Profile cover photo
Profile photo
Lotka Ecolodge
1 follower -
اقامتگاه بوم گردی لوتکا
اقامتگاه بوم گردی لوتکا

1 follower
About
Posts

Post has attachment
LOCAL FOOD in Lotka's Cafe Restaurant

Enjoy the taste of Gilan's food and tea in our traditional pavilions

#easy-vegeterian-food
#Iranian-rice
#Mirz-Ghassemi

نوشیدنی و غذای محلی گیلان را امتحان کنید


مهمانان گرامی اقامتگاه می‌توانند در آشپزخانه لوتکا غذای خود را تهیه کنند یا از فهرست غذاهای محلی لوتکا از شب قبل سفارش دهند. گیاهخواران یادشان باشد که بسیاری از غذاهای گیلانی گیاهی است.

غذاهای محلی کافه آلاچیق لوتکا

فهرست غذاهای لوتکا:
http://fa.ecolotka.com/%da%a9%d8%a7%d9%81%d9%87-%d8%a2%d9%84%d8%a7%da%86%db%8c%d9%82/

#بومگردی_گیلان #غذای_محلی_گیلان #غذاهای_گیاهی #غذای_گیاهی_خوشمزه #میرزا_قاسمی #باقلا_قاتق
PhotoPhotoPhoto
10/8/18
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
چه شد که به روستایی در گیلان آمدیم؟
مهاجرت به طبیعت بی‌نظیر گیلان

قبل از آنکه درباره اقامتگاه بوم گردی لوتکا بنویسیم بگذارید کمی از خودمان بگوییم؛ ما چهار نفر، فروغ، حسین، کاوه و جلوه. چند سال پیش بود که تصمیم گرفتیم از شلوغی و استرس و هزار تا مشکل ریز و درشت تهران فرار کنیم و بیایم تو دامن طبیعت و از اونجا که دو تا از ما گیلانی بودیم (فروغ و کاوه) اولین گزینه‌ای که به ذهنمون رسید زندگی در طبیعت گیلان بود. اما برخلاف خانواده‌هامون که شهرنشین بودن می‌خواستیم تو روستا باشیم. رویای ما زندگی تو یه خونه روستایی با کلی مرغ و خروس و گاو و حیوونای دیگه بود تا بلکه بتونیم رد پای مشکلات زندگی شهری رو از وجودمون پاک کنیم. بعدِ سه چهار دهه زندگی الان زمانش بود که رویاهامون رو واقعی کنیم. به روستای سرخشکی اومدیم، جایی میان جنگلای هیرکانی که با دریا هم فاصله‌اش کم بود. اینجا رو انتخاب کردیم چون می‌خواستیم همه طبیعت گیلان رو کنارمون داشته باشیم،‌ جنگل، دریا و رودخونه‌هایی که به دریا می‌ریزن و …

#بومگردی_گیلان
#اقامتگاه_بومگردی_گیلان

به رویایمان نزدیک‌تر شدیم

اوایل فکر نمی‌کردیم بتونیم شیوه زندگی‌مون رو این همه تغییر بدیم از بس که همه ما رو ترسونده بودن. اما از زمانی که رسیدیم به این روستا و خونه رویاهامون رو ساختیم، همه چی رنگ عوض کرد. ما چیزهایی رو تجربه کردیم که تو رویاهامون هم نبود. لذت دونه دادن به مرغا و جمع کردن تخم مرغِ اول صبح از لونه‌شون، عبور از فصل نشای برنج و دروی محصول،‌ چیدن سبزی‌های تازه از باغچه حیاط و به بار نشستن بادمجونا و گوجه‌های خوشگل محلی،‌ شنیدن صدای جنگل بعدِ یه بارون طولانی، خوابیدن روی تلار (ایوان) با صدای قورباغه و جیرجیرک،‌ طعم ماهی تازه و هزارتا چیز دیگه شد دلخوشی‌های زندگی ما. لذت‌هایی که تا احساسش نکنی به رویات نمیاد.

#بومگردی_رشت
#اقامتگاه_بومگردی_رشت


تغییر کردیم و خواستیم تغییر دهیم

بعد از مدتی، همه چیز دور و برمون تغییر کرد حتی خودمون. دیگه بارون برامون صرفا یه هوای دو نفره نبود،‌ برکتی بود لازم برای به بار نشستن محصولمون. نور آفتاب بعدِ یه بارون طولانی مرحله بعدی رشد گیاهامون بود. دریا دیگه فقط جای شنا نبود و محل روزی آدما بود. این طوری بود که وقتی به فکر راه انداختن کسب و کار افتادیم فکر کردیم چی بهتر از اینکه بقیه رو هم در این لذت‌ها سهیم کنیم، کسایی رو که یکی از رویاهاشون تجربه زندگی در روستا و طبیعته اما شلوغیای روزایی که به سرعت رد می‌شن اجازه بهشون نمی‌ده به این رویا پر و بال بدن. به گمان ما هر کسی حق داره این لذت‌ها و دلخوشیای کوچک روستایی رو برای یه روز هم شده تجربه کنه.

در اولین قدم، آلاچیق‌های سنتی را ساختیم

شروع کردیم به ساخت آلاچیق‌های سنتی و فکر کردیم آروم آروم یه خونه بومی رو بهش اضافه می‌کنیم، غذاهای محلی سرو کنیم و به مهمونهامون این شانس رو می‌دیم که از باغ کوچک خونمون سبزی بچینن، به مرغا دونه بدن، صبحونه‌شون رو با تخم‌مرغایی که با دست خودشون از زیر مرغا جمع کردن درست می‌کنن و شب روی تلار خونه با صدای شغال و سگ و جیرجیرک به خواب برن.

متوجه شدیم قبل ما خیلی‌ها این ایده رو داشتن و اجرا کردن که بهش می‌گن بومگردی. گشتیم و گشتیم بین بومگردی‌های گیلان بین خونه‌های مناطق مختلف موزه میراث روستایی سراوان،‌ سازنده برای ساخت خونه سنتی و شکل خونه‌ای که می‌خواستیم بسازیم. در این گشت و گذار به ما پیشنهاد شد یه خونه قدیمی رو جا به جا کنیم.

#گردشگری
#تورسیم_درمانی

دومین قدم خانه عیسی خان را از نو بنا کردیم

رفتیم و خونه رو دیدیم، خونه‌ای پنجاه ساله در روستای کوشال از توابع رودبنه در لاهیجان. مالکان خونه، عیسی خان و همسرش،‌ فوت کرده بودن. یکی از نوه‌ها که نمی‌خواست خاطره خونه با تخریبش از بین بره، تلاش داشت اون رو به دست اهلش برسونه. در نهایت خونه رو خریدیم و تیم سازنده، خونه رو در سه مرحله ساختن؛ واچینی، انتقال و بازچینی. این طوری بود که اول اجزای خونه رو با دقت از هم جدا کردن،‌ بعد به روستای سرخشکی منتقل کردن و بعد دوباره بازچینی کردن. تو بازچینی قطعاتی که پوسیده بود دور انداخته شد برای همین خونه از اندازه قبلی کوچک‌تر شد و تغییراتی توش داده شد.

سرانجام اقامتگاه بوم گردی لوتکا

حین ساخت خونه، به دنبال مجوز اقامتگاه بوم گردی‌ لوتکا رفتیم. اسم لوتکا رو به خاطر رودخونه‌ای که در مکان بومگردی‌ به دریا می‌ریزه، گذاشتیم. از همون روز اول فکر کردیم کنار این رودخونه اسکله می‌سازیم و به ماهیگیرای روستایی می‌گیم لوتکاهاشون رو به این رودخونه بیارن و افرادی که به بومگردی میان رو تو رودخونه بگردونن. لوتکا تو زبون محلی به معنی قایق ماهیگیریه. این واژه که از روسیه اومده برای مردم مفهوم با ارزش‌تری از یه وسیله داره چون ارتزاق مردم این روستا به لوتکا و ماهیگیری وابسته است. الان مشتاقانه منتظریم که لذت هامون رو با شما شریک بشیم به این امید که شما هم یه روز تصمیم بگیرین رویاهاتون رو به واقعیت تبدیل کنین.

#معماری_گیلان
#گردشگری_پایدار
#جاذبه_گردشگری_گیلان

اقامتگاه بوم گردی لوتکا چه جور جایی است؟

اقامتگاه بوم گردی لوتکا حالا دیگه یه مجموعه شده، مجموعه‌ای با وسعت نیم هکتار که بدون زنان و مردان روستا نمی‌شد به این شکل راه بندازیمش.

یه قسمت این مجموعه صنایع دستی است که مهم‌ترین بخش اون عرضه مستقیم حصیرهای بافته شده زنان همین روستاست؛ روستای سرخشکی. امید داریم به زودی بتونیم فروش اینترنتی این مجموعه رو راه بندازیم.

تو این مجموعه یه اسکله هم داریم، درست انتهای زمین که به رودخونه روشن آب می‌خوره. می‌تونید از قبل به ما سفارش بدید تا با هماهنگی با لوتکاچی‌های محلی سوار لوتکاشون بشید و ساعاتی در رودخانه بگردید.

در مجموعه لوتکا باغچه گیلانی هم داریم. تو باغچه گیلانی کوچک لوتکا سعی کردیم بعضی محصولات رو به صورت فصلی مثل هویج، باقالی، گوجه، خیار، بادمجون، فلفل و … بکاریم. همین طور هم بعضی درختان کم‌یاب رو از منابع طبیعی استان گرفتیم و کاشتیم.

در لوتکا #نان_محلی (#کشتا یا کاکا) تو وعده صبحونه می‌دیم که اغلب توسط زنان روستا تهیه می‌شه. غذاهای محلی هم طبخ می‌کنیم که بعضی‌هاشون رو زنان روستا برامون تهیه می‌کنن.

داریم سعی می‌کنیم با نظراتی که از مهمانان گرامی‌مون می‌شنویم و تجربه‌ای که به دست میاریم مجموعه رو بهتر کنیم. امیدواریم یه روزی هم بتونیم میزبان شما باشیم و خاطره خوبی برای هم بسازیم.

فاصله اقامتگاه بوم گردی لوتکا تا مکان ‌های دیدنی استان گیلان
بازارهای محلی و مدرن

پنجشنبه بازار خشکبیجار: ۸.۲ کیلومتر،‌ ‌۱۵ دقیقه

مرکز خرید کاسپین:‌ ۷ کیلومتر، ۱۰ دقیقه

شنبه بازار #انزلی: ۲۹.۶ کیلومتر، ۴۸ دقیقه

یکشنبه بازار #خمام: ۱۱ کیلومتر،‌ ۲۱ دقیقه

بازار قدیم رشت- سبزه میدان:‌ ۲۷ کیلومتر، ۵۳ دقیقه

پیرسرا (بازار صنایع دستی) – بافت قدیم رشت: ۲۸ کیلومتر،‌ ۵۱ دقیقه

بازار صنایع دستی #آستانه: ۳۶ کیلومتر،‌ ۵۳ دقیقه

لیالستان لاهیجان (صنایع دستی گیلان): ‌۵۴ کیلومتر، یک ساعت

طبیعت و معماری جذاب و دیدنی گیلان

تالاب انزلی:‌ ۲۰ کیلومتر، ۳۰ دقیقه

#ساحل_چپرپرد زمان (نزدیکترین ساحل): ۷ کیلومتر، ۱۵ دقیقه

#ساحل_دستک (یکی از زیباترین ساحل های دریای خزر در گیلان): ۴۶.۵ کیلومتر، یک ساعت

#پارک_ملی_بوجاق -تالاب بوجاق : ۲۶.۴ کیلومتر، ۴۷ دقیقه.

#پل_چوبی_کیاشهر : ۳۰.۶ کیلومتر، ‌ ۴۶ دقیقه

#جنگل_فتاتو (جنگل هیرکانی کاسپین): ۱۵ کیلومتر، ۲۵ دقیقه

تالاب سوستان لاهیجان: ۵۰ کیلومتر، ۱ ساعت و ۸ دقیقه

آبشار ویسادار: ۸۶ کیلومتر، ۲ ساعت

جنگل گیسوم: ۹۰ کیلومتر، ‌۱ ساعت و ۴۸ دقیقه

#جواهردشت : ۱۲۱ کیلومتر، ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه

منطقه حفاظت شده سیاهرود: ۱۱۰ کیلومتر ۲ ساعت و ۱۶ دقیقه

#اولسبلانگاه : ۱۰۲ کیلومتر، ۲ ساعت و ۱۶ دقیقه

#موزه_میراث_روستایی گیلان:‌ ۴۴.۶ کیلومتر،‌ ۱ ساعت و ۹ دقیقه

دریاچه و سد خاکی #سقالکسار : ۴۳ کیلومتر، ۱ ساعت و ۹ دقیقه

#قلعه_رودخان : ۸۰ کیلومتر،‌ ۱ ساعت و ۴۳ دقیقه

تی تی کاروانسرا: ۶۹ کیلومتر،‌ ۱ ساعت و ۳۴ دقیقه


آدرس: استان گیلان، شهرستان رشت، جاده انزلی - کیاشهر، روستای سرخشکی، خیابان غفوری، کوچه امیدی، اقامتگاه بومگردی لوتکا
تلفن:‌ ۰۹۱۱۶۲۳۸۱۵۶
اینستاگرام: https://www.instagram.com/ecolotka
ایمیل:‌ecolotka.ir@gmail.com

Add a comment...

Post has attachment
WELCOME TO LOTKA ECOLODGE IN GILAN, NORTH of IRAN

Why did we launch Lotka?

More than 20 million tourists are guests of the Gilan province of Iran every year, but often without planning in the form of "mass tourism"; a kind of tourism that destroys the environment and increases the gap between tourists and local people. The idea of launching Lotka was shaped in response to this situation; taking a step towards sustainable tourism that cares about the environment.

What Makes Us Special

In the Lotka Ecolodge, we try to admire the nature lovers of Gilan, by adhering to the principles of sustainable tourism, protecting the environment, involve the villagers and respecting the culture of Gilan People. To accomplish this, we transferred the house that was to be destroyed from a village in the east of Gilan to western Gilan. Therefore, by saving the house of ISSA KHAN, we helped to preserve the environment and the rural heritage of Gilan. We dedicate a place (Kanduj store) to the village folk handicrafts in Lotka Ecolodge so rural artists can sell directly their handicrafts as souvenirs to tourists. Here all the food is local and organic and is often cooked by the villagers.

In Lotka Ecolodge, you will get acquainted with the culture and nature of Gilan. So, you can take part in the daily activities and ceremonies of the village at certain times, go to the mountains, forests, and lagoons around here and get acquainted with the nature of the Hyrcanian Caspian Sea.

Connect With Us

ecolotka.ir@gmail.com
+989116238156
Address:No.1, Omidi alley, Ghafouri Street, Sar Khoshki Village, Hajji Bekandeh-ye Koshk-e Bijar Rural District, Khoshk-e Bijar District, Rasht County, Gilan Province, Iran.
Social Media Channels

Instagram: https://www.instagram.com/ecolotka
Facebook: http://facebook.com/lotka.ecolodge


#ecolodge
#iran-cozy-hostel
#traveller-lodge
Add a comment...

Post has attachment
Don't miss It
Rowboat trip on the river

Enjoy of One-hour boat trip by a local lotkaman from the private pier next the river at the back of the ecolodge.

گردشگری روستایی را با لوتکا امتحان کنید
از اسکله خصوصی اقامتگاه بوم گردی لوتکا

اسکله خصوصی ما درحاشیه روشن آب از رودخانه‌های روستای سرخشکی قرار دارد. مهمانان گرامی در صورت تمایل به لوتکا سواری (قایق پارویی مخصوص ماهیگیری)‌ هنگام رزرو اقامتگاه اطلاع دهند تا با لوتکاچی‌های محلی هماهنگ شود.
Add a comment...

Post has attachment
قلعه رودخان، قلعه هزار پله

بر فراز ارتفاعات جنگلی و زیبای شهرستان فومن، بنایی تاریخی در میان درختان سر به فلک کشیده و در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر ارتفاع از سطح دریا خودنمایی می‌کند که با نام قلعه رودخان، دژ رودخان یا قلعه حسامی شناخته می‌شود و عنوان بزرگترین قلعه آجری ایران را به خود اختصاص داده است.

فرقی نمی‌کند که از کجا راهی قلعه رودخان شوی؛ رسیدن به این قلعه‌ی تماشایی تنها از طریق گذر از جاده‌ای زیبا و رفتن به اعماق جنگل امکان‌پذیر است.

در مسیر صعود به قلعه رودخان، درختانی با قدمت زیاد، به سمت آسمان سربرافراشته‌اند. در سمت راست قلعه، رودخانه‌ای به همین نام قرار دارد که از ارتفاعات سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال در جریان است.
Add a comment...

Post has attachment
عروس گوله گوشه ای از آداب و رسوم مردم گیلان

عروس گوله (گولِی) از معروفترین و رایج ترین نمایش‌های نوروزی گیلان است که توسط گروه نمایشی سیار اجرا می‌شد. این نمایش میدانی در غرب گیلان به عروس گوله و در شرق گیلان پیربابو نام دارد.

امروزه، این آیین باشکوه تنها در محدودی از نقاط روستایی؛ به ویژه نواحی کوهستانی گیلان برپا می‌شود. زمان برگزاری نمایش بین یک هفته تا یک ماه از اواخر اسفند تا اواخر فروردین است.

گروه نمایش پس از غروب آفتاب از خانه‌ای به خانه دیگر می‌روند و در حیاط و فضای باز جلوی هر خانه، برنامه خود را اجرا می‌کنند. در هر خانه، کولبارچی (کول بارکش) از صاحب‌خانه (خانه خواه) هدایایی مثل برنج، تخم مرغ، شیرینی و گاهی هم پول طلب می‌کند.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded