Profile cover photo
Profile photo
Liberoteka. pl
4 followers
4 followers
About
Posts

Post has attachment
Zapraszam do przeczytania najnowszego wpisu na Liberotece:

O znikaniu, trupach i króliku grozy
(Joanna Bator, Rok Królika)
Niedawno Joanna Bator wydała swoją najnowszą książkę – Rok Królika. Jest to powieść zapowiadana przez autorkę w wywiadach, ale przede wszystkim we wcześniejszej książce pt. Wyspa Łza (jej recenzję zamieściłam jakiś czas temu na blogu – zobacz O zahaczkach, podróżyciu i mrocznej bliźniaczce). Autorka porzuca tutaj znane z Wyspy Łzy (psycho)analityczne rozważania na rzecz opowieści pełnej wydarzeń, wartkiej, bogatej, z wątkiem kryminalnym i trupem w tle, aczkolwiek nie odbiega całkowicie od tej ostatniej powieści. Można powiedzieć, że Wyspa Łza (oprócz tego, że pozostawała samodzielnym tekstem) była zarazem preludium, antycypacją, komentarzem, otoczką i rozważaniem nad Rokiem Królika, z kolei Rok… jest w jakimś sensie fabularną, fikcyjną, twórczą realizacją przemyśleń z Wyspy…(czytaj dalej: http://liberoteka.pl/575)

Post has attachment
O znikaniu, trupach i króliku grozy
(Joanna Bator, Rok Królika)
-----------------------------------------------
Niedawno Joanna Bator wydała swoją najnowszą książkę – Rok Królika. Jest to powieść zapowiadana przez autorkę w wywiadach, ale przede wszystkim we wcześniejszej książce pt. Wyspa Łza (jej recenzję zamieściłam jakiś czas temu na blogu – zobacz O zahaczkach, podróżyciu i mrocznej bliźniaczce). Autorka porzuca tutaj znane z Wyspy Łzy (psycho)analityczne rozważania na rzecz opowieści pełnej wydarzeń, wartkiej, bogatej, z wątkiem kryminalnym i trupem w tle, aczkolwiek nie odbiega całkowicie od tej ostatniej powieści. Można powiedzieć, że Wyspa Łza (oprócz tego, że pozostawała samodzielnym tekstem) była zarazem preludium, antycypacją, komentarzem, otoczką i rozważaniem nad Rokiem Królika, z kolei Rok… jest w jakimś sensie fabularną, fikcyjną, twórczą realizacją przemyśleń z Wyspy…(Więcej: http://liberoteka.pl/575)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Król przegrany
(Szczepan Twardoch, Król)
----------------------------------------------------------
Najnowszą powieść Szczepana Twardocha czyta się świetnie, i to z kilku względów. Po pierwsze więc dobrze skrojona, trzymająca w napięciu, zaskakująca akcja spod znaku powieści gangsterskich. Po drugie – jedynie sygnalizowany w innych recenzjach tej powieści suspens, może nie tak niespodziewany, bo uważny czytelnik dostrzeże jego zapowiedzi, ale jednak koniec końców poruszający i wstrząsający. Po trzecie – te wysmakowane, dopracowane, fetyszystyczne opisy walk bokserskich, dopasowanych garniturów, pięknych samochodów, zimnych i drogich alkoholi, tak dokładne, szczegółowe, cielesne, a przecież nie nudne! Po czwarte – główny bohater, przystojny Żyd, bokser, gangster i kochanek, Jakub Szapiro – bohater romantyczny, rozdarty, brutalny, ale i czuły, zły i dobry. Po piąte – świetna okładka, przypominająca przedwojenną gazetę czy afisz... (Więcej: http://liberoteka.pl/558)
Add a comment...

Post has attachment
Holocaust oczami dziecka
(Roma Ligocka, Dziewczynka w czerwonym płaszczyku)
_______________________________________
ziewczynka w czerwonym płaszczyku to bardzo popularna książka, która zdecydowanie zasługuje na przypomnienie. Po raz pierwszy wydana w roku 2000, przetłumaczona została na wiele języków. Jest zapisem wspomnień autorki z czasów dzieciństwa – częściowo spędzonego w krakowskim getcie, częściowo w ciągłej tułaczce w poszukiwaniu schronienia – oraz lat młodości i dojrzewania w Polsce, w powojennych realiach. (czytaj dalej: http://liberoteka.pl/536)
Add a comment...

Post has attachment
Ślady przeszłości
(Michał Głowiński, Carska filiżanka)
______________________________________
Michał Głowiński, wybitny historyk i teoretyk literatury, literaturoznawca, eseista, pisarz, dołącza do swojej prozy wspomnieniowej (w skład której wchodzą Czarne sezony, Magdalenka z razowego chleba, Historia jednej topoli, i Kręgi obcości – wydane w 2010 roku) nową pozycję: autobiografizujący zbiór opowiadań pt. Carska filiżanka.... (czytaj dalej: http://liberoteka.pl/544)
Add a comment...

Post has attachment
"Mdląca męka pożądania"
Philip Roth, Konające zwierzę
------------------------
Philip Roth, opierając się na nienowym schemacie romansu nauczyciela z uczennicą, z właściwą sobie, lekko perwersyjną, odważną przenikliwością, tworzy obraz człowieka uwikłanego w pożądanie i świadomego własnego uwikłania. Z tej świadomości rodzi się monolog, w którym David, bohater książki Rotha, niczym na sesji psychoanalitycznej, analizuje i z ostrą precyzją określa procesy, którym podlega jako pożądająca jednostka. Zobacz więcej: http://liberoteka.pl/524
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Wystawa Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau
-------------------------------------------------------------------------------
Jeszcze tylko przez kilka dni (do 3.01.2016 r.) będzie można oglądać wystawę pt. Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau, udostępnioną przez Muzeum Narodowe w Kamienicy Szołayskich w Krakowie. Jest to ekspozycja o tyle wyjątkowa, że akcent postawiono właśnie na grafikę, która przeciętnemu odbiorcy znana jest w o wiele mniejszym stopniu, niż na przykład dzieła malarskie. Zgromadzone zbiory, pochodzące z kolekcji Faliksa Jasieńskiego, miłośnika francuskiej grafiki nowoczesnej, są niezwykle bogate, zarówno pod względem ilościowym (ok. 300 dzieł), jak i tematycznym oraz formalnym...(więcej na http://liberoteka.pl/504).
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Dominika Słowik Atlas: doppelganger [RECENZJA]
_________________________________________
Chyba wszystkich, którzy mieli do czynienia z tą książką, zelektryzowała umieszczona na końcu, zachęcająca do jej przeczytania notatka: „Transowy, mocny, znakomity debiut, w którym to, co pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobraża się w metafizyczne i fantastyczne”. Zelektryzować mógł podwójnie: albo rzeczywiście zachęcić do przeczytania, robiąc czytelnikowi nadzieję na kolejnego Marqueza czy Schulza, albo inaczej, mógł nastawić negatywnie – zapewne znajdą się i tacy, którzy sięgną po książkę po to, żeby zobaczyć, jak bardzo na wyrost zrobiona jest ta recenzja. A ja tymczasem zachęcam do niesugerowania się recenzjami (tak, tak, tą również!), sięgnięcia po tę książkę z otwartym, nieprzeładowanym umysłem i do własnych poszukiwań. Być może nic tam nie znajdziecie dla siebie – a może czeka was ciekawa książkowa przygoda (więcej na http://liberoteka.pl/483)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Wystawa Gender w sztuce,
MOCAK, Kraków, 15.05.2015 - 27.09.2015
-----------------------------------------------------------------------
Społeczeństwo wymaga od kobiet innego typu zachowań niż od mężczyzn, innego wyglądu, innych cech osobowych, w inny sposób postrzega też ich społeczną rolę. Jest to sprawa oczywista i niepodlegająca dyskusji – dzieje się tak przecież od wieków. Na przestrzeni czasów kształtowały się więc pewne kulturowe wyznaczniki płci (obok wyznaczników anatomicznych), łatwe do odczytania dla każdego członka danej społeczności, żyjącego w określonym czasie i miejscu... (więcej na http://liberoteka.pl/451)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Jak upadają anioły
(Upadłe anioły, reż. Krystyna Janda, Och-Teatr)
______________________________________
Anglia, lata 20./30. XX wieku. Julia i Jane (uwaga, znaczące imiona!): przyjaciółki, mężatki, eleganckie kobiety i bywalczynie salonów, lekko znudzone pięcioletnimi małżeństwami. Mężowie: zamożni, szanowani mężczyźni grający nałogowo w golfa, przekonani o stabilności swojego życia małżeńskiego. I on – tajemniczy, zabójczo przystojny Francuz Maurice, wspomnienie przedmałżeńskich rozkoszy obu bohaterek, który nagle przysyła liścik z informacją, że zamierza zawitać do Anglii. Mężowie bohaterek akurat grają w golfa, więc podekscytowane kobiety przygotowują się na spotkanie z dawnym kochankiem, licząc na to, że stara namiętność odżyje... (więcej na http://liberoteka.pl/438)
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded