Profile cover photo
Profile photo
Program medyczny
4 followers -
System do obsługi elektronicznej dokumentacji medycznej. System dla gabinetów.
System do obsługi elektronicznej dokumentacji medycznej. System dla gabinetów.

4 followers
About
Program medyczny's posts

Korzyści płynące z wdrożenia EDM już teraz!!! 

Do momentu, w którym informatyzacja dokumentacji medycznej stanie się prawnie narzuconym obowiązkiem placówek zostało jeszcze prawie 3 lata, a mimo to wiele jednostek decyduje się na wprowadzenie nowoczesnych technologii już teraz. Dlaczego? Istnieje wiele powodów, przemawiających za wdrożeniem oprogramowania dla medycyny. Postaram się wymienić najważniejsze z nich.

-Przyśpieszenie wymiany informacji ( to kluczowa wartość w branży medycznej, dokumentacja w wersji elektronicznej zapewni błyskawiczny dostęp do historii choroby pacjenta o każdej porze dnia i nocy, możliwość przekazywania choroby między lekarzami wraz z załącznikami (wyniki badań), możliwość korzystania z gotowych formularzy (kart pacjenta, recept) 

-obsługa rozliczeń z NFZ (każdy system będzie musiał posiadać moduł do rozliczeń z NFZ’em, informacje o rozpoznaniach, wykonanych procedurach i wystawionych skierowaniach, obsługa AOS oraz POZ, automatyczne  generowanie zestawień statystycznych)

-zmniejszenie wydatków na utrzymanie archiwa, poprawa bezpieczeństwa przetrzymywanych danych (profesjonalne rozwiązania z branży IT projektowane są do tworzenia kopii zapasowych, co w razie poważnych kryzysów np. pożar prowadzi do automatycznego zapisania danych w systemie informacji, do danych mają dostęp tylko osoby upoważnione, które posiadają klucz szyfrujący)

-poprawa obsługi pacjenta (możliwość rejestracji przez internet oraz wgląd do własnej dokumentacji medycznej, pacjenci na bieżąco będą mogli kontrolować swoje wyniki badań)

-pewność zgodności z przepisami (koniecznie przy zakupie systemu należy zapoznać się z informacją czy posiada odpowiednie certyfikaty i jest zgodny z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Zdrowia)

-niższe koszty (na ten moment kiedy Elektroniczna Dokumentacja nie jest jeszcze obowiązkowa, koszty oprogramowania są znacznie niższe, w momencie kiedy sytuacja zacznie się zmieniać, podaż znacznie wzrośnie to ceny programów automatycznie wzrosną)

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna!!!

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 21.12.2011r. od dnia 14.08.2014r. miała wejść ustawa o prowadzeniu dokumentacji medycznej tylko w formie elektronicznej. Postanowienie to dotyczy placówek medycznych, przychodni, klinik, szpitali, gabinetów prywatnych, NZOZ oraz wszystkich innych podmiotów medycznych, jak i indywidualnych praktyk lekarskich.
Informatyzacja placówek medycznych ma celu przyśpieszenie i ułatwienie dostępu do informacji o stanie zdrowia pacjenta.  Dokumentacja elektroniczna ma być prowadzona w sposób kompleksowy -
ma obejmować również sposób jej wytwarzania, przechowywania oraz udostępniania. 

Na ten moment dokumentację można prowadzić w dwóch formach elektronicznej bądź papierowej, po 01.08.2017r. druga z możliwości wygaśnie.  W związku z tym, że czasu jest nie wiele należałoby wziąć po uwagę, że zakres reformy jest dość szeroki i na dobrą sprawę nie pozostało wiele czasu by się do niej dobrze przygotować.


Pozostaję nam w głowach często pytanie co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze systemu?, jakimi kategoriami się kierować? Czego najbardziej potrzebuję w mojej placówce?. Te pytania coraz częściej zadają sobie dyrektorzy, kierownicy, managerowie oraz samodzielni lekarze. 

Z punktu widzenia osoby prowadzącej placówkę medyczną do wyboru systemu należy podejść racjonalnie- nie sam fakt specyfiki oprogramowania ma najważniejsze znaczenie. Dane medyczne będą nadal gromadzone przez lekarzy oraz pracowników służby zdrowia. Rozwiązanie to musi być optymalne z punktu widzenia oprogramowania, ale przede wszystkim musi mieć dobre zastosowanie w praktyce.  Odpowiedni dobór urządzenia wydaje się być kluczowy dla osób, które z dnia na dzień będą musiały porzucić dotychczasowy sposób działania. Przy wyborze systemu należy znaleźć metodę skuteczną z punktu widzenia oprogramowania, ale także przyjazną  w użytkowaniu, niedrogą w eksploatacji i bezpieczną. Na dzisiejszym rynku mamy wiele rozwiązań. Obsługa dzisiejszych rozwiązań może się wydawać przyjemna i intuicyjna, jednak wypełnianie dłuższych sentencji czy ankiet może się okazać bardzo męczące. Podkreślić należy również fakt, że znaczna część osób mających korzystać z elektronicznego EDM’u, to osoby starsze, nie mające na co dzień styczności z najnowszymi urządzeniami technologicznymi, więc obsługa może być utrudniona, a obciążenie wypełnianiem dokumentów przez innych pracowników może w efekcie wydłużyć kolejki przy punktach rejestracyjnych. Przy kontakcie z pacjentem największe znaczenie ma bezpośredniość i szybkie reagowanie, a w konieczności ciągłego korzystania z ekranu staje się to niemożliwe.
Reasumując wypowiedź, wybierając rozwiązanie do Naszej placówki medycznej powinnyśmy się przede wszystkim kierować zdrowym rozsądkiem oraz praktycznym rozwiązaniem, tak aby nie było przerażeniem dla Nas oraz Naszych pracowników.

Post has attachment
Dr. Eleks - Kompleksowy system do obsługi Twojej placówki medycznej.


To system informacji medycznej, którego zadaniem jest wspomaganie placówek medycznych w gromadzeniu i przechowywaniu wszystkich informacji o pacjentach tak, by mogły one być dostępne dla instytucji medycznych w różnych miejscach.
Innowacyjna technologia przeglądania drzew szablonów dokumentów ułatwia ich indywidualne dostosowywanie nawet mało doświadczonym użytkownikom.
System został zaprojektowany wyłącznie w oparciu o technologię Microsoft, zgodnie z wewnętrznymi standardami i zasadami kompatybilności.
Photo

Post has attachment
Partnerstwo Comarch e-Health 2014

W dniach 3-4.12.2014r. odbywa się spotkanie partnerstwa Comarch e-Health 2014r w Krakowie.

Ideą konferencji jest przedstawienie strategii na rok 2015, premiera nowego rozwiązania oraz przekazanie najistotniejszych informacji dotyczących informatyzacji placówek medycznych.

Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, które będzie doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń.
Wait while more posts are being loaded