Profile cover photo
Profile photo
ahmet sirin
55 followers -
Kulak Burun Boğaz hastalıkları Uzmanı & Burun estetiği
Kulak Burun Boğaz hastalıkları Uzmanı & Burun estetiği

55 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Ses protezleri ortalama 6-8 ay da bir değişmesini tavsiye ediyoruz. Yerleştirdiğimiz silikondan yapılan bu malzeme 6-8 ay sonra deforme olabiliyor. Bu işlemi yapmadan önce hastanın ne kadar faydalanacağını tespit etmek için test yapıyoruz. Bu testi yapmak önemli zira yaklaşık %10 luk bir kesim protez takılsa bile konuşamıyor. test yapmanın önemi burada. Gereksiz bir işlemi önlemiş oluyor. Konuşamayan bu %10 luk kesimin konuşamamasında bir takım nedenler mevcut bunların bir kısmı farklı işlemlerle giderilebiliyor. Geriye kalan %5 lik kesimde farklı konuşma yöntemleri veya öğretileri uyguluyoruz. Bu işlemi çok iyi bilen kişilerin uygulaması önemli. Zira bilinçsiz yapılan işlemlerde protez civarından sıvı kaçakları, protezin uygun seçilmeyişine bağlı gene konuşamamalar, gibi sorunlar oluşabilmektedir.
Add a comment...

Post has attachment
Kitabın 3 bölümünde ilginç ve nadir kbb olgularını yayımladım.

Olgularla kulak burun boğaz hastalıkları kitabı çıktı. Medyada ve pek çok basın kuruluşunun web sayfalarında haber olarak geniş yankı buldu.Bana ait 3 ayrı bölümde, ilginç ve nadir görülen durumları bölümlerde yayımladım. Çok büyük emeklerle hazırlanan bu kitabın editörlüğü Arkadaşımız, Fatma Tülin Kayhan tarafından yapıldı.Bu kitap, KBB kitapları arasına hekimlerimize ve asistanlarımıza önemli ışıklar tutacak
PhotoPhotoPhotoPhoto
2014-12-08
4 Photos - View album
Add a comment...

Add a comment...

Post has attachment
Horlama ve uyku apnesinin bir sebebide dil kökündeki darlık ve kalınlaşmalardır.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Çalışma günü, Bir ameliyat daha, başarıyla bitti.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kulak çınlaması ve tedavisi merak edilenler, yeni tedavi yöntemleri
Add a comment...

Post has attachment
İŞTE HAYATIMIZDAKİ LED IŞIKLAR NELER YAPIYOR; 

FLASH TV ANA HABERDE LED IŞIKLARIN UYKU ÜZERİNE ETKİLERİNİ KONUŞTUK.
LED LAMBALAR UYKU BOZUKLUKLARINA NEDEN OLABİLİYOR : 

Günümüzde LED ile ışıklandırma teknolojileri hızla yaygınlaşıyor. Ekonomik oluşları, dah canlı dinamik renkler vermeleri nedeniyle bu teknolojiler yaygınlaşıyor. Bu da bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Yakın bir zamana kadar hatta evlerimizde kullandığımız tasarruflu ampullerin yüksek radyasyon oluşturduğu bilinmekte. Bu nedenle lamba ile yakın temasta olunmaması, kişi ile arasındaki uzaklığın en az bir buçuk metre olması gerektiği de bildiriliyor. İşte bu aydınlatmalara alternatif olan LED teknolojileri hayatımıza girdi. Bu yeni teknoloji aydınlatmada, cep telefonu, TV, Tablet ve bilgisayarlarda kullanılıyor. LED ışığın bir türü olan Mavi LED ışıklar uyku düzenimizi etkileyerek uykusuzluklara ve zamanla kronik yorgunluklara neden oluyor. 
LED NEDİR
LED, İngilizce ‘de Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltılmış halidir ve “Işık Yayan Diyot” anlamına gelir. LED’ler gözle görülemeyen frekansta ışık yayan kızılötesi (infrared,IR) veya morötesi (ultraviole,UV) LED’ler de vardır. LED’in hangi renkte ışık yayması isteniyorsa galyum, arsenit, alüminyum, fosfat, indiyum, nitrit gibi kimyasallar kullanarak değişik renkte LED ler üretilmektedir.
MAVİ LED IŞIKLAR UYKUYU NASIL BOZUYOR
Mavi led ışık beyinde epifizde bölgesinden salım yapan ve uykuyu ayarlayan melatonin hormonunu baskılamakta Aynı zamanda göz bölgesinde bulunan retinal hücreleri içinde bulunan melanoplastini etkileyerek Uykusuzluğa neden olmaktadır. Kırmızı renk veren LED’lerse mavinin tam aksini yapmakta yani uykuyu provoke ediyor.
AB desteğindeki Euronews’in Vinatier Hastanesi Uyku Araştırmaları Bölümünde, 1991 yılından bu yana uyku psikiyatrı olarak çalışmalarını yürüten Dr. Alain Nicolas, Avrupa ülkelerinde son yıllarda uykusuzluk sorunu sayısında giderek artış olduğunu ve artışın nedenine yönelik yaptıkları bilimsel çalışmaları sonucunda bazı sonuçlara ulaştılar. Bu çalışmaların da LED’in yaydığı mavi ışığın insan biyolojik ritmini etkileyerek Uyku sürelerini değiştirdiği, Özellikle genç nüfusun her geçen gün LED teknolojileri kullanımının artmasıyla daha geç yatağa girmesinin nedenlerinden biri olduğu bildirdiler. 
Yeni teknolojilerde uyku bozukluklarını tetikleyen en önemli faktörün LED ekranlar, bunlar televizyon, telefon tablet gibi teknolojileri kapsamakta ve aydınlatma maksatlı kullanılan LED ışıklardan kaynaklanmaktadır. 
Jefferson Medical Kolej nöroloji profesörü, George C. Brainard, astronotların uyku ritimleri iyileştirilmesi amacı ile Uluslararası Uzay İstasyonu için yeni LED lambalar geliştiriyor. Uzayda Uzay istasyonlarında bulunan astronotların biyolojik uyku ritimlerinin bozulması ve gerektiği kadar uyku uyumadıkları veya düzensizlikler nedeniyle yorgun oldukları bilinmekte Bu durumdan kurtulmak için uyku ilacı kullanmaktalar. LED teknolojileri ile bu sorunu çözmek için çalışmalar yapılmakta. Uzay istasyonlarında doğal bir günüz-gece döngüsünü oluşturmak için, farklı renkli led ışıkları kullanarak, Astronotların uyku bozuklarının minimize olacağı düşünülüyor. Mavi, beyaz ve kırmızı LED lerden oluşacak bir sistem ile doğal gündüz-gece döngüsünü taklit ederek, LED rengi değişerek uyku ritminin sağlanması hedeflenmekte.
TARIMDA ÜRETİMİ ARTIRIYOR
Tarımda LED aydınlatma teknolojisini kullanarak 365 gün 24 saat üretim kapalı alanlar da planlanmakta. Bu kapalı alan çiftlikler New York, New Jersey, Rohde Island ve Ontario gibi şehirlerde oluşturulması planlanıyor. Clarkson Üniversitesi Sera projesi için yapılan çalışmada bitkilerin fotosentezleri için gerekli olan ışığın led teknolojisi sağlanarak ekonomik üretim yapılması hedefleniyor. Tarımda % 60 a varan enerji tasarrufu Üretimde de %20-40 verim artışı hedefleniyor. Böylece küçük alanda, büyük kapasitede az insan gücü ile üretim hedefleniyor.
Op.Dr.A.Ahmet Şirin
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded