Profile cover photo
Profile photo
אורלי אברמוב
6 followers
6 followers
About
Posts

קטע קצרצר על הסתגלות תינוקות:
 
בגילאי 3-6 חודשים 
ברוב המקרים ההסתגלות של התינוק תהיה קצרה וטובה מכיוון שלתינוק בגיל זה קיימים הצרכים שמסתכמים במגע, בתנועה, באוכל ובשינה.
 
מגיל 6 חודשים עד שנה וחצי
ההסתגלות תהיה קשה יותר. הילד יותר מבין את המשמעות שאמא או אבא הולכים,. פתאום הוא קולט שהוא כבר לא מרכז העניינים ויש עוד ילדים סביבו, שהילדים שונים ממנו – גדולים/קטנים ממנו. 
 
Add a comment...

מרגישים את חג הפסח ממש כאן...
רגע לפני מעט מידע על פסח –
 
אנחנו חוגגים את חג הפסח זכר ליציאת מצרים. בחודש זה הוציא הקב"ה באותות ומופתים את בני ישראל ממצרים מעבדות לחרות על מנת לקבל את התורה. חג הפסח הוא אחד משלושת הרגלים אשר בהם בזמן שבית המקדש היה קיים, היו עולים כל ישראל לירושלים. שלושת הרגלים הם: פסח, שבועות וסוכות.
שמות החג
# חג הפסח - נקרא כך מכיוון שבמכת בכורות הקב"ה פסח (דילג) על בתי בני ישראל וגם על שם קורבן פסח.
# חג המצות - נקרא כך על שם המצות הנאכלות כל ימי החג ומזכירות לנו את "לחם העוני" אשר אכלו אבותינו במצרים.
# חג החרות - נקרא כך מכיוון שבני ישראל יצאו בו מעבדות לחרות.
# חג האביב - נקרא כך מכיוון שחל בעונת האביב.
Add a comment...

להתלכלך או לא להתלכלך?
ישנם ילדים שנמנעים ממגע עם צבעי גואש, ממגע עם חול ולעיתים אפילו ממזון מלכלך ומשאירים את הוריהם פעורי פה. פחד זה מתפתח כחלק מהמודעות העצמית של הילד, של היותו נפרד ושונה מהאחר. במקרים כאלה תגובה מרגיעה של ההורה מווסתת מהר יחסית את הדאגה. בגיל זה ילדים נרגעים מהר כאשר מנקים את גופם.
 יש לתת לילדים מגיל צעיר לאכול לבד ולשחק עם האוכל. אחד הגורמים האפשריים לעיסוק יתר בניקיון בגיל הרך הוא התייחסות קיצונית של ההורה ללכלוך.
ניתן לראות הורים שיתנו לילדיהם להתנסות באכילה לבד ואף לשחק עם האוכל ורק בתום הארוחה ידאגו לניקיון. לעומתם, הורים ש"לחוצים" מהלכלוך ישבו מול הילד עם כפית ומגבון ביד ובכך ימנעו מילדיהם את האפשרות להתלכלך.
בגילאים אלה הילד אינו מסוגל להבין שלכלוך יכול להוביל לזיהומים, אך התנהגותו של ההורה מהווה מסר שאותו הילד מפנים כעמדה לגבי לכלוך וניקיון. בנוסף, תגובה חרדתית, הבאה לידי ביטוי בכעס, חוסר סבלנות או תסכול של ההורה, יכולה לגרום למצוקה גדולה של הילד כאשר הוא מתלכלך ולצורך בהתנקות מיידית.
התנהגות חרדתית של ההורה כלפי לכלוך עלולה לגרום לילד להימנע ממגע עם אמנות כלשהי וכך הפן היצירתי שלהם עלול להיפגע. פן נוסף של השפעת ההתנהלות בבית סביב ניקיון עלול להתבטא בפיתוח תכונות אופי כמו פדנטיות יתר ופרפקציוניזם.
על ההורה להבין שזוהי החוויה האמיתית של הילד בעולם ולכן יש לעזור לו לחוות את הסביבה כיותר מהנה. מומלץ להורים לחשוף את הילדים לכמה שיותר התנסויות במגע ובטעם מגיל צעיר. חשוב לתת לילדים מגיל צעיר מאוד לאכול לבד, לשחק עם האוכל, לגעת במרקמים השונים.
 
