Profile cover photo
Profile photo
نشریه الکترونیکی خط
98 followers -
نشریه تحلیلی هنر و طراحی
نشریه تحلیلی هنر و طراحی

98 followers
About
Posts

Post has attachment
نقاشی های اذر امیدی
بازخوانی سنت نقاشی ایرانی در دوران معاصر و تلفیق زبان سنتی و مدرن، مهم ترین ویژگی نقاشی‌های آذر امیدی است. امیدی (فارغ التحصیل ارشد نقاشی دانشگاه هنر و مدرس دانشگاه) هنرمند جوانی است که در ادامۀ جریان رجوع به سنت های نقاشی ایرانی و بهره گیری از آن در نقاشی معاصر ایران، که به ویژه پس از پیروزی انقلاب، پررنگ تر شد، آثاری خلق کرده است.
برداشتی آزاد از مولفه های شاخص نقاشی ایرانی، نظیر فضای همزمان، عدم وجود پرسپکتیو، هم نشینی رنگ های سرد و گرم در کنار خاکستری های رنگین، دورگیری فرم ها و همچنین بهره گیری از سطوح رنگین تخت، تمهیداتی است که نقاش با ادغام آن در فضاهای بصری مدرن، توانسته آثاری معاصر و بومی خلق کند.
آثار این مجموعه که شاید بتوان نام انتزاع را برای آن انتخاب کرد، به جهت فضاهای مثبت و منفی، برش ها و ترکیب کلی، بیشتر آثاری مدرن و به واسطه ی ویژگی‌هایی که پیشتر گفته شد، آثاری سنتی و بومی اند. وجه تزیینی این آثار و همچنین نمادگرایی که بیشتر در قالب فرم سرو نمود یافته نیز از دیگر ویژگی¬های آثار آذر امیدی است.

http://khatmag.ir/post/paintings-azar-omidi
#نشریه_خط #نقاشی #دانشگاه_هنر #نماد
Photo
Add a comment...

Post has attachment
تخیل در عکاسی تبلیغاتی / داریوش کیانی
عکاسی تجاری یا تبلیغاتی خلاف آنچه تصور می‌شود عکس‌هایی صرفاْ برای شناسایی محصول و فروش بیشتر آن نیستند. وقتی ما دوربین را به سوی موضوعی نشانه می‌رویم این کار را به واسطه‌ی شرطی شدگی فرهنگی خود به هزار شیوه انجام می‌دهیم.عکس‌ها مفاهیم غالب در جامعه را استمرار می‌بخشند. عکس‌های تجاری در ساخت و استمرار بخشیدن به کلیشه‌ها نقش دارند. این عکس‌ها برای فروش و نیز ترویج فرهنگ کالایی است.
در عکس‌های تجاری با تشدید رنگ و بافت، تصاویر هوس انگیزی از مواد خوراکی ارائه می‌دهند که به تشدید میل خریداران کمک می‌کند. عکس های داریوش کیانی از این ویژگی‌ها مستثنی نیستند. کیانی در عکس‌هایی که به سفارش شرکت سبز ایران و همچنین دیگر مواد غذایی آماده و نیمه آماده گرفته است از صحنه‌پردازی با مواد طبیعی و ظروف پخت قدیمی استفاده می‌کند تا بر طبیعی بودن ( مفهومی که بارت آن را وفور طبیعی نامید)، تاریخ‌مند بودن و قدمت محصولات صنعتی تاکید کند و به آن پر و بال دهد.
ادامه مطلب را در خط بخوانید
http://khatmag.ir/post/Advertising-photography-imagination-%20Dariush-Kiani
#عکاسی #عکاسی_صحنه_آرایی #عکاسی_تبلیغاتی #نشریه_خط

Photo
Add a comment...

Post has attachment
کاغذ دیواری,تصویر در اسارت متن
مجموعه شش قسمتی دیوار کاغذی مروری فشرده بر تاریخچه تحریم های استکبار جهانی علیه ایران - در قبل و بعد از انقلاب-است. مخاطب بعد از دیدن این مجموعه، در زمانی کم، به کلیات و بعضا جزئیاتی از مساله تحریم آگاهی پیدا می کند که این امر یک موفقیت  برای این مجموعه بحساب می آید.
ذهن "مخاطب هزاره سوم" مجرای عبورهزاران داده تسویه شده و نشده است و اگر اطلاعات یک موشن گرافیک نتواند در یک "فرم به وحدت رسیده و بدیع" خود را در اعماق ذهن مخاطب فرو کند، محکوم به فنا و فراموشی است.
مجموعه دیوار کاغذی سعی داشته در گرافیک به این امر نزدیک شود و به لحاظ شما و تم، فضای سنگینی را بر اساس محتوای  کار ایجاد کند.فضای حاکم در شش قسمت یک دست نیست و هر قسمت شخصیت متفاوتی به لحاظ گرافیک دارد اما روی هم رفته به لحاظ کشش و جذابیت به غیر از مواردی، حرف جدی برای گفتن وجود ندارد. این ضعف را نمیشود فقط به پای تیم تصویر ساز و انیماتور و...  گذاشت. یکی از علل اصلی این اتفاق، انبوه اطلاعاتی است که قرار است به مخاطب خورانده شود.
حجم بیش از اطلاعات درون متن، موجب خنثی شدن تصاویر شده است. تقریبا در همه قسمت ها،از جایی به بعد، تصاویر که باید بار اصلی تاثیرگذاری و تصویرسازی در ذهن مخاطب را به دوش داشته باشند کارایی خود را از دست می دهند و بصورت
بافتی یکدست از تصاویر در می آیند که تقریبا به هیچ نقطه عطف ماندگار در ذهن منتهی نمی شوند.
شاید اگر ایده آل گرایی در کمیت محتوایی که قرار است ارائه شود کمتر گردد این نوع کارها فرصت بروز و  خودنمایی بیشتری در روایت گری با فرم پیدا کنند.
آثاری نظیر دیوار کاغذی نوید اتفاقاتی خوشایند را در آینده نه چندان دور در این عرصه می دهند.کمترین دستاورد آثاری این چنین، ایجاد خودآگاهی و تصحیح فرایند تولید موشن گرافیک های داده محور است.
معمولا یکی از نشانه های یک اثر هنری مطلوب این است که مخاطب دوست دارد دوباره و چند باره آن را تماشا کند. باید دید آیا چنین اتفاقی برای این مجموعه می افتد یا نه؟

http://khatmag.ir/post/motion-graphic-paper-wall-tasvir-dar-esarat-matn
#نشریه_خط #موشن_گرافیک #خانه_طراحان_انقلاب_اسلامی
Photo
Add a comment...

Post has attachment
میوه,خانه,باربد / گروه طراحی زاو
خانه ای روستایی در گرگان، که طراحان آن تلاش کرده اند اثر خود را بر اساس سادگی طراحی کنند و به نوعی ساده گرایی(مینیمالیسم) ایرانی را به بیننده عرضه کنند. ساخت این خانه به سال ۱۳۸۵ برمی گردد؛ خانه ای که صاحبانش میوه های محصول باغ را به فروش می رسانند. سعی شده ضمن رعایت سادگی در طراحی، تمامی عناصر هویت ساز در بنا، از جمله میوه های باغ زیباتر جلوه کنند. این بی پیرایگی حتی در جزییات اجرایی و نحوه زینت بخشی به جداره ها و سطوح نیز دیده می شود. خط نوشته هایی سیاه رنگ که ضمن ایجاد تضاد رنگی با زمینه، به شیوه ی دستی بر روی دیوار نقش بسته و طراح از این طریق توانسته، از هنری ایرانی در قالب عناصر دکوراتیو استفاده کند.
به علاوه، برای پایدار کردن بنا و حفظ ارزش‌های بستر آن، مصالح محلی و مصالح موجود در بازار گرگان با استفاده از فن آوری و جزییات ساده مورد استفاده قرار گرفتند؛ این امر هزینه‌های ساخت را به میزان زیادی کاهش داد. ساقه های درخت انجیلی در سقف، سنگ های رودخانه زیارت و ماسه های صدفی جزیره‌ی آشوراده در محوطه سازی به کار برده شدند. صندوق و درب های کوچک فضای خصوصی نیز از جعبه ی کندوهای عسل منطقه ساخته شده اند. مجموعه ی این عوامل باعث می شود این نوع طراحی را مبتنی بر بوم بدانیم.

http://khatmag.ir/post/fruit-house-Barbod-zav-studio
#معماری #طراح_معمار #مصالح #نشریه_خط
Photo
Add a comment...

Post has attachment
چندونه / مهشاد محبی و افسانه مجیدتجریشی
«هدف اصلی در طراحی بسته‌بندی "چندونه"، ایجاد رغبت برای استفاده از میان وعده‌ی مغذی و سالم برای گروه سنی مشخص بود؛ این مساله موجب شد تا از فرم‌های فانتزی در نشانه چندونه و همچنین طرح گرافیکی بسته استفاده‌کنیم.
ایده‌ی اولیه، از بسته‌های کاغذی آجیل، درگذشته و فرم‌های مختلف آن گرفته‌شد؛ ما در بررسی‌های خود عرض و ارتفاع محصول و در کل ابعاد آن نسبت به دست را نیز در نظر داشته‌ایم.
توجه به حجم محصول(آجیل) قرار‌گرفته در بسته و راحتی استفاده برای مصرف‌کنندگان(رعایت تناسباتی بصری)، دو معیار اساسی در فرایند ایده و طراحی بود که مورد آزمایش‌های مختلف قرارگرفت.
از دیگر موارد با اهمیت در طراحی، نحوه باز وبسته شدن جعبه بود. خشکبار را بهتر است به صورت آهسته و به طور کامل جوید تا هضم بهتری داشته‌باشد، از طرف دیگر به جهت اینکه مصرف‌کنندگان این محصول اکثرا دانش‌آموزان و دانشجویان هستند پس باید چند نکته اصلی در طراحی بسته رعایت می‌شد:1. جلوگیری از ریزش آنی محتویات درون بسته 2. راه‌حلی برای نگه‌داری از آن در کیف و جیب‌ افراد و همچنین جلوگیری از بیرون ریختن محتویات.
با توجه به مسایل مطرح‌شده و شکل کلی بسته‌بندی، سعی‌کردیم با قراردادن سوراخ‌هایی برای باز‌شدن (پرفراژ) در قسمت بالای جعبه و در ارتفاعی مشخص، تا حدودی این مسایل حل شد.
ماده‌ی مورد استفاده در ساخت بسته‌بندی محصول چندونه مقوا است، دلیل استفاده از این ماده، سازگاری با طبیعت و از همه مهم‌تر جلوگیری از تغییر شکل بسته بعد از بازشدن بود. مشکلات پیش روی مصرف‌کنندگان، ما را برای استفاده از مقوا بیشتر ترغیب کرد.»
بسته‌بندی "چندونه"، دست رنج "افسانه مجید تجریشی" و "مهشاد محبی"، دانشجویان رشته طراحی‌صنعتی دانشگاه‌هنر است که گزارش مختصری از فعالیت آن‌ها را در مصاحبه‌ی اختصاصی با خط خواندید.
http://khatmag.ir/post/chandoone-packing

#نشریه_خط #مصاحبه #طراحی_بسته_بندی #بسته_بندی
Photo
Add a comment...

Post has attachment
صفحات پُر / علیرضا گلدوزیان
توجه به فضای مثبت و منفی در همۀ هنرها مهم است اما در گرافیک و بویژه صفحه آرایی، مهم تر؛ از این جهت که در این هنرها مخاطب و نیاز او نقشی پررنگ تر دارد. وجود فضای خالی در هر اثر هنری، اهمیت فضای پر را دوچندان کرده و توجه و تمرکز مخاطب را به آن جلب می نماید؛ ضمن اینکه در صفحه آرایی، وجود چنین فضایی، موجب آرامش بصری مخاطب نیز می شود و مطالعه را برایش آسان و شیرین می سازد. البته این امریست که به وضوح در صفحه آرایی مجموعه کتاب های "اختران" نادیده گرفته شده است...
ادامه مطلب را در سایت نشریه خط بخوانید.
khatmag.ir/post/full-page-alireza-goldouzian
Photo
Photo
5/13/15
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
قالیچه های جنگ
اشغال افغانستان توسط شوروی سابق در سال ۱۹۷۹ طرح قالی های این کشور را نیز دستخوش تغییراتی کرد؛ به طوریکه از آن پس شاهد حضور ادوات جنگی در نقوش قالی های این کشور هستیم. نقش اصلی این قالی ها ترکیبی از اسلحه، تانک و... با طرح ها و نقشمایه های سنتی و کلاسیک قالی افغانستان است که تحت عنوان قالی جنگ یا war rug در جهان شهرت یافته.

khatmag.ir/post/war-rug

#قالی #فرش #افغانستان #اشغال #قالی_افغانستان #نقوش #جنگ
Photo
Add a comment...

Post has attachment
افول در گذر زمان
آغازی پر انرژی همراه با افول در گذر زمان ، توصیفی است که با یک نگاه کلی به پوسترهای نمایشگاه کتاب تهران می توان بیان کرد .این افول هم به کیفیت اجرای پوسترها مربوط می شود و هم به خلاقیتی که جایش خالی است.در حالی که چنین رویدادهایی ویترینی هستند برای نمایش خلاقیت،رشد و هویت طراحی گرافیک ایران، اما متاسفانه این نکته جز در معدودی از این پوسترها دیده نمی شود.
khatmag.ir/post/decline-over-time

#پوستر #نمایشگاه_کتاب #گرافیک #نمایشگاه_کتاب_تهران
Photo
Add a comment...

Post has attachment
اینجا ایران است / خانه طراحان انقلاب اسلامی
پرداختن به برخی موضوعات در قالب گرافیکی کار مشکلی است؛ به ویژه موضوعاتی که قرار است برای عموم مردم قابل فهم باشند. بیان دستاوردهای نظامی و علمی ایران در قالب یک سری پوستر از جمله ی همین موضوعات سخت است، موضوعی که خانه طراحان انقلاب اسلامی تلاش کرده تا به بهترین نحو با بیانی گرافیکی، برای عموم مردم قابل درک کند.

khatmag.ir/post/Here-is-Iran

#ایران #گرافیک #نشریه_خط
Photo
Add a comment...

Post has attachment
تهران کمی متمایل به راست / محمد غزالی
"تهران کمی متمایل به راست" نام مجموعه عکسی است که چهره ای متفاوت از تهران را به نمایش گذاشته است. چهره‌ای بر خلاف آنچه هر روز آن را می‌بینیم، شهری شلوغ و پرهیاهو که در عکس‌های محمد غزالی اما چهره رنگ و رو رفته و زرد گونه به خود گرفته که به سبب استفاده عکاس از فیلم‌های پولاروید تاریخ مصرف گذشته است. در این مجموعه تهران گویی کم کم بیمار و زرد روی می‌شود و دیگر تصویری از خیابان های پرتردد و ساختمان‌های بلند در آن نیست.
...
khatmag.ir/post/Tehran-a-little-to-the-Right-2010-2013-Mohammad-Ghazali

#عکاسی #تهران #نشریه_خط
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded