Profile cover photo
Profile photo
sanaye20_ir مهندسی صنایع
9 followers
9 followers
About
Posts

Post has attachment
تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) از تکنیک های پر کاربرد مدیریت و مهندسی است که تقریبا در تمام رشته ها و زمینه ها کاربرد دارد. فرض کنید قصد انتخاب یک خانه را دارید و یا اینکه مدیریت یک شرکت را بر عهده دارید و میخواهید عملکرد کارکنان خود را بسنجید و یا اینکه به تعداد از نیروهای سازمان خود تشویقی دهید برای تمامی این موارد باید تصمیم گیری کنید حال برای اینکه بهترین تصمیم را داشته باشید تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره به شما کمک ویژه ای خواهد نمود.

#تصمیم_گیری_چندمعیاره
#تصمیم_گیری_چندشاخصه
#MCDM
#MADM
#آموزش
#ahp
#anp
#آنتروپی
#ویکور
#الکتره

https://sanaye20.ir/آموزش-تصمیم‌گیری-چندمعیار/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
روش ORESTE
تکنیک ORESTE (ارسته) در سال ۱۹۷۹ در یک کنفرانس مربوط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه توسط مارک روبنز استاد دانشگاه پلی تکنیک بلژیک مطرح شد و در سال ۱۹۸۲ این تکنیک توسط خود او به صورت مقاله منتشر شد. این روش از تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره است که هدف آن رتبه بندی گزینه های پژوهش است. ورودی های این تکنیک عبارت اند از:
١. ماتریس تصمیم (یک ماتریس معیار-گزینه می باشد یعنی ماتریسی که ستون های آن معیارهای پژوهش وگزینه های پژوهش سطرهای ماتریس را تشکیل می دهند.)
٢.

#MCDM
#madm
#oreste
#topsis
#ahp
#electre


https://sanaye20.ir/oreste/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
مقدمه
تابحال در زندگی روزمره خود تصمیمات بسیار زیادی گرفته ایم از جمله تصمیم برای خرید خانه، تصمیم برای انتخاب رشته و... در همه این موارد با واژه ای بنام تصمیم گیری در رابطه بوده ایم حال آنکه در بیشتر تصمیمات دچار ابهام بوده ایم فرض کنید در یک شرکت قصد انتخاب تامین کننده داریم حال ابهامات زیادی برای انتخاب تامین کننده وجود دارد. حذف این ابهامات به کمک محیط های مختلف تصمیم گیری امکان پذیر است. این محیط ها شامل محیط فازی و محیط خاکستری است که قبلا در مطالب مختلف به این مباحث پرداخته شد.

#تئوری_راف #عدد_راف #تصمیم_گیری_چندمعیاره
#MCDM #Rough_theory #AHP #VIKOR

https://sanaye20.ir/تئوری-راف-تصمیم-گیری-چندمعیاره/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
تصمیم گیری چند معیاره
در مسائل تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) ما به دنبال انتخاب و یا اولویت بندی عوامل و یا گزینه های پژوهش هستیم. در مسائلی که ما در واقعیت با آن برخورد خواهیم نمود یکسری معیار وجود دارند که جنبه سود دارند و باید افزایش پیدا کنند مثلا در یک سازمان معیارهای نظیر بازده کارکنان، کیفیت کار و...

#تصمیم_گیری_چندمعیاره #MCDM #MADM LFPP #برنامه_ریزی_ترجیحات_فازی #AHPفازی #ANP فازی

https://sanaye20.ir/ترجیحی-فازی-لگاریتمی-lfpp/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
در این مثال هدف تعیین استراتژی ماتریس SWOT با استفاده از ترکیب روش ANP و تاپسیس است. در مدل های تصمیم گیری چند معیاره استفاده از روشهای ترکیبی همواره بسیار حائز اهمیت است در مدل SWOT نیز ابتدا با استفاده از شناسایی نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدید، استراتژی های تصمیم گیری تعیین می شود سپس به تعیین اهمیت این استراتژی ها پرداخته می شود.

#تاپسیس #ANP #MCDM #anp_topsis

https://sanaye20.ir/example-anp-topsis/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
الکتره 3 (ELECTRE III)
این روش همانند ویرایش اول الکتره، جزو، روش­های رتبه­ بندی بر اساس تعیین برتری است که همگی زیر مجموعه روشهای تصمیم گیری چند معیاره هستند. برنارد روی ایده اصلی ایجاد الکتره 3 را در سال 1978 ارائه داد و در مطالعات بعدی، مفاهیم و رویه­ های خاص آن شکل گرفت. به طور کلی شرایط استفاده و ویژگی های الگوریتم الکتره 3 بر مبنای موارد زیر است:


حالت بی تفاوتی (عدم وجود اختلاف میان دو گزینه) در مقایسه برتری گزینه­ ها وجود دارد.

#تصمیم_گیری_چندمعیاره #الکتره #الکتره3 #الکتره4 #electre #MCDM #MADM

https://sanaye20.ir/electre3-4/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
تکنیک MAUT
روش MAUT (Multiple Attribute Utility Theory) بر تشکیل تابع مطلوبیت تصمیم گیرنده (DM) برای هر شاخص تاکید دارد و با ترکیب این توابع مطلوبیت، مطلوبیت هر گزینه را تعیین می کند. این تکنیک در سال 1982 وارد مدل های تصمیم گیری چند معیاره شد. هدف این روش رتبه بندی گزینه های پژوهش بر اساس معیارهای مساله است.

#روشmaut #madm #mcdm

https://sanaye20.ir/maut/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
عنوان فارسی مقاله: انتخاب تامین کننده با استفاده از AHP فازی و برنامه ریزی خطی چند هدفه فازی برای توسعه زنجیره تامین کم کربن.
title paper: Supplier selection using fuzzy AHP and fuzzy multi-objective linear programming for developing low carbon supply chain

در ادامه قسمتی از ترجمه آورده شده است که می توانید در صورت تمایل از انتهای همین مطلب ترجمه کامل در قالب word به همراه فایل پاورپوینت جهت ارائه را تهیه نمایید.

#مقاله #زنجیره_تامین #مقاله_زنجیره_تامین #AHP_فازی

https://sanaye20.ir/مقاله-زنجیره-تامین-ahpفازی/
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded