Profile cover photo
Profile photo
społeczność PZW.org.pl
339 followers -
PZW - POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI - Polish Angling Association NAJWIĘKSZE STOWARZYSZENIE POLSKICH WĘDKARZY - NAJWIĘKSZY RYBACKO-WĘDKARSKI UŻYTKOWNIK WÓD ŚRÓDLĄDOWYCH W POLSCE - ZOSTAŃ CZŁONKIEM PZW! WĘDKUJ Z NAMI!
PZW - POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI - Polish Angling Association NAJWIĘKSZE STOWARZYSZENIE POLSKICH WĘDKARZY - NAJWIĘKSZY RYBACKO-WĘDKARSKI UŻYTKOWNIK WÓD ŚRÓDLĄDOWYCH W POLSCE - ZOSTAŃ CZŁONKIEM PZW! WĘDKUJ Z NAMI!

339 followers
About
Posts

Post has attachment
Wiadomości Wędkarskie 8/2018 już w sprzedaży

Drodzy Czytelnicy!

Latem łowimy najwięcej ryb, a wśród nich okazy na medal. Wiadomo, sezon urlopowy, dzień długi – więcej czasu spędzamy nad wodą. Nasze wakacyjne trofea to przede wszystkim leszcze, karpie, liny, karasie i płocie. Trafiają się przepiękne sumy, brzany i węgorze. Ryby drapieżne, takie jak szczupak, sandacz czy okoń, łowimy równie często, choć nie zawsze te wymarzone. Na wysyp grubszych sztuk pewnie przyjdzie nam poczekać do jesieni.
Przez całe dziesięciolecia wakacyjną rybą nr 1 był węgorz. Zarybiano nim wiele polskich jezior, bo opłacało się gospodarczo. Stąd w słusznie minionych czasach PGRyb zaciekle chroniły go przed wędkarzami. Zabraniano wędkować nocą i stosować na węgorze rosówki. Zresztą i dziś wiele spółek rybackich nie zezwala na nocne połowy albo żąda dodatkowej opłaty. Tymczasem w większości jezior użytkowanych przez PZW można wędkować całą dobę. Przy planowaniu węgorzowych zasiadek warto o tym pamiętać. To prawda, że dzisiaj węgorzy jest mniej niż przed laty, ale nadal łowimy medalowe sztuki, nierzadko metrowe i ważące ponad 2 kg. Nasz autor, Olin Gutowski, który od wielu lat tropi grube węgorze, poleca ciekawe łowiska i metody połowu. Węgorze łowi od kwietnia do września, a w rankingu najskuteczniejszych przynęt wyżej ceni rosówkę niż filety z uklei. Polecam tekst Olina pt. „Zakochany w mrocznej rybie” na str. 18.
Upalne lato potrafi zmienić wiele akwenów w szmaragdowe oceany. To zasługa fitoplanktonu, który bujnie rozwija się w przypowierzchniowych, cieplejszych warstwach wody. Promienie słoneczne z trudem docierają do podwodnej roślinności i w głębszych partiach wody tworzą się nisze beztlenowe. Ryby i wiele innych organizmów wodnych, które jeszcze wiosną i na początku lata przebywały na różnych głębokościach, skupiają się płycej, tam gdzie tlenu jest pod dostatkiem. To ważna wiedza, która bywa kluczem do sukcesu w czasie letniego wędkowania. Więcej informacji o tym, jak rozpoznawać bezrybne obszary i unikać zarzucania w nie przynęt, w materiale Czarka Karpińskiego pt. „Jezioro bez tlenu” na str. 32.
W wakacyjne długie dni życzę wszystkim Czytelnikom wspaniałych połowów i udanego wypoczynku!

Redaktor Naczelny
ANDRZEJ ZIELIŃSKI

#pzw #wędkarstwo #wiadomościwędkarskie
Photo
Add a comment...

Post has attachment
BIG JUMP 2018 – ratujmy rzeki!

BIG JUMP to ogólnoeuropejska i obywatelska akcja, w której Europejczycy manifestują poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych nie tylko przyrodzie, ale przede wszystkim – ludziom. W Polsce BIG JUMP koordynowany jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network oraz partnerami.

W tym roku akcja BIG JUMP to społeczny apel w obronie naszych rzek, które nieprzegrodzone zaporami, płynące w szerokich dolinach, dają wszystkim ludziom korzyści.

Wszyscy chętni mogą włączyć się w europejską akcję BIG JUMP. W niedzielę 8 lipca o godz. 15.00 można zamanifestować sprzeciw wobec betonowania i kanalizowania Wisły, Odry i innych polskich rzek. Każdy, komu leży na sercu los naszych rzek i jezior, może wejść do wody, a przynajmniej zanurzyć w niej dłonie czy stopy.

Jak podają organizatorzy, swój symboliczny gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem.

Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą!

Więcej informacji o BIG JUMP w Polsce http://www.zaadoptujrzeke.pl/pl/dzialania/big-jump
Add a comment...

Post has attachment
ZARYBIENIE RZEKI WARTY BRZANĄ

Publikujący: Koło PZW nr 33 - Wykromet

W dniu 28 czerwca 2018 roku do rzeki Warty znajdującej się pod opieką Koła PZW Wykromet trafiło 300 sztuk 3 letniej brzany (od 20 cm do 35 cm). Ryby przyjechały w doskonałej kondycji z ośrodka zarybieniowego Okręgu PZW Wrocław znajdującego się w miejscowości Szczodre. Ryby zostały zakupione z środków koła Wykromet.

#pzw #wędkarstwo #zarybienie
PhotoPhotoPhoto
29.06.2018
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Galerie medalowych ryb Wiadomości Wędkarskich

Informacje o połowie:
Imię i nazwisko: Dawid Stępka
Gatunek: Lin
Masa: 2,80 kg
Długość: 51 cm
Kierunek wiatru: Pn
Przynęta: Trzy pinki (czerwona, biała i pomarańczowa) na haczyku o numerze 10
Data: 2018-05-05 11:10
Łowisko: Jezioro Tarczyńskie przy miejscowości Koszelewki

#pzw #wędkarstwo #wiadomościwędkarskie
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Warsztaty "Szkółki Wędkarskiej"

Publikujący: Koło PZW Biecz

Dnia 16.06.2018r. uczestnicy ,,Szkółki Wędkarskiej" wzięli udział w warsztatach na łowisku w Siepietnicy. Pod okiem kol. Stanisława Matuli, Kazimierza Bochenka, Krzysztofa Urzędowskiego, Marka Lenarda, Marka Kędziora i Czesława Łukaszka poznawali tajniki wędkowania metodą spławikową. Udało się nawet złowić kilka rybek. Na koniec zajęć wszyscy delektowali się kiełbaskami z grilla, przygotowanymi przez kol. Roberta Stachurę.

#pzw #wędkarstwo #szkółkawędkarska
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
25.06.2018
7 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Z okazji obchodzonego 23 czerwca – Dnia Wędkarza

Szanowne Koleżanki i Koledzy, z okazji obchodzonego 23 czerwca – Dnia Wędkarza, w imieniu Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego składam Wam najserdeczniejsze życzenia.

Dużo zdrowia, szczęścia, radości z naszego pięknego hobby i TAKIEJ RYBY.

Teodor Rudnik
Prezes ZG PZW

#pzw #wędkarstwo #dzieńwędkarza
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kolejna interwencja Społecznej Straży Rybackiej

Aktualności | 2018-06-18 | Publikujący: Koło WSK Kalisz

Tym razem w dniu 13.06.2018 r. o godz.12.00 po otrzymaniu informacji o prawdopodobnym zastawieniu sieć kłusowniczej na zb. Pokrzywnica w miejscowości Trojanów na tzw. tarlisku, ze względu na dzień wolny strażników Państwowej Straży Rybackiej z posterunku Kalisz. Udał się na miejsce komendant S.S.R grupy terenowej WSK Kalisz Przemysław Górka wraz z komendantem powiatowym S.S.R Januszem Malanowskim. Na miejscu po penetracji brzegów zauważono rozciągniętą sieć. Następnie powiadomiono policję, w asyście patrolu policji z komisariatu w Opatówku podjęto sieć - wonton z wody. Był to wonton o wym. 3X1 w którym znajdowała się tylko jedna ryba - płoć 35 cm,ze względu że jeszcze żyła została natychmiast uwolniona i wypuszczona do wody zbiornika. Po zakończeniu czynności Policja obiecała że wzmoże patrole w tym rejonie zbiornika Pokrzywnica (Szałe).

#pzw #wędkarstwo #kłusownictwo
Photo
Photo
20.06.2018
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
W naszym kraju, za sprawą naszej wędkarskiej społeczności odbyło się z okazji Dnia Dziecka bardzo wiele zawodów, spotkań, zabaw z wędką i pikników dla najmłodszych moczykijów. Prosimy, by tę filmową relację z integracyjnego pikniku dzieci i młodzieży potraktować jako formę podziękowania wszystkim tym Koleżankom i Kolegom, którzy dołożyli starań i bardzo wiele swej społecznej pracy na rzecz dziecięcego uśmiechu. Nie wszędzie możemy być, nie wszystko możemy sfilmować czy choćby napisać kilka słów relacji, ale jako Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego bardzo Wam dziękujemy za waszą dobrą i potrzebną robotę!
Add a comment...

Post has attachment
23 czerwca - Dzień Wędkarza

Przypominamy, że od tego roku nasze święto przypada w dniu 23-go czerwca. Zachęcamy, by czerwcową sobotę spędzić nad wodą w gronie kolegów i przyjaciół po kiju, oraz by nie zapomnieć o najmłodszych pasjonatach wędkarstwa.

#pzw #wędkarstwo #dzieńwędkarza
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Wiadomości Wędkarskie 7/2018 już w sprzedaży

Drodzy Czytelnicy!

Po rekordowo ciepłej zimie i wiośnie mamy długo oczekiwane lato. Przed nami wakacje i urlopowe wędkowanie. Rekordów ciepła chyba już wystarczy, zwłaszcza w lipcu, uznawanym za najgorętszy miesiąc w Polsce. Upały w stylu afrykańskim nie rokują dobrych połowów. Z tym zapewne wszyscy się zgodzimy.

W lipcu polecamy wakacyjne wędkowanie z pomostu. Najlepiej, gdy w pobliżu zieleni się roślinność wynurzona, ławica przybrzeżna opada łagodnie, a głębokość nie przekracza 3 metrów. Tak łowi nasz specjalista od wszelkiego białorybu Piotr Berger, a jego urlopowym trofeum są liny, karasie, krasnopiórki, płocie i leszcze. Jak wytypować pomost nad jeziorem i skutecznie wędkować? Wszystko w artykule Piotra pt. „Łowy z lipcowego pomostu” na str. 18.

Urlop nad morzem to doskonała okazja do wyprawy kutrem na bałtyckie dorsze. Kto jeszcze nie był, powinien spróbować. Informacje o organizowanych latem rejsach publikujemy na łamach „WW”, w dziale z ogłoszeniami drobnymi. Można też zapytać o rejs w najbliższym porcie. Wędkę i przynęty wypożyczycie niemal na każdym kutrze, a szyper chętnie podpowie, jak się nimi sprawnie posługiwać. Bardziej wtajemniczonym polecam porady morskiego mistrza, Mariusza Getki. Tym razem instruuje, jak przygotować przynęty na dorsze – „Morski zestaw końcowy” str. 36.

Na naukę wędkowania lub opanowanie nowej metody nigdy nie jest za późno. W wakacje na pewno znajdziecie na to czas. W listach i e-mailach pytacie, jak nauczyć się łowienia na sztuczną muszkę, jaki wybrać sprzęt. W czerwcowych „WW” opublikowaliśmy pierwszy wykład z cyklu muszkarskie ABC, w którym Przemysław Półtorak odniósł się do idei muszkarstwa i omówił rodzaje stosowanych sznurów. W tym numerze autor podpowiada, jak skompletować sprzęt i gdzie wytypować miejsce do nauki łowienia – „Jak rozpocząć przygodę z muszkarstwem?” str. 56.

Wykorzystajmy wakacyjny czas na leniwy wypoczynek z wędką. W dużych rzekach nieźle biorą sumy, sandacze i brzany, w mniejszych ciekach, toczących szybciej swoje wody, pstrągi potokowe i klenie. W jeziorach łatwiej zwabić ryby karpiowate. Jak, gdzie i na co je łowić – piszemy w tym numerze „WW”.

Życzę wszystkim Czytelnikom udanego urlopu i wspaniałych wakacyjnych okazów!

Redaktor Naczelny
ANDRZEJ ZIELIŃSKI

#pzw #wędkarstwo #wiadomościwędkarskie
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded