Profile cover photo
Profile photo
Nuri Can
3 followers
3 followers
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Özgürlük ve demokrsinin tanımı ve anlamı nedir sizce?


Bence ülkemizin en öncelikli sorunlarının başında, demokrasi, hukuk, insan hakları ve bunları takiben sosyal adalet kavramları gelir.  Herkes mutlak demokrasi, adalet ve özgürlüğün taraftarıymış gibi konuşur, demokrasi, özgürlük, adalet gibi kavramlardan dem vurur ama işin aslı hiçte öyle değil.
 Herkesin bu tanımı kendi çıkarları doğrultusunda kullandığı gün gibi ortada. Ülkemizde hak, adalet, inanç, düşünce, vicdan özgürlüğü olduğunu kim idda edebilir. (savunabilir.) Sorunların en başında  insanlarımızın  büyük çoğnluğu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmalarıdır. Nedense her başa gelen gidenleri aratıyor, kendileri gibi düşünmeyen ve hissetmeyen herkesin özgürlüğü kısıtlanıyor.
 
Ülkemizde kötü olarak sıfatlandırılan kavramların bir çoğunun var olması ve iyi olarak sıfatlandırılan kavramların olmaması 70 80 yıllık demokrasi geleneği olan bir ülkede çağdışı olduğu kadar üzücüdür de ne yazık ki.
 
 Her şeye gel geç diyenlere ve yaşamı bir oyun, bir koyun gibi algılayanlara diyecek sözüm yok tabi ki. Ancak yaşamın anlamını, önemini, ciddiyetini bilenlerle ve bilmek isteyenlerle paylaşacaklarımız var elbet. Her şeye aman boşver gitsin” demek doğru mu sizce? Bu konuda mutlaka sizin de ekleyecekleriniz olacaktır.

 
 
Filler ve İnsanlar

Bir fil, bir tonluk yükü hortumuyla kolayca kaldırabilir. Ama siz hiçbir sirke gidip bu dev yaratıkların küçük bir tahta kazığa bağlandığını gördünüz mü? Fil, sirke ilk getirildiğinde ağır bir zincirle hareketsiz bir demir kazığa bağlanır. Fil, ne kadar çok zorlanırsa zorlansın. Zinciri kıramayıp kazığı yerinden oynatamadığını keşfeder. Sonradan fil ne kadar büyük ve güçlü hale gelirse gelsin yerde yanı başında duran kazığı gördüğü sürece hareket edemeyeceğine inanmaya devam eder. Birçok akıllı ve yetişkin de sirkteki fil gibi davranır. Düşüncelere, hareketlere ve sonuçlara hapsolur. Asla kendi koyduğu sınırların ötesine geçemez.
 
 
 
Nuri CAN
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded