Profile cover photo
Profile photo
Marek Vojtíšek
14 followers -
Butterfly enthusiast & photographer
Butterfly enthusiast & photographer

14 followers
About
Posts

Post has attachment
Nové fotky samičky a vajíček ohniváčka černočárného, motýla celoevropsky chráněného úmluvou #Natura 2000. V ČR se tento druh šíří, z jihu Moravy již expandoval až do Slezska a přes Vysočinu do východních Čech a je zřejmě pouze otázkou času, kdy se dostane k branám Prahy...

#příroda #priroda #motýl #motyl #Natura2000

Post has attachment
Krásněnky, pouzdrovníčci, molovky, makadlovky... Drobná #havěť, kterou většina lidí v přírodě ani nezaregistruje, natož aby tušili, že jsou to #motýli. Tak tedy ano, motýli to jsou. S délkou křídla okolo 1 cm se ovšem rozhodně neřadí k největším.

Post has attachment
Denní #motýli v lese? Ano, řada druhů motýlů tradičně patřila k obyvatelům nízkých a středních lesů, především pařezin. V dnes převládajících vysokokmenných lesích (nejen) motýli chybí, mnohým tak hrozí vyhynutí.

Post has attachment
Dobrá zpráva, nevyhynul - zatím. #Hnědásek osikový u nás už několik let balancuje na hraně přežití, díky záchrannému programu ale stále ještě klade vajíčka na mladé, osluněné jasany, a v brzkém jaru se pod nimi probouzejí drobné, černé, chlupaté #housenky. #Fotografie vajec, housenek i dospělých hnědásků najdete v Koláčkově galerii motýlů.

#motýli  #příroda  #hmyz

Post has attachment
Pamatujete ze školy, co je to pohlavní dimorfismus? To je když... Když ON vypadá jinak než ONA. Fotky párečku smutníků jílkových z května 2012 ukazují dosti extrémní příklad, kdy #samice  na první pohled vůbec nevypadá jako #motýl.

#příroda  #hmyz  #motýli

Post has attachment
Do Koláčkovy #galerie motýlů přibyly fotografie hnědáska kostkovaného z #Podyjí. A není jich málo, vždyť jsem je fotil dva dny a hnědásek byl na lokalitě jižně od města #Znojmo jasně nejpočetnějším motýlem.

#motýli  #příroda  #butterflies

Post has attachment

Post has attachment
#Lišaj topolový, noční motýl s výborným maskováním, připomínajícím suchý list, a charakteristickou pózou, při níž vystrkuje spodní křídla před svrchní. #Fotografie z července 2013 nyní v Koláčkově galerii motýlů.

#motýli   #příroda   #biologie

Post has attachment
Poutavý článek Radky Páleníkové plný zajímavostí nejen ohledně okáče samotného, ale třeba i o spolehlivosti informací na internetu. Poučení je jasné, když něco píšete, dokonce i když to odněkud opisujete, tak byste u toho měli přemýšlet... A tím nemyslím Boba, který prožil většinu života v Československu a má to do Tater blíž než do Prahy, takže úplně chápu, že pro něj jsou ty Tatry pořád ještě tak nějak "u nás." A pro mě nakonec taky, stačí vzít do ruky rodný list.

#motýli  #příroda  #Československo 

Post has attachment
Fascinující přírodní fenomén, napodobování jednoho živočicha druhým, nebo napodobování něčeho úplně jiného, to všechno jsou #mimikry . Různé podoby tohoto jevu ilustrované fotografiemi našich motýlů v článku Mimikry - podobnost nikoli náhodná.

#příroda   #biologie    #zoologie   #motýli  
Wait while more posts are being loaded