Profile

Cover photo
Nuri Can
Worked at Academic Press
Attended University
Lives in nl
1 follower|32,979 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Nuri Can

Shared publicly  - 
1
Add a comment...
In his circles
237 people
Have him in circles
1 person
Havva Kılıç's profile photo

Nuri Can

Shared publicly  - 
 
Özgürlük ve demokrsinin tanımı ve anlamı nedir sizce?


Bence ülkemizin en öncelikli sorunlarının başında, demokrasi, hukuk, insan hakları ve bunları takiben sosyal adalet kavramları gelir.  Herkes mutlak demokrasi, adalet ve özgürlüğün taraftarıymış gibi konuşur, demokrasi, özgürlük, adalet gibi kavramlardan dem vurur ama işin aslı hiçte öyle değil.
 Herkesin bu tanımı kendi çıkarları doğrultusunda kullandığı gün gibi ortada. Ülkemizde hak, adalet, inanç, düşünce, vicdan özgürlüğü olduğunu kim idda edebilir. (savunabilir.) Sorunların en başında  insanlarımızın  büyük çoğnluğu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmalarıdır. Nedense her başa gelen gidenleri aratıyor, kendileri gibi düşünmeyen ve hissetmeyen herkesin özgürlüğü kısıtlanıyor.
 
Ülkemizde kötü olarak sıfatlandırılan kavramların bir çoğunun var olması ve iyi olarak sıfatlandırılan kavramların olmaması 70 80 yıllık demokrasi geleneği olan bir ülkede çağdışı olduğu kadar üzücüdür de ne yazık ki.
 
 Her şeye gel geç diyenlere ve yaşamı bir oyun, bir koyun gibi algılayanlara diyecek sözüm yok tabi ki. Ancak yaşamın anlamını, önemini, ciddiyetini bilenlerle ve bilmek isteyenlerle paylaşacaklarımız var elbet. Her şeye aman boşver gitsin” demek doğru mu sizce? Bu konuda mutlaka sizin de ekleyecekleriniz olacaktır.

 
 
Filler ve İnsanlar

Bir fil, bir tonluk yükü hortumuyla kolayca kaldırabilir. Ama siz hiçbir sirke gidip bu dev yaratıkların küçük bir tahta kazığa bağlandığını gördünüz mü? Fil, sirke ilk getirildiğinde ağır bir zincirle hareketsiz bir demir kazığa bağlanır. Fil, ne kadar çok zorlanırsa zorlansın. Zinciri kıramayıp kazığı yerinden oynatamadığını keşfeder. Sonradan fil ne kadar büyük ve güçlü hale gelirse gelsin yerde yanı başında duran kazığı gördüğü sürece hareket edemeyeceğine inanmaya devam eder. Birçok akıllı ve yetişkin de sirkteki fil gibi davranır. Düşüncelere, hareketlere ve sonuçlara hapsolur. Asla kendi koyduğu sınırların ötesine geçemez.
 
 
 
Nuri CAN
1
Add a comment...
People
In his circles
237 people
Have him in circles
1 person
Havva Kılıç's profile photo
Education
  • University
    80
Basic Information
Gender
Male
Work
Employment
  • Academic Press
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
nl