Profile cover photo
Profile photo
Druk 3D
About
Posts

Post has attachment
   Podczas przygotowania modelu do wydruku należy zwrócić uwagę na to gdzie będą przyłożone siły oraz z jakim kierunkiem. Nie należy drukować elementów tak aby siła była skierowana równolegle do płaszczyzny nakładania materiału ponieważ w tym właśnie miejscu może dojść do rozklejenia modelu. Na zdjęciu poniżej można zaobserwować omawianą sytuację.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Nadszedł czas aby zrobić podsumowanie naszych dotychczasowych testów. Oprócz materiałów bardzo popularnych takich jak PLA lub ABS drukowaliśmy również z materiałów gumo podobnych TPU, NinjaFlex, materiałów wytrzymałych Nylon, PET a także materiałów specjalnych takich jak woodfill czyli mieszanka 70% PLA oraz 30% drobnych drewnianych wiórków. 

PLA i ABS

Testowaliśmy materiał PLA oraz ABS od 3 producentów: efilament3d, 3dcolor oraz Devil Design (średnia półka). Materiały od dwóch pierwszych dostawców cenowo były identyczne natomiast filamenty DevilDesign były o połowę droższe. 
PLA z firmy efilament3d wypadło bardzo pozytywnie nie robiąc problemów z drukiem a jakość wydruku była zdecydowanie zadowalająca, porównywalna z Devil Design. Filament 3dcolor zachowywał się tak samo jak pozostałych firm, poza jednym wyjątkiem, usunięcie warstw podporowych było bardzo ciężkie co znacznie zwiększało czas doprowadzenia modelu do odpowiedniego wyglądu.
ABS wypadł dużo gorzej. Jedynie filament Devil Design nadawał się do druku. Materiał 3dcolor nie trzymał średnicy przez co często się klinował, natomiast efilament3d był zbyt „brudny” chemicznie przez co ciężko się drukował, a jakość powierzchni nie była zachwycająca. 
Wszystkie materiały PLA i ABS dało się wykorzystać jednocześnie na drukarce UP!3D PLUS 2 oraz Makerbot Replicator 2X

TPU(Devil Design) i Ninjaflex 

TPU oraz Ninjaflex dały się drukować jedynie na drukarce Makerbot. Ninjaflex nie sprawiał żadnych problemów natomiast z TPU  trzeba było się trochę pomęczyć. Co ważne Ninjaflex jest dużo bardziej gumowy (miękki). Przy tych materiałach trzeba zawsze pamiętać o ustawieniu dużej odległości retrakcji.

PET (SpectrumFilaments) i Nylon (Taulman)

PET dawał się drukować jedynie na drukarce Makerbot natomiast z Nylonu udało się wydrukować na UP!3D aczkolwiek jakość wydruku pozostawiała wiele do życzenia. Drukowanie PETem na Makerbot 2X nie sprawiało problemów, tak długo jak chodziło o bryły cienkościenne. Przy modelach gdzie dysza przestawała drukować aby się przemieścić, materiał potrafił się zaklinować. Natomiast przez swój bardzo mocny skurcz Nylon potrzebuje specjalnego podłoża do drukowania.

Woodfill (ColorFabb)

70% PLA, 30% drewnianych wiórków. Drukarka UP! Podczas drukowania często się zapychała, natomiast Makerbot nie miał większych problemów. Nie jest to łatwy materiał do druku ale przy dobraniu odpowiednich parametrów powinien nie sprawiać większych problemów. Nie potrzebuje również specjalnego podłoża.
Photo
Photo
2016-01-08
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
   Podczas wydruków  szczególnie z materiałów bardziej miękkich jak NinjaFlex albo TPU można zauważyć pojawiające się cienkie niteczki. Przede wszystkim pojawiają się gdy głowica wędruje pomiędzy dwoma oddalonymi od siebie punktami drukując raz tu raz tam. Podczas ruchów szybkich pomimo, że materiał nie jest pobierany to i tak już uplastyczniona jego część powoli wypływa z dyszy. W ten właśnie sposób powstają małe nitki na modelu. Zapobiega temu retrakcja czyli szybkie wciągnięcie materiału z powrotem do dyszy. Przed drukiem można ustawić prędkość retrakcji oraz jej długość.  Należy pamiętać, że im bardziej miękki materiał tym większą wartość powyższych parametrów należy dobrać.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
  Aby wykonać druk obiektu który posiada skomplikowaną geometrię albo przerwy miedzy sciankami są bardzo duże wymagana jest podpora na której materiał może być nakładany. Po wydrukowaniu podporę się usuwa albo mechanicznie (obcięcie) albo chemicznie (rozpuszczenie). Odcięcie podpory może spowodować zniszczenie ścianki do której przylega dla tego najlepszym sposobem jest rozpuszczenie. Doskonale do celów podporowych przy druku z ABS nadaje się HIPS który ma bardzo podobne właściwości mechaniczne. HIPS bardzo dobrze rozpuszcza się w roztworze d-limonene (roztwór na bazie kwasku cytrynowego) który nie powoduje zmian w ABS. Proces rozpuszczania trwa zależnie od wielkości podpory od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin.
Add a comment...

