Profile

Cover photo
Ehsan HDN
1,646 followers|266,035 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Ehsan HDN

Shared publicly  - 
 
من یادمه یه بار یه هزارتومنی گم کرده بودم؛ دوبار همه لباسامو شستم و سه بار اتاقمو مرتب کردم تا پیدا شد.
---------------------
سازمان بازرسی کل کشور گم شدن 87 میلیون دلار برای خرید دکل نفتی را تایید کرد.

 ·  Translate
10
1
‫مصی ایرانی‬‎'s profile photo
Add a comment...

Ehsan HDN

Shared publicly  - 
 
حقیقتاً به نظر من خیانت بزرگی است اگر این متن رو در شبکه های مثل واتس اپ و وایبر پخش نکنیم.
 ·  Translate
 
رواقه منظره چشمه من آشیانه‌ی تو ست!
چگونه نگارش هزارساله‌ی کسره در خط فارسی در پنج سال زیرورو شد
خط فارسی با بحران تازه‌ای روبه‌رو شده. در عرض پنج سال، شمار بزرگی از فارسی‌زبانان با کسره‌هایشان درگیر شده‌اند و ناگهان هیچ کس نمی‌داند «دوست من» درست است یا «دوسته من». گاهی «مثل این» می‌نویسند و گاهی «مثله این».

چشمگیری این پدیده در این است که گریبان کسانی را گرفته که سال‌ها درست می‌نوشته‌اند. ده سال پیش از این، هیچ کدام از این آدم‌ها هرگز چنین اشتباهی نمی‌کردند. به این پدیده بحران می‌گویم نه فقط چون اصرار دارم متعصبانه از آن‌چه از کودکی به عنوان درست آموخته‌ام دفاع کنم، بلکه چون دودستگی در شیوه‌ی نگارش برای رسم‌الخط را مضر می‌دانم. در ادامه درباره‌ی علل مضر بودنش خواهم نوشت اما پیش از آن، ببینیم که علت این پدیده چیست. 

علت بروز بحران
فارسی تعداد زیادی تکواژ با صدای e دارد. اگر فرض کنیم نقش‌نمای اضافه که هم متصل‌کننده‌ی صفت و موصوف است، هم متصل‌کننده‌ی مالک و مملوک است، هم اضافه‌ی تشبیهی می‌سازد، و هم نام و نام خانوادگی را به هم متصل می‌کند در واقع همواره یک چیز است، فارسی باز هم دست‌کم چهار تکواژ مختلف با صدای e دارد:
۱- اضافه: «دوست من»، «روز خوب»، «داس مرگ»، «میدان آزادی»، «حسن روحانی».
۲- پسوند «ه» در انتهای اسم‌ها و صفت‌ها: «دسته»، «دهنه»، «انگیزه»، «روزنه»
۳- معادل محاوره‌ای فعل ربطی «است»: «حالم خوبه»، «این‌جا تهرونه».
۴- حرف تعریف معرفه در فارسی محاوره‌ای: «خونه‌ی مادربزرگه»، «لوستر بزرگه رو دیدم»، «این دختره کو؟»

همان طور که در این فهرست مشخص است موارد سوم و چهارم تنها در فارسی گفتاری وجود دارند. این‌جاست که مشخص می‌شود که چرا پدیده‌ی نوشتن کسره‌ی اضافه به شکل «ه» این قدر تازه است. در سال‌های اخیر نوشتن فارسی محاوره‌ای با سرعتی بی‌نظیر رشد کرده. ماجرا از وبلاگ و پیامک شروع شده، با فیس‌بوک و بخش‌های نظرات سایت‌های خبری گسترده‌تر شده، و تا جایی پیش رفته که در تلویزیون رسمی کشور هم زیرنویس فارسی فیلم به زبان محاوره‌ای دیده می‌شود. حالا دیگر عجیب نیست اگر کتابی را باز کنیم که در آن گفتگوها به فارسی محاوره‌ای آورده شده، اتفاقی که بیست سال پیش بسیار نادر بود. در این‌جا جا دارد به موضوع مهم ترانه هم اشاره کنیم. جدی گرفته شدن ترانه‌سرایی و نوشته شدن و دست‌به‌دست شدن متن ترانه‌ها (به صورت نوشته نه به صورت صوتی و با موسیقی) در دهه‌های اخیر مقام فارسی محاوره‌ای را جدی‌تر کرده است.

با گسترش سنت نوشتن به فارسی محاوره‌ای (عموما از نوع تهرانی)، مردم شروع کرده‌اند به نوشتن «هوا سرده» و «لوستر بزرگه». قطعا ایرادی به این کار نیست چون راه آسان دیگری برای نوشتن این تکواژها وجود ندارد. اما نتیجه‌ی طبیعی این روند این است که آدم‌ها عادت می‌کنند در انتهای کلماتی که هرگز «ه» ندیده بودند «ه» بگذارند. توجه کنید که از ابتدای دبستان تا پنج شش سال پیش، بیشتر ما ترکیب «پسره» را ندیده بودیم چون چنین ترکیبی در فارسی کتابی وجود ندارد. در نتیجه، ناگهان آموخته‌های قبلی سست می‌شوند و مغز ما که در حالت ناخودآگاه لزوما قادر به تفکیک دادن این چهار تکواژ نیست، گاهی آنها را در هم می‌ریزد و به جای «دوست خوب» هم بر خلاف آن‌چه تمام عمر به آن عمل می‌کرد ناگهان می‌نویسد «دوسته خوب». نکته‌ی جالب توجه این است که این خلط تنها در جاهای خاصی رخ می‌دهد و قربانی‌اش هم عموما کسانی هستند که خودآگاهی زبانی بالایی ندارند. برای مثال، اشتباه‌کننده‌ترین اشتباه‌کنندگان یا خودآگاه‌ترین طرفداران این بدعت جدید هم حاضر نیستند به جای «محسن مهدوی» بنویسند «محسنه مهدوی».

چه ایرادی دارد؟ بهتر نیست دست از نگرانی برداریم و تجویز را بگذاریم برای در کوزه؟
حقیقت آن است که من اگرچه در گفتار با تجویز درست و نادرست میانه‌ی خوبی ندارم اما در نوشتار دلم به این همه دموکراسی رضا نمی‌دهد. در کل نظر قطعی‌ای ندارم. اما اعتراف می‌کنم که دیدن چنین اشتباهی از دیگران، آنها را از لحاظ فرهیختگی تا درجه‌ای از چشمم می‌اندازد. اما جدا از این بیان احساس شخصی، به نظرم نوشتن نقش‌نمای اضافه به شکل «ه» مشکلات ویژه‌ای به دنبال دارد. عمده‌ی این مشکلات ناشی از این هستند که این شیوه‌ی جدید هرگز نمی‌تواند به طور کلی جایگزین شیوه‌ی سنتی بشود، بلکه تنها به شکل روشی «دیگر» موازی روش قبلی به زیست خود ادامه خواهد داد و تنها اثرش دوگانه کردن استاندارد خط فارسی است. درباره‌ی دوگانه شدن استاندارد خط، خوب است به نکته‌های زیر توجه کنیم:

۱- عقل جمعی در طول تاریخ به این حکم کرده که بهتر است که خط استاندارد یکتا داشته باشد. در تمام جهان متولیان رسم‌الخط در این راستا تلاش می‌کنند.
۲- دوگانه شدن رسم‌الخط باعث کند و دشوار شدن خواندن می‌شود. از این به بعد نمی‌دانیم در عبارت «روزه سخت» منظور روز است یا روزه. در برخی موارد ماجرا از کندی و دشواری می‌گذرد و جملات را گرفتار ابهامی ابدی می‌کند.
۳- دوگانه شدن رسم‌الخط انواع پردازش خودکار روی زبان را مشکل‌تر می‌کند و فارسی را بیش از پیش به قعر جدول گزینه‌های معقول برای کارهای کامپیوتری می‌فرستد. اگر ضعیف شدن ترجمه‌ی ماشینی به نظرتان موضوع مهمی نیست، حد اقل پایین آمدن کیفیت جستجوهای اینترنتی فارسی فکر می‌کنم از نظر همه مهم باشد.
۴- دوگانگی در رسم‌الخط آموختن فارسی را برای نوآموزان (چه ایرانی و چه خارجی)‌ سخت می‌کند.
۵- به این فرض محال هم که رسم‌الخط جدید به کلی جایگزین سنت قبلی شود، نتیجه آن است که در خواندن صدها هزار کتابی که تا به امروز به فارسی چاپ شده‌اند دچار مشکل می‌شویم.

پی‌نوشت: تصویر این نوشته تیتر فاجعه‌بار روزنامه‌ی مردم‌سالاری را نشان می‌دهد. این نمونه هم همان طور که اشاره کردم با خودش ناسازگار است، مثلا نمی‌گوید «اعتراضه ایران» اما می‌گوید «سلاحه هسته‌ای». اما غیر از این موضوع، این صفحه‌ی روزنامه یک شاهکار دیگر هم در بر دارد. بالای عنوان اصلی خبر، با قلم ریزتری نوشته شده «نقض آشکار ام.پی.تی». درست مثل ماجرای معروف نماینده‌ی اصولگرای مجلس، این‌جا هم به جای «ان.پی.تی» از عبارت «ام.پی.تی» استفاده شده. به هر حال nasal place assimilation سال‌هاست که از میان کم‌سوادان جهان قربانی می‌گیرد! (برای عکس از سعید مهدوی عزیز متشکرم)

نوشته‌ی محسن مهدوی مزده، بازنشر از وبلاگ آمودریا
------------------------------------------------------------------
در خوابگرد بیشتر بخوانید:
http://khabgard.com/?id=-571181701

#خوابگرد   #درست_بنویسیم  
 ·  Translate
13 comments on original post
15
Ehsan HDN's profile photoMad Roodgoli (Jeff)'s profile photoSohail Jannessari (‫سهیل جان‌نثاری‬‎)'s profile photo
4 comments
 
ام پی تی :)))))))))))))
 ·  Translate
Add a comment...

Ehsan HDN

Shared publicly  - 
 
انیمهUnlimited Blade Works : Fate/Stay Night که بر اساس یک رمان تصویری یا VN به همین نام ساخته شده، یکی از بهترین انیمه هایی بود که این چند وقته دیدم. برای منی که خود رمان رو خونده بودم(داستان انیمه بخش دوم رمان تصویریه، جایی که شخصیت اول زن Tohsaka Rin ه ) از لحاظ داستانی شاید خیلی تازه نبود (هر چند که به چندتا از سوالایی کوچیکی که توی رمان مطرح میشه برای خواننده ولی توی متن جوابی براشون نیست جواب داده میشه) ولی خوش ساخت بودنش باعث شده تا قسمت 15 که این هفته اومد منو با خودش بکشه.
جلوه های بصری خیلی خوب کار شدن که برای یه انیمه که بخش مهمیش در مورد جنگیدنه خیلی نکته مهمیه.
داستان پردازی واقعا خوب بوده، و واقعاً تا اینجا فکر نمی کنم نکته نگفته ای رو از متن باقی گذاشتند، که با توجه به فوق العاده طولانی بودن کل رمان تصویری واقعاً کار بزرگیه.
به نظرم اگر سابقه انیمه دیدن دارید و جزو آدم هایی نیستید که فکر می کنن "کارتون مال بچه هاس" این رو از دست ندید.

پ.ن : اگر از مینی تونز دانلود می کنید و توانایی این کار رو دارید، خواهش می کنم به سایتشون کمک کنید. سایت آرشیو تقریباً کاملی از انیمیشن های متفاوت با کیفیت خیلی خوبه و واقعاً کارشون بی نظیره. خیلی خوبه اگر بتونن ادامه بدن.

پ.پ.ن : ترجمه اسم انیمه غلطه. شما وقتی دارید اسم انگلیسی ای که یک ژاپنی انتخاب کرده رو ترجمه می کنید، بیشتر باید دنبال فهمیدن منظور نویسنده باشید، نه معنای دقیق کلمات.
عبارت STAY NIGHT در واقع چیزی شبیه به Eternal Night بوده. شبی که تا بی نهایت ادامه خواهد داشت.
از Unlimited Blade Works چیزی نمیگم چون Spoiler داره و اگر کسی انیمه رو نگاه کنه، متوجه داستان میشه.
 ·  Translate
8
‫حاج مسوت‬‎'s profile photoEhsan HDN's profile photo
4 comments
 
+حاج مسوت ترجمه انگلیسی.
 ·  Translate
Add a comment...

Ehsan HDN

Shared publicly  - 
 
تذکر دادن هم انگ "مشکل ژنتیکی" و ملانقطی میخوره.
البته خود ملانقطی که توهین قدیمی ایه نشون میده که ما از دیرباز انسون هایی بودیم مغرور؛ و با یادگیری و پذیرش اشتباه مخالف.
 ·  Translate
 
شما یادتون نمی‌آد؟ دیگه این دفعه یادتون بیاد. یه زمانی اونایی که غلط می‌نوشتن می‌ترسیدن کسی مسخره‌شون کنه. الان اونایی که درست می‌نویسن بیشتر می‌ترسن. قبول کنید زمونه‌ی بدی شده.
 ·  Translate
2 comments on original post
20
‫ا مید‬‎'s profile photoEhsan HDN's profile photoArsham Dayyani's profile photo
3 comments
 
نوت خودت!:))
 ·  Translate
Add a comment...

Ehsan HDN

Shared publicly  - 
 
 
به هر دلیل که «مهران مدیری» می‌تواند درباره پزشکان سریال طنز بسازد، به همان دلیل پزشکان هم حق دارند به کار او خرده بگیرند و اعتراض کنند.
این چه منطقی است که یکی می‌تواند درباره یکی دیگر حرف بزند، اما آن یکی حق ندارد اعتراض بکند؟
آیا اگر کسی به چیزی نقد دارد، یعنی درست می‌گوید و نقد شونده اگر حرف بزند یعنی ظرفیت ندارد؟ آیا نمی‌شود بر نقد هم نقد وارد باشد؟

#درحاشیه #مهران_مدیری #طنز #اعتراض #پزشک
 ·  Translate
2 comments on original post
11
Modjtaba Fard's profile photo
 
حق نقد یا حق ننه‌من‌غریبم‌بازی؟!
 ·  Translate
Add a comment...
Have him in circles
1,646 people
‫عکس عکس‬‎'s profile photo
bahar ria's profile photo
reza pourmohammad's profile photo
naseem payam's profile photo
Roxana AH's profile photo
Ccli Ccli's profile photo
miss.B Hakim.J.'s profile photo
Cheryl fernandez's profile photo
‫مجله الکترونیکی اخوت‬‎'s profile photo

Ehsan HDN

Shared publicly  - 
 
+ تو یک هیولا به معنی واقعی کلمه هستی.
-خنده داره که اینو از تو می شنوم، در حالی که این کاریه که هردومون انجامش میدیم.
+ یک تفاوت اساسی وجود داره. من شکار می کنم تا زنده بمانم، در حالی که تو، دوست من، زنده میمانی که شکار کنی.
 ·  Translate
10
Add a comment...

Ehsan HDN

Shared publicly  - 
 
"من از رسانه ها میخواهم که این قضیه جشن قهرمانی تراکتور و خبر دروغ مساوی شدن بازی سپاهان را کش ندهند."
 ·  Translate
15
Add a comment...

Ehsan HDN

Shared publicly  - 
 
ایشان در ادامه فرمودند:"بنده اعتقاد دارم که انس با کتاب چیز بسیار خوبی است و از همه تقاضا دارم با کتاب انس بگیرند."
 ·  Translate
5
Add a comment...

Ehsan HDN

Shared publicly  - 
 
آقا چرا راه دور بریم.
خیلی قبل از این سریال و همه این مسخره بازی هایی در ادامه اش بوجود اومد،
یه نفر روی همین شبکه اجتماعی، فرزند خردسالش تحت عمل جراحی بود،
مادر بچه بیرون غش کرده بوده.
در مورد پزشکانی که بچه رو عمل می کردند نوشته بودن "این پزشکان سنگدل".
دیگه از بعد از اون صفتی که به پزشکا تعلق گرفت به خاطر انجام وظیفه پراسترسشون، بنده دیگه واقعاً انتظار خاصی از مردم و واکنش های احمقانه شون نداشتم.
 ·  Translate
 
اینجا داریم تمرین مهوع بودن میکنیم؟ که کی بیشتر حال به هم زن باشه؟
جدا خیلی مسخره‌ست این بدوبیراه گفتن به تمام دکترها.
دو روز دیگه لابد یه سریال بسازن راجع به مهندسا، اینوریا میرن اعتصاب و اونوریا میان فحش و بدوبیراه به مهندسا؟ چتونه؟
چرا انقدر مهوع شدیم؟ نفرت‌انگیز.
مسابقه‌ست راجع به اینکه کی تخیلش رو بیشتر به کار بندازه و اراجیف بگه؟ مامانمو بردم دندونشو بکشن دکتره اشتباهی پاشو قطع کرد... بچه خواهرمو بردیم آمپول بزنه پرستار از بالای تخت هی مینداختش پایین و میخندید.
همین بی جنبه بازیاست که همه میترسن از اینکه باهاشون شوخی بشه. چون یه شوخی توی سریال بشه پشت بند خنده‌ها همه میگن راست میگه، بخدا که راست میگه و این دکترا همشون همینن.
ما ملت تعمیم بده‌ای هستیم و تا این خصلت رو داریم کسی نباید برنامه طنز راجع به هیچ صنفی بسازه.
 ·  Translate
30 comments on original post
14
Rocky Maninoff's profile photoEhsan HDN's profile photo
8 comments
 
کامنت دومتون رو دیرتر دیدم. :))
 ·  Translate
Add a comment...

Ehsan HDN

Shared publicly  - 
 
من فکر می کنم آدم باید یه لیست حداکثر 10 تایی داشته باشه،
از فیلم هایی که هر چندسال یک بار باید دوباره (و سه باره، و چهارباره) ببینه.
تعداد چیزای جدیدی که آدم از تجربه های کهنه میتونه بدست بیاره شوکه کننده است.
 ·  Translate
27
Add a comment...

Ehsan HDN

Shared publicly  - 
 
بعد مثلاً یه عده وقتی تاریخ ایران زمین رو میخونن،
تعجب می کنن که چطور مستشارهای خارجی که در استخدام کشور بودند دلشون بیشتر به حال این کشور میسوخته تا فرزندان خود سرزمین.
 ·  Translate
 
