Profile

Cover photo
Astronomie a kosmonautika
2,163 followers|4,898,244 views
AboutPostsCollectionsPhotosVideos

Stream

 
Země je stará 4,5 miliardy let. V první polovině jejího života bombardovaly planet, každých pár milionů let velké planetky, při nejtvrdších střetech docházelo k vypařování oceánů a dokonce i k roztavení povrchových hornin. Každá taková kolize planetu na tisíce let zcela sterilizovala. Díky zkamenělinám v horninách víme, že během tohoto formativního období se na Zemi vyvíjely bakterie. Jak tedy mohl život takovou řadu smrtích úderů přežít?
 ·  Translate
Foto. Země je stará 4,5 miliardy let. V první polovině jejího života bombardovaly planet, každých pár milionů let velké planetky, při nejtvrdších střetech docházelo k vypařování oceánů a dokonce i k roztavení povrchových hornin. Každá taková kolize planetu na tisíce let zcela sterilizovala.
11
1
Pavla Kafková's profile photo
Add a comment...
 
Před pár dny jsme Vás na našem webu informovali o plánech vozítka Curiosity, které se chystá do oblasti plné písečných dun. Nyní jsme se dočkali. Snímky, které
14
1
Jiří Korsák's profile photo
Add a comment...
 
 
Pokud by se Země zřítila do singularity, její horizont událostí by byl velký jako hrášek

Obecná teorie relativity má sto let, učí nás rozumět černým dírám. Nejbližší známá černá díra s asi 30-kilometrovým poloměrem horizontu událostí je od nás vzdálena přibližně 3 tisíc světelných let.

Co se stane, pokud neuposlechne dobré rady a horizont událostí překročíte? Pokud by se na vás díval člověk ze vzdálené rakety, uviděl by zajímavé divadlo. Spatřil by, že zčervenají (gravitační rudý posuv), že se vám zpomalí ručičky na hodinkách a že v momentě přechodu horizontem zdánlivě zmrzne v čase.

Jak to bude vypadat z vašeho pohledu? Budete cítit stav beztíže jako v padajícím výtahu, ručičky hodinek se vám nezpomalí (toto je ta relativita). Vaše nohy, které jsou k černé díře trochu blíže než hlava, budou oproti ní padat rychleji, co vás postupně natáhne (celkem vážně se to označuje jako špagetizace).

V historii lidstva se zatmění Slunce spojuje s mnoha významnými osobnostmi a událostmi - narozením Mohameda, ukřižováním Ježíše zda s pádem čínského císaře.

V minulém století bylo zatmění Slunce spojeno pouze s jednou osobností - Albertem Einsteinem. Je to sto let, co zformuloval teorii, která popisuje gravitaci jako důsledek zakřivení časoprostoru. Jmenuje se obecná teorie relativity, přepsal ní nejstarší fyzikální poučky.

Aby vědecká obec uznala Einsteinovu teorii za platnou, potřebovala experimentální důkazy. Jeden byl hned po ruce - každý rok se posune dráha Merkura o malý kousek, a Einstenova teorie to předpověděla. Druhý důkaz přinesl experiment, který uskutečnili během zatmění Slunce v roce 1919 - světlo z hvězd obcházející Slunce se ohnulo, opět podle fyzikové předpovědi. Z Einsteina se stala vědecká hvězda světového formátu.

I když se praktické důsledky obecné relativity zdají malé, myšlenkový skok byl obrovský. Pokud chceme vidět trochu dramatičtější předpovědi jak jen mírný ohyb paprsků či drobnou změnu trajektorie Merkura, neexistuje lepší příklad jako černé díry.

#zajímavosti #bulvár #historie #zábava #rady   #návody  

Pokud Vás můj příspěvek zaujal, víc naleznete zde
https://plus.google.com/u/0/collection/w1h1c

+Astronomie a kosmonautika +Nevšední svět 
 ·  Translate
3 comments on original post
10
1
Dominika Marie's profile photo
Add a comment...
 
Na počátku května letošního roku jsme vás prostřednictvím Kosmonautix.cz informovali o letu soukromé lodi New Shepard do výšky 90 kilometrů. Zatímco návratová kabina (ve které by jednou seděli turisté) se úspěšně vrátila na padácích, motorické přistání návratové sekce se nepodařilo kvůli ztrátě tlaku v hydraulickém okruhu. Blue Origin ale připravila vylepšený hydraulický systém, takže předevčírem, tedy 23. listopadu mohlo dojít k historickému okamžiku. Ke startu došlo v 11:21 místního času, tedy v 18:21 středoevropského času. Kabina dosáhla rychlosti Mach 3,72 a vystoupala do výšky 100,5 kilometru. O 500 metrů tak překonala tzv. Kármanovu hranici, která je oficiálně považována za začátek kosmického prostoru. Od včerejška tak mohou v Blue Origin tvrdit, že dostali svůj stroj do vesmíru.
 ·  Translate
6
2
Dominika Marie's profile photoEmilia Kocięcka's profile photo
Add a comment...
 
Ruský fotograf a bloger Ralph Mirebs (Ральф Миребс) se věnuje poněkud neobvyklému koníčku. Prohledává opuštěné budovy a fotografuje předměty, které v nich nalezne. Někdy je to docela dobrodružné a dají se při tom nalézt zajímavé věci. Nikdy ale zatím neobjevil nic podobného, jako se mu poštěstilo na jaře letošního roku.
 ·  Translate
8
2
Petr Hartig's profile photoAleš Havlas's profile photoEmilia Kocięcka's profile photo
 
Tenhle fotograf taky http://www.davidderueda.com/
 ·  Translate
Add a comment...
 
Přehled událostí na obloze od 23. 11. do 29. 11. 2015. Měsíc spěje k úplňku. Ráno jsou vysoko na jihovýchodě Jupiter, Mars a Venuše. Nad ranní obzor se pomalu drápe kometa Catalina. Aktivita Slunce je velmi nízká. Čeští vědci uspěli a jejich přístroj poletí na Mars.
 ·  Translate
4
Add a comment...
Have them in circles
2,163 people
Aleš Koňařík's profile photo
Best Collecting's profile photo
João Manoel Rodrigues Lopes's profile photo
Michal Král's profile photo
Miroslav U's profile photo
Dominik Lipner's profile photo
Jessica Antunes oliveira Lima's profile photo
Lukas Lipajev's profile photo
Georg Graz's profile photo
 
Před pár dny jsme na našem blogu vydali článek, ve kterém jsme informovali o přesunu hlavní konstrukce rodícího se dalekohledu Jamese Webba. V závěru jsme
14
1
Elizee T.'s profile photo
Add a comment...
 
Týmu astronomů pracujících s dalekohledem ESO/VLT se podařilo pořídit dosud nejdetailnější snímky hvězdného veleobra VY Canis Majoris. Provedená pozorování ukázala, jakým způsobem hvězda tváří v tvář smrti ztrácí obrovské množství hmoty prostřednictvím neočekávaně velkých částice prachu v jejím okolí. Proces, který vědci měli možnost zkoumat vůbec poprvé, je nezbytný, aby se takto obrovská hvězda připravila na působivý explozivní odchod v podobě výbuchu supernovy.
 ·  Translate
Týmu astronomů pracujících s dalekohledem ESO/VLT se podařilo pořídit dosud nejdetailnější snímky hvězdného veleobra VY Canis Majoris. Provedená pozorování ukázala, jakým způsobem hvězda tváří v tvář smrti ztrácí obrovské množství hmoty prostřednictvím neočekávaně velkých částice prachu v jejím okolí. Proces, který vědci měli možnost zkoumat vůbec poprvé, je nezbytný, aby se takto obrovská hvězda připravila na působivý explozivní odchod v podobě ...
6
2
Petr Hartig's profile photoDominika Marie's profile photo
Add a comment...
 
Jako sluneční vítr souhrnně označujeme neustálý proud částic od Slunce do nitra Sluneční soustavy. Jeho popis i matematické modelování procesů v něm probíhajících je jádrem výzkumu skupiny Heliosféry a kosmického počasí Slunečního oddělení ASU. Ve své poslední práci se věnovali modelování turbulence plazmatu na mikroskopických škálách a popisují energetickou kaskádu transformující energii přítomnou na největších škálách do energie jednotlivých částic.
 ·  Translate
11
1
Dominika Marie's profile photo
Add a comment...
 
Černé díry nejspíš nemají vlasy, ale Sluneční soustava je možná mnohem vlasatější než jsme si mysleli.
 ·  Translate
12
2
Petr Hartig's profile photoDominika Marie's profile photo
Add a comment...
 
Větry vanoucí rychlostí vyšší než 2 km/s byly objeveny na jedné z planet mimo Sluneční soustavu. Na objevu se podíleli pracovníci University of Warwick. Je to poprvé, kdy se podařilo povětrnostní situaci na exoplanetě přímo změřit a zmapovat.
 ·  Translate
8
1
Iva Marhanova's profile photo
Add a comment...
 
Kometa C/2013 US10 (Catalina), tato dlouhoperiodická, dynamicky nová kometa z Oortova oblaku, byla z našich končin od loňského podzimu nepozorovatelná. Na přelomu zimy a jara podstoupila konjunkci se Sluncem, po níž se vydala na jižní oblohu, kde strávila drtivou většinu letošního roku. Situace se však mění, kometa proletěla 15. listopadu perihelem, s čímž byla spojená další konjunkce se Sluncem. Již v říjnu přestala být pozorovatelná z jižní polokoule, a co více, nyní, ke konci listopadu, začíná být konečně pozorovatelná i od nás, z polokoule severní.
 ·  Translate
Kometa C/2013 US10 (Catalina) začíná být konečně pozorovatelná i od nás, z polokoule severní.
11
2
Dominik “Eldorado” Horvath's profile photoRoman Dvořák's profile photo
Add a comment...
Astronomie a kosmonautika's Collections
People
Have them in circles
2,163 people
Aleš Koňařík's profile photo
Best Collecting's profile photo
João Manoel Rodrigues Lopes's profile photo
Michal Král's profile photo
Miroslav U's profile photo
Dominik Lipner's profile photo
Jessica Antunes oliveira Lima's profile photo
Lukas Lipajev's profile photo
Georg Graz's profile photo
Contact Information
Contact info
Email
Story
Tagline
Novinky a zajímavosti z astronomie
Introduction
Astronomie je vskutku záhadný obor, protože se zdá, že celý vesmír asi člověk nikdy nepochopí a nezjistí jak v něm všechno funguje. Zde se tedy můžete dozvědět alespoň to, co jsme o vesmíru zjistili v podobě převážně odkazů na zajímavé články a objevy a samozřejmě odhalit krásu vesmíru.