Kompendium wiedzy o quizach: kanał quizowy

Kanał quizowy jest kanałem IRC-owym, który zyskał takie miano z uwagi na to, że odbywają się na nim bardziej lub mniej regularnie premiery quizowe lub zwyczajne quizy. Czasem kanał taki posiada również własnego quizbota, aby zapewnić graczom regularną rozrywkę i zatrzymać ich dłużej na kanale.

Kanały takie zaczęły powstawać na fali rosnącego zainteresowania quizami IRC-owymi. Często kanały mają własne strony lub fora internetowe, a osoby zarządzające kanałem prowadzą na nich rankingi najlepszych graczy, autorów pytań i quizów, a jeśli na kanale obecny jest quizbot, to także statystyki z nim związane. Udostępniane bywają tam również poradniki i pomoce dla autorów quizów. Premiery quizowe najczęściej prezentowane są w godzinach późno popołudniowych lub wieczornych, zaś quizbot dostępny jest przez całą dobę. Czasem odbywają się także turnieje quizowe między kanałami lub nawet sieciami IRC oraz inne zabawy kanałowe dla urozmaicenia graczom czasu.

Zwykle na każdej sieci IRC można znaleźć przynajmniej jeden kanał quizowy. Najczęściej są one kanałami regionalnymi, prowadzonymi w jednym języku narodowym. Nazwy kanałów zazwyczaj oparte są o rdzeń „quiz”, do którego dodawany (czasem po kropce) jest kod kraju, np. „PL”. Do najstarszych i bardziej znanych kanałów w sieci IRCnet należą: #QuizPL (oficjalnie założony 13.06.2005 roku przez Spankina i olka, aczkolwiek początki sięgają 12 marca, od 2006 roku prowadzony przez wilka, posiadający quizbota), #dolar (prowadzony przez Andrrewa, tylko quizowy, obecnie nieaktywny), #bitten (założony w styczniu 2001 roku, prowadzony przez m.in. hopefula, xesa, pattę, posiada quizbota), #kwiz (założony przez Katharsisa, posiadał quizbota KathBot, obecnie nieaktywny), #quiz24 (założony pod koniec 2005 roku, prowadzony przez gefka, od ok. 2012 roku nieaktywny), #quizer (zarządzany przez plasta, posiadał quizbota, obecnie niedostępny), #trivia i #smokingroom (kanały anglojęzyczne, tylko quizbotowe), #quiz (kanał włoski, nieaktywny), #teleturniej (nieaktywny), #marketer (prowadzony przez fou, nieaktywny), #walka (nieaktywny), #astropl (działający w latach 2001-2003, obecnie nieaktywny).

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda kanał quizowy z ponad dziesięcioletnią tradycją, na którym wciąż odbywają się premiery quizowe i który posiada własnego, unikalnego quizbota, to zapraszamy Cię na kanał #QuizPL w sieci IRCnet.

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet
Shared publiclyView activity