Post has attachment
Dlaczego nie warto kupować tani materiał do drukarki?
 Tanie materiały przechowywane są w niewłaściwy sposób przez co chłoną wodę z powietrza. Woda zgromadzona w filamencie podczas drukowania będzie się uwalniała tworząc bąble. Jest to bezpośrednią przyczyną złej jakości powierzchni modelu oraz pogorszenia adhezji między stołem a powierzchnią dolna modelu.Źle przechowywany filament brudzi się, kurzy a takie dodatki działają wyłącznie negatywnie na jakość druku.
 Kolejnym problemem jest czystość chemiczna filamentu która skutkuje nieodpowiednią lepkością doprowadzając do zatykania drukarki.
 Zatkanie drukarki może być również spowodowane przez niewłaściwą średnicę materiału. Mniejsza średnica może doprowadzić do nieciągłości w płynięciu materiału natomiast za duża nie przejdzie przez głowicę i zapcha drukarkę.
 Podsumowując: cena ma znaczenie.
 
 
Photo
Photo
2015-12-16
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Częstym problemem występującym podczas drukowania 3D jest odklejanie się elementu od stołu. Pomysłów na rozwiązanie tego problemu jest wiele i nie starczyło by czasu na opisanie ich wszystkich dlatego też przedstawimy kilka prostych które mogą się przydać.
- zamknięty obszar roboczy - pozwala na utrzymanie odpowiedniej równomiernej temperatury powietrza w obszarze druku. Dzięki temu nie występują miejsca mniejszych temperatur powodujące skurcz materiału. Nie trzeba kupować drogich drukarek z obudową, można wykonać ją samodzielnie.
- drukowanie na tratwie - tratwa czyli dodatkowa warstwa materiału zwiększa powierzchnię styku elementu ze stołem przez co potrzebna jest większa siła do odklejenia się elementu.
- wypełnienie - przy drukowaniu większych modeli najlepiej ustawić wartość wypełnienia w okolicach 20 -25%. Mniejsza ilość materiału spowoduje mniejszą wartość sił podczas skurczu.
Porady te nie dają 100% pewności ale na pewno zwiększy prawdopodobieństwo na nieodklejenie się modelu.
PhotoPhotoPhotoPhoto
2015-12-16
4 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Idealnym dodatkiem do drukarki 3D jest skaner 3D. Dzięki skanerowi można w znacznym stopniu spersonalizować wydruki lub wydrukować coś z naszego otoczenia bez konieczności długiego modelowania. Ciekawym rozwiązaniem dla osób chcących zapoznać się z technologią skanowania 3D jest Fuel 3D Scanify. Ten ręczny skaner wykonuje pomiary geometrii w ciągu sekundy 0,1 sekundy dzięki czemu można skanować obiekty żywe jak zwierzęta bądź ludzi.
Add a comment...

Post has attachment
Druk 3D to przyszłość choć nie wszyscy o tym wiedzą. Cały czas prowadzone są badania, zwiększające możliwości tej technologii. Ostatnio wykonano wydruk z materiału z "pamięcią kształtu". Po umieszczeniu wydruku w zbiorniku z ciepłym powietrzem element sam się składa.
Add a comment...

Post has attachment
  Ciekawym sposobem na rozpoczęcie przygody z drukiem 3D może być 3Doodler 2.0. Ten niewielki "długopis" pozwalający tworzyć konstrukcje trójwymiarowe działa w oparciu o identyczną ideę co profesjonalne drukarki FDM. Materiały które wykorzystuje to ABS oraz PLA czyli materiały powszechnie wykorzystywane w druku 3D. Oczywiście to urządzenie nie jest tym samym co drukarka z prawdziwego zdarzenia ale przy cenie 436 zł, może myć ciekawym rozwiązaniem dla najmłodszych.
Add a comment...

Post has attachment
 Wcześniej wspominaliśmy o najczęstszych materiałach jakimi pokrywa się w stół w drukarce, czyli o taśmie kaptonowej i taśmie malarskiej.
 Jakie są jednak mniej znane sposoby?

-Rozpuszczony w acetonie ABS - należy wykonać roztwór zawierający  około 10% ABS'u, następnie pokryć nim stół i poczekać aż aceton  wyparuje. Oczywiście dużym minusem tej metody są właśnie opary  acetonu.

-Klej w sztyfcie - ogromnym plusem jest jego dostępność. Jest łatwo  zmywalny aczkolwiek przy większych wydrukach może nie trzymać  elementów tak jak np. taśma kaptonowa.

-Lakier do włosów - należy pokryć stół i poczekać aż wyschnie.  Ciężko zmywalny ze stołu ale można korzystać jednocześnie z  taśma malarską.

-BuildTak -  Innowacyjna powłoka która może całkowicie wyprzeć  taśmę kaptonową albo taśmę malarską. Za 5 sztuk o wymiarze  202x148 zapłacimy prawie 30 euro czyli około 130 zł.

Wszystkich metod wykorzystywanych przez użytkowników drukarek 3D chyba nie da się wypisać. Co więcej wraz z wdrażaniem nowych materiałów powstają nowe metody "trzymania" wydruku na stole.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded