Kompendium wiedzy o quizach: rankingi graczy

Przeprowadzanie rozgrywek quizowych na IRC-u oferuje nie tylko walory edukacyjne czy rozrywkowe, ale umożliwia także zawodnikom rywalizowanie o jak najlepszy wynik punktowy. Każda z gier wymaga zatem podsumowania i zaprezentowania końcowej klasyfikacji w odpowiedni sposób — w postaci rankingu. Wyróżnić można trzy podstawowe strategie rankingowe:

>> zwykła, tzw. „1234”

Ta metoda prezentowania rankingu jest najczęściej stosowaną z uwagi na jej prostotę. Nie występują tutaj miejsca równorzędne (ex aequo), zaś zawodnicy posiadający tyle samo punktów uporządkowani są pod względem pierwszeństwa ich zdobycia — kto wcześniej uzyskał taką samą liczbę punktów, ten jest wyżej w rankingu. W zależności od implementacji w danym skrypcie realizowane jest to np. poprzez zapisywanie znacznika czasowego ostatniej odpowiedzi lub innym rozwiązaniem programistycznym.

Skrypty wykorzystujące ranking tego typu: „Dizzy”, „Milionerzy” (starsza wersja), „Familiada”, „Mieszacz”, „AntyGoogler”, „Just the Quiz”, „Koło Fortuny”, „1 z 10” (dodatkowy podział na rundy), „iQuiz” (do wyboru) oraz większość quizbotów.

Przykład:
1. piotrek - 10 punktów
2. adam - 7 punktów
3. stefan - 7 punktów
4. jacek - 5 punktów

>> turniejowa, tzw. „1224”

W tej metodzie miejsca równorzędne punktowo lokowane są na tej samej pozycji, a następnie numeracja pozycji przeskakuje o tyle miejsc, ile było lokat ex aequo. Sama kolejność graczy na tej samej pozycji nie ma większego znaczenia i może być prezentowana alfabetycznie względem nicka, biorąc pod uwagę znacznik czasowy („iQuiz”) lub być losowa (nowi „Milionerzy”, lecz tu wynika to akurat z implementacji).

Skrypty wykorzystujące ranking tego typu: „Milionerzy” (wersja KrzSia oraz port rud0lfa) oraz „iQuiz” (do wyboru).

Przykład:
1. piotrek - 10 punktów
2. adam - 7 punktów
2. stefan - 7 punktów
4. jacek - 5 punktów

>> zwarta, tzw. „1223”

Metoda ta jest podobna do turniejowej, aczkolwiek tu numeracja pozycji po miejscach ex aequo jest kontynuowana.

Skrypty wykorzystujące ranking tego typu: „iQuiz” (do wyboru).

Przykład:
1. piotrek - 10 punktów
2. adam - 7 punktów
2. stefan - 7 punktów
3. jacek - 5 punktów

Jeśli ciekawi Cię jak wyglądają takie rankingi na żywym przykładzie — wpadnij koniecznie do nas na #QuizPL w sieci IRCnet na którąś z weekendowych premier quizowych. :)

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet
Shared publiclyView activity