Profile

Cover photo
Reno Reinz
Worked at Statni zamestnanec
Attended University of Oxford
Lives in Manchester
6 followers|87,966 views
AboutPostsPhotosVideos+1's

Stream

Reno Reinz changed his profile photo.

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Reno Reinz changed his profile photo.

Shared publicly  - 
 
White Sands
1
Add a comment...

Reno Reinz

Shared publicly  - 
 
 
UNKLE, ikona britské nezávislé scény se vrací do Prahy v unikátním audio vizuálním projektu UNKLE Sounds!
Britský projekt UNKLE a jeho zakladatel James Lavelle patří bezesporu mezi to nejzajímavější, co se objevilo na mezinárodní elektronické scéně. Ve své tvorbě od počátků kombinují elektroniku s prvky downtempa, trip hopu a rocku. Po loňské koncertní premiéře se do Prahy James Lavell vrací s unikátním projektem UNKLE Sounds, se kterým se poprvé představil v roce 2011 na legendárním britském festivalu Reading. Hudební mozaiku DJ setu Jamese Lavella složeného z hitů a remixů UNKLE doplní unikátní projekce Dougha Fostera na speciální LED obrazovce. UNKLE Sounds přiveze velkolepou audio-vizuální show, která bude beze sporu patřit k nejsilnějším událostem jarní klubové sezóny!
UNKLE Sounds zahrají v rámci série United Islands České spořitelny v pátek 11. května v MeetFactory. Vstupenky jsou od 16. března k dostání v síti Ticketpro.


UNKLE Sounds will perform his spectacular audio visual show on Friday 11 May in Prague MeetFactory. British project UNKLE and its founder James Lavelle is undoubtedly among the most interesting, what appeared on the international electronic scene. From the beginnings they combined electronics with elements of downtempo, trip hop and rock. After last year's concert premiere in Prague James Lavelle returns with a unique project UNKLE Sounds, which he first presented in 2011 at the legendary Reading Festival UK. James Lavelle DJ set consists of original tracks from UNKLE’s career plus selected UNKLE remixes of other artists and remixes of UNKLE tracks supplemented by special visuals by renowed design artist Doug Foster for special LED screen.
UNKLE Sounds brings a spectacular audio-visual show that will undoubtedly be one of the strongest events of the spring club season!
UNKLE Sounds play in the series of United Islands České spořitelny on Friday 11 May at MeetFactory. Tickets are available from 16th March at www.ticketpro.cz
 ·  Translate
1
Add a comment...
Work
Employment
  • Statni zamestnanec
    top secret
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Manchester
Links
YouTube
Education
  • University of Oxford
    2002
Basic Information
Gender
Male
Looking for
A relationship
Relationship
In an open relationship
Reno Reinz's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.