Profile cover photo
Profile photo
Czechs and Slovaks in Istanbul
19 followers -
Expat Community
Expat Community

19 followers
About
Posts

Post has attachment
Co může být lepšího než si před pořádným rozjezdem školního roku udělat hezký víkend? A že nám vyšel! Po ubrečených 14 dnech se na nás sluníčko celý víkend smálo. V hotelu Adampol v polské vesnici Polonezköy kousek za Istanbulem se nás sešla pořádná parta: 19 dětí a 18 dospělých. Program jsme měli pestrý – posuďte sami! Děti, a také některé maminky, soutěžily jako o život v celé řadě disciplín. Než jsme se vydali do zšeřelého lesa hledat poklad, připravovali jsme si lampičky na noční pochod odvahy. Ale nejdřív ten poklad! Našli jsme ho podle indicií. Do nočního lesa se po večeři za husté tmy vydali jen ti nejotrlejší, nebo prostě ti, kteří ještě neusnuli😊 Tma tam byla opravdu jako v pytli, ještě že nám svítily ty naše lampičky. Všichni prošli na výbornou, takže si poslední vytrvalci zasloužili pohádku na dobrou noc a hurá na kutě! V neděli jsme se porozhlédli, co nám kde v okolí roste, abychom si mohli založit herbáře. A než se nám lístky trochu uležely pod zátěží, roztáhli jsme velkou roli papíru, na kterou jsme kreslili, co se nám z víkendu nejvíc líbilo. Domů si všichni odnesli krásné herbáře, diplomy a odměny.
Add a comment...

Post has attachment
„Každý má takové počasí, jaké si zaslouží,“ říkává jedna nejmenovaná babička. A my jsme si zasloužili počasí hezké. V sobotu 2. června se nás na dvoře konzulátu sešlo přes šedesát malých i velkých. Malí soutěžili jak o život. Po rozcvičce a rozřazení do družstev zelených a modrých si dali osvěžovací disciplínu – ždímání ručníku do zavařovací sklenice. To byla, panečku, výzva! Skákání v pytlích nebo přetahování lanem – žádný problém. Strefovat se do pyramidy z plechovek jako na pouti? To byl aspoň rachot. Jak vy byste třeba připevnili se zavázanýma očima kočce ocas, kam patří? Některé maminky si to vyzkoušely a nebylo to tak snadné, jak to vypadalo. A trefit se čarodějnici do pusy míčkem, když máte místo golfové hole deštník? Co teprve házet kruhy na její hnusný nos. Ještě že nám v prostoru povlávali sympatičtí duchové, kteří polykali jeden hozený míček za druhým.
Srdečně děkujeme GK ČR a jeho zaměstnancům za poskytnutí a přípravu zázemí, zejména rodině Onřejkově. Velké díky patří Honzovi Horáčkovi za přípravu a vedení soutěží a za zajištění rekvizit. Za asistenci díky paní Dvořáčkové a Lucii Hacıoğlu a také maminkám, které pomáhaly malým soutěžícím zorientovat se na hřišti. A vám všem, že jste přišli. Budeme se těšit na viděnou příště.
Add a comment...

Post has attachment
V sobotu 19. května jsme se s dětmi sešli v zázemí Maďarského kulturního centra, abychom si užili pohádkový podvečer. Začali jsme nesmrtelnou klasikou Jak krtek ke kalhotkám přišel, kdy si děti pohádku poslechly, a následně řadily obrázkové kartičky podle časové osy příběhu. Ty si pak nalepily jako leporelo. Další část byla věnována pohádkovým postavičkám na obrázcích, které děti párovaly, např. Bob a Bobek, Maková panenka a motýl Emanuel, Křemílek a Vochomůrka apod. Abychom nezapomněli na pana Andersena, podívali jsme se na pohádku Ošklivé káčátko, ke které si pak děti vybarvily omalovánku s posuvnými kačenkami. Velký úspěch mělo minidivadélko o Pejskovi a kočičce – Jak myli podlahu. Hodně jsme se nasmáli, a tak nám šlo vyplňování pracovních listů od ruky. A protože se čas krátil, vyrobili jsme bleskově jednoduché záložky do knížek z barevných špejlí a filcových nálepek a ještě jako bonus origami záložky. A teď už si jen přečíst ty krásné knížky, které všichni účastníci dostali na památku.
Add a comment...

Post has attachment
Vítr foukal, sluníčko pálilo, draci lítali, pro některé jsme museli na stromy, zásoby jsme snědli...
29. 4. 2018 Drakiáda
29. 4. 2018 Drakiáda
photos.google.com
Add a comment...

Post has attachment
V sobotu 17. 3. 2018 to bylo v Dětském centru dost divoké. Sešlo se sice osm dětí spíše mladšího věku, ale ti starší se do toho opřeli s vervou, aby se o nich vědělo. Na zahřátí bylo trochu velikonočního malování a opáčko písniček z minulé schůzky. Pak jsme přitvrdili a vrhli se do víru indiánského zpěvu a tance za doprovodu perkusí. Ale museli jsme si na to udělat čelenky😊 A pak už to bylo boží dopuštění. Barvili jsme totiž vajíčka. Nejdřív jsme batikovali vařená vajíčka v pěně na holení. Vyzkoušejte. Moc velká zábava! A pak jsme barvili a zdobili vajíčka ze slaného těsta, která jsme si odnesli domů a budeme je mít na Velikonoce jako ozdoby.
Add a comment...

Post has attachment
V tureckém Izmiru se konal třetí ročník mezinárodního festivalu středoevropských filmů, který společně pořádají krajanské spolky Čechů, Slováků, Poláků a Maďarů žijících v Turecku. Tureckému publiku se představily například Sedmikrásky Věry Chytilové, Švankmajerovy Spiklenci slasti nebo slovenský film oceněný Českými lvy Záhrada. Středoevropské filmy zhlédlo přes tisíc Izmiřanů, jde o nejrozsáhlejší prezentaci české a slovenské kultury v Turecku. Akce proběhla ve dnech 6.–10. 3. v Centru architektury Izmir.

Tématem letošního ročníku je tělo a duše. S tématem těla a duše ladí i další festivalové akce, jsou totiž zaměřené na tanec a pohyb: na podzim nastudovali středoevropští tanečníci pod vedením tureckého choreografa Evrima Akyaye představení současného tance, které bylo uvedeno v Istanbulu v rámci projektu Moving Visegrad a v Izmiru proběhl workshop pro neprofesionální tanečníky pod vedením Erdema Gündüze, laureáta Ceny Václava Havla pro kreativní disent, a jeho manželky Emilie, původem z Polska (10.–11. 3.).
Add a comment...

Post has attachment
V sobotu 24. února se letos poprvé sešlo v rámci Dětského centra deset krajanských dětí ve věku 2–9 let. V prostorách GK ČR si na úvod s Terezou nejen povídaly o hudebních nástrojích (a tím si procvičovaly slovní zásobu), ale také na ně hrály, zpívaly lidové písničky a tancovaly. Pak se se Sarah vrhly k výkresům a pastelkám a v závěru je čekal program s Editou zaměřený na rozvoj tvořivosti a pohybové zručnosti.
Add a comment...

Post has attachment
Tradiční Mikulášská besídka s vánoční dílničkou, dárečky a zpíváním koled Česko zpívá koledy. Za poskytnutí prostor děkujeme Maďarskému kulturnímu centru v Istanbulu.
Add a comment...

Post has attachment
Contemporary Dance Choreographic Residency
Writing on Dance
Open Rehearsal & Panel Discussion
Presentation Performance
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded