Kompendium wiedzy o quizach: skrypt quizowy "AntyGoogler"

Skrypt quizowy „AntyGoogler” (pełna nazwa to „AntyGoogler — Wiesz lub nie”, nazwany także „oyey–quiz”) został napisany przez quizowicza o nicku oyey (#QuizPL @ IRCnet). Oferuje on znacznie dynamiczniejszą rozgrywkę niż klasyczny „Dizzy”, jednak głównym celem autora było znaczne utrudnienie korzystania z zewnętrznych pomocy w postaci Google lub Wikipedii (tzw. googlowanie), poprzez ograniczenie czasowe pytań. Pierwszy test działającego skryptu odbył się 5 września 2005 roku (pomysły jego napisania pojawiły się na kanale od 1 sierpnia). Wbrew swojej nazwie skrypt nie posiada tzw. antygooglera, czyli zabezpieczenia pytań przed wyszukiwaniem w internecie. Nie został mu także przypisany numer wersji i częste zmiany były wprowadzane przez autora oraz testowane pomiędzy rozgrywkami. Niestety pomimo swojej unikalności i lepszej dynamice rozgrywki nie był zbyt często używany. Przeznaczony jest on dla programu do chatowania mIRC.

Skrypt posiada wyłącznie tryb autoquizu, zatem konieczne jest wcześniejsze przygotowanie pliku z zestawem pytań, który zgodny jest z formatem plików dla skryptu „Dizzy” (pytania i odpowiedzi zapisywane naprzemiennie; każde pytanie poprzedza prefiks „pyt ”, a odpowiedź „odp ”). Ważne jest, by przestrzegać poprawnego formatu pliku — puste lub opuszczone linie spowodują pogubienie się automatu, przez co konieczne będzie przerwanie zabawy, korekta pliku i wznowienie jej od początku lub od wadliwego pytania. Aczkowiek z uwagi na to, że skrypt i tak pomija pierwsze cztery znaki linii (czyli właśnie „pyt ” i „odp ”) przypadkowe błędy w prefiksach są tolerowane.

Przebieg rozgrywki przypomina zabawę ze skryptem „Dizzy”, czyli wyświetlone zostaje pytanie i skrypt oczekuje na udzielenie przez graczy poprawnej odpowiedzi, jednakże występuje tu kilka zasadniczych różnic. Pierwszą zmianą jest wprowadzony limit czasowy na udzielenie odpowiedzi, po upłynięciu którego (20 sekund) pytanie przepada. Jednocześnie skrypt nie udostępnia możliwości skorzystania z podpowiedzi na żądanie, w zamian za to sam wyświetla w tym czasie dwie podpowiedzi (po 8 i 14 sekundach) odsłaniające część liter (co pięć liter całej odpowiedzi kolejna odsłonięta, począwszy od lewej strony; w pierwszych wersjach skryptu nie było podpowiedzi „kropkowanej” zaraz po pytaniu). W podpowiedziach litery pierwotnie ukryte są jako kropki (w jednej z wersji testowych był to znak równości), cyfry jako gwiazdki, a znaki specjalne (np. nawiasy, przecinki, cudzysłowy) są pozostawiane bez zmian. Po drugie, po zaliczeniu poprawnej odpowiedzi jednemu z graczy skrypt oczekuje jeszcze przez jedną sekundę (w pierwszej wersji ten czas był wyliczany w zależności od długości odpowiedzi między 0,5 a 1 sekundą) na ewentualną kolejną poprawną odpowiedź i także ją zalicza drugiemu zawodnikowi. Zmiana ta pozwala na równorzędne nagrodzenie punktami dwójki najszybszych graczy. Trzecią z istotnych zmian jest odmienne punktowanie. Poprawne odpowiedzi warte są 3 punkty, a każda kolejna z obu podpowiedzi zmniejsza nagrodę o 1 punkt. W rezultacie gry tworzony jest ranking uczestników (ranking typu „1234”). Ponadto prowadzony jest także ranking tzw. „antygooglowy”, w którym rejestrowani są gracze, którzy udzielili odpowiedzi przed pierwszą z podpowiedzi oraz ranking pięciu najlepszych czasów odpowiedzi informujący także o długości odpowiedzi (spacje wliczone) przy której zanotowano ów czas. Dostępnego dla graczy polecenia wyświetlającego na kanale ranking punktowy można użyć tylko raz podczas trwania danego pytania.

Chcesz spędzić trochę czasu odpowiadając na ciekawe pytania, zagrać w interesujący quiz lub masz pomysł na napisanie swojego, a może chcesz po prostu przyjść i porozmawiać — zajrzyj na kanał quizowy #QuizPL w sieci IRCnet i baw się razem z nami.

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet
Shared publiclyView activity