Profile cover photo
Profile photo
Yiğit Bulut
591 followers -
Habertürk
Habertürk

591 followers
About
Yiğit's posts

Post has attachment
Türk firkateynleri ve denizaltılar ilk defa 'tam silah yüklü olarak Akdeniz sularinda...

www.haberturk.com.tr

Post has attachment
ybulut@htgazete.com.tr

EKONOMI

FED '20 Eylül' diyor, dünya piyasaları 'konsolidasyon ve silkelemeyi' bitirip RALLİ için hazırlanıyor!
Değerli dostlar, son dönemde Türk ve dünya piyasaları "en zor günlerini yaşarken" özellikle Türkiye için "olumsuza inanmadığımı" sizlere aktarmış ve "sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde eylül-aralık arasında aşırı olumsuzluktan-aşırı olumluya sert geçiş" beklediğimi paylaşmıştım... Yazılarımın sonuna bir de not düşmüştüm: "...Dikkat ediyor musunuz; piyasalar bir gün çok kötü, ertesi gün çok iyi! Dalga boyu çok yüksek ve bu sarsıntıda uzun süredir pozisyon taşıyanlar, bir sağa-bir sola savruluyorlar. Peki ne oluyor, neden oluyor? Olan çok açık; piyasa safları sıklaştırıyor ve tortuları döküyor!
Bu tespitler sonrası "aşırı olumsuzluk" algılamasının dağıldığı ve "her şey bitti" diyenlerin bile "normalleştiği" bir döneme girdik. Piyasalar şu soruyu sormaya başladılar ve cevap aradılar: Acaba olumsuzluğu abarttık mı?
Değerli dostlar, yazdıklarım sadece "bugüne özgü" değil. Geçmişten bugünlere kadar yaşananlara dikkatli bakanlar çok rahat görebilirler: DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK! Uzun süren ve genelde "gerçek veriler" haricinde söyleme dayanan kriz "senaryolarının algılanma ve hayata geçirilme" dönemlerini dikkatli takip ederseniz; piyasaların genelde "ters yönde hareket ettiğini" ve herkesin beklediğinin aksine "çok sert" hareketler yaptığını gözlemleyebilirsiniz.
Son aylarda inatla birilerinin "Amerika'dan başlayarak kriz" pompalamaları ve arkasından dedikodu bazında bu "krizin" Almanya gibi hiç hak etmeyen piyasalara bulaşması ve Türkiye gibi "reel olarak ucuz" olan "market fiyatlamalarını" bile çökme noktasına getirmesi "çok ama çok dikkatli" izlenmesi gereken ipuçları! Almanya'da ne oldu da 2008'de % 20 düşen Alman borsası neredeyse % 25 çakıldı! Veya Türkiye'de "ana sorun" ne? Yunanistan mı battı, yoksa Türkiye mi?
Sonuçlar:
1- "Kriz var" algılamasına kapılıp "güvenli limanlara" sığınmak düşüncesiyle "döviz ve altın" şemsiyesi altına girenlere "Yaşananlar NORMAL değil lütfen çok dikkatli olun" uyarısını yapmak istiyorum. Altında daha önce "Kırılırsa çok sert düşer" dediğim aralık olan 1700-1737 dolar bandına kadar çok sert düşüş ve sonrasında tepki geldi. Şimdilik bu bölge tuttu ama "her zaman tutar" diye beklemek doğru değil.
2- Herkes kriz beklerken "konsolidasyonu bitirip, altını 2000 dolara yakın korkanlara yığıp, arkasından uçup giden piyasalar görürseniz" ASLA ama ASLA şaşırmayın... 1700 dolardan başlayan toparlanma 20 Eylül'e kadar bir kere daha "sert çöküşe" dönecek! SON SATIŞ dalgası içinde asla kalmayın.
3- "Dalgalanma" ve DÖKME operasyonu belli bir süre daha devam edebilir. Önemli olan "piyasanın ürettiği sinyali" doğru okumak ve böyle dönemlerde "aşırı fiyatlara ulaşmış" bütün "mallardan" uzak durmak. Tekrar ediyorum; HERKES KRİZ BEKLERKEN, tam tersi bir "piyasa başlayabilir" ve bana göre BAŞLADI! Algılamanızı tamamen karamsarlığa kaptırarak asla karar vermeyin!
4- O günlerde ilk davranışlar sonrası da aynı tespiti yapmıştım, şimdi de aynı şeyi söylüyorum: FED "piyasaları rahtlatma ve geçiştirmeyi" seçmedi ve en zor zamanda en kötüyü söyledi!
5- Piyasa Amerika'nın "notunun düşmesi" dahil en kötüleri zaten yaşadı, test etti ve algılayarak sindirdi. En kötüyü zaten biliyoruz, bu gerçeğe dikkat edin!
Değerli dostlar, Türkiye'de İMKB ve tahvil, "döviz piyasasına" göre daha gerçekçi tepkiler verirken, dolar ve Euro kotasyonlarının "eldeki denkleme göre oldukça aşırı tepkili kaldığını" ve dünya-Türkiye geneline göre kendini düzelteceğini düşünüyorum... Dünya genelinde özellikle DOW'da 11.000-14.200 rallisi başlarsa, İMKB'de de 50.000-72.000 hareketini sorgulayabiliriz. Henüz "tamam başladı" demek için yeterli veri yok ama "sinyaller oluşmaya" başladı.
Sonuç: Aşağıdaki grafiklerde "İMKB-100, dolar-TL ve DOW'u görebilirsiniz"... DOW'da 12.500 seviyesine kadar çıkışın normalde İMKB'de 64.500-65.000 bandını tetiklemesi ve dünya genelinde bir olumlu hava eşliğinde "sermaye piyasalarına" girişin dolar-TL'de 1.60'a doğru kuru itmesi gerekli...

www.haberturk.com.tr

Post has attachment
Yiğit Bulut
21 Eylül 2011 Çarşamba, 10:21:23

'Türkiye'nin notu çok kısa süre içinde artacak' dedik ama bazılarını inandıramadık!

AŞAĞIDA alıntı yapacağım "notumuz artacak" iddiamı aktardığım yazımı 9 Eylül tarihinde bu köşede sizlerle paylaşmış ve tam tabiriyle; sonrası gelen "sen ne yapmak istiyorsun" ile başlayıp hakaretle biten "mesajlara" katlanmak zorunda kalmıştım... Şimdi beni acımasızca eleştirip, inanmayan ve dün panik halinde "dolar satıp, hisse senedi ve bono almaya" çalışanlara soruyorum: ARTTI mı, ARTMADI mı?
Sevgili dostlar, notumuzun artırılması kaçınılmazdı ve analitik bakınca artık "aşikâr" olan bu durumu "ben ne biliyorsam, sizler de bilmelisiniz" inancım doğrultusunda paylaştım. Beklentim "artışın" Başbakan "Arap Baharı" turundayken olması yönündeydi, zamanlamaya bakılırsa bir hafta iyimser davrandım... Bu noktada 9 Eylül'de yazdıklarımdan bir bölümü sizlere alıntı ile aktarmak ve sonrasında "artışın" ne anlama geldiğini yorumlamak istiyorum; bakalım 9 Eylül'de neler yazmışız; "...PİYASA günlerdir 'Türkiye'nin notunun artacağını' konuşuyor. Sadece konuşmuyor 'karşılıklı fikirler-tezler' eşliğinde sorguluyor. Bir kısım 'kesin artacak' diyor, 'olmaz' diyenler de şöyle devam ediyor: 'İsrail ile bu durumdayken mümkün değil, not veren kuruluşlar Yahudi kökenli sermaye-
Peki gerçekten ne oluyor? Türkiye'nin notu artabilir mi? Çok net ve kısa yazacağım: New York ve Londra piyasalarında özellikle Türkiye'de yatırım yapmak isteyip de, notu gereği yapamayan kurum ve fonlardan, artış yönünde baskı geliyor. Görüyorlar piyasalarında özellikle Türkiye'de yatırım yapmak isteyip de, notu gereği yapamayan kurum ve fonlardan, artış yönünde baskı geliyor. Görüyorlar Türkiye uçuyor ama fon mevzuatları gereği, Türkiye 'yatırım yapılabilir çizginin altında olduğu için', belli bir miktarın üzerinde yatırım yapamıyorlar... Türkiye'ye bakıyorlar, giren parayı gözlemliyorlar, YENİ DÜNYA DÜZENİ ve DENKLEMİNİ analiz ediyorlar ve mutlaka Türkiye'ye girmeleri gerektiğini düşünüyorlar! Düşünüyorlar ama ne oluyor, birkaç not veren yüzünden, 'gerçek ile algılama' ayrı düşüyor ve Türkiye kâğıt üstünde çizginin altında kalıyor! Türkiye'nin notu çok kısa süre içinde artacak! Bu artış da bizi sevdikleri için değil, not veren KURUMLAR kendi prestijini kurtarsın, inanılırlığını kaybetmesin diye olacak! Artmazsa, gerçeği notlamadıkları için dünya genelinde imaj zedeleyecekler, KENDİ AYAKLARINA SIKACAKLAR! Uzun lafın kısası: Erdoğan, Mısır'da veya Gazze'de iken Türkiye'nin notu arttı haberi gelebilir ve Türkiye YENİ DÜNYA DÜZENİ ve DENKLEMİ içinde çabasıyla elde ettiği yeri, kâğıt üstünde de KAZANMIŞ ve almış olur! Türkiye'nin küresel olarak akıllarda ve algılamalarda notu zaten 'yatırım yapılabilir', şimdi tek adım namertlerin de bunu tescil etmesi ve dünya geneline duyurması..."
Sevgili dostlar, Türk kamuoyu "kavruk tartışmalara" o kadar alışmış ki; "Amerika'nın, İtalya'nın ve birçok büyük ekonominin notu düşerken, düşme tehlikesi yaşarken, bizimki arttı" noktasını tartışmıyor, "kıl cinsinden mi yoksa yün cinsinden mi not arttı" tartışması yapıyor! Çok bilenler de eksik kalmayıp, "not artacak" dediğimizde bize ettikleri hakaretleri unutup, kafadan "evet, şöyle, böyle" diye topa giriyorlar! S&P, Türkiye'nin İsrail-AB hatta Amerika ile "restleştiği-restleşmeye yaklaştığı", Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın "Türk Ordusu gerekirse her şeye müdahale eder" dediği bir ortamda bu artışı yaptı. Bunun "TL mi, dolar mı" tartışması kısmı anlamsız. Adamlarda "neden yaptın" diyenlere karşı kendilerini korumak ve bir "...ama..." bırakmak istemiş olabilirler. Size bir tavsiyem daha var: "Türkiye'nin şu vade, bu cinsten yükümlülükleri" gibi cümlelere de asla takılmayın. Onların hepsi "hikâye"! Türkiye bugün dünya üzerinde "en sağlam zeminlerden" biri ve YENİ DÜNYA DÜZENİ içinde "öyle olmaya ve kalmaya da" devam edecek...
Sonuç: İMKB 48.000'leri test edip, faiz yukarı zorlanıp, dolar 1.80 üstünde "yeni taban oluşturmaya" zorlanıp, içeride "gamlı baykuşlar" TÜRKİYE BATIYOR şarkısı söylerken, bu köşede hep şu tezi büyük harflerle yazarak savundum: TÜRKİYE'de asla kriz olmayacak! Dünya genelinde kriz olma şansı da çok düşük! Olumsuzluk değil tam tersi eylül sonundan itibaren Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede RALLİ BEKLEYİN! O günden bugüne "piyasalarda doğru pozisyon alanlar" % 20 getiri sağladılar! Panik olanlar "kısa vadede" battı, onları kandırıp ters köşe yapanlar da KÖŞE oldular! Her zamanki gibi!
Son söz: Türkiye daha yolun başında! Öyle parlak günler göreceğiz ve yaşayacağız ki, hepimizin gözleri yerinden çıkacak! BENDEN BİR KEZ DAHA SÖYLEMESİ

www.haberturk.com.tr

Post has attachment
21.09.2011
Türkiye'nin notu çok kısa süre içinde artacak' dedik ama bazılarını inandıramadık!

www.haberturk.com.tr

Post has attachment
20.09.2011
Osmanlı da petrol denizi üstünde yatıyordu..

www.haberturk.com.tr

Post has attachment
19.09.2011
Hakan Fidan'ı ve MİT'i kimlerin neden yıpratmak istediği ilk günden beri çok açık!

www.haberturk.com.tr
Wait while more posts are being loaded