کنفرانس مطبوعاتی کی‌روش، افشاگرانه و در برخی جنبه‌ها تکاندهنده بود! او از «عقرب‌ها و مارهای» کنار «یوزپلنگ‌های» ایرانی‌اش گفت. فقط تکه‌ای از مصائب آقای سرمربی در مورد «سرپرست‌های» کنار تیم‌ملی را بخوانید:
«مسئله به بازی اول دور مقدماتی جام جهانی مقابل ازبکستان در تاشکند بازمی‌گردد. پرواز مشخص شده و بلیت‌ها گرفته شده بود اما ویزاها برای روز بعد ورود به تاشکند و هتل‌ها نیز برای دو روز بعد رزرو شده بودند. زمانی که به فرودگاه رسیدیم نمی‌توانستیم خارج شویم چون ویزا نداشتیم اما پس از طی مشکلات عدیده به هتل رسیدیم اما باز هم هتل نداشتیم و این اتفاق در حالی رخ داد که 48 ساعت بازیکنان تیم ملی نخوابیده بودند. این مسائل راجع به افرادی است که دیگر نمی‌خواهم با آنها کار کنم. او از پول فدراسیون استفاده کرد و دوستانش را به بازی‌های تیم ملی دعوت کرد اما زمانی که وقت پرداخت حق ماموریت کادر فنی و بازیکنان بود، او پول و بودجه فدراسیون را برای دوستانش هزینه کرد و دیگر پولی نداشت. من نمی‌خواهم این افراد کنارم باشند. بگذارید مثال دیگری بزنم. ما در باران و قبل از سفر به اندونزی نیازمند کفش‌های مخصوصی برای بازیکنان بودیم اما این کفش‌ها خریداری نشد؛ چرا که پول‌ها برای دوستان‌شان هزینه شده بود. او لیدرهای استادیوم را در این سفر دعوت کرده بود و به اندونزی آورد تا اسمش را روی سکوها فریاد بزنند. در بحرین نیز اتفاق دیگری با مقامات بحرینی رخ داده بود. 43 پاسپورت را باید به آنها می‌دادند و در حالی که کل تیم 2 ساعت در فرودگاه بحرین معطل شدند، مقامات بحرینی تیم را شمردند و متوجه شدند که ما 42 نفر هستیم. من نمی‌توانم با این افراد کار کنم.
کی‌روش همچنین گفت: مردمِ پرتغال را دزدان دریایی خطاب می‌کنند و ایشان افراد خادم به کشور را جاسوسان و خائنان می‌نامند. نمی‌توانم با سرپرست‌هایی کار کنم که بیش از یک سال پرونده اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد را بسته بودند. اگر من به عنوان مربی کار را پیگیری نمی‌کردم شاید تاکنون هم این دو بازیکن برای ایران بازی نمی‌کردند. نه، من نمی‌توانم با سرپرستانی کار کنم که در صورت من می‌گویند حداقل استانداردهای لازم را برای مربی‌گری ندارم. به این تیم باید احترام بگذاریم با ما یا بدون ما فقط باید تعهد صورت گیرد و دیگر با وعده و وعید نمی‌شود. نمی‌توانیم سرپرستانی که فقط به دنبال عکس گرفتن هستند در کنار تیم داشته باشیم. باید سرپرستی انتخاب شود که کارش را بلد باشد. به ویژه افرادی که به دنبال منافع شخصی‌شان نباشند.»
 ·  Translate
کنفرانس مطبوعاتی کی‌روش، افشاگرانه و در برخی جنبه‌ها تکاندهنده بود! او از «عقرب‌ها و مارهای» کنار «یوزپلنگ‌های» ایرانی‌اش گفت. فقط تکه‌ای از مصائب آقای...
49 comments on original post
9
Daniel Jafari's profile photoMahdi M's profile photo
2 comments
Mahdi M
 
نوت عالی
 ·  Translate
Add a comment...

Ehsan HDN

Shared publicly  - 
 
 
#از_لحاظ_شباهت_ریزه_خواران_در_هر_زمان
تکفیر قائم مقام فراهانی:
...بعد ازغلبهٔ روس بر ایران(منجر به عهد نامهٔ گلستان) چند سال گذشت، فتوای جهاد علیه روسیه از سوی علما صادر شد .در جلسه ای، فتحعلیشاه از قائم مقام پرسید:<< نظر شما چیست؟>> ایشان در قالب سؤال از شاه پرسید: « عایدی و مالیات شما چقدر است؟>> شاه گفت : <<سالانه شش کرور >> بعد پرسید : <<مالیات روسیه چقدر است؟>> گفت : <<ششصد کرور >> قائم مقام گفت : «عقل حکم میکند کسی که شش کرور دارد با کسی که ششصد کرور دارد در نیاویزد!» جیره خواران ،متعصبین و متملقین شاه ، با هتاکی قائم مقام را مورد شماتت قرار دادند، که او به شاه توهین کرده است! فردای آنروز حکم تکفیر قائم مقام در تبریز پخش شد، به خانهٔ وی حمله و آنرا غارت کردند! نهایت ایشان به مشهد تبعید شد، جنگ با روسیه آغازشد و با شکست مواجه گردید ومتاسفانه قرار داد ننگین «ترکمن چای» تحمیل شد وازآن طرف ریزه خواران همه فرار کردند!

باستانی پاریزی
 ·  Translate
24 comments on original post
7
Add a comment...
People
Have him in circles
1,646 people
‫عکس عکس‬‎'s profile photo
bahar ria's profile photo
reza pourmohammad's profile photo
naseem payam's profile photo
Roxana AH's profile photo
Ccli Ccli's profile photo
miss.B Hakim.J.'s profile photo
Cheryl fernandez's profile photo
‫مجله الکترونیکی اخوت‬‎'s profile photo
Collections Ehsan is following
Links
YouTube
Story
Tagline
You can't run from G+.
Basic Information
Gender
Male