Profile

Cover photo
M. Machine
AboutPosts

Stream

M. Machine

Shared publicly  - 
 
 
کولیکا (صف) بازی فکری‌ای‌ست ساخت لهستان که بر اساس زندگی در دوران کمونیسم طراحی شده.

بازیکن‌ها مهره‌هاشان را مقابل مغازه‌ها می‌گذارند، بدون این‌که بدانند کدام مغازه به‌شان جنس تحویل خواهد داد. تنش وقتی بالا می‌گیرد که کارت‌های تحویل جنس را رو می‌کنیم و معلوم می‌شود که محصول فقط به اندازه‌ای هست که به چند نفرِ انگشت‌شمار بازیکن خوش‌اقبالی برسد که از همه به در فروشگاه‌ها نزدیک‌تر ایستاده‌اند. از آن‌جا که همه می‌خواهند اول باشند، صف‌ها به درِ فروشگاه‌ها فشار می‌آروند. برای جلو افتادن آدم‌هایی که در صف ایستاده‌اند از یک سری کارت‌های صف‌ایستادن استفاده می‌کنند، کارت‌هایی مثل «مادری که بچه به بغل دارد»، «حضرت آقا، نوبت شما نیست»، یا «کالاهای زیرمیزی». اما همین‌طور باید مواظب کارت‌هایی مثل «تعطیل به علت فهرست‌برداری از انبار»، «خطا در تحویل کالا» باشند، و حواس‌شان باید جمع مهره‌ی سیاه احتکار کننده‌ها که در صف ایستاده‌اند باشد. فقط آن بازیکنانی که بهترین استفاده را از کارت‌های صف‌ایستادن‌شان کرده‌اند می‌توانند با کیسه‌های خریدِ پر به خانه برگردند.

… در این بازیِ واقع‌گرایانه باید خیلی زرنگ باشید تا کالا گیرتان بیاید.

بازی را ابتدا به ساکن «نهادِ ملی یادآوری» لهستان ساخته بود تا به مردم بیاموزد زندگی در دروان کمونیسم چطور بود، اما از بازی استقبال غیرمنتظره‌ای شد و از آن زمان تا کنون به انگلیسی و فرانسوی و ژاپنی و روسی و دیگر زبان‌ها ترجمه شده است.

دولت روسیه اما خوشش نیامده و بازی را ممنوع اعلام کرده.

یادداشت کامل الکس تبرک، اقتصاددان ایرانی الاصل دانشگاه جورج میسن را در لینک زیر بخوانید:

 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

M. Machine

Shared publicly  - 
 
 
پیام وزیرسابق دارائی اسلواکی به مردم ایران: می‌دانم که بسیاری از ایرانیان حالا دارند با نگاهی پرامید به آینده نگاه می‌کنند، به ویژه به این خاطر که تحریم‌های غرب هم لغو شده است، و حق هم به جانب این عده‌ی امیدوار است. از میان برداشته شدن تحریم‌ها فرصت‌ها و امکان‌های تازه‌ای به وجود آورده تا از طریق‌شان ایران بتواند به سوی توسعه و رشد اقتصادی حرکت کند، و کیفیت و استاندارد‌های زندگیِ میلیون‌ها ایرانی بهبود یابد. اما فکر می‌کنم خیلی مهم است این نکته را درک کنیم که اصلی‌ترین دلیل پس‌رفتِ اقتصاد ایران و رقابت پایینی که در صحنه‌ی آن وجود دارد، نه تحریم‌ها، بلکه نظام اقتصادیِ اصلاح‌نشده، بیش‌ازحد نظارتی، غیرآزاد و بسته‌ی ایران است. همین امر دلیل اصلیِ این‌ است که چرا عملکردِ اقتصادیِ نظام اقتصادی ایران از عملکردِ چهل سال پیشش بدتر است، که چرا حتی بعد از برداشتنِ تحریم‌ها چشم‌انداز رشد این‌قدر ضعیف است و بسیاری از ایرانیان نزدیک به خط فقر زندگی می‌کنند.
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

M. Machine

Shared publicly  - 
 
وعده ما سه شنبه همین هفته در نمایشگاه کتاب تهران!
 ·  Translate
 
معرفی کتاب «عقل معاش» به قلم دکتر موسی غنی‌نژاد. محمد ماشین‌چیان و مهدی مرعشی، مترجمان کتاب، سه شنبه همین هفته در نمایشگاه کتاب تهران، غرفه انتشارات میلکان، پذیرای خوانندگان خواهند بود.


کتاب «عقل معاش» نه تنها دربرگیرنده خلاصه­ای موجز و مستدل از مفاهیم بنیادی علم اقتصاد و چگونگی ساختار و کارکرد نظام بازار به زبان امروزی و مدرن است بلکه در فصل چهارم و پایانی آن مباحث عملی و کاربردی در خصوص نظام مالی و سرمایه گذاری آمده که می­تواند راهنمای بسیار مفیدی برای زندگی اقتصادی خانوارها و افراد عادی و غیر متخصص باشد. در این فصل دوازده اصل کلیدی به صورت توصیه ­های اقتصادی و مالی آمده که جملگی مبتنی بر مبانی نظری و علمی مطرح شده در فصول قبلی است. فصل­های سه گانه اولیه کتاب دربرگیرنده سرفصل­های به روزشده و جدید تقریباً همه مباحث مهم اقتصادی در حوزه های خرد، کلان و نقش دولت از یک سو، و نیز مباحث مربوط به نهادهای سیاسی و حقوقی مناسب برای کارکرد نظام مبتنی بر اقتصاد بازار از سوی دیگر است. مجموعه آنچه ذکر شد این کتاب را به منبع منحصر به فردی، به خصوص برای خوانندگان ایرانی، تبدیل کرده است. ترجمه کتاب که به نظر می­رسد به روش مفهومی و نه تحت­ الفظی صورت گرفته، بسیار روان و خوش­خوان است. انتشار این کتاب را باید به فال نیک گرفت چراکه در این فضای آکنده از ریزگردهای آلوده به ایدئولوژی­های دولت­مدار و چپگرا، روزنه تنفسی می­گشاید به سوی آسمان آبی عقل سلیم.
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

M. Machine

Shared publicly  - 
 
برداشت اصلی مورد نظر متفکرین لیبرال قرن ۱۸ از لیبرالیسم، «آزادی منفی» بود، یعنی آن‌چه انسانها در یک جامعه اجازه‌ی انجام آن را ندارند. به عبارت دیگر آزادی در نبود اجبار تعریف می‌شود. جنبه‌ی دیگر این توصیف در راهنما بودن این برداشت از آزادی است همانطور که ستاره قطبی راهنمایی است برای دریانوردان.
از نتایج چنین برداشتی از آزادی می‌توان به حق تعیین سرنوشت، حق مالکیت و حق آزادی تفکر اشاره کرد. برای هرکدام از این حقوق، نویسندگان دیگری نوشتارهایی در قالب کتاب و رساله نوشته اند که به طور مفصل در کتاب به آنها اشاره شده است. نتایجی که از این برداشت از لیبرالیسم به دست می‌آید لیست بلندی از دست‌آوردهای بشری در چند قرن اخیر است، شامل آزادی مذهب، بیان، انتشارات، و همینطور مقابله با برده‌داری، خدمت سربازی اجباری و جرایم بدون قربانی. در عرصه‌ی سیاست بین‌الملل، مخالفت با امپریالیسم و…
 ·  Translate
1
Add a comment...

M. Machine

Shared publicly  - 
 
 
معرفی کتاب «بینش اقتصادی برای همه» به قلم علی سرزعیم
...در مثال هزینه‌های عروسی نیز همین تحلیل کارگر است. معمولاً ازدواج برای دختران ایرانی ریسک بسیار زیادی دارد و با وجود انجام مراسم خواستگاری همراه با حضور خانواده، این نگرانی در طرف مقابل هست که آیا فرد خواستگار واقعاً تمایل به دختر دارد تا حدی که یک‌عمر به‌پای او بنشیند؟ این نگرانی در سمت خانواده دختر است که پسر پس از چندی از نظرش منصرف شود و قرار و وعده‌ها را بر هم بزند. حضور خانواده پسر در مراسم خواستگاری تا حدی برای رفع این نگرانی است، اما شاید نتواند آن را به‌طور کامل رفع کند. هزینه‌کردن برای مراسم عروسی این علامت را به خانواده دختر می‌دهد که خانواده پسر کار را بسیار جدی گرفته است و معمولاً در سطحی هزینه می‌شود که امکان تکرار چندباره آن به‌سادگی برای خانواده‌ها میسر نیست. بنابراین، ریخت‌وپاش در مراسم عروسی از سوی خانواده داماد صرفاً برای تفاخر یا چشم‌وهم‌چشمی نیست، بلکه یک کارکرد مهم دارد و آن انتقال این پیام به خانواده دختر است که پسر آن‌ها واقعاً دختر را می‌خواهد و خانواده پسر بابت تصمیمی که گرفته‌اند حاضرند هزینه زیادی بپردازند.
کتاب بینش اقتصادی برای همه که در واقع جلد دوم از مجموعه اقتصاد برای همه، به تالیف علی سرزعیم، است به تشریح مفاهیم اقتصاد خرد اختصاص دارد. اقتصاد خرد شاید مهمترین و در عین حال فنی‌ترین بخش اقتصاد باشد. درهم تنیدگی آن با ریاضیات موجب شده تا توده مردم و گاه حتی برخی دانش آموختگان رشته اقتصاد نتوانند با این علم ارتباط برقرار کنند اما می‌توان ادعا کرد که اقتصاد خرد بیش از آنکه یک حوزه علمی نظیر سایر حوزه‌های علمی باشد یک نحوه نگرش به جهان و یک اسلوب تحلیل مسائل اجتماعی است. اگر کسی اقتصاد خرد را به خوبی آموزش ببیند، جهان اجتماعی قبل و بعد از آن آموزش در نظرش متفاوت جلوه خواهد کرد.

 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

M. Machine

Shared publicly  - 
 
 
چرا شوهای تلوزیونی نمی توانند عامل تغییر باشند
شبکه های اجتماعی اکنون باعث شده اند که همه تک گویی های بامزه مجریان شوهای شبانه امریکایی، بیشتر به چشم بیایند. بسیاری معتقدند این «سیراب و شیردان بیرون کشیدن» آدم های نادان و تبعیض گرا، نقش مهمی در اصلاح جامعه دارد. از جانی آلیور، تا جان استوارت، در تک گویی هایی شیرین زبانانه، سعی می کنند با بیرون ریختن تناقضات چیزها، همه مخاطب را سرگرم کنند و هم آگاهی سیاسی اجتماعی شان را بالا ببرند و عامل تغییر باشند.
اما واقعیت این است که این شوها که برای سالها، از مشکلات نالیده اند، ندرتا عامل تغییر بوده اند. موضوع اینجاست که مخاطب این شو ها، تقریبا به شکل مطلق لیبرال مسلک به معنای امریکایی اش هستند، یعنی طرفدار حزب دموکرات هستند و کمابیش دربست گرایش های از پیش قابل پیش بینی دارند (مثلا موافق آزادی سقط جنین اند، مخالف مداخله نظامی اند، موافق افزایش حقوق و متولی رفاه اجتماعی بودن دولت اند ...). برای این گروه از مشکلات گفتن، مثل سخنرانی کردن در تالار خالی است: بازتاب صدای خودتان را خواهید شنید.
از سوی دیگر، وقتی یک محافظه کار اجتماعی یا جمهوری خواه این شو ها را تماشا کند، فکر نمی کند که دل و روده فلان نامزد جمهوری خواه بیرون ریخته شد، بلکه در نظر او، یک فرد که آشکارا سوگیری سیاسی دارد، دارد روایتی یک طرفه از موضوعی اجتماعی ارایه می کند. سوگیری سیاسی این مجریان، بر کسی پوشیده نیست.
البته گاه پیش آمده که این تک گویی ها، عامل تغییر بوده باشد، مثلا جانی آلیور، در یک برنامه، شیوه تهیه وثیقه متهمین را به مضحکه گرفت، و نیویورک مدتی بعد این سیستم را در محدوده خودش اصلاح کرد. ولی بایستی دقت کرد که نیویورک، محدوده جغرافیایی کوچکی است که اکثریت مطلق اش گرایش سیاسی مشابه مجری برنامه دارند.
 ·  Translate
Samantha Bee or John Oliver may do biting, amusing segments on Trump or Syria—but fans shouldn’t overstate their real-life influence.
View original post
2
Add a comment...

M. Machine

Shared publicly  - 
 
 
اگر این کالاها نباشند که مرز‌ها را در می‌نوردند، ارتش‌ها چنین خواهند کرد.

بورژوا را در اینستاگرام دنبال کنید:
https://instagram.com/p/BFtPH98Gcq5
 ·  Translate
2 comments on original post
1
Add a comment...

M. Machine

Shared publicly  - 
 
 
هروقت از تعاون داوطلبانه فاصله بگیریم و تلاش کنیم که با استفاده از زور کار خیر بکنیم، ارزش اخلاقی بدِ زورگویی بر نیات خوب چیره خواهد شد. ...هروقت تلاش کنید که با پول دیگری کار خیر انجام بدهید، متعهدید که از زور استفاده کنید. چطور میتوانید با پول دیگری کار نیکو بکنید، بدون این که اول به زور پولش را گرفته باشید؟
تماشای سخنرانی کوتاه میلتون فریدمن (با زیرنویس فارسی) را از دست ندهید.
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

M. Machine

Shared publicly  - 
 
 
با فرا رسیدن سال نو پارسی خیلی خوش‌وقتم ایران را می‌بینم که از دوره‌ی تحریم‌ها عبور کرده و دوباره به دامن اقتصاد جهانی و جامعه‌ی جهانی بازمی‌گردد. همیشه گفته‌ام که تجارت یکی از بهترین طرقی است که از خلال‌ش می‌توان توافق و صلح را میان کشور‌ها و منطقه‌ها و قاره‌ها، ترویج داد. همچنان که فردریک باستیا، رجل سیاسی و فیلسوف سیاسی فرانسوی دو قرن پیش گفته بود، «اگر این کالاها نباشند که مرز‌ها را در می‌نوردند، ارتش‌ها چنین خواهند کرد.» بگذارید امیدوار باشیم که حالا هر اندیشه‌ی معطوف به جنگی را پشت سر جا گذاشته‌ایم، که حالا افکارمان بر دورنمای تجارت و حسن‌نیت متقابل متمرکزند.

 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

M. Machine

Shared publicly  - 
 
 
از صفحه فیس بوک استاد می فرماید

من فکر می کنم اگه فسنجون آهنگ‌ بود بابا کرم میشد، اشکنه هم نوحه آهنگران بود . بعد اونوقت فسنجون با کوفته قلقلی بابا کرم بود که تتلو بخونه. یعنی همون فسنجونه ولی برین توش!
بعدخورشت بامیه نمی دونم چه آهنگیه ولی هر چی هست شماعی زاده خونده.
آبگوشت آهنگ گوگوشه که ابی بخونه. اولش حال می کنی ، آخرش به گوه خوردن میافتی.⁧
آش رشته با کشک وسیر داغ و پیاز داغ و یکمم گوشت چرخ کرده روش ، دانوب آبیه که فیلارمونیک وین بزنه.
پیتزا مخلوط عین آهنگهای شاهکار بینش پژوه. نمی دونی ایرانی خوردی، خارجی خوردی ، چه گوهی خوردی!⁧
سر قیمه من دو به شکّم. ولی یه چیزیه بین نوحه ابوالفضل و مهوش‌پریوش. ⁧⁩
میرزا قاسمیم که خوب واضحه "پاچ لیلی" عاشورپوره، ساندویچ کالباسم که واضحن ویگنه.
کباب کوبیده با سنگک که ریحونو پیازم بزنی تنگش دودِعود شجریان با سنتور مشکاتیان.
کباب کوبیده با برنج عوضش مثل "کجا رفتی؟" همایون شجریان. نه که بد باشه ولی آخه سنگکش کو؟
 ·  Translate
4 comments on original post
1
Add a comment...

M. Machine

Shared publicly  - 
 
 
تحریم‌های اقتصادی‌ علیه ایران که اخیرا به پایان رسیدند، سرچشمه‌ی اصلی مشکلات اقتصادی ایران نیستند. دلیل اصلی مشلات اقتصادی ایران، نبودِ آزادی اقتصادی درون مرز‌هایش است. جوامع هم مثل افراد، در دل شرایط متفاوتی زاده شده‌اند. برخی بیشتر از دیگران از موهبت منابع طبیعی برخوردارند. برخی خوش اقبال‌ترند. برخی مدام با همسایه‌هاشان اصطکاک دارند، حال آن‌که باقی در آرامش نسبی زندگی می‌کنند. اما گذشته از تفاوت‌هایی که در برخورداری از منابع و در تاریخ و محیط‌زیست وجود دارد، آزادی اقتصادی به شکلی تقریبا عالم‌گیر در میان همه‌ی جوامع موفق وجود داشته است، و جوامع کم‌تر موفق، از آن بی‌بهره بوده‌اند. آن‌هایی که دغدغه‌ی سعادت ایران را دارند، باید در زمانِ طرح‌ریختن برای مسیرِ آینده‌ی این کشور، از این واقعیت باخبر باشند.
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

M. Machine

Shared publicly  - 
 
 
مطالعه پیام استیون هورویتز، اقتصاددان برجسته مکتب اتریش، به مردم ایران را از دست ندهید:
...ایران در سال ۲۰۱۶ در هر سه زمینه باید بهتر کار کند تا بتواند اقتصادش را دوباره زندگی ببخشد و مردم‌ش را غنی کند. سیاست‌های باثبات دولتی و حکومتی که بتواند به حاکمیت قانون، و نه به حاکمیت افراد، احترام بگذارد، در کنارِ بانکِ مرکزی‌ای که بر نرخِ رشدِ منابع نقدینگی محدودیت تحمیل کند...

...برای مثال، اگرچه «خصوصی‌سازی» شرکت‌هایی که سابقا دولتی شده بودند، گامی است در مسیر درست، اما فقط سپردن این دارایی‌ها به دیگر سازمان‌هایی که هنوز به طور غیرمستقیم توسط حکومت مدیریت می‌شوند، راه درستِ انجام کار نیست.

 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...
Basic Information
Gender
Male
Links
YouTube