Profile cover photo
Profile photo
Gozaar Net (‫سامانه دموکراسی و داد‬‎)
سامانه دموکراسی و داد
سامانه دموکراسی و داد
About
Posts

Post has attachment
چه باید کرد؟

سپهرداد گرگین: جامعه‌ى امروز ما در یک بحران عمیق اجتماعى به سر می‌برد. در یک‌سو درصدى کوچک از باندهاى مذهبى-مافیایى اما متشکل و منسجم به دور محور حفظ کلیت نظام، تا بن دندان مسلح و در حمایت کامل از طرف سرمایه‌داران و غارتگران خارجى و در سوى دیگر اکثریتى کلان اما پراکنده و آفت‌زده به هزار و یک بلا و آسیب اجتماعى.
براى از بین بردن این نظام و سیستم فاسد و براى جایگزین ساختن جامعه‌اى مبتنى بر اصول انسانى که لایق انسان قرن ٢١ باشد و آرمان‌هاى دیرینه‌ى بشریت را که همانا آزادى به مفهوم مطلق کلمه، استقلال از دخالت‌هاى بیگانگان، عدالت اجتماعى در گسترده‌ترین مفهوم آن و در نهایت خوشبختى و شادى و بهروزى را به منصه ظهور برسانیم، به یک نیروى عظیم، مصمم و آگاه اجتماعى نیاز داریم. سوالى که در برابر ما قرار دارد این است که چه باید کرد تا این توده‌ى پراکنده را حول این خواسته‌ها آگاه کرد، متشکل ساخت و سازماندهى کرد؟...
متن کامل این نوشتار را در اینجا بخوانید:
http://www.gozaar.net/a/1140
@gozaarnet

Post has attachment
بحثی در رابطه با رهبری


کسی زین میان گوی دولت ربود/ که در بند آسایش خلق بود
“سعدی”

سپهرداد گرگین: اگر از این موضوع فلسفی بگذریم که چرا جامعه‌ی بشری در هر شکل و حالت خودش، از یک جمع دو نفره گرفته تا یک خانواده و قبیله و کشور و در عرصه‌ای به وسعت جهان به رهبر و رهبری شدن احتیاج دارد و چرا بشر به کسانی احتیاج دارد که چراغ در دست دارند و به سمت تکامل و بهتر شدن راهنمایش می‌باشند!؟ لااقل، می‌توان در مورد نقش و احتیاج آن در خیزش انقلابی مردم ایران در روزهای ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ شمسی به بحث و گفتگو پرداخت.
روزهایی که کاسه‌ی صبر مردم ایران لبریز شد و حسرت نداشتن آزادی و برابری و یک زندگی شاد را با آتشفشان خشم خود فریاد زدند. روزهایی که هر آدم جدی مدعی رهبری سعی در یارگیری و هدایت حوزه‌ی کنترلش به جانبی که او فکر می‌کرد به منفعت است، مشغول بود. روزهایی که ارتجاع داخلی که به اعتقاد من در سرتاسر ایران حدود یک درصد کل جمعیت می‌باشد، به همکاری و راهنمایی ارتجاع جهانی و نمایندگان سیاسی‌شان در دولت‌ها و میدیای جهانی اختناق غیرقابل متصوری را در همه‌ی عرصه‌ها بر مردم محروم ما اعمال کرده بودند تا صدای انقلاب آنان را در گلو خفه سازند. روزهایی که لحظات انقلابی و دگرگون‌کننده‌اش در بلاتکلیفی و انتظار جمعی و یکی از دیگری به انتظار نشستن گذشت. روزهایی که بعضی از ما انقلابیون حتی آنها را هم قبول نداشتیم و فریاد مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر رهبر و مرگ بر خامنه‌ای را نشنیده از آن با عجله و سرعت گذشتیم و این شعار‌ها را از طرف خرده‌بورژواهای بالاشهری دانستیم و گفتیم این انقلاب ما نیست! روزهایی که مردم ایران به چشم خود دیدند که باید به خود تکیه کنند و فریادهای همبستگی جهانی تنها یک شعار است که روی کاغذ می‌ماند و خیلی‌ها آن را از سر شکم سیری سر می‌دهند.
در این روزها مساله‌ی رهبریت سیاسی و به دست گرفتن قدرت و جهش یا خزیدن بر روی صندلی قدرت روی میز کار خیلی‌ها قرار گرفت...

متن کامل این یادداشت را در اینجا بخوانید:
http://www.gozaar.net/a/1137
@gozaarnet

Post has attachment
بهرام مشیری در نشست وبیناری گذار به موضوع استبداد در ایران و ناگزیری استقرار سوسیال دموکراسی در ایران پرداخت...

Post has attachment
مجید دارابیگی (وریا بامداد) در نشست وبیناری گذار به موضوع استبداد حاکمیت اسلامی در ایران و ناگزیری استقرار سوسیال دموکراسی در این کشور پرداخت...

Post has attachment
میثاق پارسا در نشست وبیناری گذار؛ بن‌بست لیبرال دموکراسی در جوامع مدرن

میثاق پارسا در نشست وبیناری گذار ضمن اشاره به ضرورت برابری‌خواهی و عدالت اجتماعی، به بن‌بست لیبرال دموکراسی در جوامع مدرن پرداخت.
به گزارش گذار، این استاد ایرانی در آمریکا، در جریان نشست وبیناری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، با نگاهی به حادثه تیراندازی و کشتار در لاس وگاس آمریکا به بررسی بحران‌های لیبرال دموکراسی در جوامع مدرن پرداخت.
این چهره آکادمیک سرشناس، ضمن اشاره به پاسخ‌گو نبودن لیبرال دموکراسی در مواجهه با تضادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، نقش لیبرالیسم و ناکارآمدی آن در این پروسه را تشریح کرد.

Post has attachment
بهرام مشیری در نشست وبیناری گذار: ریشه‌های تاریخی برابری‌خواهی در ایران

بهرام مشیری در نشست وبیناری گذار به ریشه‌های تاریخی برابری‌خواهی در ایران پرداخت.
به گزارش گذار، این روشنفکر ایرانی ضمن اشاره به حملات قدرت‌های خارجی، کشتار و غارت و تداوم استبداد در ایران، به سیر تاریخی تلاش برای دستیابی به عدالت اجتماعی در ایران پرداخت. وی همچنین تعاریف اندیشمندان را درباره بنیادهای اجتماعی، عدالت اجتماعی و برابر‌ی‌خواهی مطرح کرد.

Post has attachment
کودکان کار، در آرزوی رفاه و محبت اما در منجلاب فقر و تجاوز

نوشتاری از یدی بلدی به مناسبت روز جهانی کودک

بیستم نوامبر (۲۹ آبان) به عنوان روز جهانی کودک نام‌گذاری شده است. کودکان آسیب‌پذیرترین گروه سنی جامعه هستند که میزان آسیب‌پذیری آنان به میزان توسعه‌یافتگی و امنیت و رفاه در هر جامعه‌ای بستگی دارد. روزانه ۱۷ هزار کودک در آفریقا بر اثر گرسنگی و عدم دسترسی به بهداشت و درمان می‌میرند که حتی با کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین نیز قابل مقایسه نیست.
کار اجباری بر اثر تهیدستی و احتیاج و تجاوز، دردناک‌ترین آسیب‌هایی هستند که به کودکان روا می‌شود و زندگی این ستم‌دیدگان را به ورطه سقوط و تباهی می‌کشاند. در کشور ما نیز به علت عدم توزیع عادلانه ثروت و عدم استفاده یکسان کودکان از امکانات موجود و فقدان امنیت اجتماعی در سال‌های اخیر کودکان بزرگ‌ترین قربانی بی‌عدالتی بوده‌اند.
آقای قدیمی معاون اجتماعی شهرداری تهران چند روز پیش اعلام داشت که ۹۰ درصد کودکان خیابانی مورد تجاوز قرار می‌گیرند. این خبر تکان‌دهنده که در رسانه‌ها بازتاب یافت، نشانه عمق فاجعه‌ای است که در جامعه ما وجود دارد؛ اما این خبر دردناک هیچ‌گونه بازتابی از سوی مسوولین و نمایندگان مجلس را در پی نداشت. سال گذشته هم در پی تجاوز به یک دانش‌آموز معاون امور تربیتی ناحیه گفته بود این عمل با رضایت طرفین بوده است. ماجرای سعید طوسی معلم قرآن که پرونده‌اش مختومه اعلام گردید برای افکار عمومی آشکار است.
وجود ده‌ها هزار تن از کودکان کار و خیابانی در تهران و شهرهای بزرگ و روستاهای مرزنشین، نشانگر بی‌اهمیتی نظام به سرنوشت این فرزندان فقیر و بی‌پناه ملت ماست...

متن کامل را در اینجا بخوانید:
http://www.gozaar.net/a/1060

Post has attachment
درآمدى بر اپوزیسیونِ وامانده ایرانى

سپهرداد گرگین: به راستى اپوزیسیونِ ایران کیانند؟ به روایتى دیگر براى بررسى علل و عوامل درماندگى و واماندگى جریاناتِ مخالف و براندازِ سیستم و وضعِ موجود باید در قدم اول به تعریف از خودِ اپوزیسیون پرداخت و معلوم ساخت که چه کسانى در اپوزیسیون جاى می‌گیرند و چه تعریف و گفتنى‌هایى براى برون‌رفت به طور عملى از این وضعِ موجود ارایه می‌دهند.
براى رسیدن به یک تعریف مشترک از اپوزیسیون ما بنایمان را بر این می‌گذاریم که کلمه‌ى اپوزیسیون یک واژه و کلمه‌ى انتزاعى است مترادفِ با مخالف که از نقطه نظر اجتماعى تمامِ کسانى را شامل می‌شود که به نوعى مخالفِ وضعِ موجود می‌باشند. در اینجا باید توجه داشت که این نوعِ راه‌حل است که نوعِ مخالفت را شکل و سازمان می‌دهد. بنا بر همین موضوع مخالفین جمهورى اسلامى ایران طیف‌هاى گوناگونِ نیروهاى در صحنه‌ى موجود را شامل می‌شود. اگر نوعِ راهِ‌حل‌ات این باشد که تغییراتى تاکتیکى در مکانیسم‌هاى روبنایى سیستم موجود را شامل گردد، به مخالفت از نوعِ باندهاى درون سیستم به وضعِ موجود می‌رسیم که این روزها از مدیران و برنامه‌سازانِ رادیو و تلویزیون‌ها و در مجموع مدیاىِ برون‌مرزى و درون‌مرزى پارسى‌زبان گرفته تا انواع و اقسامِ نظریه‌پردازانِ اقتصادِ بازار و سازمان تجارت جهانى و سیستم سرمایه را در برابر خود می‌بینیم و بر سینه کوبیدن‌ها و یقه‌درانى‌هایشان را شاهدیم.
اما اگر نوعِ راهِ‌حل‌ات گذارِ از این سیستم به سیستمى انسانى باشد که هدفش آزادى (به مفهومِ مطلقِ کلمه) نفى استثمار انسان از انسان، نفى کار مزدورى و روابط پولى سرمایه‌دارانه، خوشبختى، آرامش و آسایش، عدالت اجتماعى و پرورش فرد و رشد اصالت‌هاى فردى و قابلیت‌هاى افراد اجتماع باشد، به چند گروه و سازمان برمی‌خوریم که بسته به فهم‌شان از سیستم انسانى مذکور در بالا به نوعى ارایه‌ى طریق می‌دهند و یکی، دیگرى را مصرانه به راهِ‌حلِ خویش دعوت می‌کند.
تا اینجا مشکلى نیست اما مشکل از زمانى آغاز می‌گردد که به نقد و بررسى این راهِ‌حل‌ها می‌پردازیم...

متن کامل را در اینجا بخوانید:
http://www.gozaar.net/a/1057

Post has attachment
ارسال پیام همبستگی به گلرخ ایرایی

سازمان عفو بین الملل هرساله به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در ۱۰ دسامبر، یک کارزار به اسم ‘بنویس براى حق’ دارد را برگزار می کند.

در طی این کارزار مردم کشورهای مختلف براى ۱۰ نفر یا گروهی از افراد که حقوقشان به نوعی نقض شده است، نامه می نویسند.

این نامه می تواند هم به سران کشورهایی که قدرت تغییر در وضعیت این افراد را دارند و هم به خود افراد و یا خانواده ى آن ها باشد. گلرخ ایرایی یکی از ده نفر انتخابى بخش فرانسوی زبان عفو بین الملل کانادا است.

لینک خبر: http://www.gozaar.net/a/1053
هر کجا که باشید، می توانید از طریق نوشتن نامه، ایمیل، امضای پتیشن، توییت در این کارزار شرکت کنید.

Post has attachment
همدردی و همبستگی مردم زلزله را شرمنده کرد

یداله بلدی ــ سرزمین ما در اسارت گزمگان، عوام‌فریبان آقازاده‌ها مورد تعدی و غارت قرار دارد، اما این‌همه بیداد و ستم، هنوز نتوانسته است، احساس نوع‌دوستی و همبستگی ملی را از مردم سلب کند.

زلزله فاجعه باری که در استان کرمانشاهان روی داد، و صحنه های دل‌خراش و تکان‌دهنده آن‌که از رسانه‌ها پخش شد، تأثر و احساس همدردی عمیقی را بر مردم برجای نهاد و موجب شد تا مردم با یک خیزش ملی روحیه همبستگی وهم دردی خود را با هم‌وطنان آسیب‌دیده از قهر طبیعت را بنمایش بگذارند و باور به یگانگی ملی نوع‌دوستی را در این وادی تاریک و سیاه نشان دهند و صحنه‌هایی از احساس همدردی ویاری رسانی پدید آوردند که ازنظر فراگیری و گستردگی در نوع خود بی‌نظیر بود.

کودکی در سنندج که خود دمپایی بپا داشت کت تن خود را درآورد تا به کودکان همسال خود در مناطق آسیب‌دیده هدیه کند. نوعروس بجنوردی که با هزار آرزو به خانه بخت می‌رفت تمام جهیزیه خود را به هم‌وطنان زلزله‌زده‌اش اهدا کرد، دختر قهرمانی که مدال پارالمپیک را بر گردن آویخته بود، مدال اش را به حراج گذاشت تا بتواند چندین تخته پتو را در این آغاز زمستان به هم‌وطنان خود تقدیم کند. گدای افلیجی در کامیاران درآمد یک روز خود را به زلزله‌زدگان اهدا کرد. بسیاری از دانش آموزان، قلک خود را شکستند تا سهمی از این خیزش ملی داشته باشند.

در شهرهای بزرگ و کوچک حتی روستاها، کمیته یاری‌رسانی بی‌شماری تشکیل شد و کاروان‌هایی حامل مواد خوراکی و کالاهای موردنیاز از سوی این کمیته‌ها به مناطق آسیب‌دیده اعزام شدند و همچنین مردم بلوچستان فقیر و محروم نیز در این همگامی ملی شرکت کردند. هنرمندان و ورزشکاران سرشناس نیز در این یاری‌رسانی با مردم همراهی کردند. خانواده نیز در شهرهای تهران، کرمانشاه و همدان از خانواده‌ها و همراهان مجروحین که در بیمارستان بستری هستند با آغوش باز در خانه‌های خود پذیرایی کردند. در خارج کشور نیز عده‌ای از هم‌میهنان با ایجاد گروه‌هایی به یاری هم‌وطنان زلزله‌زده ه برخاسته‌اند.

احساس همدردی و تعهد مردم برای کمک‌رسانی در سراسر ایران نشانگر این واقعیت است که احساسات میهن‌پرستانه و نوع‌دوستانه، ریشه در باورهای مردم میهنمان دارد، چنانکه در این سال‌ها نهادهای گوناگونی برای یاری‌رسانی به مردم آسیب‌دیده پدید آمده است و مردم باتحمل تمام مشکلات در همه زمینه‌ها، خصلت انسان گرایانه خود را از دست نداده‌اند.

https://t.me/gozaarnet/105

بیشتر بخوانید: http://www.gozaar.net/a/1031
Wait while more posts are being loaded