Profile cover photo
Profile photo
mary w plecaku
31 followers -
O rodzinnym kręceniu się po świecie. O miejscach, które nas pociągają. O życiu w Azji. O dzieciach w podróży.
O rodzinnym kręceniu się po świecie. O miejscach, które nas pociągają. O życiu w Azji. O dzieciach w podróży.

31 followers
About
Posts

Post has attachment
zachwycałyśmy się ostatnio książką "Inny świat" z powodu języka, słów i ich znaczeń, które odpowiednio dobrane mogą zachwycać, zmuszać do myślenia lub drugie dno pokazywać. ale czy w życiu i na co dzień tak nie jest??? to co i jak mówisz mówi o Tobie więcej, niż sądzisz. znaczy też więcej niż sądzisz dla tych, do których słowa kierujesz. na przykład gdy nazwiesz dziewczynkę pyskatą... czy nie lepiej powiedzieć ELOKWENTNA? a zamiast wścibska, że ŚWIATA CIEKAWA. że PEWNA SIEBIE, a nie zarozumiała. czujecie różnicę? polecamy waszej uwadze fajną kampanią MOCne SŁOWA prowadzoną w ramach projektu Dziewczynka Pełna Mocy. chyba nie za głośno o niej, a szkoda. walczmy ze stereotypami i deprecjonującymi nas słowami!
ech gdyby ludzie bardziej świadomie używali słów... chyba w tym celu powinni więcej książek czytać?
#MOCneSŁOWA #DziewczynakPełnaMocy
Add a comment...

Post has attachment
świetna lektura na koniec miłego weekendu. jedna z tych, których nie chce się przerywać. Marysię oczarowali zabawni bohaterowie, mnie zabawy słowami i przewrotne wywody w stylu "tu jestem ja, więc tu jest tu. a jak jestem tam, to tam jest tu". więc ja parskałam z zachwytu, a Marysia robiła coraz większe oczy z pytajnikami "zaraz, zaraz, że o co chodzi??!". INNA PODRÓŻ Lotty Olsson z Wydawnictwo Zakamarki.
#zakamarki #książkidladzieci #innapodróż
Add a comment...

Post has attachment
świetny fotograficzny materiał! niby wszędzie one - dziewczyny, niby jeden mają cel - dostać się do szkoły. ale patrząc na tę jedną, wspólną im życiową sytuację, cudownie widać różnorodność ludzi, kultur, standardów życia, okoliczności przyrody, społecznych i historycznych uwarunkowań. jednak po chwili przychodzi refleksja... jakie znaczenie mają te wszystkie różnice??? wszak bez względu na nie, wszystkie bohaterki łączy jedno uniwersalne pragnienie: uczyć się :).
Add a comment...

Post has attachment
my tu ciągle o tych ceremoniach, a tymczasem spójrzcie co się stało z ryżem. rośnie jak szalony! zieleń dookoła naszego domu niemal oślepia. teraz jest najbardziej soczysta. to jednak wcale nie jest czas lenistwa. wbrew pozorom, nie wystarczy siedzieć i patrzeć, jak ryż rośnie. nasi sąsiedzi od wschodu słońca kręcą się po polach ze swoimi kosami w kształcie półksiężyca, usuwają chwasty, pielęgnując ścieżki między tarasami, by dało się między nimi przechodzić, reperują tarasy, które podmyła woda. no i czekają, aż pojawią się pierwsze ziarenka...
#ryżrośnie #polaryżowe #marywplecaku
PhotoPhotoPhotoPhoto
28.03.2018
4 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
nasz wielki podróżnik na okładce The New York Times ❤️. podobno materiał zaskoczyła nawet samego Aleksandra Dobę 😀. naszym zdaniem na okładkę ci on zasłużył. polecamy lekturę!
#aleksanderdoba
Add a comment...

Post has attachment
po gorących relacjach z życia Bali w ostatnim tygodniu nie dziwię się pytaniom o to, kiedy najlepiej tu przyjechać. niezmiennie odpowiadam, że na Bali zawsze fajnie jest przyjechać :). ale są takie momenty, kiedy jest wyjątkowo fajnie. do tego dochodzą kwestie pogodowe oraz preferowane sposoby spędzania czasu, bardziej lub mniej od tej pogody (czytaj: od deszczu) zależne. tak więc się zastanówcie, sprawdźcie kalendarz i rezerwujcie bilety!
#kiedynabali
Add a comment...

Post has attachment
za nami gorący piątek z paradami demonów Ogoh-ogoh 👹. jak zwykle robiły wrażenie, ale o nich już tyle razy pisaliśmy. tym razem więc o wydarzeniu, które zrobiło na nas jeszcze większe wrażenie. w wiosce Nagi w pobliżu Ubudu, przed wyruszeniem na paradę Ogoh-ogoh odbywa się niezwykły rytuał - PERANG API, walka na ogień 🔥🔥🔥. mężczyźni stają naprzeciw siebie uzbrojeni w rozżarzone łupiny kokosów, a ich ringiem jest plac również nimi pokryty. to symboliczny pokaz odwagi w walce z demonami zła. przy głośnych okrzykach, szalonych tańcach, dopingowani przez całą społeczność i przybyłych gapiów, obrzucają się ogniem!!! po godzinnej walce, osmoleni i umęczeni, ale naładowani jakąś niesamowitą energią, doskakują do swojego Ogoh-ogoh i ruszają przez miasto pod Królewski Pałac. tam stają w szranki z demonami przybyłymi z innych wiosek... czy już pisałam, że ten tydzień na Bali to czyste szaleństwo?
no i wreszcie nastał Nowy Rok, Nyepi, Dzień Ciszy. zgodnie z tradycją należy spędzić go nie wychodząc z domu, nie hałasując, nie pracując, nie włączając światła, nie oddając się żadnym rozrywkom. by odciąć pokusy maluczkich władze wyspy zdecydowały się w tym dniu na... odcięcie Bali Internetu. to miejsce nie przestanie nas zaskakiwać ;).
#nyepi #balijskinowyrok #dzieńciszy #walkanaogień #perangapi #marywplecaku #życienabali
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
18.03.2018
9 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
kilka nauk, płynących z weekendowej wycieczki w Balijskie góry. po pierwsze, potwierdza się, że należy omijać pocztówkowe atrakcje, przy którym zatrzymują się autokary turystów i nadłożyć drogi, by znaleźć cudeńka na uboczu. i tak zamiast do sławnej świątyni Ulun Danu nad jeziorem Beratan, trafiliśmy do zjawiskowej HUKUN DANU nad jeziorem TEMBLINGAN. już kiedyś tu byliśmy, ale nie wiedzieliśmy, że w porze deszczowej świątynię zalewa woda i staje się wyspą na jeziorze. piękny widok! po drugie, nie trzeba tak bać się monsunów, bo deszcz potrafi ukazać wyjątkowe oblicze przyrody. właśnie tę świątynię oglądaliśmy stojąc w burzowej chmurze i wyglądała jak z mrocznej baśni. następnego dnia burzowa chmura zastała nas nad wodospadem GOLDEN VALLEY i mogliśmy śledzić jak jego wody nagle zmieniają swoje oblicze - z białej fontanny, w wzburzoną, rzucającą kamieniami, brązową breję. taka oto weekendowa szkoła. żadnej książki nie przeczytaliśmy ;). a jak wasz weekend?
#munduk #wodospadybali #tamblingan
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
12.03.2018
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
jeszcze zanim skończono budować kremacyjne wieże, rozpoczęła się budowa tych oto stworzeń 👹. znak, że to nie koniec ciekawych wydarzeń ba Bali. prawdę mówiąc, najlepszy sezon dopiero się zaczyna :). już za tydzień NYEPI - czeka nas kolejny Nowy Rok! dzień przed nim parada demonów, czyli OGOH-OGOH będą straszyć na ulicach wyspy. a jeszcze kilka dni wcześniej MELASTI - Balijczycy w cudownie kolorowych procesjach ruszą do morza lub rzek, by dokonać rytualnego oczyszczenia przed nadejściem Nowego Roku. jeśli ktoś będzie na Bali w tym czasie, to ma szczęście :).
#świątanabali #nyepi #melasti #ogohogoh
Photo
Add a comment...

Post has attachment
zamykając kremacyjny temat, zainteresowanych tym balijskim zwyczajem zapraszam do lektury.
#kremacja #baljskieceremonie
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded