Profile

Cover photo
Astronomie a kosmonautika
2,105 followers|4,438,454 views
AboutPostsCollectionsPhotosVideos

Stream

 
I když jsou americké raketoplány Space Shuttle již definitivně minulostí, o raketoplánech obecně se to říci nedá. Letos v únoru odzkoušela ESA prototyp tělesa IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), před nedávnem odstartovala raketa Atlas V s dalším miniraketoplánem X­37B a někdy před polovinou roku – datum je zatím neznámé – projde „křtem ohněm“ i indický raketoplán. Ještě v lednu byl přitom start indického zařízení RLV TD (Reusable Launch Vehicle – Technology Demonstrator) slibovaný na březen. Ale poté byl start odložený. Není to přitom poprvé: když indická kosmická agentura ISRO program v roce 2009 rozjížděla, plánovala start na rok 2011.
 ·  Translate
I když jsou americké raketoplány Space Shuttle již definitivně minulostí, o raketoplánech obecně se to říci nedá. Letos v únoru odzkoušela ESA prototyp tělesa
2
Add a comment...
 
Každý koníček či sport se dá provozovat pasivně, nebo aktivně. Těch, co se aktivně podílejí na kosmonautice není mnoho a nám ostatním zbývá jen závidět. Přitom existuje spousta způsobů, jak se k letům do kosmu alespoň přiblížit. Počínaje studováním materiálů a sledováním živých přenosů, přes návštěvu výstav a hraní her až po sledování reálného kosmického hardwaru a vesmírných těles. Pojďme se tedy společně podívat, co všechno může obyčejný člověk udělat, aby se dotkl kosmonautiky.
 ·  Translate
4
Add a comment...
 
Říká se, že najít jehlu v kupce sena je těžké. Proti hledání člověka, který by neznal předního českého astrofyzika Jiřího Grygara je to ale brnkačka. Tento mimořádně známý popularizátor vědy se zapsal do mysli diváků především bezkonkurenčním seriálem Okna vesmíru dokořán, který spoustě lidí ukázal krásy kosmu. Nyní máte možnost shlédnout záznam z nového pořadu, ve kterém Jiří Grygar putuje digitálním vesmírem.
 ·  Translate
9
Icon Pointer's profile photo
 
Zajímalo by mě, co „Maestro Chupacabra“ míní o tomhle: https://youtu.be/4fibnM-hssE
Dle mého skromného laického názoru se jedná o dílo recesistů s provázky a prkénky. Nevylučuji ovšem, že jde o přirozený jev způsobený pářícími se krtky!
 ·  Translate
Add a comment...
 
„Pískání. Stejně jako můj kolega Alex, který je hned vedle mě, špulím rty a pilně to zkouším, ale výsledky jsou nevalné. Pískání je možná až moc jednoduchý
1
Add a comment...
 
Pokud nedojde ke změně plánu, čeká 31. května Cassini poslední blízký průlet kolem čarokrásného měsíce Hyperion. Do plánovaného konce mise této úžasné sondy sice zbývají ještě více než dva roky, ale postupně se budou množit situace s přídomkem „poslední“. 
 ·  Translate
Pokud nedojde ke změně plánu, čeká 31. května Cassini poslední blízký průlet kolem čarokrásného měsíce Hyperion. Do plánovaného konce mise této úžasné sondy
3
1
Carlos Eugênio Munhoz's profile photo
Add a comment...
 
Pokud přípravy nezhatí počasí, vznese se z kosmodromu v Kourou dnes ve 23:16 našeho času nejsilnější evropská raketa - Ariane 5. Na její palubě už jsou několik
11
1
miguel angel aguilar's profile photoRichard “rycco 27” Novák's profile photoAstronomie a kosmonautika's profile photoCarlos Eugênio Munhoz's profile photo
3 comments
 
+Richard Novák Protože si to vzalo špatný obrázek z podobných článků pod článkem.
 ·  Translate
Add a comment...
Have them in circles
2,105 people
Lukas Mazanec's profile photo
Moje-obchody's profile photo
Daniel Hudek's profile photo
Per ERIK Hage.'s profile photo
Honza Koliba's profile photo
Martin Holub's profile photo
Jan Kalný's profile photo
Zbynek Soban's profile photo
Martina Hranova's profile photo
 
Na první pohled šílený nápad ukazuje, že budoucnost vesmírných kolumbiád nebude vůbec připomínat Star Trek.
 ·  Translate
Na první pohled šílený nápad ukazuje, že budoucnost vesmírných kolumbiád nebude vůbec připomínat Star Trek. Ačkoliv se nejpopulárnější vize galaktické budoucnosti lidstva omezují na poletování titěrnými kosmolety, je pravděpodobné, že dojde-li někdy na cesty k jiným hvězdám, budou vypadat docela ...
4
Pavel Misák's profile photo
 
Nějak mi není jasné, jak by to zrcadlo stálo v sluneční soustavě aby ho neodfoukl sluneční vítr. A pokud by bylo na oběžné dráze kolem slunce, tak by jeho tah směřoval pokaždé jinam. Vysvětlí mi to prosím někdo?
 ·  Translate
Add a comment...
 
„Můj třítýdenní tréninkový blok ve Hvězdném městečku začal docela zajímavě! Společně s mým velitelem Antonem jsme uskutečnili ověřování a akceptaci nového
1
Add a comment...
 
Přehled událostí na obloze od 1. 6. do 7. 6. 2015. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou poblíž sebe jasná Venuše a Jupiter. Saturn je vidět celou noc. Probíhají výhodné večerní přelety ISS. Blíží se sezóna NLC. NASA opět plánuje vyzkoušet nafukovací tepelný štít.
 ·  Translate
2
Add a comment...
 
Kometa C/2014 Q1 (PanSTARRS) byla objevena dne 16. srpna 2014 slavným havajským teleskopem. Nález se podařil jen o pouhý den dříve, než u tehdy slabé komety C/2014 Q2 (Lovejoy), která v zimě zazářila na obloze při jasnosti až 3,5 mag. Kometa C/2014 Q1 (PanSTARRS) měla podle prvotních předpokladů jasnou zimní kometu co do jasnosti ještě překonat, jak ale plyne čas, dostává tato informace stále větší trhliny.
 ·  Translate
Kometa C/2014 Q1 (PanSTARRS) se možná blíží vstříc svému zániku.
4
Add a comment...
 
Pokud vyjde všechno, tak jak je načrtnuto v plánech, tak se projekt Resource Prospector zapíše do dějin. Jeho úkolem je totiž vyzkoušet poprvé v historii těžbu na jiném tělese, než je Země.
 ·  Translate
7
Milan Matyscak's profile photo
 
A to si NASA jako dovolí posílat další mnoha miliónový stroj na nejakej kus šutru, když nám neoficiálně tají existenci mimozemského života?Na Měsíc se z neznámých důvodů přestalo cestovat a zřízení vědecké základny se tam mělo uskutečnit minimálně před 10 lety.Nevím na co pořád čekají.Kdyby se Evropské státy, Rusko a třeba taky Čína v této věci spojili, mohli jsme v televizi slyšet zajímavější zprávy než o válce na Ukrajině.Takhle to dotáhneme ke sebezničení lidstva a naší planety.A na to určitě někdo trpělivě čeká.Snad se toho nedozijeme, ale ať mi někdo vysvětlí, proč nemůžeme experimentovat nejdříve na Měsíci, ale posíláme družice na komety a kusy nicotnych skal.Mise na Mars se asi taky uskuteční jen ve virtuálním studiu.Víme toho příliš a přitom nevíme vůbec nic.
 ·  Translate
Add a comment...
 
Přestože do startu mise Europa zbývá ještě spousta času, NASA již vybrala, které z vědeckých přístrojů vyšle k tomuto Jupiterovu měsíci
 ·  Translate
Vesmírná sonda, která má zkoumat Jupiterův měsíc Europa, neodstartuje dříve než v roce 2020 (spíše v roce 2025) a minimálně 3 až 8 let jí potrvá samotná cesta k Europě. NASA již ale počítá, které vědecké přístroje na dlouhou cestu vyšle. Z 33 finalistů vybrala 9 přístrojů, které nejlépe pokryjí spektrum požadavků na průzkum Europy.
2
Roman Beneš's profile photo
 
1:4:9. Hodně zdaru.
Add a comment...
Astronomie a kosmonautika's Collections
People
Have them in circles
2,105 people
Lukas Mazanec's profile photo
Moje-obchody's profile photo
Daniel Hudek's profile photo
Per ERIK Hage.'s profile photo
Honza Koliba's profile photo
Martin Holub's profile photo
Jan Kalný's profile photo
Zbynek Soban's profile photo
Martina Hranova's profile photo
Contact Information
Contact info
Email
Story
Tagline
Novinky a zajímavosti z astronomie
Introduction
Astronomie je vskutku záhadný obor, protože se zdá, že celý vesmír asi člověk nikdy nepochopí a nezjistí jak v něm všechno funguje. Zde se tedy můžete dozvědět alespoň to, co jsme o vesmíru zjistili v podobě převážně odkazů na zajímavé články a objevy a samozřejmě odhalit krásu vesmíru.