Profile cover photo
Profile photo
Karatay Diyeti
422 followers -
Canan Karatay Diyeti
Canan Karatay Diyeti

422 followers
About
Posts

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
-Besinlerimizin türü ve glisemik indeksleri kadar öğünlerin zamanlaması da sağlığımız ve kilo vermemiz açısından önemlidir. Öğle yemeği üzerinden 4-5 saat geçmeden acıkıyorsanız, biliniz ki öğle yemeğinde yedikleriniz sağlığınıza zarar vermektedir. Unutmayın!

-Unutmayın, mutfağınızı tuzaklardan temizledikten sonra kendi evinizde sağlıklı tercihler yapmanız kolay hale gelecektir. "Ben şunun garantisini veriyorum: Mutfağını, Karatay Mutfağı'na çevirenler sağlık bulacak, zayıflayacak ve kilosunu koruyacak! Bunu yaparken de hiç strese girmeyecekler." 

-Günde bir adet meyve mevsimine uygun, bütün olarak kahvaltıda ya da öğlen yemeği şeklinde çiğ kuruyemişle birlikte yenebilir. 

-UNUTMAYIN, Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde kilolar kendiliğinden gidecektir.

-Mucize olarak önümüze sunulan diyetlerin balonu kısa sürede patlıyor, yerine bir yenisi geliyor. Olan bize oluyor... İnsanların hayatlarında duymadıkları ithal mutfaklar, damak zevkimize uygun olmayan yemek listeleri... Demode öneriler ve tercüme diyetlerle halkın sağlığıyla oynanıyor...

-Biz mangala meraklıyız. Mangal yapabiliriz, fakat mangalda duman olmayacak, dumanı tehlikelidir. İyice köz olduktan sonra yavaş yavaş mangal yapabiliriz. Etin yanmaması önemlidir. Et yandığı zaman o kanserojendir. Ama üzerine de sos sürmeyeceğiz. Bir tek süreceğimiz şey, sağlıklı, soğuk sıkım zeytin yağıdır.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
SORU:
İdeal olanın, iki öğün yemek olduğu söylüyorsunuz. Saat verebilir misiniz? 11.00 gibi güçlü bir sabah kahvaltısı, 06.00-07.00 gibi akşam yemeği mi yani?

- Pazar günleri ne yapıyorsunuz? Geç ve kuvvetli bir kahvaltı, sonra da akşama hafif bir yemek… İşte o hesap. Hangi saatte yediğiniz önemli değil. Nasıl kolayınıza geliyorsa. Rahat olun. Kendinizi fabrika gibi idare etmeye kalkmayın. Ama özellikle sabahları uyandıktan sonra , mideyi çok da uzun süre aç bırakmamaya dikkat edin ve metabolizmayı harekete geçirmek için, kahvaltıdan önce bir bardak su içmeye özen gösterin. 

Peki ne yiyeceğiz kahvaltıda?

- Az pişmiş iki yumurta, bir avuç içi kadar beyaz peynir, normal yağlı... Bir çay bardağı ceviz ya da sevdiğiniz kavrulmamış yani çiğ kuruyemiş... 10-20 adet zeytin, mevsimine göre domates, turp, salatalık, yeşil ya da kırmızıbiber, roka, maydanoz gibi yeşilliklerden artık o gün Allah ne verdiyse... Yumurtayı, köy tereyağı veya soğuk sıkım sızma zeytinyağıyla menemen de yapabilirsiniz, peynirli omlet de. Önemli olan yumurta ve yağların yanmaması ya da kavrulmaması…

Kepek ekmek falan yok yani…

- Valla, araba lastiği şeklini alan göbek yağlarını, kalçaları, selülitleri eritmek istiyorsak yok! Her türlü ekmekten uzak duracağız! Nedeni de, bu yağların insülin direncinin en önemli belirtisi olması. Demek ki kanınızda insülin hormonu yükselmiş ve yüksek düzeyde kalmış. İnsülin hormonu yüksek seviyede uzun süre vücutta kalınca, bakın neler oluyor.

Neler oluyor?

- Tansiyon yükseliyor. Meme, pankreas, prostat, bağırsak kanserleri riski artıyor. Polikistik over ve polikistik meme hastalığı tetikleniyor. Aynı zamanda şeker hastalığına da yol açıyor. Yetişkinlerin şeker hastalığı, insülin eksikliği hastalığı değil, insülin fazlalığının hastalığı. Bu nedenle, hareket etmeden, durmadan ekmek yendiğinde, şeker hastalarının kan şekerlerini kontrol altına alınması da zorlaşıyor, hatta imkânsız hale geliyor.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
"ÖZGÜR TAVUK" yenilmelidir!

Köy tavukları sağlıklıdır, doğal ortamda büyüyenler, serbest dolaşan tavuklar bunlar. Ama hareketsiz bir ortamda büyüyen tavukları ve yumurtalarını tüketmenizi önermiyorum.

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay
İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi 
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Anabilim Dalları Öğretim Üyesi
Photo
Add a comment...

Düşük Glisemik İndeksli Yiyeceklerle Beslenmek:

Klinik Çalışmalar sonucu; İştahı kontrol ettiği, Diabet hastalarının şeker kontrolünü kolaylaştırdığı ve Kalp Damar hastalıklarını önlediği gösterilmiştir.
EĞER KİLO VERMEK İSTİYORSANIZ?
YEMEKLERİNİZİ AZALTMADAN, DAHA İYİ BESLENMEK İSTİYORSANIZ?
ŞİMDİYE KADAR UYGULADIĞINIZ DİYETLER SİZİ, AÇ, HALSİZ BIRAKIP SIKINTIYA SOKUYORSA?

Bu üç soruya EVET diye cevap verdiyseniz eğer; Düşük Glisemik İndeksli Besinler Yemeniz Gerekmektedir!!!! 

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay 
Kalp ve İç hastalıkları Profesörü
Add a comment...

"Her şeyden önce hareket edilecek, yol yürünecek, yüzülecek. Yan gelip yatılmayacak, uzaktan kumandalarla yaşanmayacak ya da dört çekere binip saatlerce Boğaz Köprüsü’nde bekledikten sonra da yarım ekmek eşliğinde yemek yenmeyecek. Böyle yaparsak ne sağlıklı olabiliriz ne de sağlıklı kalabiliriz!"

Prof. Dr. Canan Karatay 
Kalp ve İç hastalıkları profesörü
Add a comment...

Post has attachment
SU HER GÜN AZAR AZAR YUDUM YUDUM 2.5 LİTRE İÇİLECEK! 

'İdrar renginiz açık limonata renginde olacak.' 

Su 24 saat gün boyu içilmelidir. Ancak yemek sırasında içilmemelidir. Çünkü yemek yerken içilen su mide asidini sulandırır, hazımsızlığa neden olur. Her gün azar azar yudum yudum 2.5 litre su tüketilecek. En önemli kriter, idrar rengi, açık limonata renginde olacak. Öyle değilse vücuda yeterli su girmiyordur. Bu nedenle de bağırsaklar çalışmıyor. İşte bu sebeple Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri de kabızlıktır. Kabızlık ise, metabolizmanın bozulduğunun en basit ve en önemli göstergesidir, belirtisidir. Ciddi bir sağlık sorunudur. Hareket etmezseniz, su içmezseniz bağırsaklar çalışmaz.

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay
Kalp ve İç hastalıkları profesörü
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Nasıl Zayıflayamıyoruz ve Nasıl Zayıflarız?

-En tatlı zehir "ŞEKER"
-Kan şekeri ne demektir?
-Karaciğer ve Pankreasın fonksiyonu nasıl bozulur?
-İnsülin hormonunun görevi nedir?
-Yağlanmanın vücudumuza etkileri nelerdir?
-Kilo almamız ile İnsülin hormonu arasında nasıl bir bağlantı vardır?
-KİLOYA SEBEP OLAN YAĞ DEĞİL, ŞEKERDİR...!!!
-Çocukluktan başlayan karaciğer yağlanması.
-Çocukları "en tatlı zehire" alıştıran büyükler...!!!
-Omega 3'e olan ihtiyacımız.
-Zayıf olmanız, metabolizmanızın sağlıklı olduğunu göstermez...

http://www.canankarataydiyeti.com/karatay-diyeti/category/karatay-diyeti-videolari
Add a comment...

Post has attachment
Hangi besin hangi ayda bol ve güzel?

Bu tablo Karatay Mutfağı Kitabının İkinci Bölüm, Sayfa 85-94 arasındaki bilgilerden derlenerek hazırlanmıştır.

* Dereotu, marul, maydanoz, nane, roka, tere, pazı vb sebzeler dört mevsim boyunca yetişir.
** Bazı sebze ve meyveler yörelere göre daha erken veya daha geç yetişebilir.
* Bu tablo İpek Erkmen'in ön çalışması üzerine hazırlanmıştır. 

http://www.canankarataydiyeti.com/karatay-diyeti/karatay-diyeti-2/hangi-mevsimde-ne-yenir.html 
Add a comment...

SAĞLIKLI KİŞİLER İÇİN Günlük önerilen toplam karbonhidrat 72 gram!

Günlük önerilen 6 ekmek birimi, yani 6 x 12 gram sindirilebilir toplam karbonhidrat 72 gramdır. 

Bunu açıklarsak,
"1 ekmek birim karbonhidrat" diye adlandırılan 20 gram ağırlığındaki bir ekmek somununun 12 gram net sindirilebilir karbonhidrata eşdeğeri demektir...buna "1 ekmek birimi" diyoruz. 

1 ekmek birimi = 1 ince dilim beyaz ekmek = 1 dilim tam buğday ekmeği = 1 yemek kaşığı şeker bal veya un = 1 orta boy elma = 1 avuc içi yaş üzüm = 2/3 bardak çilek = 1/2 bardak meyve suyu = 1 bardak bira = 1/4 simit = 4 tatlı kaşığı beyaz veya esmer pirinç' e eşdeğerdir. 

Karbonhidrat ihtiva eden her gıda için pratik olarak hesaplanabilir (etiketindeki yazılı olan toplam karbonhidrat değeri 12 ye bölünerek "birim ekmek" değeri bulunur). 

Karbonhidrat içermeyen besinler (etler, peynirler, balık, doğal köy tereyağı vb) bunlar serbest olarak, kalori hesabı yapmadan tüketilebilir. 

Aşırı karbonhidrattan kurtulduktan sonra, kişi sağlığına kavuştuktan ve de ideal kiloya ulaşıldıktan sonra günde bir adet mevsim meyvesi kahvaltıda yenebilir. Örneğin nar, elma bu mevsimde bol. Ya da mevsiminde çilek, incir, vs. ama tepsi kucakta değil, sadece bir porsiyon adet mevsim meyvesi yenebilir.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded