Profile cover photo
Profile photo
Yazılım Eviniz
8 followers
8 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment
Höşmerim Tatlısı
Tarihi Osmanlı zamanına dayanan bir Türk tatlısıdır. Böyle yapımı basit, mineral ve enerji deposu olup aynı zaman da yapımı için çok maliyet gerektirmeyen bu tatlıyı yıllardır günümüze taşıdık ve özellikle Balıkesir yöresinden tüm Türkiye’ ye dağıtılan höşmerimin bu değişik adının da nasıl oluştuğunu siz okurlarımıza kısa anlatayım.
Höşmerimin Adı
Balıkesir’in havran ilçesinde gelişen bir olay da; evli karı koca bir çift vardır. Evli olan bu çiftin kocası askerdir ve askerliğini bitirip memleketine gelmiştir. Yemek yerler iken kocası yemekten sonra canı tatlı çeker ve eşine durumu belirtir. Tabi o dönemler yoksulluk savaş nedeni ile hat safhada ve evde doğal olarak tatlı yapacak malzeme yoktur. Kocasının canı tatlı çeken hanım bu duruma içten içe çok üzülür ve hemen mutfakta ne var ne yok karıştırmaya başlar. Peynir, şeker, yağ ve İrmik bulan hatun hemen göz kararınca orada tatlı yapar ve eşinin önüne koyar.
Kadın merak içinde bekler çünkü kocası beğenecek mi yok beğenmeyecek mi diye. O zamanlarda ise kadınlar kocalarına ER’im diye seslendikleri için kadının ağzından HOŞ MU ERİM diye sorar kocasına. Kocası ise çok beğendiğini belirtir. İşte o günden bu güne ismi höşmerim olarak gelir.
Add a comment...

Yeni web sitemiz hizmetinizde.

Cryp Trade Capital için cevabını bulabileceğiniz tek site

www.cryptradeholdings.com
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
www.hosmerimci.com

Balıkesir' in meşhur tatlısı olan höşmerim satışlarımız
www.hosmerimci.com web adresimizde satışa başlamıştır.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded