Profile cover photo
Profile photo
Salih Gedik
About
Salih's posts

Post has attachment
asphalt 8
PhotoPhotoPhoto
18.05.2017
3 Photos - View album

harikaa

harika biroyunn

arge oyununa girebiliyormusunuz hata veriyor bende 4 gunden beri

Post has shared content
Bir kadının İmparatorluğu... : Hatşepsut

★ ''Mısır medeniyetinin gelmiş geçmiş en büyük ve en güçlü kadın yöneticisi kimdir?'' diye soracak olsaydım, cevabınız ne olurdu ?

★ Kleopatra mı ? Nefertiti mi ? hayır. Ne yazık ki bilemediniz. Cevap günümüzde artık adı bile anılmayan Hatşepsut !

★ İşte yabancı arşivlerden bulduğum bilgilerle efsane kadın Hatşepsut !

★ Hatşepsut bütün firavunların yaptığı gibi kendi ağabeyi olan Thutmose ile evlendi.

★ Babasının ölümünün ardından eşi Mısır firavunu kendisi ise bir kraliçe oldu.

★ Annesinin yakasını bırakmayan bela Hatşepsut'a da musallat oldu. Tıpkı annesi gibi hiç bir zaman erkek çocuk doğuramadı.

★ Firavun olan eşi Thutmose bunun üzerine bir dansözü kendine eş olarak aldı. Thutmose'nin yeni eşi kısa sürede bir erkek çocuk doğurdu. Bu çocuğa kendi adı olan Thutmose adını verdi.

★ Mısır geleneklerine bağlı bir medeniyet olduğu için Hatşepsut bundan sadece manevi olarak etkilendi. Gücünden hiç bir şey kaybetmedi. Dansözün doğurduğu çocuğu kendisi yetiştirerek ona öz evladı gibi baktı ve sahiplendi.

★ Eşi II. Thutmose aniden öldü. Bu ölümün arkasında Hatşepsut'un olduğu düşünülmekte.

★ Üvey oğlunu savaşçı olarak yetiştiren Hatşepsut onu genelde seferlere göndererek iktidarını sürdü.

★ Olası bir isyanı engellemek için bir erkek gibi giyinmeye başladı. Diğer firavunlar gibi törenlere katıldı ve takma sakallık kullandı.

★ Girdiği bütün savaşlarda en önde savaşarak halkına cesaretini ispatladı.

★ Yaşı ilerledikten sonra oğluna ''Kendisine bağlı olan devlet adamlarını öldürmemek şartıyla'' iktidarı devredeceğini söyledi. Thutmose söz vererek iktidarı ele geçirse de daha sonra verdiği sözü tutmadı ve üvey annesine bağlı olan bütün devlet adamlarını öldürttü.

★ Bunu haber alan Hatşepsut oğlunun karşısına geldi ve ''Mısır üzerinde intikamım kalacak. Bekleyin, göreceksiniz!'' diyerek oğluna bir daha görünmemek üzere kayboldu.

★ Eklem ağrısı çeken Hatşepsut'un kemik kanserinden hayatını kaybettiği düşünülüyor. Ölümünden sonra oğlunun hışmından korkularak alelacele mumyalandı.

Hatşepsut'un mumyası 1903 yılında Krallar Vadisi'nde bulundu. Bir erkeğe ait olduğu düşünülen mumyanın Hatşepsut olduğunun anlaşılması için 104 yıl geçmesi gerekti.

Unutulmaktan korkan başarılı siyasetçi, güçlü komutan ve ilk kadın firavun Hatşepsut artık rahat bir şekilde uyumaya devam ediyor. Ve mumyasına dikkatli bakınca sanki gülümsüyor...

Not : Bilgilerin bir kısmı alıntıdır.

Hazırlayan : Orhan Yaşar
Photo

Wait while more posts are being loaded