 
 
Add a comment...

Post has attachment
ציוני דרך בהתקשרות
 
מצוקת פרידה.
תגובות קידום פנים (לדוגמא: מקבל את פניה של מטפלת בחיוך).
התנהגות על בסיס בטוח (המקום שבו התינוק יודע שהוא שמור ושם הוא יכול לשמור על עצמו).
בסיס בטוח הוא משאב פנימי העוזר לפרט לווסת מצוקה ולממש פוטנציאל.
פנייה לקבלת עזרה / אישור.
השגת קרבה לאחר משמעות.
האחר נגיש / רגיש ומגיב.
האחר עוזר לווסת את המצוקה.
הרגשה טובה, המצוקה מתפוגגת.
 
במצב של תגובה לא רגישה או דוחה מהאחר המשמעותי, החוויה היא כמובן שונה לגמרי. כאשר הקרבה לא נותנת תחושה טובה, הקרבה מתסכלת והופכת בעצמה להיות מוקד למצוקה.
האינדיבידום (הפרט) לומד להיזהר בהפעלת מערכות.
 
Photo
Add a comment...

Post has attachment
הקשר בין איכות הטיפול בתינוקות לסוג ההתקשרות
מחקרים בדקו טיפול של הורים בתינוק ע"י תצפיות בבתים, כשהתינוקות היו בני 6 – 4 חודשים ולאחר מכן בדקו את התינוק במצב זה בגיל שנה. דרגות הרגישות של ההורה כשהתינוק היה בן
 6 – 4 חודשים ניבאה את סוג ההתקשרות כשהתינוק היה בן שנה. מידת הרגישות של האם בגיל חודש ניבאה טוב יותר את סוג ההתקשרות של תינוקה בגיל שנה וחצי מאשר מידת הרגישות שלה אליו בגיל 8 חודשים. כלומר, ההשפעה של איכות הטיפול בתינוק על סוג ההתקשרות שלו היא מוקדמת מאוד.
מחקר שבדק תינוקות מאומצים מצא שכדי שתהיה להם התקשרות בטוחה הם צריכים להיות מאומצים אצל אם שתגיב אליהם ברגישות לפני גיל שנה ולא מאוחר יותר.
מחקר שבדק את כמות הבכי של תינוקות מצא שכאשר הורים נענים במהירות וביעילות לבכי של תינוקות, התינוקות בוכים פחות בסוף שנת החיים הראשונה ובדרך כלל התקשרותם בטוחה.
ילדים אלו לומדים שהם מקבלים תגובות מהירות ונאותות מההורים כאשר הם במצוקה. הם מרגישים בטוחים ורגועים, כי הם יודעים שאם הם יהיו במצוקה ההורים יגיבו אליהם במהירות וביעילות.
כמו לגבי נושאים אחרים, כך גם לגבי הרמה על הידיים, הטיפול בתינוק צריך להיות רגיש לצרכיו. המטפל בתינוק צריך להיענות לאיתותים של התינוק ולהרים אותו על הידיים בעיתוי הנכון מבחינת התינוק ולפרק הזמן שהתינוק המסוים הזה זקוק לו.
בפוסט הבא אציין את ציוני הדרך בהתקשרות..
 
Photo
Add a comment...

בקיעת שיניים אצל תינוקות
 
את המשפט "לא ישנתי כבר כמה לילות, הוא מוציא שיניים" בטח לבטח כבר שמעתם אותו מפי אמהות רבות. בקיעת שן ראשונה אצל תינוק היא ללא ספק ציון דרך בחייו.
 
שיני החלב הראשונות בוקעות בגילאי 12 – 4 חודשים. תחילה מופיעות החותכות המרכזיות ואחריהן החותכות הצדדיות. בגילאי16 – 10 מגיע תורן של הטוחנות הראשונות ואחריהן הניבים (ניבים הם קבוצה של שיניים חדות הקיימות בקרב יונקים, המשמשות לשיסוע המזון ולביתורו, כדי להקל על אכילתו). תהליך הבקיעה מסתיים בגילאי 30 – 20 חודשים עם בקיעתן של הטוחנות השניות. ובגילאי שש / שבע בוקעות שיניים קבועות.
 
הורים יקרים יש לשמור על שיני החלב, מכיוון שהן הבסיס לשיניים הקבועות ולמבנה הפה בעתיד.
 
הגורם העיקרי להיווצרות עששת בקרב ילדים צעירים הוא שתיית משקה ממותק או חלב לפני השינה. משום שבזמן השינה פעילות בלוטות הרוק פוחתת מאוד, אין שטיפה טבעית של השיניים ולכן כל תהליך הפגיעה באמייל השן מואץ באופן חריף.
צחצוח השיניים צריך להתבצע כבר מבקיעת השן הראשונה.
Add a comment...

שבוע טוב לכולם,
ברצוני לצטט לכם פתגם מוכר מאוד:
"ל מה שילד צריך הוא מבוגר אחד שיאמין בו".
(הרב שלמה קרליבך)
 
Add a comment...

מדוע חשוב לשים את הילד הצעיר במסגרת
 
לא פעם עולות השאלות אצל יולדות רבות האם לחזור לעבודה אחרי חופשת הלידה או להאריך את חופשת הלידה ולהיות עם הילד בבית עד שיגדל ויתחזק קצת. ישנן כאלה שגם מתלבטות בין משפחתון לבין הבאת מטפלת לבית.
 
ידוע כי חלק מהנשים מעדיפות את הקריירה ואין בזה שום דבר רע או פסול ומחליטות בשל כך לשים את הילד במסגרת מסוימת או להשאיר אותו בבית עם מטפלת וישנן כאלה שיעדיפו להאריך את חופשת הלידה גם אם זה על חשבונן וגם זה בסדר.
 
יתרונות עבור הילד שנמצא במסגרת:
לומד להשתלב בקבוצת השווים ויותר גדולים ממנו, תוך יצירת מערכת קשרים הדדית ורכישת מיומנויות חברתיות.
רוכש ביטחון בסביבה מוכרת וקבועה ומתוך כך הילד לומד להתמודד עם מצבים חדשים.
הילד רוכש שפה ומושגים מתוך האינטראקציה עם הסביבה האנושית והפיזית.
לומד להשתחרר מתלות במבוגר (הורה או המטפלת) ועם זאת לבקש עזרה במידת הצורך מהגננת.
לומד לזהות את עצמו ואת יכולתיו, כמו כן הוא רוכשהערכה עצמית ותחושת ביטחון אשר מאפשרים לו לפעול בצורה עצמאית.
הילד נחשף לריחות שונים, טעמים וקולות שונים ומגוונים.
 
 
ואם בכל זאת הורים יקרים החלטתם להשאיר את הילד בבית מסיבות שונות, חשוב שתארגנו לו סדר יום קבוע ותחליף נוסף לחוויות דומות המפורטות הנ"ל.
 
Add a comment...

Post has attachment
בוקר טוב חברים ושבוע טוב!
האביב כבר כאן - איזו הרגשה נפלאה...
באביב- הכול פורח סביב...
הטבע באביב בשיא תפארתו ופריחתו – כלניות, רקפות, שדות צהובים של חרציות, פרגים אדומים. האביב מציין את התחדשות הטבע שאותו יש לאפשר לילדים בחוויה החושית שלהם: להריח את הריחות, להאזין לקולות הטבע, למשש את מה שמציע לנו הטבע ולראות את יופיו של הטבע.
באביב משתנה מזג האויר, הטמפרטורות עולות, הגשמים מתמעטים ורוחות חמות מנשבות.
הצמחים מתחילים ללבלב. על גבי ענפי הצמחים השונים ניתן לראות עלים צעירים וניצנים. העצים מתעוררים ומלבלבים. המעקב אחריהם יוצר חוויה של התבוננות והתרגשות.
ניתן לראות פעילות רבה של חרקים בעונה זו. בחורף מינים רבים של חרקים נמצאים בתרדמה ועם עליית הטמפרטורות הם מתעוררים.
בכוורת בתקופת החורף ישנה פעילות מעטה ועם בו האביב היא גוברת.
הדבורים יוצאות לאסוף צוף מן הפרחים הרבים הפורחים בעונה זו.
 
האזינו ליצירה נפלאה של ויולדי: מתוך ארבע עונותת השנה (אביב) וקבלו אותו בברכה -
אביב ויולדי  
 
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded