Profile cover photo
Profile photo
ASPİM EDİRNE
4 followers
4 followers
About
Posts

Post has attachment

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Edirne İl Müdürlüğü Menzilahir - Umurbey Sosyal Hizmet Merkezini ziyaret etti.
                Aile ve Sosyal Politikalar Edirne İl Müdürlüğüne bağlı Menzilahir-Umurbey Sosyyal Hizmet Merkezini ziyaret eden Edirne Valisi Dursun Aile ŞAHİN Sosyal Hizmet Merkezinde yürütülen faaliyetler hakkında İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ ve Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet POLAT'tan bilgi alarak incelemelerde bulundu. Kursiyerlerin okul öncesi çağındaki çocuklarına verilen "kreş bölümünü" gezen Vali ŞAHİN, çocuklar ile sohbet ederek çeşitli hediyeler verdi.
                Vali ŞAHİN, dar gelirli vatandaşlarımızın yaşadığı mahallelerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızca yürütülen "beceri ve meslek edindirme kursları" sonucunda üretilen ürünleri inceleyerek, okuma-yazma kursuna katılan kursiyerler ile sohbet etti.
                Daha sonra Dikiş ve Makine Nakısı kursiyerleri ile sohbet eden Vali ŞAHİN, kursiyerlerin talebi üzerine 2 adet daha sanayi tipi Dikiş Makinesi alınacağı sözünü verdi.
                Anne çocuk eğitiminden, hijyen eğitimine, okuma yazma kursundan konserve ve turşu yapımına kadar çeşitli kursların verildiği sosyal hizmet merkezinde 2007 yılından bugüne kadar sekiz binin üzerinde vatandaşımızın çeşitli kurs ve sosyal-kültürel faaliyetler ile eğitimlere katıldığı Edirne Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmet Merkezimizce bildirilmiştir.
                       Merkezde üretilen ürünlerin satışı konusunda yardımcı olma sözü veren Vali Şahin, “Edirne genelinde açtığımız bu tür Sosyal Hizmetler Merkezinde kursiyerlerimiz eğitimlerine devam ediyor. Yüzlerce ev hanımı bu kurslara katılarak meslek sahibi oluyorlar ev ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. Çok güzel ürünler ortaya çıkmış, bu ürünlerin pazarlanması konusunda kendilerine yardımcı olacağız. Girişimci kadınlarımızı mikro kredi kullanımı konusunda bilgilendiriyoruz ve kullanmak isteyenlere her türlü desteği vereceğiz.  Ayrıca bu merkezimize sanayi tipi dikiş makinası kazandıracağız, verilen eğitimden ve ortaya çıkan üretimden son derece memnum” dedi.
Kursiyerlerimiz ziyaret sonunda Vali ŞAHİN ile beraber hatıra fotoğrafı çektirerek, memnuniyetlerini dile getirdiler.

http://edirne.aile.gov.tr/haberler/edirne-valisi-dursun-ali-sahin-aile-ve-sosyal-politikalar-edirne-il-mudurlugu-menzilahir-umurbey-sosyal-hizmet-merkezini-ziyaret-etti
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-08-11
5 Photos - View album

Post has attachment
654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Dergisinde Röportajımız yayınlandı...

http://edirne.aile.gov.tr/haberler/654tarihi-kirkpinar-dergisindeki-roportajimiz
Photo

Post has attachment

Post has attachment
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Aile Eğitim Programları Kapsamında hazırlanan "Hukuk Alanı" konulu e-dergilerimizi uyumlu Cep Telefonlarınıza, Tablet PC ve her türlü PC ile pdf açıcı teknolojik cihazlarınıza indirip okuya bilirsiniz.


http://ailetoplum.aile.gov.tr/uygulamalar/aile-egitim-programi
Photo

Post has attachment
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Aile Eğitim Programları Kapsamında hazırlanan "Sağlık Alanı" konulu e-dergilerimizi uyumlu Cep Telefonlarınıza, Tablet PC ve her türlü PC ile pdf açıcı teknolojik cihazlarınıza indirip okuya bilirsiniz.
Eğitim ve İletişim İçerikli e-dergilerin kapakları resimdeki gibidir.

http://ailetoplum.aile.gov.tr/uygulamalar/aile-egitim-programi
Photo

Post has attachment

Post has attachment
Aile Danışmanlığı Sertifika Programları Hakkında Duyuru
KAMUOYUNA DUYURU
 
04.09.2012 tarihli 28401 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan "Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliği”, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı denetimi ve izni ile açılacak özel veya kamu Aile Danışma Merkezlerinin personel ve hizmet standardı, etik kuralları, ücret tarifeleri, açılması ve kapatılması işlemleri, faaliyetleri, denetimleri ve diğer hususlara ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir. Bu merkezlerde aile danışmanlığı hizmetlerini yürütmek üzere bu Yönetmelikte belirtilen eğitimi tamamlamış personel aile danışmanı olarak istihdam edilebilmektedir. Aile danışmanlığı sertifika eğitimi programları, yükseköğretim kurumlarında bağlı oldukları mevzuat, yükseköğretim kurumları dışında ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili mevzuatı uyarınca düzenlenmek zorundadır. Sertifika programlarının açılması ve denetlenmesi ile Bakanlığımızın doğrudan ilgisi bulunmamaktadır. Hiçbir aile danışmanlığı sertifika programına Bakanlığımız lisans, onay, akreditasyon veya destek vermemektedir.    
Bakanlığımıza ulaşan şikâyetlerde Aile Danışmanlığı Sertifika Programı düzenleyen eğitim kurumlarının veya özel şirketlerin web sitelerinde yer alan veya başvuru yapan vatandaşlarımıza verilen bilgilerde, sertifika programının pazarlanması amacıyla bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde gerçeklerle ilgisi olmayan, yanıltıcı ve kafa karıştırıcı bilgiler verildiği ve umut istismarı niteliğinde vaatler yapıldığı tespit edilmiştir.

1. Aile danışmanlığı sertifika eğitimin tamamlayanların Aile ve Sosyal Bakanlığı tarafından aile danışmanı olarak istihdam edilmesi:   04.09.2012 tarihli 28401 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan "Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliği ile getirilen “Aile Danışmanlığı” kamu kurumlarında geçerli olan bir kadro değildir ve Bakanlığımızın kendi birimleri dışında sunulan aile danışmanlığı hizmetlerini düzenlemek için ilgili Yönetmelikte sınırları tanımlanmıştır. Bakanlığımızın aile danışmanlığı sertifikası olanları “aile danışmanlığı” adı altında bir kadro için istihdam etmesi mümkün değildir. Piyasada belirli bir ücret mukabilinde verilen sertifikaların Bakanlığımıza personel alımında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.  
Sayın Bakanımız Doç. Dr. Ayşenur İslam’ın bazı açıklamalarına dayandırılarak,  “zorunlu aile danışmanlığı” gibi yanıltıcı başlıklar altında verilen haber alıntılarında bahsedilen Bakanlığımız uygulamasının, “aile danışmanlığı” ile ilgisi bulunmamaktadır. Sayın Bakanımızın açıkladığı program Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) olup, program kapsamında istihdam edilecek personele “Aile sosyal destek görevlisi” denilecek, kadro karşılığı istihdam edilmeyecek ve aile danışmanlığı sertifikası zorunluluğu bulunmayacaktır. Sorumsuzca yanıltıcı bilgi verilen kaynaklarda, Sayın Bakan’dan yapılan alıntıların hiçbir yerinde aile danışmanı ibaresi geçmemesine rağmen, aile sosyal destek görevlisi veya uzman danışman diye tanımlanan görevlere yapılacak alımların aile danışmanlığı sertifika eğitimi alınmasına bağlı olduğu izlenimi verilmeye çalışılmaktadır.
 
2. Aile danışmanı olabilecek meslek grupları arasında sayılan meslekler dışında da aile danışmanlığı sertifika programına kayıtlar yapıldığı ve ön lisans mezunları ile son sınıf öğrencilerinin sertifika programına kayıtlarının yapılması: Yönetmeliğin 14.maddesinde “sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alanlarından birinde en az dört yıllık lisansprogramlarından mezun olanların dört yüz elli saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programına katılabilecekleri açıkça belirtilmesine rağmen yukarıda sayılan bölümlerin dışından, henüz mezun olmayan veya dört yıllık lisans eğitimi olmayanların da sertifika programına kayıtlarının alındığı duyulmaktadır. Bu durumda olanların aldıkları sertifikaların geçerliliği olamayacağından, şartları Yönetmeliğe uygun olmayan kişilerin sertifika programına kayıt olmaları ve kayıtları yapan kuruluşlara itibar etmeleri halinde mağdur olmaları kaçınılmazdır.   

3. Aile danışmanlığı sertifika programının uzaktan eğitim yöntemi ile verilmesi: Yönetmeliğin 14 Maddesinde “… Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu veya üniversitelerden, biri tarafından uygun görülen en az üç yüz saati teorik ve en az otuz saati süpervizyon eşliğinde olmak üzere yüz elli saati uygulamalı toplam dört yüz elli saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarıyla tamamladıktan sonra sertifika alanlar, aile danışmanı unvanı alabilir.” denilmektedir. Yönetmeliğin uygulanmasından beklenen kamu yararının gerçekleşmesi ve konusu insan olan hizmetin fayda yerine zarar vermesini önlemek adına aile danışma eğitimlerinin yüz yüze yapılması gereklidir. Özellikle süpervizyon eğitimi deneyimli aile danışmanları gözetiminde gerçek bir çifte danışmanlık hizmeti uygulamasının otuz saate tamamlanması eğitimi olduğundan başka metotlarla ikame edilmesi mümkün değildir.
Aile danışmanlığı eğitimi ile ilgili ulusal yeterlilik ve sınav-belgelendirme çalışmaları henüz sonuçlanmamıştır. Bu çalışmalar sonuçlanıncaya kadar eğitimlerin uzaktan eğitimle verilmemesi gerekmektedir.  Ayrıca Yönetmelikte özellikle altı çizilen 30 saati süpervizyon olmak üzere toplam 150 saat uygulama derslerini sertifika eğitimi hizmeti satın alınan kuruluşların sağlaması zorunludur. Bazı kuruluşlar uygulama eğitimini katılımcıların kendilerinin bulmasını istemekte, çoğu zaman uygulamalı eğitimler istenildiği düzeyde gerçekleşmemektedir. Bu tür sertifika programına katılmak isteyenlerin programlara kayıt olamadan önce eğitim kuruluşlarının sunduğu süpervizyon ve uygulamalı derslerle ilgili imkânları etraflıca araştırması kendi menfaatlerine olacaktır.    

4. Bazı aile danışmanlığı sertifikası veren kuruluşlar tarafından yurt dışında bulunan akreditasyon veya eğitim kuruluşları (EURO-CERT Akademi, vb.) aracılığıyla verilen aile danışmanlığı sertifikalarının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından geçerli kabul edilmesi:Yönetmeliğin ilgili maddeleri aile danışmanlığı eğitimlerinin hangi kurum ve kuruluşların denetiminde olacağını belirlemektedir.  Euro-Cert Akademi gibi yabancı akreditasyon kuruluşlarınca verildiği iddia edilen ve ülkemizde herhangi bir denetime tabi olmayan sertifika programları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca “aile danışmanlığı” görevi yapmak için kabul görmemektedir. Bu tür sertifika programlarını bitirenler Yönetmelikle belirlenen “aile danışmanlığı” görevini yapamazlar.
  AB uyum yasaları çerçevesinde aile danışmanlığının zorunlu hale geleceği izlenimi veren bilgiler asılsızdır.

5. Aile danışmanlığı sertifikası alanların yapabileceği işler sayılırken yanıltıcı bilgi verilmesi:  Bazı sertifika veren firmalar aile danışmanlığı sertifikasının sağlayacağı faydaları anlatırken yanıltıcı bilgilendirme yapmaktadır. Aile danışmanlığı sertifikası olanların, aşağıda örnekleri verilen işleri kolaylıkla yapabilecekleri izlenimi verilmektedir.
“- Kadın ve Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışabilirsiniz.
 - Aile mahkemelerinde bilirkişi danışman olarak hizmet verebilirsiniz.
 - Rehabilitasyon merkezlerinde görev alabilirsiniz.
 - Mesai saatleri dışında uzmanlık hizmeti verebilirsiniz.
 - Bakanlıkların il merkez müdürlüklerinde çalışabilirsiniz.”  
 
Oysaki aile danışmanlığı sertifikası olanların sayılan bu yerlerde istihdam edilmeleri pek rastlanan bir durum değildir. Aile mahkemelerinde bilirkişi olma ilgili mevzuatta belirlenen usul ve esaslarla düzenlenir ve aile danışmanlığı sertifikası bilirkişinin uzmanlık dalı belirlenirken dikkate alınmamaktadır. Bakanlıkların il merkez müdürlüklerinde böyle bir kadro bulunmamaktadır.   
 
            Aile danışmanlığı sertifika programı sunan bazı firmaların web sitelerinde veya tanıtım dokümanlarında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi logosunu ve ismini izinsiz olarak kullandığı görülmektedir. Bu türden illegal kullanımlar sürdürülürse hukuki girişimlerde bulunulacaktır.
            Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://edirne.aile.gov.tr/haberler/aile-danismanligi-sertifika-programlari-hakkinda-duyuru
Photo

Post has attachment
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Aile Eğitim Programları Kapsamında hazırlanan "Eğitim ve İletişim Alanı" konulu e-dergilerimizi uyumlu Cep Telefonlarınıza, Tablet PC ve her türlü PC ile pdf açıcı teknolojik cihazlarınıza indirip okuya bilirsiniz.

Eğitim ve İletişim İçerikli e-dergilerin kapakları resimdeki gibidir.
http://ailetoplum.aile.gov.tr/uygulama…/aile-egitim-programi
Photo

Post has attachment

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded