Profile cover photo
Profile photo
Bitkicayitarifleri
2 followers
2 followers
About
Posts

Post has attachment
ASTIM RAHATSIZLIĞINA KARŞI BİTKİSEL KÜR

Merhaba

Astım günümüzde katlanarak artan bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Solunum yollarının mikrobik olmayan iltihapla daralması nedeniyle oluşur. Astımı tetikleyen etkenler ev tozu akasları (toz böcekleri), polenler ve küf mantarları başlıcaları olarak sayılabilir. Astım rahatsızlığı olan hastaların hekim kontrollerini aksatmamaları ve uzun tedavilerinde sabırlı olmalıdırlar. Yetersiz tedavi astımın kalıcı olmasına neden olur. Astım hastaları astımı tetikleyen allerjenlerden kendilerini korumalıdırlar.

Astım rahatsızlığı olan bir çok kişiye deva olmuştur aşağıda vereceğim kür. Üç çeşit malzemeden oluşuyor. Birincisi keçiboynuzu pekmezi, ikincisi sinirli ot, üçüncüsü dağ kekiği. Keçiboynuzu daha önce bahsettiğim ve solunum yollarına olan faydalarını izah etmeye çalışmıştım. Sinirli ot da (Plantago lanceolata ) Yara otu , Çıban otu, Pişik otu, Ayak otu gibi adlarla da bilinen solunum sistemi rahatsızlıklarında eskiden beri kullanılan bir şifalı bitkidir. Dağ kekiği diğer adıyla Yaban kekiği mide bulantısını önleyici, Kıl kurduna karşı, Bronşite karşı, balgam söktürücü, kan tükürmeyi önleyici ve Diş eti çekilmesinin tedavisinde kullanılan çok geniş etkili bir şifalı bitkidir.

BİRİNCİ KÜR KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ

Soğuk pres keçiboynuzu pekmezini sabah kahvaltıdan yarım saat önce ve akşam yemeğinden iki saat sonra aç karnına bir tatlı kaşığı içiyoruz. Bir ay ara vermeden uyguluyoruz. Hastalığın seyrine göre üç aya kadar süre uzatılabilir.

İKİNCİ KÜR SİNİRLİ OT

Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya bir tutam beş- altı gram sinirli otu ilave ediyoruz. Kısık ateşte ağzı kapalı olarak beş dakika demliyoruz. Süre dolunca süzüyoruz ve ılıyınca sabah kahvaltıdan iki saat sonra içiyoruz. Her seferinde taze olarak hazırlıyoruz. Bir ay ara vermeden uyguluyoruz. Hastalığın seyrine göre üç aya kadar süre uzatılabilir.

ÜÇÜNCÜ KÜR YABAN KEKİĞİ

Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya bir tutam beş- altı gram yaban kekiği ilave ediyoruz. Kısık ateşte ağzı kapalı olarak beş dakika demliyoruz. Süre dolunca süzüyoruz ve ılıyınca öğle yemeğinden iki saat sonra içiyoruz. Her seferinde taze olarak hazırlıyoruz. Bir ay ara vermeden uyguluyoruz. Hastalığın seyrine göre üç aya kadar süre uzatılabilir.

DİKKAT!!

Buradaki bilgiler ansiklopedik bilgilerdir. Teşhiş ve tedavi uzman doktorlar tarafından uygulanır. Bu kürleri tedaviye yardımcı olarak doktorunuzu bilgilendirerek uygulayınız.
Add a comment...

Post has attachment
AŞIRI EL AYAK VE KOLTUK ALTI TERLEMESİNE BİTKİ KÜRÜ

Merhaba

Aşırı terleme kişiyi kendisini toplumdan soyutlanmasına neden olacak kadar büyük sorun olabilmektedir. Kimi insanlar yanlarında havlu taşıyacak kadar ileri derecede terleme rahatsızlığından muzdariptir. Elleri her daim lavaboda yeni yıkanmış gibi ıslaktır. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bazıları oldukça ciddi nedenlere bağlı olma ihtimali vardır. Bunun için devamlı doktor kontrolünde olmalıyız. Özellikle kanser hastalığını tedavisinde erken teşhis hayati önem taşımaktadır.

Devamlı doktor kontrolünde olmalıyız, kanser hastalığını tedavisinde erken teşhis hayati önem taşımaktadır

Aşırı terlemenin bir çok sebebi olabilir. Önemli hastalığa işaret ediyor olabilir. Birkaçı şunlardır.

Tiroid bezinin fazla çalışması, zehirli guatr da denilen bu rahatsızlık aşırı terleme, çarpıntı, sinirlilik, aşırı duyarlılık, uyku bozuklukları, cinsel güçte azalma ve çabuk yorulma gibi semptomlar gösterebilmektedir. Sıcaktan hoşlanmazlar, çok çabuk sinirlenirler, kalabalık yerlerden hoşlanmazlar.

Testosteron hormonu erkeklik hormonudur, eksikliği de terlemeye neden olabilir. Diğer belirtileri, cinsel isteksizlik, ereksiyon bozulması, memelerde büyüme, yorgunluk, uyku bozukluğu ve konsantrasyon eksikliği gibi.

Şeker düşüklüğü ve gizli şekerde aşırı terlemeye neden olabilmektedir.

Diyabet (Seker hastalığı) da aşırı terleme sebeplerindendir. Açlık kan şekeri 126 üzerinde olanlar şeker hastasıdır.

Feokromositoma denen böbrek üstü bezi tümörü aşırı terleme nedenlerindendir. Feokromositoma adrenal bezin iç kısmı olan tümörlerdir. Başlıca belirtileri, baş ağrısı, yüksek tansiyon, çarpıntı ve terlemedir.

Bir de bir hastalığa bağlı olmayan aşırı terleme vardır. Bu genetik olabilir. Bir rahatsızlık olmadan ter bezlerinin dört- beş kat daha fazla çalışmasıdır. Genellikle bu tür terleme bütün vücutta değil yalnız el ve ayaklarda görülür.

EL VE AYAK TERLEMESİNE KÜR

Bu kür için üç şifalı bitki kullanacağız, Ada çayı, Kırk kilit bitkisi ( at kuyruğu ) ve Testere dişli Aslanpençesi bitkilerini kullanacağız. Kaynamakta olan klorsuz bir bardak suya birer tutam (beş- altı gram) her üçünden de ilave ediyoruz. Altı dakika kısık ateşte ağzı kapalı olarak demliyoruz. Altı dakika sonra ateşten alıp hemen süzüyoruz. Ilıyınca akşam yemeklerinden en az iki saat sonra içiyoruz. İçtikten sonra başka hiç bir şey yemeden ve içmeden yatıyoruz. Bir ay devam ediyoruz ve her seferinde taze olarak hazırlıyoruz.
Add a comment...

Post has attachment
TARÇININ VE TARÇIN ÇAYININ FAYDALARI

 

Merhaba

Ana vatanı uzak Asya olan tarçın (Cinnamomum verum) Osmanlı mutfağının vazgeçilmez bir baharatıdır. Sinüzitten, faranjitten ve ses tellerinden muzdarip iseniz evinizden tarçını eksik etmeyiniz. Faranjite karşı önleyici ve ses tellerinin tahrişine karşı da koruyucu gücü barındırdığı iki etkin madde ve bu iki maddenin işlevini arttıran üçüncü maddenin de tarçının sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca tarçın üst solunum yollarını bakterilere karşı koruyucudur. Ses tellerini de korumaktadır. Sinüziti de engelleyici ve tedavi edicidir. Öğretmenler, ses sanatçıları ve sesleri ile çalışanlar haftada üç-dört defa tarçın çayı içmeleri kendilerine büyük faydalar sağlayacaktır.

DİKKAT!

Böbrek yetmezliği olanlar ve diyaliz hastaları tarçından uzak durmalıdırlar.

ADET DÖNEMLERİNDE RAHATLATICI

Kimi bayanlar adet dönemlerinde huzursuz ve gergin olurlar. Uyku düzenleri kaçar, Depresif olma, stres, baş ağrıması elde ve yüzde şişmeler gibi şikayetlerdir.

Adet döneminde tarçın kullanımı bayanların bu dönemi rahat geçirmelerini sağlar. Akşamları yatmadan önce pir porsiyon bol tarçınlı tatlı ertesi sabah rahat ve huzurlu uyumalarını sağlar, ertesi güne de o şekilde başlarlar.

DİKKAT!

Düşük kan şekeri rahatsızlığınız varsa tarçından veya tarçın çayından uzak durunuz.

KABUK TARÇIN ÇAYI

Haftada üç dört kez, kabuk tarçın çayını tüketilmesi tavsiye olunur. İşte, kabuk tarçın çayını içtiğimizde bize yararları:
– Romatizmaya karşı önleyicidir.
– Faranjite karşı dirençli kılar.
-Yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltır.
-Yorgunluğu gidericidir.
-Gerginliği alıcı, sakinleştiricidir.
-Geniş spektrumlu doğal bir antibakteriyeldir.
-Deri hastalıklarına karşı direnç kazandırır.
-Bağırsaklarda nitrozamine oluşumuna engel olur.
-Yoğun çalışma temposunun neden olabileceği baş ağrımasını önler.
-Zihin yorgunluğunu alır.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-Migrene karşı önleyicidir.
-Şeker hastalığına karşı önleyicidir.
-Kan şekerini düşürmede yardımcı olur.
-Mide dostudur.
-Kansere karşı vücudu dirençli kılar.
-Çok sayıda farklı moleküler yapılı antioksidan içerir

Bir bardağa kaynamış su koyun ve içine kabuk tarçını atın, uzunsa kesin tamamı suya batacak şekilde yedi sekiz dakika demlenip en iyisi sade olarak tüketilmesidir.

Bu kadar faydalı diyerek kabuk tarçın çayını abartılı olarak tüketmeyiniz. Haftada en fazla dört-beş kere yeterlidir. Ve iki ayda bir yirmi gün gibi aralar vermek bizim için daha yararlı olacaktır.  Alışkanlık olması, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vakit etkisinin azalması demektir. Bütün bitkisel çaylar ve kürler için geçerlidir.

Alışkanlık olması, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vakit etkisinin azalması demektir. Bütün bitkisel çaylar ve kürler için geçerlidir.

POTASYUM DEPOSU TARÇIN

Tarçın, hemen hemen tüm baharatlar içerisinde en güçlü antioksidandır. En az dokuz adet antioksidan içerir. Kabuk tarçın ve toz tarçın çok zengin bir potasyum deposudur.

ŞEKER HASTALARINA ŞEKER DÜŞÜRÜCÜ

Tarçının sahip olduğu iki önemli etkin maddeden biri glikozun glikojene dönüştürülüp karaciğerde depolanmasına yardımcı oluyor. İkinci etken madde ise protein parçalanmasını yavaşlatarak enerji ihtiyacını glikozdan sağlamaya yönlendiriyor. Bu şekilde yüksek kan şekerini düşürmeye yardımcı oluyor. Yine de şeker ilacı olarak düşünülmemelidir. Yardımcıdır.
Add a comment...

Post has attachment
Polikistik over sendromu yaşayan hanımlara soğan destekleyici ve tedavi edici mükemmel bir şifa kaynağıdır. Erken menopoza giren kadınlar 
Add a comment...

Post has attachment
Kolon kanserine karşı koruyucu ve tedavi edici özelliği ve Yanıklara karşı kompres uygulaması
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Kendinizi yorgun hissediyorsanız, zihin ve beden olarak.
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded