Profile cover photo
Profile photo
Orta Çağ'a Yolculuk ortacagayolculuk
2 followers
2 followers
About
Posts

Post has attachment
TRAKYA'NIN KÖKENİ YUNANLARA DEĞİL; BİR BOZKIR ULUSU OLAN TRAKLARA İSTİNAD EDER DİYEN AKADEMİSYEN SALDIRI ALTINDA

#Trakya'nın kökleri konusunda mühim araştırmalara imza atan, şu ana kadar yaptığı birçok arkeolojik tespit sayesinde Batılılar tarafından ısmarlama yazdırılan tarihi adeta sil baştan yazdıran bilim adamı, yani Engin Beksaç, başta PKK sempatizanları olmak üzere birçok güruh tarafından hedef tahtasına konulmuş durumda.

ALELADE BİR KAYANIN HELENİSTİK DÖNEME AİT OLDUĞUNUN İDDİA EDİLMESİ SONRASI BAŞLAYAN DAVA SÜRECİ

Prof. Dr. Engin Beksaç'ın yazdığı rapora binaen bilirkişiler tarafından yapılan ilk incelemede, Tekirdağ'ın Muratlı İlçesi Çevrimkaya Mahallesi'nde Yunan kültürüne ait bir kale bulunmadığı tasdik edilip, taş madeni yapımının devam etmesi önünde herhangi bir engel olmadığının ifade edilmesinin ardından konu farklı bir boyuta evrildi:

Duruma itiraz eden eski Tekirdağ Müze Müdürü Mehmet Akif Işın tarafından İdare Mahkemesi’nde açılan dava sonrası mahkemece, İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Savaş Harmankaya, Dr. Fatih Elçil ve Neşe Karaçay tayin edildi ve müteakiben ismi geçen bilirkişiler tarafından yapılan inceleme sonrasında bölgede "Antik Çağ'a tarihlenen kalıntılara rastlandığı" açıklandı.

ENGİN BEKSAÇ'I TOPA TUTAN GÜRUHUN PARALEL GÖRÜŞLERE SAHİP OLMASI DİKKAT ÇEKİYOR

Yunan kültürüne karşı objektifliğini koruyamayan #Tekirdağ Müze Müdürü Mehmet Akif Işın, defalarca Almanya'ya özel olarak davet edilen, Batı tarafından birçok kez ödüle layık görülmüş Ahmet Yaraş, HDP sempatizanı olduğu gözlerden kaçmayan Evrensel Gazetesi, TKP'ye göz kırpan Bir Gün ila Hudut Gazetesi, PKK ile dirsek teması bulunan ÖDP'ye yakınlığıyla dikkat çeken Gündem Edirne ve Luvi Tezi üzerinden Anadolu'nun en eski halkını kanıtlamaya çalışan bazı PKK'lılar, Beksaç'a karşı acılan cephede yek vücut haldeler.

PEKİ ŞAHIŞLARI FAZLASIYLA AŞAN BU MÜHİM KONUNUN GÖRÜLECEĞİ DAVADA SİZLER DE ENGİN BEKSAÇ'IN YANINDA YERİNİZİ ALMAK İSTEMEZ MİSİNİZ?

Sürekli yurt dışından özel davetler alan, Türk kültürünün Anadolu ve ötesindeki izlerini bütünüyle görmezden gelirken, Helenistik Dönem denilince adeta eriyip biten; hatta neredeyse varlık sebeplerini dahi Grek kültürüne istinad ettirecek olan malum güruh ve batının lafını geçirmekten daima çekindiği Traklar üzerine çok sayıda araştırma yapmış ve yapmaya devam eden Engin Beksaç'ın davasının görüleceği günde, sizler de mahkeme salonunda yerinizi alarak Engin Beksaç'a manevi anlamda destek olmak istemez misiniz?

16.10.2018, Saat 09.50, Tekirdağ 4. Asliye Ceza Mahkemesi
23.10.2018, Saat 11.15, Edirne Asliye Ceza Mahkemesi

#ortacagayolculuk #ortacag #Cevrimkaya #EnginBeksac #SavasHarmankaya #MehmetAkifIsin #Kale #Traklar
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Zamanın en ünlü sanatçılarından biri olan Simon Bening'e atfedilen illüstrasyonlarıyla göz önüne çıkan, özel ibadetler için dua ve mezmurlar içeren Golf Kitabı'ndan (1540 civarı), mayıs ayının anlatıldığı ''Sandal Gezintisi Partisi'' sahnesi.

Dipnot: British Library'nin ev sahipliği yapmakta olduğu Golf Kitabı'nda, yılın her ayında gerçekleştirilen faaliyetler büyük illüstrasyonlarla anlatılmış olup, sayfaların alt kısımlarında çağın spor ve eğlence örnekleri konumlandırılmıştır (bkz: Okçuluk sporu yapan insanlar).

Orta Çağ İllüstrasyon ve Minyatürleri'nin dahası için: https://goo.gl/nTyMku

#ortacagayolculuk #ortacag #Mezmurlar #GolfBook #SimonBening #OrtaCagIllustrasyonlari #Illustration #Illustrasyon #Okculuk #Parti #BritishLibrary #OrtaCagIllustrasyonveMinyaturleri
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Türklerin, Anadolu'ya Malazgirt Savaşı ile değil; milattan binlerce yıl önce gerçekleşen göç ile geldiğini biliyor muydunuz?

#ortacagayolculuk #ortacag #AnadoluTarihi #Anadolu #ArifCengizErman #MalazgirtSavasi #Malazgirt #Anatolia #KucukAsya #KucukAsyaTarihi #PrehistorikDonemAnadolu
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Birçok milletten meydana gelen, çağının en ileri teknolojilerine sahip, lojistik üstünlüğü elinde bulunduran bir ordu son neferini de Gelibolu Yarımadası'dan çekerek Devlet-i Aliyye karşısındaki ağır yenilgiyi kabullenmek zorunda kaldı; bugün günlerden 9 ocak, Çanakkale Zaferi'nin 102. yıldönümü.️

#ortacagayolculuk #CanakkaleSavasi #CanakkaleZaferi #Gelibolu #Gallipoli #DardanellesDisaster #GallipoliCampaign #GallipoliDisaster #WW1 #GeliboluZaferi #Canakkale
Photo
Add a comment...

Post has attachment
İbn Battûta'nın(25 Şubat 1304, Fas-1368, Merrâkeş) İznik seyahatinden bir bölüm

Sonra Yeznîk (İznik) şehrine yöneldik.Şehre varmadan önce geceyi Kürle (Gürle) kasabasında bir ahı yiğidinin zaviyesinde geçirdik.Tekrar yola çıkarak iki tarafı tatlı ve ekşi nar ağaçlarıyla kaplı bir ırmak boyunca tam gün ilerledik.Nihayet her yanı kamışlarla örtülü bir göl kenarına vardık.Bu noktadan sonra şehre 8 mil mesafe vardı.

Şehre girmek için evvalâ köprü gibi bir yolu takip etmek gerekiyor.Oradan da ancak bir süvari geçebilir.Bu yüzden şehir iyi korunmuştur.Göl onu her yandan çeviriyor.Şimdi bomboş olan şehirde saray hizmetkârlarından birkaçı ve sultanın hanımı Beylûn (Nilüfer) Hatun oturuyor.Şehir ahalisine hükümranlık eden erdemli, iyi yürekli bir kadın...Şehir üzerinde dört sur bulunuyor.Her iki sur arasında su dolu hendekler açılmış.İçeri geçilmek için tahta köprülerden geçilir.Diledikleri zaman kaldırırlar köprüleri.Şehir içinde bahçeler, tarlalar, evler var.Her insanın evi, tarlası ve bahçesi toplu hâlde, yan yana.Suyu da hemen yakınında olan kuyulardan geliyor.Bu şehirde meyvenin her türlüsü ve ceviz bulunur.Kestane gayet bol ve ucuz.Onlar kestaneyi "n" harfiyle telâffuz ediyorlar (Araplar gibi côz yahut cevz demiyorlar).Oradaki bekâr üzümünün benzerini başka yerde görmedim, kocaman ve çok tatlı! Rengi açık, kabuğu ince.Bir üzüm tanesinin tek çekirdeği var.

Bu şehirde fıkıh bilgini, Hacı Alaeddîn Sultanöyûkî'nin yanında kaldık.O, fazilet erbabının ve cömertlerin başıdır.Ne zaman gelsem ziyaretine; mutlaka bir şeyler hazırlar, sunardı bana.Sureti hoş, ahlâkı hoş güzel bir adam.Beni, Beylûn Hatun'a götürdü.Bu kadın bize ikramda bulundu, iyi davrandı, yardım etti.Gelişimizden iki gün sonra Sultan Urhân Bek ulaştı şehre.Ondan bahsetmiştik.Burada kırk gün civarında kaldım, atım hasta diye! İkametim böyle uzayınca nihayet atı bırakıp üç arkadaşım, cariyem ve birkaç kölemle yola çıktım.Tercümanımız bu şehirde bizden ayrıldığı için yanımda Türkçeyi düzgün konuşan kimse yoktu.

Ebû Abdullah Muhammed İbn Battûta Tancî, İbn Battûta Seyahatnâmesi, YK Yayınları, İstanbul 2016, s.297-298)

''Nicea'' başlıklı illüstrasyon kaynağı: Hartmann Schedel (1440-1514) tarafından yazılan Liber Chronicarum (1493) adlı eser (USC Libraries, Special Collections Call No: D17.S34 1493b, f. 194. ).

Orta Çağ illüstrasyonlarının dahası için: https://goo.gl/nTyMku

#ortacagayolculuk #ortacag #IbnBattuta #IbnBattutaSeyahatnemesi #EbuAbdullahMuhammedIbnBattutaTanci #OrtaCagIzniki #Iznik #HartmannSchedel #OrtaCagIllustrasyonlari #BeylunHatun #NiluferHatun #AlaeddinSultanoyuki #Yeznik #IznikSurlari #USCLibraries
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
ZAFERİ TATTIRAN AFRİN MUHAREBESİ

Tarihler 28 Haziran 1119'u gösterdiğinde, kuyrukları düğümlenmiş ve yelesi örülmüş atlar, düşman üzerine doğru dört nala koşturulmaktaydı zafer aşkıyla yanıp tutuşan bahadırlar tarafından.

Çetin geçti savaş...Kaosun arzuladığı kan kokusu sardı dört bir yanı.Oysa kim bilirdi Prens Roger komutasındaki Antakya Prensliği ile Haçlı orduları yenilgiyi tadacak ve doğması arzulanan nizam yerle yeksan olacak...
_______________________________________

Selçuklu Komutanı İlgazi tarafından kazanılan Tellu Afrin Zaferi'nin anısına...

#Afrin #Suriye #Halep #AfrinZaferi #OrtaCag #OrtaCagaYolculuk #TelluAfrinMuharebesi #TelluAfrinZaferi #Selcuklular #Haclılar #Efrîn
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded