Profile cover photo
Profile photo
Ferratum Bank p.l.c.
13 followers
13 followers
About
Posts

Post has attachment
4 ieteikumi, kā ietaupīt naudu savām sapņu kāzām

Skaisti ziedi, ēdiens no restorāna, simtiem viesu utt.- to visu savā lielajā dienā vēlamies ikviens.

Bet, lai arī sapņu kāzas miljonāru stilā šķiet tieši tas, ko vēlamies, tomēr jāsaskaras ar to, ka budžets ir ierobežots. Bet tas nekādā ziņā nenozīmē, ka jūsu kāzas būs mazāk skaistas.

Jebkura laulību ceremonija ar mīļoto ir skaistākais notikums pāra dzīvē, neatkarīgi no tā, cik glaunas ir svinības un cik naudas tām iztērēts.

Ja vēlies iekrāt naudu savām kāzām, tad šeit būs 4 padomi, kā to darīt:

Nosaki prioritātes
Lai tu saprastu, cik daudz naudas jūsu kāzām būs vajadzīgs, sākumā sastādi aptuveno plānu ar visu nepieciešamo kāzu ceremonijai un svinībām.

Pēc tam izrēķini, cik katrs no punktiem varētu izmaksāt. Ierēķini gan maksu par ziediem, izklaidi, fotogrāfa pakalpojumiem, laulību gredzeniem, dāvanām utt.

Kad tas ir izdarīts, laiks visu rūpīgi izvērtēt un noteikt prioritātes, proti, to, uz ko esat gatavi ietaupīt un uz ko noteikti nē, un izveidot plānu ar visām izmaksām.

Tā vietā, lai izīrētu muižu, padomā, varbūt varat organizēt kāzas kādā viesu namā vai pat mājās. Tā vietā, lai iznomātu limuzīnu, varbūt kāds no vedējiem var vadīt auto.

Lielu ziedu buķešu vietā varbūt vari palūgt tuvākajām draudzenēm izveidot ziedu pušķus no pļavā lasītiem ziediem (ja kāzas ir vasarā). Šādā veidā domājot, noteikti atradīsiet veidus, kā ietaupīt.

Sastādi budžeta plānu
Ja līdz kāzām atlicis vēl aptuveni gads vai pat mazāk, sastādiet budžeta plānu ne tikai ar izmaksām, bet arī summu, ko atlikušajos mēnešos vajadzētu iekrāt. Varbūt līdz kāzām pataupiet naudu, nedodoties ceļojumos.

Sestdienas vakara tikšanos ar draugiem rīkojiet mājās. Tā vietā, lai iegādātos abonementu sporta zālē, sportojiet brīvā dabā. Rūpīgi izvērtējiet savas iespējas ietaupīt visās jomās!

Un, protams, labāk mēģiniet ietaupīt vairāk, lai, ja nu gadījumā notiek kas neparedzēts, jums ir nepieciešamā nauda. Starp citu, ja gadījumā naudas kādā brīdī tomēr pietrūkst, Ferratum pieejams aizdevums, kas var kalpot kā lielisks risinājums, protams, ar noteikumu, ka tas vēlāk tiek atmaksāts.

Paļaujies arī uz saviem draugiem un radiem
Kā jau minēts iepriekš, ir lietas, kur varam ietaupīt vienkārši tās darot paši. Ikvienam no mums ir kāds talants. Varbūt vīra māte prot cept skaistas un gardas tortes? Tā būtu lieliska dāvana jūsu kāzās.

Varbūt kāds no jūsu draugiem strādā kā grafiskais dizaineris? Viņš noteikti spētu palīdzēt izveidot skaistu kāzu ielūgumu. Tāpat, ja izvēlaties kā pāris kāzās dāvināt dāvanas, padomājiet par to, vai nevarat tās pagatavot paši! Tas būtu pat vēl sirsnīgāk.

Ja budžets ir ierobežots, noteikti vajag izmantot šīs iespējas.

Šuj kāzu kleitu vai iegādājies internetā
Kāzu kleitas maksā dārgi, tas tiesa. Bet arī tad, ja budžets ir ierobežots, iegādāties skaistu kleitu ir iespējams. Galvenais noteikums ir nepievērst uzmanību dizaineru kleitām, jo tās būs vēl dārgākas.

Paskaties kleitas internetā! Tur bieži vien tās ir pievilcīgākās cenās, turklāt ir tikpat skaistas kā pazīstamu dizaineru kleitas. Vēl viena iespēja ir pastaigāt pa veikaliem, nofotogrāfēt to kleitu, kas iekritusi sirdī, un parādīt šuvējai. Kopīgiem spēkiem noteikti izdosies radīt īpašu kleitu īpašai dienai, turklāt par to maksājot mazāk.

Radinieki un draugi vēlas atzīmēt jūsu īpašo dienu kopā ar jums, un viņiem nav svarīgi, cik daudz naudas jūs iztērējat kāzu rīkošanai. Arī svinības tikai ar pašiem tuvākajiem noteikti būs izdevušās.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Seši padomi budžeta klases pusdienām ārpus mājas

“Ēdiens ir tikai viena daļa. Un šī daļa veido 50–60 procentus jūsu pusdienu sajūtu. Bet nozīme ir arī pārējam: noskaņojumam, atmosfērai, mūzikai, sajūtām, dizainam, harmonijai starp to, kas atrodas uz jūsu šķīvja, un to, kas ir ap šo šķīvi.”

— Alēns Dikass

Daudziem pāriem pusdienas kopā ar partneri šķiet viens no labākajiem laika pavadīšanas veidiem. Sākot no ēdiena līdz pat sarunai un kopā pavadītajam laikam — pusdienas nav nekas cits kā īpašs piedzīvojums.

Tomēr daudzi maltīti ārpus mājas uzskata par luksusa lietu vai kaut ko tādu, ko drīkstētu baudīt tikai īpaša iemesla dēļ. Bet tam tā nevajadzētu būt!

Ja jums un jūsu partnerim patīk ieturēties restorānā, šie seši padomi ļaus jums to darīt neatkarīgi no tā, cik daudz varat atļauties tērēt.

1. Dodieties uz restorānu darba dienās
Viens no labākajiem veidiem, kā nepārtērēt savus līdzekļus, ir nedoties uz restorānu piektdienas un sestdienas vakarā. Šīs ir tās nedēļas dienas, kuras restorānu apmeklētāji ir iecienījuši visvairāk.

Patiesībā visa nedēļas nogale ir vispopulārākais laiks, lai ieturētos ārpus mājas, un daudzas no labi apmeklētajām vietām parasti tiek rezervētas jau iepriekš.

Tā vietā lai dotos uz restorānu brīvdienās, savu randiņu vakaru pārceliet uz pirmdienu, otrdienu, trešdienu vai ceturtdienu. Tā kā darba nedēļas laikā restorānus parasti apmeklē retāk, tie bieži vien cenšas piesaistīt klientus, piedāvājot ko īpašu.

Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet īpašos piedāvājumus, piemēram, “divi par vienu cenu” vai bezmaksas desertu iegādājoties pirmo ēdienu.

Informāciju par īpašajiem piedāvājumiem atradīsiet restorāna Facebook lapā vai tā mājaslapā. Un noteikti neaizmirstiet par restorāna īpašo piedāvājumu dēli!

2. Atsakieties no dzērieniem
Vienkārši sakot, alkoholiskie dzērieni restorānā varētu būt tie, kas palīdz jums izdarīt galīgo izvēli: ēst ārpus mājas vai tomēr mājās.

Viens vai divi dzērieni būtiski palielina jūsu rēķinu un ievērojami sadārdzina pat vispieticīgāko maltīti.

Ir visai kārdinoši pasūtīt vienu dzērienu pie bāra, kamēr gaidāt atbrīvojamies galdiņu, un otru tad, kad izdarāt pasūtījumu. Bet atcerieties — dzērienu baudīšana restorānā ir dārgs prieks.

Patiesībā, izvairoties no jebkāda veida dzērienu (gan alkoholisko, gan bezalkoholisko) pasūtīšanas un dodot priekšroku ūdenim, jūs varat būtiski ietaupīt. Iespējams, būsiet pārsteigts uzzināt, cik izmaksā glāze sulas vai tasīte tējas.

3. Ejiet uz restorānu pusdienlaikā
Papildus ieteikumam par restorāna apmeklēšanu darba dienās ir vērts atcerēties, ka ieturēties ārpus mājas izdevīgāk ir pusdienlaikā nevis vakarā.

Daudzi no smalkajiem restorāniem pusdienlaikā piedāvā nedaudz mazāku ēdienu izvēli un bieži vien arī īpašos pusdienu piedāvājumus.

Vairumā Eiropas pilsētu jūs atradīsiet pusdienu bufeti par noteiktu cenu, kurā ietverta arī tēja, kafija vai kāds bezalkoholisks dzēriens.

Daudzi restorāni un kafejnīcas piedāvā arī īpašas pusdienu ēdienkartes vai ēdienu izlasi. No 11.00 līdz 14.00 jūs varat izvēlēties kādu no trim vai četriem pusdienu komplektiem, kas var ietvert otro ēdienu, salātus un bezalkoholisko dzērienu vai burgeru, frī kartupeļus un bezalkoholisko dzērienu.

4. Ņemiet līdzi!
Mēs jau runājām par to, cik alkohols restorānos ir dārgs. Pat vismazākā vīna pudele restorānā izmaksās tikpat, cik divi vai pat trīs otrie ēdieni.

Kāpēc gan nedoties uz restorānu, kur vīnu atļauts ņemt līdzi? Protams, par to jums var nākties piemaksāt, bet šī summa noteikti būs krietni mazāka nekā tā, kura būtu jāmaksā par pudeli vīna restorānā.

5. Nepasūtiet uzkodas un desertu
Visbeidzot, lai ietaupītu, pasūtiet tikai otro ēdienu un atsakieties no uzkodām vai deserta.

Piemēram, daudzi itāļu restorāni pirms pamatēdiena piedāvā bezmaksas maizi un olīveļļu. Arī ieturoties meksikāņu restorānā jūs varēsiet baudīt bezmaksas kukurūzas čipsus un mērcīti. Izmantojiet to!

Vēl viena ideja: nepasūtiet divus desertus, bet gan vienu un dalieties tajā ar savu partneri. Varbūt varat dalīties gan ar uzkodām, gan desertu?

Neatkarīgi no tā, ko izvēlēsieties, atteikšanās no kāda ēdiena vai dalīšanās ar to ļaus jums būtiski ietaupīt.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
4 mācības, ko vecākiem vajadzētu iemācīt savam bērnam

Dzīve ir viena liela mācība jau pati par sevi. Un jo vecāki kļūstam, jo vairāk redzam, piedzīvojam un iemācāmies.

Un, protams, pieaugot mēs atrodam labākus, veiksmīgākus veidus, kā tikt galā ar situācijām, kuras esam piedzīvojuši pagātnē. Bez šaubām katram no mums ir bijušas situācijas, kuras nu mēs vēlētos izmainīt, bet diemžēl tas nav iespējams.

Taču mēs saviem bērniem varam pastāstīt par kļūdām, ko esam pieļāvuši. Šeit būs 4 svarīgas mācības, ko varam iemācīt saviem bērniem:

1.Ticība sev
Iemāci bērnam ticēt saviem spēkiem. Ir svarīgi bērniem iemācīt būt patstāvīgiem un ir tikpat svarīgi viņiem palīdzēt noticēt pašiem sev.

Bērnam ir jāiemācās būt atbildīgam par saviem lēmumiem, izvēlēm, darbībām, par savu uzvedību, domām un pat pašcieņu.

Ticība pašam sev ļaus nostāties uz savām kājām un pieņemt stingrus lēmumus, kā arī nepakļauties apkārtējo sliktajai ietekmei.

2.Sekošana sirdij un sapņiem
Mūsdienās ļoti daudz cilvēku skrien pakaļ naudai un visām materiālajām lietām, tādēļ ir svarīgi iemācīt bērnam paļauties ne tikai uz savu prātu, bet arī uz to, ko saka sirds.

Tev ir jāļauj bērnam sapņot, arī tad, ja tev pašam tas nešķiet iespējams. Tikai tad viņš pieaugot būs gatavs izkāpt no savas komforta zonas un sapratīs, ar kādiem mazākiem mērķiem viņš var īstenot savu sapni un sekot savai kaislībai.

Kā nekā veiksme bez kaislības nav nekas!

3. Dzīvošana šodienai
Kā pieaugušie, mēs ļoti bieži esam iestrēguši pagātnē vai pārāk noraizējušies par nākotni. Bet tā tam nav jābūt. Tādēļ māci savam bērnam dzīvot šodienai.

Jau bērnībā ļauj savam mazajam izbaudīt šo laiku – lekt peļķēs, spēlēties dubļos utt. Tās mazās lietas ir tās, kas palīdz novērtēt to, kas mums ir.

Iemāci savam bērnam izbaudīt šos mirkļus un ar atplestām rokām sagaidīt visu, kas nāk pretī.

Protams, ir situācijas, kad jābūt stingram, bet ik pa laikam paskaties uz savu bērnu no malas. Paskaties, vai viņš nekļūst pieaudzis ātrāk, nekā vajadzētu.

Ja tā tomēr ir, palīdzi viņam apstāties un izbaudīt brīdi. Viņam ir jāzina, kā dzīvot arī tikai šodienai!

4. Atbildīga attieksme pret naudu
Mūsdienās, gribam to vai nē, naudai ir nozīme mūsu dzīvē, tādēļ saviem bērniem jau laikus jāmāca pret to izturēties atbildīgi.

Māci savam bērnam nopelnīt naudu! Piemēram, ja tavs bērns vēlas jaunu riteni un tu viņam esi gatavs to nopirkt, tā vietā, lai to izdarītu uzreiz, mācību nolūkos pastāsti, ka par palīdzēšanu, piemēram, vecmammai dārzā, viņš varēs arī nopelnīt un sākt krāt savam velosipēdam.

Pastāsti savam bērnam arī par iemesliem, kādēļ nav vērts veikalā ikdienā pirkt našķus, un kādēļ labāk būtu naudu iekrāt, un par veidiem, kā to darīt.

Šīs pašas metodes vari izmantot, ja tavs bērns ir jau pusaudzis. Tāpat viņam pastāsti par darba iespējām savā novadā.

Šajā vecumā vajadzētu iesākt runāt arī par citām metodēm, kā cilvēki iegūst naudu. Pastāsti viņam par azartspēlēm un to, ka var rasties atkarība un šāda metode noteikti nav ilglaicīgs risinājums naudas grūtībām. Patiesībā tas ir arī viens no iemesliem, kā var ieslīgt naudas problēmās.

Tāpat paskaidro situāciju ar kredītiem. Piemēram, patēriņa kedīts, ātrie kredīti var būt lieliski risinājumi dažādās situācijās, kad steidzami nepieciešama nauda, bet attiecīgajā brīdī tās nav, tomēr šī nauda arī vēlāk ir jāatdod.

Pastāsti bērnam visu, ko par naudu zini pats un uzticies tam, ka pieaugot viņš pratīs pieņemt pareizus un atbildīgus lēmumus!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kā izvēlēties savu karjeras virzienu, lai vēlāk nenāktos nožēlot?

Ir cilvēki, kuri jau agri saprot, kādu karjeras virzienu izvēlēties, bet ir arī otra daļa, kuri to saprot vien tad, kad jau pāris gadus nostrādājuši kādā jomā vai vairākas reizes paspējuši nomainīt darba vietu.

Un tikai vēlāk viņi maina jomu vai turpina strādāt jau pa iesākto ceļu, jo baidās riskēt un sākt visu no nulles.

Šeit būs pāris ieteikumi, kas palīdzēs saprast, kādu karjeras virzienu izvēlēties, lai vēlāk nenāktos nožēlot.

1. Definē, ko tev nozīmē “veiksmīga karjera”
Ļoti iespējams, ka daudzi cilvēki ir nelaimīgi par savas karjeras izvēli tieši tādēļ, ka viņi paši sev nav definējuši vārdu “veiksme”.

Veiksmīga karjera – ko tas nozīmē? Iespējams, viņi pieņēmuši tikai kaut kādus sabiedrībā izteiktus stereotipus, piemēram, veiksmīga karjera nozīmē to, ka cilvēks saņem lielu algu un viņam nekad nav bijis jādomā par tādu lietu kā kredīts internetā, viņš ir ieguvis slavu vai popularitāti kādā noteiktā lokā vai tml.

Bet patiesībā katram individuālim ir savi uzskati par veiksmīgu, izdevušos karjeru, un ir svarīgi tos izteikt pašam sev skaļi, lai saprastu, vai tu šai “veiksmei” tuvojies vai nē. Ja tuvojies, tad zini, ka esi uz pareizā ceļa, bet ja nē – ir laiks ko mainīt!

2. Izproti sevi
Tu nekad neatradīsi savu karjeras virzienu, ja nesapratīsi, ko tu vispār vēlies un kāds cilvēks esi. Tādēļ pievērs uzmanību tam, lai karjeras virziens būtu saistīts ar tavām personīgajām vēlmēm.

Padomā par to, kas tevi aizrauj, kā nekā ikviens vēlas darīt darbu, kas viņam sagādā prieku un ļauj no rīta mosties ar enerģiju un jaunām idejām.

Lai arī kaislība nav vienīgā prasība veiksmīgai karjerai, tā noteikti ir nepieciešama, jo tikai tā var palīdzēt tikt galā ar grūtībām (jā, arī tās ir ikvienā darbā).

Tajā pašā laikā paturi prātā, ka veiksmīgas karjeras izveidei tev būs nepieciešamas arī noteiktas prasmes un zināšanas. Ņem vērā savas personiskās īpašības un esošās prasmes!

3. Izpildi karjeras testu
Karjeras testi, kas bieži vien tiek pildīti jau skolā, ir patiesi noderīgi un var sniegt lieliskas idejas un priekšstatu par to, kāds potenciālais darbs sader ar tavām prasmēm un interesēm.

4. Izej praksi
Ja esi students, visticamāk, arī tev būs jāiziet prakse. Šī ir lieliska iespēja, kā pārliecināties par to, vai esi spējīgs veikt nepieciešamos darba uzdevumus, cik daudz esi iemācījies un ko vēl vajadzētu iemācīties, kā arī, vai tevi darbs konkrētajā jomā vispār interesē.

Šādā veidā arī varēsi saņemt padomus no pieredzējušiem speciālistiem un gūsi lielāku priekšstatu par darbu un karjeru kopumā – par plusiem un mīnusiem.

5. Atrodi mentoru
Karjeras izaugsme ir ļoti svarīga. Un pat tad, ja vēl neesi sācis strādāt konkrētā jomā, ir vērts pakonsultēties ar dažādiem cilvēkiem, kuri ir jau ko sasnieguši.

Pat tad, ja tevi konkrētā joma vispār neinteresē, veiksmīgi cilvēki spēs sniegt vērtīgus padomus. Iespējams, ka aprunājoties arī atradīsi savu mentoru, kas vēlāk palīdzēs ar ieteikumiem, lai pakāptos pa karjeras kāpnēm.

Tāpat mentors palīdzēs nenovirzīties no iesāktā un pārliecināsies, ka esi uz pareizā ceļa.

6. Pārvari bailes
Cilvēki, kuri savā personīgajā dzīvē piedzīvojuši neveiksmes, baidās pieņemt kļūdainus lēmumus un riskēt arī karjerā. Bet risks un iziešana no savas komforta zonas ne vienmēr nozīmē sliktu rezultātu.

Visdrīzāk šāda negatīva domāšana un baidīšanās no jaunā vien aizver iespējas, kuras pavērušās. Tādēļ, neatkarīgi no tā, vai jau strādā vai vēl tikai veido savu karjeru, ja tev piedāvā darīt sarežģītākus uzdevumus vai tml., padomā pirms teikt nē!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Darbs un studijas - kā zināt, vai var apvienot?

Daudzi esošie un topošie studenti vēlas iegūt papildu ienākumus, lai paši samaksātu par studijām, ēdienu, izklaides pasākumiem un visu pārējo.

Bet, pirmām kārtām, ne visi atrod tādu darbu ar darba grafiku, kuru var apvienot ar studijām, un ne visiem izdodas balansēt darbu ar skolu, jo, protams, tas ir ne tikai fiziski, bet arī emocionāli grūti. Slodze ir liela.

Kā zināt, vai vari apvienot studijas ar darbu, un kā tas būtu jādara? Par to tad šajā rakstā.

Uzzini savu lekciju un nodarbību grafiku
Pirms sākt meklēt darbu, tev vajadzētu noskaidrot savu lekciju un nodarbību grafiku. Iespējams, ka tev jāmācās visas piecas darba dienas nedēļā, 6-8 stundas dienā.

Ja tā, tad, visticamāk, šajā situācijā studijas ar darbu tomēr apvienot nevarēsi. Tu, protams, vari meklēt darbu nedēļas nogalēs, piemēram, kā bārmenis vai viesmīlis, bet tev pašam jābūt pārliecinātam par savām spējām un to, ka šī slodze nekļūs par nastu.

Nav vērts vienu mēnesi pastrādāt šādā darbā un nākamajā saprast, ka tomēr ārpus studiju darba jāgatavo prezentācijas un esejas, kā arī jāveido vēl citi darbi.

Tāpat tik liela slodze var novest pie izdegšanas sindroma, kad ikdienā tikai strādā, bet nav laika īstai atpūtai.

Padomā – tu taču vēlies vismaz vienu vai divas kārtīgas brīvdienas nedēļā, vai ne? Studijas ir laiks, kad nevajadzētu aizpildīt visu savu brīvo laiku.

Labāk izbaudi to kopā ar studiju biedriem un saviem draugiem pirms īstās, atbildīgās dzīves sākšanās.

Ja esi no citas pilsētas vai pagasta, tad, visticamāk, nedēļas nogalē tomēr vēlēsies braukt uz mājām, tādēļ noteikti padomā arī par šo!

Starp citu, ja tu tomēr izvēlies strādāt un mēneša beigās saproti, ka esi pārtērējis savu budžetu un nedaudz pietrūkst autobusa biļetei uz mājām Ferratum Bank pieejami ātrie kredīti, kas var palīdzēt arī šajā situācijā.

Protams, tev ir jāatbilst prasībām un jābūt spējīgam vēlāk naudu atmaksāt, bet, ja esi atbildīgs, šis var noderēt.

Meklē darbu ar elastīgu darba grafiku
Kad esi noskaidrojis savu studiju grafiku un sapratis, ka patiešām varētu arī paralēli strādāt, vari sākt meklēt darbu.

Protams, vislabāk būtu nepilnas slodzes darbs. Jāsaka, ka Latvijā ir darba devēji, kuri ir ļoti pretimnākoši tieši studentiem.

Vari pieteikties darbā par pārdevēju-konsultantu veikalā, par klientu apkalpošanas speciālistu, bārmeni vai viesmīli, kādas ātrās ēstuves darbinieku, vai sākt strādāt kā praktikants savā jomā.

Ja tev ir labas svešvalodu zināšanas, vari dažādās ārzemju platformās meklēt darbu kā pašnodarbinātais un strādāt pie mājām. Tulks, rakstu autors, web dizaineris u.tml.– tās ir pietiekami pieprasītas profesijas.

Ja esi pieteicies darbam un uzaicināts uz darba interviju, noteikti vēlreiz pārjautā, cik elastīgs ir darba grafiks.

Pastāsti par to, ka esi students, kāds ir tavs studiju grafiks un slodze, cik daudz brīva laika tev ir, cik stundu nedēļā tu varētu veltīt šim darbam. Vēlāk nenāksies vilties, ja jau laicīgi ar topošo darba devēju būsi pārrunājis šos jautājumus.

Ieteikumi, kas var palīdzēt studijas apvienot ar darbu:
1. Prioritizē ikdienas uzdevumus un iemācies plānot savu laiku

Ikvienam ir bijušas situācijas, kad piemirsusies kāda tikšanās, mājasdarbs vai vēl kas. Ja vēlies vienlaikus mācīties un strādāt, laika plānošana ir īpaši svarīga.

Pacenties iepriekšējās dienas vakarā kādā kladē vai plānotājā pierakstīt visus nākamās dienas uzdevumus. Pieraksti gan lekcijas un nodarbības, mājasdarbus, laiku, no cikiem līdz cikiem tev jāstrādā.

Ja nepieciešams ieiet veikalā, sastādi sarakstu ar lietām, kas jānopērk u.tml.

2. Neizmirsti atpūsties

Jau iepriekš minēju, ka atpūta ir ļoti svarīga ikviena cilvēka dzīvē. Ja studijas apvienosi ar darbu, slodze kļūs lielāka, kas nozīmē, ka arī no stresa izvairīties nevarēsi.

Tādēļ ieplāno vismaz reizi 2 nedēļās kādu kultūras vai izklaides pasākumu. Aizej ar draugiem uz teātri, kādu koncertu vai apmeklē klubu, lai no sirds izpriecātos.

Šie pozitīvie notikumi sniegs enerģiju un uzlādēs nākamajām darba dienām.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Nauda un tās patiesā nozīme mūsu dzīvēs

Lai kur vien mēs atrastos, visdažādākajās situācijās dzirdam par to, ka mūsdienās naudai ir ļoti liela nozīme.

Ieskatoties dažu bagāto cilvēku sociālo tīklu profilos, šķiet, ka nauda viņus veido kā personības. Un, ja viņiem tās nebūtu, tad, iespējams, arī šie cilvēki būtu pavisam citādāki.

Tieši to pašu var teikt arī par tiem, kuriem ikdienā nav tik daudz finansiālo līdzekļu, lai samaksātu par dažādām lietām.
Šķiet, ka viņiem ir arī pavisam citas vērtības, un nauda nav viņu prioritāšu sarakstā. Bet jau atkal – ja šiem cilvēkiem iedotu miljonu, vai viņi būtu tadi paši cilvēki, kādi ir tagad? Diezin vai.

Nav vienkārši saprast, cik liela nozīme naudai ir mūsu dzīvēs, jo patiesībā nauda vairs nav tikai kaut kas ko tērējam vai taupām. Nauda var ietekmēt mūsu emocijas un domas gan pašiem pret sevi, gan apkārtējiem cilvēkiem.

Tā var gan ierobežot, gan paplašināt mūsu iespējas. Un mūsu nevēlēšanās saprast šo naudas ietekmi uz mūsu emocijām ir galvenais iemesls, kādēļ ļoti daudzi cilvēki domā, ka visam ir sava cena, un kādēļ cilvēki uzskata, ka nauda ir viena no dzīves vērtībām.

Kā nauda var izmainīt cilvēkus?
Daudz naudas saistās ar ideālas dzīves sasniegšanu, un vienlaikus tā ir pamatā tam, kādēļ ikdienā esam neapmiernāti.

Ja nav naudas, tad cilvēks, kurš uzskata, ka tai ir liela nozīme, un ka bez tās savus mērķus sasniegt nav iespējas, domā, ka viņa dzīve ir neizdevusies, ikdienā vairāk nervozē, kas ietekmē viņa domāšanu un personību.

Lielā neapmierinātība izpaužas kā sava veida skaudība pret tiem, kuriem ir vairāk naudas.

Savukārt tie, kuriem ir daudz naudas, šī nauda var kļūt par tādu kā atkarību. Tā var cilvēkam likt noticēt, ka nu viņš ir kaut ko sasniedzis, var dzīvot kā vēlas un var ietekmēt arī pārējos.

Tā liek justies spēcīgakam un noticēt, ka nu viss būs labi. Nauda var likt cilvēkam justies svarīgākam, nekā pārējie.

Tātad nauda var tev likt justies pazemīgam, pateicīgam, kas noteikti nav slikta lieta. Bet tā var arī palielināt tavu ego, un no tā gan vajadzētu uzmanīties.

Šeit arī slēpjas naudas problēma. Tā ir pateicība, spēks un vara, un skaistums. Tai ir brīnišķīgs spēks vienot cilvēkus, un tāpat arī tos šķirt.

Nauda ir visur, no tās nevar izvairīties, bet katram cilvēkam pašam ir jādomā par to, kāds viņš vēlas būt, piešķirot lielāku vai mazāku nozīmi tai savā dzīvē.

Ikvienam ir jāizprot attiecības ar naudu, lai nekļūtu par tādu cilvēku, kāds nevēlas būt.

Kā cilvēki mūsdienās kļūst bagāti?
Modernās tehnoloģijas pavisam noteikti radījušas jaunas iespējas, tostarp jaunus veidus, kā cilvēki var nopelnīt naudu. Jāsaka, ka iespēja kļūt bagātam mūsu dienās ir pat ļoti reāla, lai gan daudzi to neapzinās.

Kādreiz, šķiet, ka cilvēkiem gadiem bija jāstrādā, lai sasniegtu to, ko daži ātrā tempā sasniedz šodien. Bet, protams, arī mūsdienās ir problēmas.

Ikviens var kļūt bagāts salīdzinoši ātri, bet tas nevar notikt bez šīm tehnoloģiju zināšanām. Mūsdienās arī konkurence ir daudz lielāka, apņēmīgāku un drosmīgāku cilvēku, šķiet, ir vairāk, kas nozīmē, ka tikai daļa no tiem, kas mēģina, arī tiešām var kaut ko sasniegt. Tāpat parādījušās jaunas iespējas, piemēram, kredīti internetā.

Vai tas, ka tev ir nauda, nozīmē, ka vairs nav jāsatraucas par ikdienišķām lietām?
Nē, tā nav. Arī tad, ja cilvēks kļūs par miljonāru, viņam būs problēmas, un patiesībā pat lielāka iespēja pazaudēt naudu, kas jau atkal radīs stresu.

Cilvēks varēs būt mierīgs vien tad, ja pats to vēlēsies, ja pratīs novērtēt to, kas viņam ir.

Skaidrs ir viens – ar naudu ne pagātnē, un ne tagadnē nevar nopirkt laimi, bet tā var pavērt jaunas iespējas un sniegt komfortablāku dzīvi, turklāt labās lietas padarīt vēl labākas.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kā un kad bērnam dot kabatas naudu

Kabatasnauda ir viens no pirmajiem veidiem kā Jūsu bērns veido savas attiecības ar naudu, iemācās finanšu plānošanas pamatus, kā arī mācās novērtēt naudu.

Cik daudz kabatasnaudas dot, kad un kāpēc, tie visi ir ļoti būtiski jautājumi, kas jums kā vecākiem ir jāizlemj. Zemāk dotas mūsu atbildes uz šiem jautājumiem.

1. Kad?
Nav viens vienīgs likums attiecībā uz šo. Kabatasnaudas patiesā vērtība nav tikai finansiāla, tā ietver arī bērna izpratnes par naudu un tās novērtēšanas veidošanu, kā arī māca saprast, kāpēc un kādā veidā bērns ir nopelnījis kabatasnaudu.

Kad jūs nolemsiet, ka ir pienācis īstais brīdis piešķirt bērnam kabatasnaudu, tas nozīmēs, ka bērns jums vairs nelūgs nopirkt šo un to, bet tā vietā mācīsies būt patstāvīgs.

Neesat drošs, kad dot bērnam kabatasnaudu? Mēs iesakām izstāstīt bērnam, kas ir kabatasnauda, un pajautāt, vai viņš vai viņa jūtas gatavi nopelnīt kabatasnaudu un uzņemties ar to saistīto atbildību.

2. Par ko?
Kabatasnaudas piešķiršanas mērķim vienmēr vajadzētu būt iemācīt bērnam atbildības un patstāvības pamatus, taču bez negatīvas pieskaņas, piemēram: "Lūdzu, dēls, te būs 10 eiro, pērc ko vēlies, bet netraucē mammai”.

Kabatasnauda bērnam iemācīs, ko nozīmē nopelnīt naudu, piemēram, apmaiņā pret palīdzību mājas darbos.

3. Cik daudz?
Šis var būt grūts lēmums daudziem vecākiem. Labākais veids ir sākt ar nelielu summu un palielināt to līdz ar bērna pieaugšanu.

Sākotnēji kabatasnaudai vajadzētu pietikt konfekšu vai citu saldumu iegādei, un, bērnam pieaugot, kabatasnaudas summu var palielināt, lai nopirktu grāmatas, datorspēles vai apģērbu.

Kabatasnaudas pelnīšana iemācīs bērnam, cik svarīgi ir mācēt sakrāt kādai lietai, ko viņš vai viņa patiesi vēlas.

4. Cik bieži?
Kabatasnaudas piešķiršanas biežums ir atkarīgs no bērna vecuma un tā, kam nauda tiks tērēta. Un atkal – ir ieteicams sākt ar mazākām summām, kuras tiek izmaksātas biežāk.

5. Par ko?
Daudzi vecāki īsti nezina, vai kabatasnauda piešķiršana un tās summa jānosaka pēc atalgojuma/soda sistēmas, piemēram, par atzīmēm skolā, mājas darbu veikšanu, labu vai sliktu uzvedību utt.

Mēs neiesakām izmantot atalgojuma/soda sistēmu attiecībā uz kabatasnaudu; taču kabatasnaudas nopelnīšana par mājas darbu veikšanu ir pareiza, jo tas iemāca bērnam, ka ir svarīgi palīdzēt, kā arī strādāt un nopelnīt par to samaksu.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
5 gudri finanšu padomi visai dzīvei

Naudai mūsu dzīvēs ir liela nozīme, tādēļ ir svarīgi prast ar to apieties.

1. Uzstādi finansiālos mērķus
Lai uzstādītu mērķus, ir jāgūst izpratne par to, kur finansiāli tu atrodies tagad un kā plāno dzīvot turpmāk. Tev jāsavelk kopā gan pašreizējais dzīvesstils, gan nākotnes karjeras un citas perspektīvas.

Tad tu varēsi uzstādīt arī finansiālos mērķus, kas palīdzēs pieņemt gudrus finanšu lēmumus.

Finansiālie mērķi gadam var būt, piemēram:

Apmaksāt pusi summas no studiju kredīta
Samazināt summu, kas iztērēta iepērkoties ar kredītkarti
Ik mēnesi iekrāt 50 eiro
Utt.
Tev vajadzētu uz lapiņas pierakstīt ne tikai mērķus, bet arī soļus, kuri jāveic, lai tos sasniegtu.

Šeit būs dažas idejas:

Vienmēr laicīgi apmaksāt parādus, aizdevumus (piemēram, ja ņemti kredīti internetā no Ferratum Bank)
Ietaupīt naudu, iegādājoties augļus un dārzeņus tirgū
Ziedot naudu labdarībai
Iekrāt naudu studijām
Ik gadu samaksāt par apdrošināšanu
Reizi gadā doties ceļojumā
2. Sekot līdzi budžetam
Dažiem cilvēkiem vārds “budžets” saistās ar sarežģītu grāmatvedību, bet tā nav jābūt. Būtībā budžets ir salīdzinājums, kurā salīdzini naudu ko saņem (ienākumi) un izdod, iztērē (izdevumi).

Budžets palīdzēs saprast, kur ik mēnesi iztērē vislielāko naudas summu. Tāpat sapratīsi, kuras ir tās lietas, par kurām maksā, bet kuras nav tik ļoti nepieciešamas u.tml.

Savā budžeta plānā pie izdevumiem noteikti neaizmirsti pierakstīt vajadzīgos – telefona rēķins, kredīta atmaksa, īres maksa, dzīvības apdrošināšana utt. Tāpat pieraksti arī mazāk svarīgus (ne obligātos) izdevumus, piemēram, maksu par sporta zāles apmeklējumu, spa apmeklējumus u.tml.

Tieši šādā veidā apraksti arī ienākumus. Ja saņem arī papildu ienākumus, piemēram, šad tad darbojoties kā saimnieciskās darbības veicējs, tad arī šo noteikti iekļauj mēneša budžeta plānā.

Trešais solis ir salīdzināšana. Saskaiti visus ienākumus un izdevumus. Vai izdevumu summa pārsniedz ienākumus?

Tā nav laba zīme, bet tas vien nozīmē, ka vairāk jāpiestrādā pie saviem mērķiem un budžeta, jāsaprot kur vēl vari ietaupīt.

Ja ienākumu ir vairāk nekā izdevumu, tad lieliski! Esi uz pareizā ceļa, tā tik turpini! Padomā, varbūt vari daļu no atlikušās summas ieguldīt vai iekrāt, lai maksimizētu savu budžetu.

3. Izglītībai ir nozīme
Statistika rāda, ka cilvēkiem ar izglītību ir izaugsmes iespējas, veiksmīga karjera, lielāki ienākumi un citas priekšrocības.

Bet tas nenozīme, ka noteikti nepieciešama augstskolas vai koledžas izglītība. Arī ārpus izglītības iestādēm iegūtās zināšanas ir ļoti vērtīgas.

Tādēļ padomā, varbūt tev ir iespēja iziet kursus vai seminārus, iegūt grādu mācoties internetā. Iespējams, ka ir kāda joma, kas tevi īpaši interesē un tu vari kļūt par profesionāli, lasot grāmatas, mācoties no youtube video, lasot materiālus internetā. Zināšanas noderēs!

4. Ietaupi naudu – iegādājies akcijas preces un izmanto kuponus
Kādēļ par kaut ko maksāt pilnu summu, ja vari to iegādāties ar koponu? Kādēļ maksāt vairāk vēlāk, ja vari nopirkt šodien par akcijas cenām un ietaupīt?

Šo padomi pavisam noteikti vajadzētu ievērot. Tā ir lieliska iespēja ietaupīt un iekrāt.

5. Pasargā sevi – apdrošinies
Apdrošināšana rada ne tikai mieru prātam. Auto, biznesa, mājas, veselības apdrošināšana ir ļoti vērtīga kā personīgajā, tā profesionālajā dzīvē.

Nelaimes notiek, arī brīžos, kad tiem neesam gatavi, tādēļ apdrošinies, apdrošini sev piederošo mantu, lai vēlāk nenāktos nožēlot un maksāt divtik lielākas summas par seku novēršanu.

Cerams, ka šie padomi palīdzēs arī tev ar laiku sākt dzīvot, nevis tikai izdzīvot, vismaz raugoties no finansiālās puses. Lai izdodas!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
5 lietas, kuras nav vērts pirkt jaunas!

Jauns nozīmē labāks, vai ne? Ne vienmēr. Nereti ir vērts iegādāties lietotas mantas, ja tās darbojas tikpat labi kā jaunas. Un, protams, tas jums arī izmaksās mazāk.

Piedāvājam piecus piemērus, kad lietota manta var būt tikpat laba kā jauna:

1. Preces zīdaiņiem/bērniem
Bērni izaug tik ātri. Apģērbs, kas bērnam derēja vēl pirms sešiem mēnešiem, pēkšņi vairs neder; rotaļlietas, ar kurām reiz bērni laimīgi spēlējās bieži vien tiek atmestas kā nederīgas, kad tirgū parādās interesantākas, jaunākas mantas, vai kad bērni no tām izaug.

Bieži vien tas nozīmē, ka lieta ir tikpat kā neizmantota vai nenolietota.

Kāpēc gan neiegādāties lietotas mantas, kuras ir gandrīz kā jaunas, par nelielu daļu no to pilnās cenas? Tirgū iespējams atrast gandrīz visu, kas jums varētu būt nepieciešams bērna pirmajos dzīves gados – lietotas mantas, kas ļaus jums ietaupīt daudz naudas.

2. Mēbeles/dzīvokļa iekārtas
Ja jūs plānojat atjaunot vai pārkārtot savu māju vai dzīvokli, ir vērts pameklēt lietotas mēbeles. Daudzās lielākajās pilsētās cilvēki bieži pārvācas, kas nozīmē, ka ir pieejams liels daudzums lietotu mēbeļu, jo ne vienmēr, mainot dzīvesvietu, ir iespējams paņemt līdzi visu.

Atrast var jebko – sākot ar gultām, lampām un galda piederumiem, līdz trauku mazgājamām mašīnām un kafijas automātiem.

Ar nedaudz krāsas, elektrisko slīpmašīnu vai par smilšpapīra loksni iespējams pārveidot ēdamgaldus, naktsskapīšus un krēslus, piešķirot mēbelēm savu personīgo pieskārienu vai pielāgojot tās pārējām mēbelēm.

3. Grāmatas
Jaunu grāmatu iegāde nav lēta, it īpaši ja izlasāt grāmatu ik pārnedēļu. iegādājieties grāmatas lietoto grāmatu veikalos par nelielu daļu no to pilnās cenas.

Ja jūs esat biežs lasītājs, jūs zināsiet, ka grāmata var būt piederējusi kādam tikai pāris nedēļas pirms nokļūšanas lietoto grāmatu veikalā, un tāpēc tā joprojām būs ļoti labā stāvoklī.

Un, ja jūs meklējat konkrētu grāmatu, lietotas grāmatas iespējams iegādāties arī tiešsaistes grāmatu veikalos, piemēram, AbeBooks un Amazon.

4. Elektronikas preces
Ikreiz, kad tiek tirgū izlaists jauns iPhone, Android, vai Macbook, cilvēki nekavējoties steidz nomainīt savas esošās viedierīces ar jaunāko modeli, pat ja esošā ierīce darbojas lieliski. Tas nozīmē, ka jūs varat atrast lietotus datorus, kameras, telefonus, skandas un citas elektroierīces par labu cenu un nevainojamā darba kārtībā.

Laba doma ir meklēt lietotas augstākās klases preces, kuras bieži vien iespējams atrast un iegādāties par lielisku cenu.

5. Automašīnas
Šajā ziņā ir sarežģītāk. Kaut arī daudzi brīdina par lietotu automašīnu iegādi saistībā ar iespējamām neatklātām automašīnas problēmām un ar tām saistītām izmaksām, ja jūs zināt, ko meklēt vai jums ir uzticams draugs vai mehāniķis, kurš var palīdzēt, lietotas automašīnas iegāde var būt laba izvēle.

Realitātē, iegādājoties jaunu automašīnu, tās vērtība ievērojami samazinās ar brīdi, kad tā izripo no auto tirgotāja salona!

Tāpēc jūs varat mēģināt atrast lielisku automašīnu, piemēram, bijušo nomas auto vai auto ar mazu nobraukumu, kas piederējusi tikai vienam iepriekšējam īpašniekam, par lielisku cenu.

Taču ņemiet vērā…
Lietotu preču iegāde var būt gudra izvēle, un tā var jums ietaupīt daudz naudas, taču kompromisus drīkstas pieļaut tikai attiecībā uz cenu, nevis kvalitāti.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kā nepārmaksāt, iegādājoties mājokli?

Atrast piemērotu mājokli ģimenes vajadzībām ir sarežģīti.

Bieži vien arī cenas ir pālieku augstas un, ja ideālais dzīvoklis vai māja ir atrasta, cilvēki mēdz par to pārmaksāt. Kā no tā izvairīties?

1. Saproti, ko tu vēlies vēl pirms sāc meklēt
Pirms vispār sākt meklēt savu mājokli, tev jāsaprot savas intereses. Ideālā gadījumā tu atrastu mājokli, kas apmierina jūsu ģimenes vajadzības un pat vēl vairāk – piedāvā papildu ekstras par kurām vien esat sapņojuši.

Bet tā kā šādu ideālu situāciju ir retums, jums nāksies saskarties ar izvēlēm.

Vai izvēlēties māju ar trīs guļamistabām un iespēju ģimenei augt, vai māju ar lielu pagalmu, kas būtu lieliska vieta ģimeniskām pasēdēšanām vasaras vakaros? Vai liela virtuve ir svarīgāka par papildus istabām?

Kad sāksi majokļa meklējumus, tu, protams, atradīsi tādus, kuros iemīlēsies uzreiz, un pat bez zināma iemesla.

Tādēļ jau laicīgi vajadzētu pierakstīt uz lapiņas visu to, ko vēlies savās topošajās mājās. Sadali pa prioritātēm – kas ir tas, kam mājoklī noteikti būtu jābūt, un ko tu vēl gribētu papildus.

Neļauj emocijām valdīt pār saprātu, jo citādi vēlāk savu izvēli nožēlosi! Arī tu, iespējams, pazīsti kādu, kurš iegādājies māju, pat ņēmis kredītu, bet pēc pus gada sapratis, ka tā nebija īstā izvēle.

2. Pastāsti par savām vajadzībam māklerim
Kad esi skaidri izdomājis, kādu vēlies redzēt savu mājokli, par to noteikti pastāsti savam nekustamo īpašumu māklerim.

Jums jāredz kopīga vīzija, nevis katram sava. Un tikai tad komunikācija būs veiksmīga un laiks netiks iztērēts velti.

Labs mākleris tev uzdos dažādus jautājumus par to, ko tu meklē un vari atļauties. Viņi rūpīgi izklausīs tavas domas, tādēļ noteikti dalies ar tām!

3. Izrādi interesi par katru dzīvokli vai māju
Kad dodies apskatīt dzīvokļus vai mājas, pacenties atrast katrā mājoklī ko tādu, kas tev ļoti patīk. Bet tajā pašā laikā mēģini neizrādīt pārlieku lielu interesi.

Citādi, ja uzreiz parādīsi, cik ļoti tev patīk māja, tas var tikt izmantots pret tevi, proti, neviens cenu noteikti nenolaidīs.

4. Izvēlies mājokli ar skatu uz nākotni
Mājokļa iegāde ir pietiekami liela investīcija, tādēļ pret to jāattiecas atbildīgi. Ja tev jau ir ģimene, bet vēl nav bērnu, bet jūs viņus plānojat nākotnē, vai jums jau ir bērni, pavisam noteikti nevajadzētu aizmirst par citām iespējām, kuras varbūt tagad nešķiet tik svarīgas.

Visdrīzāk tu vēlies, lai tuvumā būtu bērnudārzs un skola, vai ne? Arī veikalu, sabiedriskā transporta tuvums daudziem ir svarīgs.

Ja pārvācies uz citu pilsētu, bet pagaidām to īpaši nepazīsti, taču tu esi sabiedriski aktīvs cilvēks, iespējams, vēlies, lai tuvumā būtu kultūras nams, jauniešu centrs, sporta klubs.

Bet neaizmirsti arī par to, ka šīs vietas parasti atrodas pilsētas centrā, kas nozīmē, ka dzīvokļi un mājas tur būs dārgākas. Bet jau atkal – pilsētas centrs arī nozīmē, ka viss atrodas turpat, pāris soļu attālumā.

Tās ir citas ērtības, un tā noteikti varēsi ietaupīt gan naudu par transportu, gan laiku, ko citādi pavadītu ceļā uz darbu, piemēram.

5. Kad esi gatavs pirkt, dari to uzreiz
Labi mājokļi pazūd ātri. Tādēļ, kad esi pieņēmis lēmumu to iegādaties, un esi par to aprunājies arī ar mākleri, pasaki viņam, ka esi gatavs pirkt mājokli uzreiz. Citādi rīt vairs tādas iespējas var nebūt.
Lai izdodas atrast mājokli!
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded