Profile

Cover photo
Verified local business
Czech Aviation Training Centre s.r.o.
Airport
22 followers|115,932 views
AboutPostsPhotosYouTube

Stream

 
Ve Zbraslavicích v těchto dnech probíhá mistrovství světa v akrobacii na kluzácích a my máme tu čest být sponzorem. Zajímavou reportáž o akci naleznete na letecké TV airZone.

Zbraslavice Airport hosting the World Glider Aerobatics Championships these days and we are honored to be a sponsor. You can find interesting story about the event on TV Airzone (unfortunately in Czech).
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Sestříhali jsme pro vás krátké video z Base Trainingu absolventů historicky prvního MPL výcviku v České republice. Podívejte se jak bravurně zvládají svůj první let ve skutečném letounu.

We made a short video from Base Training of first ever MPL training graduates in the Czech Republic. Check out how they managed its first flight in a real aircraft. ‪#‎MPLtraining‬ ‪#‎Airbus320‬
 ·  Translate
 
Gratulujeme Lukáši Mandovi k úspěšně složené zkoušce IR(A) a držíme palce v další cestě k vysněnému povolání. Poznáte letiště na fotce?

Lukáš Manda has successfully passed IR(A) exam, congratulation! We wish you a good luck on your way towards the airline cockpit. Can you recognize the airport?
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Každý dopravní pilot musí svou cestu k vysněnému povolání nějak začít a většinou se tak stává přes desítky hodin strávených v kabině větroně. Rádi bychom mladé piloty podpořili, a proto jsme se rozhodli sponzorovat Plachtařské mistrovství České republiky juniorů a akademiků. Jejich výkony můžete sledovat zde: 
http://www.gliding.cz/souteze/2015/pmcr_j/

We would like to encourage young pilots on their way towards the cockpit of airline jet. Therefore we decided to sponsor Juniors and Academics Sailing Championship of the Czech Republic.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Jak se rodí nový simulátor, aneb první momentka ze stavby našeho nového full motion simulátoru Boeingu B737 NG. No není rozkošný? :)

A picture from construction of our new full motion ‪#‎simulator‬ ‪#‎boeing‬ ‪#‎B737NG‬. We are looking forward to have it here.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Přijměte, prosím, toto video pozvání historicky prvního absolventa MPL výcviku v České republice, pana Petra Adámka, na MPL Career day, který se koná již tuto neděli 30.8. na letišti Václava Havla v Praze. Těšíme se na Vaši návštěvu!

I am sorry English speaking guys, this video-invitation to the MPL Career day, which takes place this Sunday 30.8. at Prague airport is only in Czech. We are looking forward for your visit!
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Na Aerowebu vyšel další článek z pera našeho studenta MPL. Pokud jste se chtěli o tomto výcviku dozvědět více, tak toto je pohled přímo do zákulisí.

Sorry English speaking guys, this article about MPL training is only in Czech.
 ·  Translate
Minulý rok jsem zde popisoval začátek MPL výcviku, kdy jsem se převážně učil teorii a létal na Cessně v Hradci. Dnes mohu v příběhu pokračovat již z pravé sedačky kokpitu Airbusu A320.
1
Add a comment...
 
Máme další fotky ze stavby našeho nového fixed base simulátoru B737 NG. Plánované datum dodání listopad 2015. Už se moc těšíme.

We have got a few pictures from manufacture of our new fixed base simulator Boeing B737 NG. Planned delivery date is November 2015. We are looking forward to have it here.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Přemýšlíte o kariéře dopravního pilota? Nyní máme pro vás jedinečnou možnost jak se jím stát už za 18 měsíců. V případě úspěšného dokončení výcviku navíc máte místo v kokpitu u letecké společnosti jisté. 
http://www.catc.cz/cz/novinky/stan-se-dopravnim-pilotem-uz-za-18-mesicu.html

Are you thinking about airline pilot career? We have a great opportunity for you. If you successfully pass the training you will be in cockpit of Airline Jet within 18 months. And what is even better you will have an employment contract guaranteed.
http://www.catc.cz/news-and-events/become-an-airline-pilot-in-18-months.html
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Jednou z výhod CATC je, že naši zaměstnanci a instruktoři neztrácejí kontakt s létáním a mohou tak přizpůsobovat letecké výcviky reálným potřebám létání u aerolinek. Zde vás zdraví v jedné posádce náš CEO kapitán Jan Janík a produktový manažer FO Jan Břežanský. 

One of the advantages of CATC is that our staff and instructors do not lose contact with flying and can adapt trainings to the real needs of the airlines. Here greets you in one crew CEO captain Jan Janik and product manager FO Jan Břežanský.
 ·  Translate
1
Add a comment...
Contact Information
Map of the business location
K Letišti 934 161 00 Praha 6 Czechia
K Letišti 934CZPraha 6161 00
+420 220 374 949catc.cz
Airport, School
Google+ URL
Your Activity
Write a review
Review Summary
2 reviews
Photos
Scrapbook photo 2
Scrapbook photo 3
Scrapbook photo 4
Scrapbook photo 5
Scrapbook photo 6
Upload public photo
All reviews
Hiren Bhingradia's profile photo
Hiren Bhingradia
4 months ago