Profile

Cover photo
farideh kalhor
Lived in tehran
134 followers|16,347 views
AboutPostsVideos

Stream

farideh kalhor

Shared publicly  - 
 
حدیث حسن تو و داستان عشق مرا
هزار لیلی و مجنون بر آن نیفزایند
سعدی
 ·  Translate
3
Add a comment...

farideh kalhor

Shared publicly  - 
2
Add a comment...

farideh kalhor

Shared publicly  - 
 
ترحم بر پلنگ تیزدندان 
ستمکاری بود ای گوسفندان
 ·  Translate
1
Add a comment...
Have her in circles
134 people
a'zam Hoseini's profile photo
arash shafai's profile photo
mohsen moeini's profile photo
Mohammad sharifi nematabad's profile photo
 
آیا هدف وسیله را توجیه می‌کند؟ آیا برای رسیدن به یک هدف اخلاقی می‌توانیم از وسیله‌ای غیراخلاقی استفاده کنیم؟
تلویزیون دیگه شورش را درآورده. برای جریحه‌دار کردن احساسات مرم و تحت تاثیر قرار دادن آن‌ها دست به هر کاری می‌زنه. دیشب برنامه جشن رمضان شبکه پنج، مستندی به نام "غیرت شیرین" پخش کرد که در واقع یه داستان ساختگی بود که به جای مستند به خورد مردم داده شد مجری معروف، احمدزاده و همکاران با ماشین... از کنار خیابان رد می‌شدند که ترمز کردند و رسیدند به شیرین که سرش تو سطل زباله بود و شروع کردند به سوال و جواب از دخترک. برنامه سازان دم‌دستی‌‍ترین قصه آدم‌های بدبخت رو برای شیرین درنظر گرفته بودند: دختری که پدرش بیماری کلیوی می‌گیرد و بعد از مدتی مادرش هم مریض می‌شه که البته معلوم نشد بیماری مادر چیه. و دختری که مجبور می‌شه به خاطر بیماری پدرومادر شروع به کارکردن کنه. تن دختر هم یه پیراهن مردانه کرده بودند و سرش یه کلاه بافتنی گذاشته بودند که یعنی خودش را شکل پسرها درآورده تا شب‌ها راحت‍‌‌‌‌تر بتونه کار کنه. دختر خودش یه پا بازیگر بود. نوع ادبیات و جملاتی که به کار می‌برد کاملاً مشخص بود این دختری نیست که تو یه خانواده فقیر زندگی کرده باشد یا شب‌ها آشغال جمع کرده و فروخته باشه. پیراهن مردانه تنش هم کاملاً تمیز بود و معلوم بود برای بچه‌ای نیست که دائم دستش را تو سطل آشغال فرو می‌بره. بعدش هم این جور بچه‌ها علی الخصوص دخترها، به این راحتی حرف نمی‌زنند اون هم زمانی که طرف غریبه باشه و تازه جلوی دوربین صداو سیما.
کسی نمی تونه کتمان کند که از این مدل بچه‌های کار فراوانند اما این یکی واقعاً ساختگی بود. تازه بعد از پخش هم مردمی که تو برنامه بودند همه اشکشان جاری شده بود و مجری هم اعلام کرد همین الان خیلی‌ها تماس گرفتند که به این دختر کمک کنند. که البته خودش هم گفت این فیلم‌برداری برای ده روز پیش بوده و مشکل شیرین الان برطرف شده! اما اگر تلویزیون نمی‌تواند یک مستند واقعی بسازه می‌تواند به خودش اجازه بده که یه فیلم ساختگی رو به جای یه مستند به مردم قالب کند؟ آیا از لحاظ اخلاقی درسته که برای تشویق مردم به کمک به ایتام و فقرا از روش‌های دروغین استفاده کنیم؟ ماه رمضان تنها فرصتی برای کمک کردن به دیگران است و یا می‌تواند زمانی باشد برای تمرین راستگویی؟
 ·  Translate
2
Add a comment...
 
 
مبتذل‌های تنبل
---
«کار»شناس برنامه دیشب برنامه «راز» در شبکه چهار، با اشاره به این که رویترز اعلام کرده کسی که فیلم او به عنوان ابوبکر البغدادی از رسانه‌ها پخش شده، خود او نیست، داشت ثابت می‌کرد که رهبر داعش لابد دست پرورده "رویترز اینا"ست که او را می‌شناسند! یک نشریه محلی در بندرعباس (ندای هرمزگان) هم در شماره دیروز خود در اثبات این که حمله آمریکا در تیرماه 67 به هواپیمای مسافری ایران، برنامه‌ریزی شده بوده، نوشته که «حتی یکی از مشهورترین فیلمبرداران هالیوود نیز بر روی این ناو برای فیلمبرداری از این عملیات حضور داشت.»
.
مبتذل کردن سطح دشمنی با آمریکا، به همین جا ختم نمی‌شود. شما رد آمریکا را در وقوع همه پدیده‌هایی که ما را ناراحت و مکدر می‌کند، پیدا می‌کنید. این نه به آن معناست که در دشمنی ایران – آمریکا، آمریکا از ضربه زدن به منافع جمهوری اسلامی کوتاهی می‌کند (آنچنان که ایران)، اما استفاده از «آمریکا» به عنوان حل‌المسائل دائمی در توضیح گرفتاری‌های سیاسی، و گاه با داستان‌های مبتذلی چون نمونه‌های پیش گفته، اگر تلاشی برای تبرئه خود در پیشگاه افکار عمومی و احمق بار آوردن مخاطبان نباشد، نهایتا به تنبلی مفرط چنین جریاناتی در فهم یا تلاش برای فهم دنیای پیرامون‌شان منجر خواهد شد؛ اتفاقی که دشمن دانا را خوشحال می‌کند.

کاریکاتور از : Yuriy Kosobukin

#آمریکا  
 ·  Translate
کاریکاتور از : Yuriy Kosobukin «کار»شناس برنامه دیشب برنامه «راز» در شبکه چهار، با اشاره به این که رویترز اعلام کرده کسی که فیلم او به عنوان ابوبکر البغدادی از رسانه‌ها پخش شده، خود او نیست، داشت ثابت می‌کرد که رهبر داعش لا...
1
Add a comment...

farideh kalhor

Shared publicly  - 
4
Add a comment...
 
 
وبلاگ «طبل حلبی»
------------------------
کلاه قرمزی و ابتذال انتلکتوالی

عده ای کلاه قرمزی را از منظر حقوق جنسیت نقد کرده اند و در نهایت به آن رسیده اند که این برنامه اشاعه ی مردسالاری می کند و اینکه بچه ها شیرینی می خورند بدآموزی دارد و از این دست هندوانه ها. توی یک بحث فیسبوکی عده ای از دوستان با هم گفت و گو کردند و گفتند که اگر دوره بچه می زاید از آن طرف گفته که فرهنگشان این است که بچه را پدر بزرگ کند. حالا باید بنشینیم بیندیشیم و تحلیل گفتار و بادی لنگوئج فامیل دور و دوره کنیم ببینیم بالاخره فرهنگ مردسالار را ترویج می کند یا زن سالار. اگر دلتان بخواهد من هم یکی اضافه میکنم: در کلاه قرمزی جیگر خر است. در ایران فقط به دختران و زنان ممکن است بگویند جیگر. پس تهماسب و جبلی منظورشان این است که زنان و دختران (اقلا جیگرهایشان) خر هستند!
اما من نمی خواهم وارد این ابتذال شوم. این نقد و این فکر ابتذال است که دشواری های زنان در ایران را با نقد کلاه قرمزی ای که اتفاقا از نظر من سالم ترین برنامه ی طنز جمهوری اسلامی است وارسی کنیم. وقتی به نقد های حسن عباسی بر کارتون های غربی و ژاپنی می خندیم نمی توانیم این گونه نوشته ها را نقد نابرابری جنسی در ایران اسم بگذاریم. وگرنه باید برای نقد کار کردن کودکان برویم سراغ هنا دختری در مزرعه یا ژان وال ژان، یا بگوییم مثلا ای کیو سان فرهنگ کچل کردن بچه ها را ترویج می کرد و در آخر ببینیم کار حسن عباسی را مسخره میکنیم اما نشسته ایم به همان کار.
 این طور جست و جو در شخصیت های یک برنامه ی عروسکی ساده برای نقد فرهنگ مردسالار ایران تنها از فکر کسی بر می آید که هیچ ربطی به جامعه ی ایران ندارد. این نقد ها برای بیننده و سازنده ی این برنامه “مسئله” نیست. برای سازنده اصلا چنین دغدغه هایی وجود ندارد که مثلا بخواهد با روسری سر دختر همسایه کردن چیزی را ترویج کند. حتی اگر هم مسئولان صدا و سیما به برنامه سازان بگویند که باید سر آن بچه روسری کنی (که من یادم می آید پارسال در چند برنامه روسری نداشت) برای بیننده ی ایرانی همچین چیزی “مسئله” نیست چون صبح تا شب همه روسری سر دارند. برای بیننده ی داخل ایران خنده دار است که از دل دیالوگ های عروسک های برنامه ای که شاید یک هفته وقت صرف ساخته نشده باشد بخواهند سیاست های فرهنگی جمهوری اسلامی را نقد کنند. این قول معروفی ست که قشر آنلاین ایران از قشر عامه کمی روشنفکر تر است اما ببینید همین قشر آنلاین چگونه زیر لینک بی بی سی فارسی در فیسبوک با آن برخورد کرده اند. این ها همه نشانه ی این است که این چیزهایی که از دید این متخصصان حقوق جنسیت و برابری موشکافی و نقد است در حقیقت خیالبافی ای بیش نیست. گیر دادن به کلاه قرمزی عین ابتذال است.
میخواهم پا را فراتر بگذارم و علت اینگونه نقد کردن را هم از نظر خودم بگویم. می خواهم بگویم تعدادی از این انتلکتوال ها از این متعجبند که برنامه ای تا این اندازه در نظر آن ها سطحی و پر از خشونت! توانسته قشر عظیمی از مردم را از پایین تا بالای جامعه سرگرم کند. می خواهند بگویند مردم شما نمی فهمید و خوشتان می آید وگرنه این برنامه همه اش پر از بدآموزی و توهین و خشونت و اشاعه ی چی و چی است. جالب این که این نقد ها تنها از کسانی بر می آید که هوای ایران را تنفس نمی کنند و مسائل روز ایران را نمی فهمند. نمی دانند که یک زن و مرد داخل ایران امروز با چه دردی روبه روست. غرب را تنفس می کنند و شرق را نقد و زحمت درک فضای ایران را به خود نمی دهند. از نظر من منشا نقد کلاه قرمزی با حرف مهدی خلجی که در نیویورک نشسته بود و میگفت ملت رای ندهید و راه حلی هم نمی داد یکیست. فکر می کنم این ها همه ابتذال روشنفکران خارج نشین است که جای این همه مشکلات روز زنان بند کرده اند به کلاه قرمزی.
 ·  Translate
1
Add a comment...

farideh kalhor

Shared publicly  - 
 
 
من در طلب خانه‌ی تو خانه به دوشم
افسوس که تجریشی و من ساکن شوشم

یک عالمه فرق است میان من و تو، حیف
در راه رسیدن به تو بهتر که نکوشم

دوریم ولی باد خبر می‌دهد از تو
تا چند من از پیرهنت چشم بپوشم...؟

پ.ن: تو را از من جدا کردند هرباری به ترفندی...
 ·  Translate
1
Add a comment...
People
Have her in circles
134 people
a'zam Hoseini's profile photo
arash shafai's profile photo
mohsen moeini's profile photo
Mohammad sharifi nematabad's profile photo
Basic Information
Gender
Female
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Previously
tehran
Links
Contributor to