Profile cover photo
Profile photo
PRIGNITZ. Meble Pomorskie
1 follower
1 follower
About
Posts

Post has attachment
Zarządzanie bezpieczeństwem pracowników Prignitz

W listopadzie 2016 nasza firma otrzymała zaświadczenie z uczestnictwa w programie zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy pod tytułem „Zarzadzanie bezpieczeństwem prac-prewencja wypadkowa”. Otrzymanie tego zaświadczenia jest dla nas kolejnym sygnałem o utrzymywaniu się w naszej firmie wysokich standardów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

W 2016 roku wydaliśmy około 50000 złotych na sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Były to fundusze przeznaczone na sprawy bieżące (pomiary czynników szkodliwych występujących na stanowiskach pracy, środki ochrony indywidualnej,
zabezpieczenia maszyn i miejsc niebezpiecznych, itp.) oraz na sprawy wynikłe w trakcie pracy (dodatkowe zabezpieczenia, dostosowanie nowo zakupionych maszyn do wymagań prawa pracy, itp.). Oczywiście nie mamy zamiaru spoczywać na laurach i zamierzamy dalej dążyć w naszych działaniach do stworzenia jak najbardziej przyjaznych i bezpiecznych warunków pracy.

„W ramach ciągłej poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy firma nie ograniczając się w środkach finansowych, stara się własnymi siłami lub z pomocą specjalistów z zewnątrz wychwytywać niebezpieczne stanowiska pracy, czy też niebezpiecznie wykonywane czynności, które mogą doprowadzić do wypadku lub zdarzenia potencjalnie wypadkowego. Ciągła analiza i aktualizacja oceny ryzyka zawodowego oraz instrukcji stanowiskowych powoduje wzrost bezpieczeństwa na stanowiskach pracy, a wraz z nią świadomość pracowników, którzy mając określone i zalecane postępowanie w trakcie pracy mogą daną prace wykonać bezpiecznie” – powiedział nam Sławomir Rutkowski zajmujący się sprawami BHP w Prignitz. Według firmowych danych ocenianych także przez odpowiednie służby, w 2016 Prignitz wydało na sprawy związane z BHP ponad 50 000 złotych, pieniądze te zostały przeznaczone w szczególności na:

- środki ochrony indywidualnej,

- specjalistyczne ubrania robocze – dbamy o wygląd i komfort - pracy naszych pracowników,

- inwestycje w zabezpieczenia ograniczające ryzyko wystąpienia wypadku,

- regularne przeglądy maszyn,

- audyty bezpieczeństwa,

- regularne przeglądy sprzętu gaśniczego (gaśnice, hydranty, klapy dymowe, instalacja sygnalizacji alarmu),

- współpraca z PIP w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy – - udział w programach prewencyjnych,

- co roku wykonujemy pomiary rezystencji i zerowania wszystkich maszyn i instalacji elektrycznych.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
5 milionów metrów kwadratowych rocznie

Decydujące znaczenie, mające wpływ na lokalizację nowej firmy, miała bliskość Firmy Barlinek SA, dostawcy oklein. Na wynajętej hali magazynowej zainstalowano kilka maszyn, a niewielkie pomieszczenie było biurem i jednocześnie pomieszczeniem socjalnym dla pracowników. Zatrudnienie w tym okresie wahało się na poziomie zaledwie 20 pracowników. W kolejnych latach firma stale zwiększała zatrudnienie i produkcję poprzez kolejne inwestycje w park maszynowy. W pewnym momencie wynajmowana hala stała się zbyt mała, a i warunki pracy pozostawiały wiele do życzenia. Lokalizacja firmy w tym czasie nie dawała możliwości rozwoju, wzrostu produkcji i poprawy warunków pracy.

W 2004 roku podjęta została decyzja o wybudowaniu nowego, nowoczesnego zakładu w Lipianach, gdzie inwestycja otrzymała znaczne wsparcie władz gminy zainteresowanych nowymi miejscami pracy. Nowy zakład Prignitz Meble Pomorskie Sp. z o.o w Lipianach otwarto w 2005 roku, w nowej hali i w nieporównywanych z barlineckimi warunkami socjalnymi rozpoczęto produkcję formatek z okleiny, a już w 2006 roku rozpoczyna produkcję mebli dla IKEA. Sp. z o.o, Od początku istnienia firmy, nie bezpośrednio ale finalnie produkty Prignitz Meble Pomorskie trafiały do sklepów IKEA.. „W tym okresie zatrudnialiśmy już 150 osób, oprócz linii meblarskiej, zaczęliśmy wprowadzać nowoczesne rozwiązania technologiczne i maszynowe. W 2008 roku, zlikwidowaliśmy natryskowe lakierowanie obrzeży meblowych, zastąpiliśmy tę dość uciążliwą dla pracowników czynność obrzeżami lakierowanymi. Zapewne dla czytającego brzmi to dość skomplikowanie, ale dla nas i naszych pracowników taka zmiana znaczyła bardzo dużo.

Najnowszym naszym nabytkiem jest maszyna FLI 1000 drugiej generacji do produkcji formatek z okleiny metodą stykową, maszynę do produkcji w tej technologii kupiliśmy jako pierwszy egzemplarz na targach FURNICA- DREMA w Poznaniu2016. Dziś udoskonalamy produkcję w tej technologii, szkolimy pracowników. W bieżącym roku zainwestowaliśmy również w nakładarkę kleju, rozkładarkę do okleiny, które to przygotowują okleinę do spajania na również nowo kupionej spajarce poprzecznej ACR. Myślę jednak, że najważniejsi są ludzie, nasi pracownicy, 70% z nich pracuje u nas powyżej 3 lat, Zapewniamy transport do pracy z Barlinka i okolic tj. około 10 miejscowości, ale nasi pracownicy dojeżdżają również z innych miejscowości w promieniu 30 km od zakładu. Wracając do technologii i maszyn, w tym roku zamontowaliśmy na wydziale produkcji mebli nową linię pakującą, dzięki temu zwiększyliśmy efektywność procesu. Jeżeli chodzi o plany na przyszłość- o które pan pytał - to planujemy rozbudowę zakładu, budowę hali o powierzchni ponad 2500 metrów kwadratowych, mamy już projekty i niezbędne pozwolenia. Już dziś myślimy o nowoczesnych technologiach i rozwiązaniach opartych na robotyce” - powiedział nam dyrektor Maciej Szymczak.

Największy producent formatek w Polsce, producent mebli i komponentów meblarskich dla koncernu IKEA, które sprzedawane są na całym świecie jest obok nas. Firma Prignitz to systematycznie wprowadzane nowe technologie, nowoczesne maszyny i, co nie jest bez znaczenia dla lokalnej społeczności, za każdym takim posunięciem szansa na kolejne miejsca pracy.

Ryszard Tański
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Prignitz na choince

2 grudnia w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Lipianach odbył się finał konkursu plastycznego pod tytułem Prignitz na choince. Motywem przewodnim wszystkich prac była okleina, którą produkuje się w zakładzie przy ulicy Pyrzyckiej.

Konkurs przeprowadzono w kategoriach wiekowych: grupy przedszkolne, klasy I, Klasy II, Klasy III. Prace nagrodzone: Przedszkolaki: I miejsce Lena Borys, II miejsce Kornelia Biadała, III miejsce Karolina Krawiec Klasa pierwsza: I miejsce Sylwester Hrynkiewicz, II miejsce Szymon Grochala, III miejsce Jakub Michalski Klasy drugie: I miejsce Anastazja Czak, II miejsce Adam Pieczyński, III miejsce Aleksandra Wróblewska Klasy trzecie: I miejsce Mirella Strużyk, II miejsce Zuzanna Borys, III miejsce Kornelia Szpakowska. Nagrodzono także prace, które powstały przy udziale rodziców: Marcel Edelman, Kinga Maciejak, Alicja Brylewska, Matylda Wilanowska, Jakub Pawłowski, Viktoria Seifert, Oktawia Dominiak. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki, a nagrody wręczał dyrektor firmy Prignitz Maciej Szymczak i pani Urszula Sobczyk. Jak zwykle, nie zabrakło występów artystycznych, które przygotowały dzieci z oddziału przedszkolnego „O” A i B oraz klas I – III SP pod opieką swoich wychowawców.

„Jestem wręcz zdumiony poziomem wyobraźni dzieci, mnóstwo pięknych prac, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim dzieciom, ich opiekunom, a także rodzicom którzy włączyli się do tworzenia wielu plastycznych prac. Cieszę się także, że jest wola kontynuacji konkursu w wersji wielkanocnej” – powiedział po zakończeniu konkursu dyrektor Maciej Szymczak 2 grudnia w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Lipianach odbył się finał konkursu plastycznego pod tytułem Prignitz na choince. Motywem przewodnim wszystkich prac była okleina, którą produkuje się w zakładzie przy ulicy Pyrzyckiej.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded