblery długości 4–5 cm. Więcej szczegółów w artykule Kamila Walickiego pt. „Baba z wąsem” na str. 24.

Wrzesień to również dobry czas na ryby drapieżne. Doskonale zaczynają żerować okonie i szczupaki. Na okoniowe żniwa w jeziorach, starorzeczach czy zbiornikach zaporowych nadejdzie jeszcze pora. Teraz proponujemy wyprawę na okazy buszujące w rzekach. Naprawdę warto. Rzeczne okonie uparcie trzymają się dna. Czają się wśród roślinności, kamieni i patyków. I, co ciekawe, aktywnie żerują na metrowej głębokości. Na co je łowić i jak tropić w małych i dużych rzekach radzi Paweł Ściborowski w materiale pt. „Sposoby na rzeczne okonie” na str. 12.

Miłośnikom szczupaka polecamy odwiedzenie podwodnych łąk – niegłębokich blatów porośniętych roślinnością. Wraz ze spadkiem temperatury cętkowane drapieżniki chętnie wracają na zieleniące się wywłócznikiem i rdestnicą płycizny. Ale brania należy spodziewać się również w głębszej wodzie, tuż za blatem, przy uskoku dna. Polecam tekst Kamila Walickiego pt. „Z jednego ustawienia” na str. 28.

Zachęcam do lektury pozostałych artykułów, w tym opisów łowisk. Na Waszą prośbę, w kolejnych numerach „WW” będziemy tę rubrykę poszerzać.

Życzę Wam udanych połowów i wymarzonych okazów z wrześniowej rzeki!

Redaktor Naczelny
ANDRZEJ ZIELIŃSKI

#pzw #wędkarstwo #wiadomościwędkarskie
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded