Profile cover photo
Profile photo
HistoryWeb
27 followers
27 followers
About
Posts

Post has attachment
Spomienky a denníkové záznamy jedného z členov najvyššieho sovietskeho vedenia a prvého tajomníka ÚV Komunistickej strany Ukrajiny Petra Šelesta ponúkajú zaujímavý, hoci subjektívny a osobnými animozitami výrazne ovplyvnený pohľad do zákulisia kremeľskej „kuchyne“.
Add a comment...

Post has attachment
Predstavme si situáciu, že by Mníchovská dohoda nebola 30. septembra 1938 podpísaná. Čo by sa stalo? Zaútočil by Hitler na Československo? Dokázali by sme sa ubrániť? Prišiel by nám niekto na pomoc? A vypukla by potom vôbec druhá svetová vojna v podobe, ako ju poznáme z histórie? Ako prví sme pre vás pripravili recenziu na nový román Roberta Harrisa – Mníchov.
Add a comment...

Post has attachment
September 1938. Hitler sa rozhodol začať vojnu. Chamberlain zúfalo túži udržať mier. O tejto otázke sa rozhodne v meste, čo sa navždy zapíše do dejín vďaka dohode, ktorá nielenže viedla k rozkladu demokratického Československa, ale aj otvorila dvere Hitlerovým politickým ambíciám v Európe. HistoryWeb.sk vám spolupráci so Slovart - vydavateľstvo najlepších kníh prináša ukážku z najnovšej knihy Mníchov od britského autora Roberta Harrisa
Add a comment...

Post has attachment
Dokumenty štátneho archívu Bezpečnostnej služby Ukrajiny v Kyjeve svedčia o efektívnosti a dôkladnosti vtedajšej sovietskej tajnej služby, a tiež o tom, že aj na regionálnej úrovni boli cezhraničné kontakty funkcionárov ministerstva vnútra a komunistickej strany veľmi čulé.
Add a comment...

Post has attachment
Jozef Tiso, jedna z najtragickejších postáv našich dejín, dodnes vyvoláva kontroverzie. Deportácie z roku 1938 poukazujú na skutočnosť, že nie vždy konal pod nátlakom, ale, naopak, sám inicioval nehumánne postupy voči vlastným spoluobčanom.
Keď Tiso deportoval židov
Keď Tiso deportoval židov
historyweb.dennikn.sk
Add a comment...

Post has attachment
Počas augusta pripravilo Stredoslovenské múzeum pre svojich návštevníkov v rámci pravidelných prednášok najmä etnografické témy. Už najbližší utorok 14.8. 2018 o 17-tej hodine v Matejovom dome predstaví etnologička Stredoslovenského múzea Jana Koltonová v rámci cyklu Čo sa skrýva v depozite vzácnu kolekciu malieb na skle z okolia Banskej Bystrice. V ľudovej téme budeme pokračovať aj v stredu 22.8. 2018 v rovnakom čase prednáškou etnologičky Oľgy Danglovej z Etnologického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorá návštevníkov Thurzovho domu zasvätí do krás slovenskej modrotlače v rámci cyklu Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou.
Add a comment...

Post has attachment
William Marshal patril medzi najväčších bojovníkov stredoveku, vyhrával rytierskej turnaja a počas svojho života slúžil až piatim kráľom. Bol aj predlohou pre postavu Barristana Selmyho z populárneho televízneho seriálu Hra o tróny.
Add a comment...

Post has attachment
Do kín sa dostal holandský historický film o legendárnom vládcovi Frízov zo začiatku 8. storočia. Tvorcovia snímky sa chopili témy konfliktu skorého kresťanstva a tradičného pohanstva, pričom asi netušia, že ich dielo skôr než o minulosti vypovedá väčšmi o súčasných mylných predstavách. Navyše kostýmy, militáriá či digitálne rekonštrukcie stredovekých miest chvíľami vyzerajú ako z počítačovej hry či z akejsi alternatívnej histórie.

Add a comment...

Post has attachment
Milan Rastislav Štefánik bol astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik. Úspešne zasiahol do mnohých oblastí života. Slovenský generál a jedna z najvýznamnejších osobností slovenských dejín bol možno náš posledný polyhistor.
Add a comment...

Post has attachment
Kto dobre pozná svoju minulosť, možno nebude nútený si ju zopakovať. Preto je dôležitá otázka – ako dobre ju poznajú naše deti? Práve vyšla kniha, ktorá by ich k záujmu o dejiny mohla prilákať.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded