Profile cover photo
Profile photo
‫فدائیان امام موسی صدر‬‎
29 followers -
«نخستین گام در راه تربیت انسان و ارتقای اندیشه وى در طریق تکامل عبارت است از: قرار دادن انسان در مسیرى که کرامت خویش را درک کند، نسبت به بزرگى انسان و ارجمندى مقام خود آگاهی درخور داشته باشد و به همه شوون خویشتن خویش اهتمام شایسته ورزد.
«نخستین گام در راه تربیت انسان و ارتقای اندیشه وى در طریق تکامل عبارت است از: قرار دادن انسان در مسیرى که کرامت خویش را درک کند، نسبت به بزرگى انسان و ارجمندى مقام خود آگاهی درخور داشته باشد و به همه شوون خویشتن خویش اهتمام شایسته ورزد.

29 followers
About
فدائیان امام موسی صدر's posts

پس از مصیبت امام حسین (ع) و پایان رسالتش، نقش قهرمانانه حضرت زینب در برابر ماست. ما به این زن احترام می گذاریم و او را بزرگ می داریم، زنی كه كاری را صورت داد، كه مردان و قهرمانان بزرگ از انجام آن ناتوانند. علاوه بر اینها یك تجربه شكوهمند و تابناك، و واقعه ای عبرت آموز در برابر ماست و در می یابیم همانگونه كه مرد می تواند حسین باشد، زن مسلمان نیز می تواند زینب باشد. اگر امام حسین نمونه ایست برای قهرمانان و كمالیست برای مردان، زینب نیز نمونه ایست برای زنان. آن چنانكه مرد مسلمان می تواند قهرمان و مجاهد باشد، زن مسلمان نیز می تواند قهرمان و مجاهد باشد.
امام موسی صدر
برگرفته از "نقش حضرت زینب در قیام امام حسین"
ولادت قهرمان فصاحت و بلاغت، مظهر مهربانی و عطوفت، عقیله ی بنی هاشم زینب کبری سلام الله علیها مبارک باد.

صادق طباطبايي: عرفات به من گفت ان‌شاءالله كه امام موسي صدر زنده‌اند
تاریخ انتشار : شنبه ۵ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۴۸ يك بار كه به لبنان سفر داشتم و خواهر امام صدر هم حضور داشتند، عرفات به من گفت ان‌شاءالله كه ايشان زنده‌اند ...

نمانیوز: سید صادق طباطبایی چهره ای است که مخالف و موافق بسیار دارد. حافظه تاریخیش و قرار گرفتن وی در میانه حوادثی که گاه صرفا به علت خویشاوندی بوده است و گاه خود در آن نقش ایفا کرده سبب شده است که وی یکی از چهره های حاضر در بیان تاریخ معاصر باشد. این مصاحبه اگرچه با مقداری فاصله زمانی با این روزها انجام شده است. اما موضوع گفتگو هنوز دغدغه بسیاری از علاقه مندان به بزرگمردی است که حزب الله لبنان یکی از ثمرات هجرت او از ایران به لبنان است.

* با توجه به انقلاب لیبی نگاه شما درباره امام موسی صدر چیست؟

من همان طور كه بارها گفته‌ام، در مورد قضيه امام صدر آن چيزي كه مسجّل است، ورود ايشان به ليبي و عدم خروج ايشان از ليبي است و آنچه كه اتفاق افتاده، خارج از اراده ايشان و تحت امر معمر قذافي بوده. اينكه چه بر سر ايشان آمده، آيا در قيد حيات هستند يا نيستند؟ در هر دو قسمت مجموعه اطلاعاتي كه رسيده، در حد خبر است و نمي‌شود مستند گفت كدام صحيح است. شواهدي هم كه ذكر مي‌كنند از منابع موثق و قابل اعتماد نيست، منتهي چند سالي است كه اخباري كه جنبه‌هاي ايجابي قضيه را تأئيد مي‌كند، بيشتر مي‌رسد.
به نظر مي‌رسد و با تحولات اخير ليبي چشم‌انداز مثبتي براي روشن شدن مجموعه آنچه بر سر امام موسي صدر آمده، فراهم شده است.

* شما از شخصيت‌هاي فعال در دهه اول انقلاب و نيز دهه اخير براي پيگيري سرنوشت امام موسي صدر بوده‌ايد. در دهه اول اين پيگيري به دليل مسئوليتي بود كه به عهده داشتيد و در دهه اخير از لحاظ فرهنگي پيگير مسئله بوديد. از مجموعه سخنان شما برمي‌آيد كه شما خيلي قائل به گمانه حيات ايشان نيستيد. علت چيست؟ برآيند اطلاعاتي كه به دست آورده‌ايد، چه نتيجه‌اي را براي شما به همراه دارد؟

از مقامات اروپائي و آمريكايي بيشترين چيزي كه مي‌توانم روي آن تاكيد كنم حرف‌هاي معاون وزير امور خارجه آمريكاست. هنگامي كه آقاي كرستوفر، سرمسئله گروگان‌ها در قم بحث مي‌كرد و احساس كردم از راهي كه ما گشوديم خيلي استقبال كرد، به او گفتم كه من يك موضوع شخصي هم دارم و مي‌خواهم از شما كمك بگيرم. با شور و شوق زياد گفت هرچه بخواهيد و به خودم گفتم لابد مي‌گويد كه ويزاي امريكا مي‌خواهم. گفتم مي‌خواهم بدانم اطلاعات شما درباره دائي من امام صدر چيست؟ لحظه‌اي فكر كرد و گفت: «مي‌ترسم اطلاعات ما بيش از اطلاعات شما نباشد.» گفتم: «تحقيق بيشتري بكنيد و به من بگوئيد.» فردا سر ميز صبحانه، گفت: «تحقيق كردم و گفت اطلاع نداريم كه ايشان كشته شده باشند، اما در كارمان موزائيك چيني مي‌كنيم. سه تا قطعه پازل را بر اساس چيزهائي كه به ما گفته شده، كنار هم بگذاريم، نتيجه خوشي به دست نمي‌آيد. يكي اينكه هليكوپتري در همان آستانه ورود ايشان به مديترانه منفجر مي‌شود. يكي ديگر اينكه امام صدر شب سالگرد انقلاب ليبي، بدون خداحافظي مي‌خواهد آنجا را ترك كند و برود و شاهدان مي‌گويند كه ايشان خيلي برافروخته بود و سوم اينكه روز بعد از اعلام اختفاي امام صدر، دوازده نفر بدون محاكمه در ليبي اعدام مي‌شوند. حالا اگر تصور كنيم آن هليكوپتر دستكاري شده بود كه در آسمان ليبي منفجر شود، بنابراين از كسي كه قذافي اين فرمان را به او داده تا راننده‌اي كه امام صدر را تا هليكوپتر برده، همگي اعدام شده‌اند. اگر اينها به هم مرتبط باشند، نتيجه خبر خوشي نيست. اما هيچ كدام اينها موثق و قطعي نيست.».
چيز ديگري كه در من شك ايجاد مي‌كرد، خبرهائي بود كه از گروه‌هاي مختلف مي‌رسيد كه اگر اين قدر پول بدهيد، فلان خبر را مي‌دهيم. كساني هم كه مراجعه مي‌كردند، مسئله‌شان ۲۰ هزار دلار و اين حرف‌ها نبود. رقم‌هاي يك ميليون دلار و نصفش را اول مي‌گيريم و بقيه‌اش را بعد از تحويل ايشان و از اين حرف‌ها بود. مدتي اخبار را پيگيري مي‌كرديم و ديديم ته خط مي‌رسد به رايزن ليبي در لبنان. اينها شك و شبهه ما را تقويت كرد. دوستان ايراني‌اي هم كه وارد قضيه شدند، متاسفانه به ما كمكي نكردند.
به هرحال قسمت سلبي و ايجابي الان در ذهنم يك اندازه است، منتهي در شرايط فعلي به قول منطقيون، احتمال ضعيف است، اما متحمل قوي است. حتي دو درصد هم احتمال حيات ايشان باشد، با توجه به عواملي كه مشوق اين كار بوده‌اند، از رژيم صهيونيستي بگيريد تا كساني كه آن موقع از پيروزي انقلاب ايران احساس خطر مي‌كردند، اگر آقاي صدر در حيات باشند، اين احتمال وجود دارد قبل از اينكه دست ما به ايشان برسد، آنها كار را تمام كنند، لذا حجم گسترده‌اي اقداماتي كه الان دارد صورت مي‌گيرد، براي جلوگيري از اين خطر احتمالي است.

* شما در اوايل انقلاب بسيار در اين زمينه فعال بوديد. يكي از چهره‌هائي كه مخالف اين فعاليت‌هاي شما بود و به خاطر فعاليت‌ها و رفتارهايش در اين زمينه خيلي هم مطرح شده بود، مرحوم آقاي منتظري بود. اين نكته‌اي را كه اشاره مي‌كنم به صورت رسمي در جائي درج نشده و اخيراً يكي از دوستان صميمي ايشان مطرح مي‌كرد كه وقتي مسئله امام موسي صدر با محمد منتظري مطرح شد، گفت محال است كه قذافي، امام موسي صدر را گرفته و يا كشته باشد. علتش هم اين است كه قذافي سازمان اطلاعاتي مخوفي دارد و منطقي نيست كه وقتي مي‌خواهد كسي را از بين ببرد، او را به كشور خودش دعوت كند و او را در كشور خودش سربه‌نيست كند، بلكه مي‌تواند به اشكال مختلفي كه در دنيا متداول هست، او را از بين ببرد. نظر شما چيست؟

من همين حرف را از خود آقاي منتظري هم شنيدم و گفتم شماها بيشتر از ما در يك بحث، وجوهات مختلفي را مطرح مي‌كنيد. اولين چيزي كه مي‌توانم بگويم و فرض شما را باطل كنم اين است كه آقاي قذافي از قبل چنين تصميم نداشته، بلكه در لحظه‌اي كه امام صدر به ليبي رفته، با كسي گفتگوئي كرده يا در فاصله‌اي كه قرار شده بود ايشان به ليبي برود، دو سه نفري آمده و به او گفته بودند چنين كاري بكن. چه دليلي براي نفي اين فرض داريد؟ بماند كه من همين الان دست كم ۲۰ حادثه براي شما ذكر مي‌كنم كه نظير اين مسئله اتفاق افتاده است؛ كه دست كم ۸، ۹ تاي آنها از قول ياسر عرفات است. يك ديپلمات تونسي يا سوداني مفقود مي‌شود و هرچه مي‌گردند او را پيدا نمي‌كنند. همسرش مي‌گويد يكي دو روز قبل از اينكه برود، من اتفاقاً از ميان حرف‌هائي كه با تلفن مي‌زد، كلمه ليبي را شنيدم. مقامات آن دولت با ليبي تماس مي‌گيرند و مي‌گويند اينجا نبوده، ولي بعد از ۲۳ سال، هفت هشت سال پيش در ميان آن ۱۱۰ نفري كه آزاد شدند، آزاد شد. عرفات مي‌گفت سفير روسيه در مسكو را در ليبي احضار مي‌كنند. بعد قذافي دستور مي‌دهد سر او را بتراشند و در شهر بگردانند و بعد او را نزد او ببرند! وقتي مي‌رود، قذافي مي‌گويد: «تو از كجا مي‌دانستي من در چه موردي مي‌خواستم با تو صحبت كنم كه در مسكو گفتي مي‌خواهم بروم با قذافي حول تطورات جاريه صحبت كنم. تو از كجا مي‌دانستي من مي‌خواهم حول تطورات جاريه با تو حرف بزنم؟» كسي كه چنين رفتاري را با يك سفير مي‌كند، معلوم است چه حال و روزي دارد. خود عرفات مي‌گفت مرا ۶ روز زنداني كرد. به آقاي منتظري گفتم من مي‌توانم دست كم ۲۰ فقره از ديوانگي‌هاي قذافي را برايتان بشمارم.

* شما حساب عرفات را از قذافي جدا و به حرف‌هايش استناد كرديد، اما بديهي است كه عرفات از سرنوشت امام موسي صدر خبر داشته است. آيا اين گمانه را قبول داريد؟ چقدر توانستيد از او اطلاعات بگيريد، چون او آدم پيچيده‌اي بود.

به من كه چيزي نگفت. هاني‌الحسن هم چيزي نگفت، درحالي كه او را به خاطر رفاقت با من در تهران گذاشت. ما از قبل با هاني‌الحسن مرتبط بوديم و روز سوم يا چهارم ورود امام بود كه هيئت فلسطيني آمد و عرفات گفت كه هاني در تهران مي‌ماند. او كه با من رفيق بود و در وزارت كشور اطراق كرد و شام و ناهار آنجا بود، جمله‌اي را كه به آقاي طالقاني گفته بود، به من نگفت.

* يعني معتقديد كه هاني‌الحسن از سرنوشت امام موسي صدر خبر داشت؟

نمي‌تواند نداشته باشد. مطلبي كه به آقاي طالقاني مي‌گويد اين است كه ايشان در قيد حيات نيست. هاني حتما از رئيسش شنيده و نمي‌شود كه عرفات ندانسته باشد. يك بار كه به لبنان سفر داشتم و خواهر امام صدر هم حضور داشتند، عرفات به من گفت ان‌شاءالله كه ايشان زنده‌اند و تو يادآور ايشان هستي و از اين حرف‌ها. پيچيدگي اين كه مي‌گوئيد شخصيت عرفات داشت، از همين حرف و برخورد هم پيداست.
من حتي در ۳، ۴ سال اخير به سازمان اطلاعات آلمان شرقي هم متوسل شدم. در آنجا مؤسسه‌اي هست كه پرونده‌هائي از اين قبيل در آنجا مفتوح است و مي‌شود به آن مراجعه كرد. با توجه به اينكه آنها با روسيه مربوط بودند و رويسه هم با ليبي ارتباط داشت، اميدوار بودم كه از اين طريق اطلاعاتي را به دست بياورم، ولي از آن طريق هم چيز مهمي دستگير ما نشد. در نظر دارم اين بار كه به آنجا رفتم، پسر آقاي صدر را به عنوان مدعي اصلي ببرم كه اگر اطلاعاتي داشتند، به ما بدهند.

"در يك مؤسسه مسيحي لبنان به نام «دير المخلد» كه حوزه علميه آنهاست و كشيش تربيت ميكند، از بنده دعوت كردند صحبت كنم. در راه كه از «صور» به «دير المخلد» ميرفتم، نايب مطران دير هم سفر من بود. او به من گفت: اين جوانها دنيا را ترك نموده و خودشان را از لذات دنيا محروم كردهاند. دنيا هم امروز خيلي فريبنده شده است. اين است كه اگر بتواني اينها را تشويق كني به اين جهاد و فداكاري كه ميكنند كار خوبي است. گفتم:خيلي خوب، بنده يك ساعتي صحبت كردم. خدا شاهد است اين را كه عرض ميكنم نه براي خودنمايي است، بلكه براي اين است كه آقايان را خوش دل بكنم كه روش تبليغاتي و حقايق عملي كه ما داريم بسيار بسيار جلوتر، عميقتر و مؤثرتر از حقايق علمي و ديني ديگران است!
بنده در اين صحبتي كه كردم، بعد از مدتي رئيس دير به مدير كل تبليغات لبنان كه او هم مسيحي است گفته بود: آن روحانيتي كه «سيد موسي» ظرف يك ساعت در محيط دير ما ريخت، بيش از روحانيتي بود كه در مدت شش سال ما به اينها ميگوييم!
اميدواريم حمل بر خودنمايي نفرماييد. اين حقيقت است، مربوط به بنده نيست. مربوط به آن دين مطهر اسلام است."
سخنراني امام موسي صدر در قم
برگرفته از کتاب زبان گوياي اسلام

Post has attachment

Post has attachment
http://sadriyon.newhost.ir/
در این چند ماهه و بالاخص در این چند روزه اتفاقات بسیار حائز اهمیت در خصوص سرنوشت امام صدر افتاد که به شدت امیدوار کننده بوده. تیتر وار برای ثبت در تاریخ می نویسم. دوستان لطفن اطلاع رسانی کنن:محمد جواد کریمی قدوسی:
خوشبختانه چند نقطه امیدوارکننده در خصوص وضعیت ایشان وجود دارد که از جمله آنها، دستگیری فردی بسیار
مطلع و نزدیک به قذافی که یکی از شاهدان اصلی صحنه ربوده شدن امام موسی صدر بوده، است.هییت لبنانی از سفر لیبی برگشت. خودشون که راضی بودن و کلی حال کردن، طرف لیبیایی هم کلی قول داده. منتظر پس لرزه های بعدی خروج لبنانی ها از لیبی هستیم. ظاهرن که خیلی ها از اینکه لیبی انقدر تحویل گرفته راضی نیستن و میگن الان تو این گیر و دار وقت این کارا نیست و دولت لیبی باید نیروش رو واسه مسائل مهم تری نگه داره. به هر حال. امید ما روز به روز به آزادی امام بیشتر میشه.نتیجه مذاکرات صدرالدین صدر در لیبی:
آغاز جستجوی میدانی بر اساس یک فکت حقیقی: زندانبانان امام صدر دستگیر شده اند؛ این به معنای ابطال فرضیه قتل فوری امام صدر است. بازجویی ها سرنوشت امام صدر را روشن خواهند کرد…طرف لبناني قانع شده است كه اين سه تن در قيد حيات هستند. زندان‌هايي در ليبي وجود دارند كه در زمان نظام قبلي اين كشور بنا شدند كه از پايتخت دور هستند. زمان مشخصي براي يافتن حقيقت نيست اما اين زمان بسيار نزديك است.خبرهای خوبی داره به گوش می رسه؛ ضمن اینکه عده ای ندانسته دارن یه حرف های دیگه ای می زنن. مثلن: حالا که جستجوی میدانی برای یافتن امام شروع شده معاون اطلاعات – نمیدونم از کجا – خبر شهادت میفرسته بالا. پناه بر خدا
نتیجه مذاکرات صدرالدین صدر در لیبی:
آغاز جستجوی میدانی بر اساس یک فکت حقیقی: زندانبانان امام صدر دستگیر شده اند؛ این به معنای ابطال فرضیه قتل فوری امام صدر است. بازجویی ها سرنوشت امام صدر را روشن خواهند کرد…طرف لبناني قانع شده است كه اين سه تن در قيد حيات هستند. زندان‌هايي در ليبي وجود دارند كه در زمان نظام قبلي اين كشور بنا شدند كه از پايتخت دور هستند. زمان مشخصي براي يافتن حقيقت نيست اما اين زمان بسيار نزديك است.روزنامه اللواء، روز شنبه، 21 ژانویه 2012 نوشت:
پیش‌بینی می‌شود که به‌زودی هیئتی قضایی از سوی لیبی برای ادامه تحقیق و جست‌وجو در قضیه ربودن و سلب آزادی امام موسی صدر و دو همراهش شیخ محمد یعقوب و عباس بدرالدین به بیروت سفر کند.جدیداش:در دو روز گذشته سیف معمر قذافی به طرابلس و باب عزیزیه برگشته تا مکان های سری قذافی را افشا کند؛ او نشانی مکان هایی را داده که به کشف مبالغ هنگفتی انجامیده. او پس از بازدید از برخی مکان های سری نظام سابق به شهر زنتان بازگردانده شده؛ آیا سیف از محل نگهداری امام صدر هم نشانی داده؟ الله اعلمدو قاضی تحقیق لیبیائی به نمایندگی از دادستان کل لیبی، امروز برای پی گیری پرونده ی ربوده شدن امام صدر وارد لبنان می شوند.جزئیات بیشتر از اطلاعات داده شده به دولت لبنان: سیف الاسلام به رغم همکاری در تمامی موارد بازجویی، از انتقال هرگونه اطلاعات در باره ی امام صدر و همراهان اش خودداری می کند!؛ دو نفری که با بازی کردن نقش امام صدر و شیخ یعقوب به ایتالیا رفته اند تا سناریوی قذافی را ثابت کنند؛ در اختیار حکومت انتقالی لیبی هستند و یکی به علت کهولت سن در خانه اش تحت حفظ است.السفیر به نقل از هیأت لیبیائی: اسناد حیات امام صدر تا سال 1994 موجود است. باقی اسناد از میان رفته است. سرنخ ها به خارج گریخته اند. اسناد هیأت لبنانی را بررسی می کنیم. این لزوماً به معنای وفات امام صدر در این تاریخ نیست
در مجموعه ی اطلاعات هیأت لبنانی، اطلاعات سری مبنی بر حیات امام صدر وجود دارد که توسط وزیر و مقام امنیتی بلندپایه ی رژیم سابق لیبی به دولت های غربی داده شده است و نشان از حیات امام صدر تا زمان پناهندگی این فرد دارد. دولت لیبی از این اطلاعات بی خبر بوده است

Post has attachment
رفعت اسد در پاسخ به سؤال خبرنگار السواء در باب امکان همکاری با افرادی از چهره های شاخص نظام سابق از جمله خدام به پرونده ی امام صدر و نقش خدام در آن اشاره می کند و می گوید:«عبدالحلیم خدام برای مدتی طولانی مسؤولیت داشت. وی معاون رئیس جمهور در زمان حافظ اسد و سپس بشار اسد بود و سپس مسؤولیت پرونده های امنیتی و سیاسی لبنان (در سوریه) با او بود. بسیاری از امور در دست او بود و بسیاری از اسرار نزد اوست؛ چرا که مسؤولیت مستقیم این پرونده ها با او بود. او باید با راستی و شفافیت از آن چه در این پرونده ها وجود دارد، سخن بگوید؛ و به ما بگوید که چه ترورهایی انجام شد و چگونه لبنان فرزندان اش را از دست داد و آنان اکنون کجا هستند؟ او باید از ناپدید شدن (غیبت) امام صدر و همراهان اش بگوید و این که چگونه این واقعه روی داد و نقش او در این ماجرا چه بود.»
http://imamsadr-news.com/article/1828

Post has attachment

روزنامه اللواء، روز شنبه، 21 ژانویه 2012 نوشت:
پیش‌بینی می‌شود که به‌زودی هیئتی قضایی از سوی لیبی برای ادامه تحقیق و جست‌وجو در قضیه ربودن و سلب آزادی امام موسی صدر و دو همراهش شیخ محمد یعقوب و عباس بدرالدین به بیروت سفر کند.

این خبر که نبیه بری رئیس پارلمان در حضور شورای سندیکای سردبیران از آن خبر داد، فردای روزی منتشر شد که او با هیئت لبنانی دیپلماسی ـ قضایی ـ امنیتی دیدار داشت که با ریاست وزیر امور خارجه، عدنان منصور و عضویت صدر الدین صدر، فرزند امام موسی صدر و دکتر علی یعقوب، فرزند شیخ یعقوب و مدیر کل مهاجران وزارت امور خارجه، هیثم جمعه (نائب رئیس جنبش امل) و قاضی حسن الشامی به نمایندگی از وزیر دادگستری لبنان به لیبی سفر کرده بود.
اطلاعات به دست آمده بیان‌گر این است که:
1. مجلس انتقالی لیبی تأیید می‌کند که امام موسی صدر لیبی را ترک نکرده است؛
2. برخی تحقیقاتی که درباره مفقودان یا ربوده‌شدگان در زمان قذافی انجام شده است نشان‌گر این نکته است که برخی مفقودشدگان در حالی زنده بوده‌اند که گمان می‌رفته مرده‌اند یا به عکس؛
3. برخی از مسئولان دستگاه‌های امنیتی لیبی که دارای اطلاعات بوده‌اند لیبی را ترک کرده یا از آن گریخته‌اند و اکنون تماس‌هایی برای بازگشتن آن‌ها بر قرار شده است تا درباره مسائلی از جمله قضیه امام موسی صدر اطلاعات لازم را بیان کنند.

Post has attachment
کتاب «پیشوایی فراتر از زمان: درآمدی بر نظام فکری و سیره عملی امام موسی صدر» نوشتة دکتر محمود سریع‌القلم منتشر شد.
http://imamsadr.ir/news/news.php?id=6903
Wait while more posts are being loaded