Kompendium wiedzy o quizach: quiz multimedialny (obrazkowy, dźwiękowy)

Czat IRC-owy jest formą komunikacji stricte tekstową i nie oferuje osadzania w rozmowach treści graficznych czy multimedialnych. Niektóre programy do czatowania starając się urozmaicić to surowe środowisko zaczęły oferować oprócz kolorowania nicków i komunikatów np. możliwość podmieniania emotikon na ich graficzne wizualizacje. Czasem wprowadzając także inne dodatkowe obrazki reprezentujące wybrane ciągi znaków, a nawet awatary przypisane do nicków. Pojawił się nawet (1996-1999), nielubiany przez użytkowników tekstowego IRC-a, program Microsoft Comic Chat, który pozwalał przekształcać rozmowę w formę komiksową. Jednak z uwagi na stosowanie niestandardowych rozwiązań komunikaty od takich użytkowników były nieczytelne dla pozostałych osób nie używających tego programu.

Tekstowa natura wymusiła więc taką właśnie postać rozrywki quizowej, choć stosowane skrypty quizowe często używają dodatkowego kolorowania tekstu, pozwalając na lepsze odróżnianie poszczególnych komunikatów. Nic jednak nie stało na przeszkodzie, by w treści pytań zamieszczać odnośniki do treści multimedialnych. Co więcej wiele programów wykrywa „linki” umożliwiając ich klikanie i automatyczne otwieranie w przeglądarce internetowej, bez potrzeby zaznaczania tekstu i wklejania do paska adresu. W ten sposób możliwe jest zaprezentowanie graczom obrazka, animacji, fragmentu dźwiękowego lub filmowego oraz jednoczesne zadanie pytania o to co on przedstawia lub też, podobnie jak w tradycyjnych pytaniach, pokusić się o skojarzenia (np. obrazek przedstawia elementy kojarzące się z filmem), bądź pytania pośrednio związane (np. zdjęcie przedstawia kadr z filmu, ale pytanie dotyczy innego filmu w którym grał dany aktor). Ponad to taka forma rozdzielenia treści pozwala na wprowadzanie różnych urozmaiceń i modyfikacji, czyli np. zniekształceń w obrazkach (mozaika, szum, negatyw, odwrócenie) czy puszczaniu fragmentów dźwiękowych od tyłu i in. Zwykle pytania tego rodzaju łączone są w pełne zestawy i puszczane jako jeden quiz tematyczny, zaś najodpowiedniejszą formą quizową jest klasyczny „Dizzy” (lub „iQuiz”).

Aby zrealizować taki rodzaj quizu niezbędne jest czaso- i pracochłonne (szczególnie w przypadku quizów dźwiękowych) przygotowanie odpowiednich plików. Źródłem plików zwykle są strony typu Google Images czy YouTube, ale czasem także własna kolekcja lub są one samodzielnie tworzone. Na koniec niezbędne jest skorzystanie z odpowiedniej platformy pozwalającej na prezentowanie takich treści w postaci hostingu obrazków lub znacznie trudniej dostępnego hostingu oferującego odtwarzacz multimedialny w technologii Flash czy HTML5. Naturalnie wykorzystać można także własny serwer i przygotować stronę z odtwarzaczem. W każdym z tych przypadków wymagane jest używanie losowych nazw wgrywanych plików, aby nie zdradzały zawartości; zablokowanie listowania katalogu z plikami lub używanie hostingu pozwalającego na wgrywanie indywidualnych zdjęć, a nie tworzącego z nich albumy, aby grający nie podglądali kolejnych plików oraz usunięcie tagów multimedialnych (ID3v1/2), bowiem niektóre odtwarzacze mogą je wyświetlać zdradzając odpowiedź. Zazwyczaj zalecane jest również, by obrazki były przeskalowane, a pliki audio przekonwertowane do gorszej jakości, zaś same fragmenty zaledwie kilku sekundowe, tak aby grający mieli jak najszybszy dostęp.

Trudno z całą pewnością ustalić kiedy po raz pierwszy pojawił się pomysł zrealizowania takiego rodzaju pytań i kiedy takowego typu pierwsze pytanie zostało zadane, aczkolwiek opierając się o wszelkie posiadane materiały i logi można stwierdzić, że:

— Pierwsza sugestia na quizy z obrazkami zaistniała 11 maja 2007 roku, lecz nie została podchwycona i zrealizowana. Pierwszy quiz obrazkowy został zaprezentowany 31 lipca 2007 roku przez quizowicza o nicku Ebo1a (#QuizPL @ IRCnet) i zawierał pytania ogólne o to, co przedstawia załączone zdjęcie.

— Pomysł na quizy dźwiękowe został zaproponowany przez quizowiczkę o nicku marla 4 września 2014 roku. Pierwszy quiz dźwiękowy odbył się 14 września 2014 roku, a jego autorem był wilk (#QuizPL @ IRCnet) i polegał na rozpoznawaniu 5-sekundowych fragmentów znanych przebojów odgrywanych za pomocą przygotowanego na tę potrzebę odtwarzacza.

— 23 sierpnia 2015 roku przeprowadzony został eksperymentalny quiz oparty o zmodyfikowany skrypt „Familiady”. Autorem quizu, jak również pomysłodawcą (30 lipiec 2015), był eggrodd (#QuizPL @ IRCnet). Zabawa polegała m.in. na wymienianiu obiektów widocznych na zdjęciu, uzupełnianiu haseł krzyżówki, wyszukaniu wyrazów w diagramie czy znalezieniu różnic pomiędzy dwoma połówkami obrazka.


Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda taki hybrydowy quiz w akcji — zajrzyj do nas na #QuizPL w sieci IRCnet! Jeżeli nie ma takiego quizu w zapowiedziach, to możesz natrafić na pytanie tego typu dodane już do naszego quizbota. A jeśli zechcesz, to puścimy specjalnie dla Ciebie taki quiz. :)

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet
Shared publiclyView activity