Kompendium wiedzy o quizach: skrypt quizowy "Milionerzy"

Skrypt quizowy „Milionerzy” (a właściwie „Milionerowy Quiz”) jest jednym z kilku skryptów zainspirowanych telewizyjnymi teleturniejami, któremu zawdzięcza też swoją nazwę. Został on napisany przez quizowicza o nicku Dizzy. Wersja 1.0 skryptu powstała ok. 31 stycznia 2001 roku. Ok. 9 kwietnia 2001 roku pojawiła się wersja 1.5 posiadająca możliwość wyboru sposobu punktowania. Przeznaczony jest on dla programu do chatowania mIRC.

Skrypt pozwala na dwa rodzaje rozgrywki: ręczne wprowadzanie pytań przez prowadzącego oraz popularny tryb autoquizu, umożliwiający skorzystanie ze wcześniej przygotowanego pliku z zestawem pytań. Używając trybu automatycznego należy pamiętać o przestrzeganiu poprawnego formatu pliku (pytania i odpowiedzi zapisywane są naprzemiennie w blokach po 5 linii tekstu: najpierw pytanie, potem poprawna odpowiedź, a następnie trzy błędne). Opuszczenie którejś z błędnych odpowiedzi doprowadzi do pogubienia się skryptu. Teoretycznie wadliwe pytanie da się pominąć w trakcie gry, lecz z uwagi na format pliku może to spowodować przepadek nawet do 4 prawidłowych pytań.

Rozgrywka oparta o ten skrypt wygląda niemal identycznie jak w teleturnieju o tej samej nazwie. Graczom prezentowane jest pytanie wraz z czterema odpowiedziami, z których tylko jedna jest poprawna. Następnie grający mają z góry ustalony czas na udzielanie odpowiedzi poprzez podanie literki przyporządkowanej do wybranej odpowiedzi (A/B/C/D). Niezależnie od ilości wyborów każdemu zawodnikowi zaliczana jest tylko pierwsza odpowiedź, nawet jeśli później zmienił zdanie i wybrał np. błędną. Po upłynięciu tego czasu wszyscy gracze, którzy udzielili poprawnej odpowiedzi otrzymują po 1 punkcie, zaś w przypadku złych odpowiedzi decyduje wybrany tryb gry. Skrypt udostępnia bowiem trzy reakcje na błędne odpowiedzi: brak przyznania punktów, odjęcie 1 punktu lub wyzerowanie wszystkich zgromadzonych przez gracza punktów. W ten sposób powstaje ranking uczestników quizu (ranking typu „1234”). Poważnym mankamentem tego skryptu był fakt, że zawodnicy zorientowawszy się, iż któryś z nich ma większą wiedzę mogli po prostu powtarzać po nim odpowiedzi doprowadzając do tego, że końcowy ranking stawał się bardzo wyrównany.

W 2007 roku quizowicz KrzS z kanału quizowego #QuizPL (IRCnet) podjął się zmodyfikowania skryptu „Milionerzy” i na jego bazie stworzył zupełnie nowy skrypt quizowy, który od tego czasu był używany zamiast oryginału (początkowo na wyłączność kanału #QuizPL ). Skrypt był dynamicznie rozwijany przez autora, czasem bez zmiany wersji, robiąc to przy większych modyfikacjach, więc niektóre zmiany mogą nie być ujęte w tym kompendium — opisuje ono bowiem wersje końcowe.
• Po raz pierwszy publicznie zaprezentowany został on 26 czerwca 2007 roku jako wersja 2.0 skryptu, która wprowadziła nowy sposób punktowania uczestników: wyżej punktowana (ale także i karana) jest dwójka graczy, która najszybciej udzieli (dobrej lub złej) odpowiedzi (odpowiednio: ±3 i ±2 punkty; pozostali otrzymują ±1 punkt), dodatkowo zawodnik który jako jedyny wybierze właściwą odpowiedź dostaje bonusowy 1 punkt [bonus], ponadto udzielając kilku kolejnych poprawnych odpowiedzi nawet trzykrotnie może wzrosnąć mnożnik punktów (za dwie: ×2 [combo], za trzy i więcej: ×3 [trimbo]). Pominięcie pytania lub błędna odpowiedź kasują mnożnik. W ten sposób gracze dzięki serii poprawnych odpowiedzi mogą otrzymać nawet 9 (lub z bonusem aż 12) punktów, ale grając tak wysoko ryzykują stratę do 9 punktów za złą odpowiedź. Skrypt dodawał nowy tryb punktowania „power”, aczkolwiek nie został on zaimplementowany, a i same tryby nie były już używane przez skrypt. Zmieniony został też sposób prezentowania rankingu na typ „1224”.
• 5 września 2007 roku zaprezentowana została wersja 2.01, w której usunięte zostało polecenie służące do wyświetlania skróconego rankingu — zamiast tego skrypt sam go wyświetla co pięć pytań. Pojawiły się polecenia do blokowania nieuczciwych osób, polecenie wyświetlania statystyk dla prowadzącego quiz domyślnie pokazuje wszystkich grających, a pytania zaczęły być wyświetlane z wykorzystaniem antygooglera utrudniającego wyszukiwanie w internecie. 10 października 2007 roku pojawiła się wersja 2.02.
• Wersja 3.00 skryptu została zaprezentowana 20 października 2008 roku. Poza znacznym przebudowaniem (wraz ze zmianą nazw części poleceń) i uporządkowaniem skryptu wprowadziła ona możliwość włączenia nowego trybu gry, w którym każdy z uczestników dostaje (ukryty) punkt za każdą swoją odpowiedź, bez względu na to czy poprawną, czy nie. Miało to na celu ograniczenie sytuacji, w których jakiś gracz rozpoczął zabawę pod koniec quizu i dzięki krótkiej serii poprawnych odpowiedzi wyprzedził zawodników grających od początku. Ów dodatkowy punkt pozwala też podjąć taktyczne ryzyko, gdyż nawet tracąc jeden punkt za błędną odpowiedź nasza punktacja nie ulegnie zmianie. Początkowo gracze rozpoczynali grę na minusie (minus tyle punktów, ile pytań ma quiz), ale pomysł ten został zarzucony. Ze skryptu usunięta została możliwość ręcznego zadawania pytań, pozostawiając tylko tryb autoquizu.
• 11 stycznia 2016 roku quizowicz wilk (#QuizPL @ IRCnet) udostępnił modyfikację skryptu do wersji 3.01, wprowadzając możliwość udzielania odpowiedzi także prywatnie osobie puszczającej quiz. Założeniem tego było ograniczenie powtarzania przez inne osoby odpowiedzi mocnego zawodnika, przez co rozgrywka stawała się monotonna i była wyścigiem, kto pierwszy skopiuje odpowiedź. Identyczna zmiana została wprowadzona również w oryginalnym skrypcie, jako wersja 1.51.

Jeśli chciał(a)byś zagrać w ciekawą premierę quizową lub masz pomysł na napisanie własnej — zajrzyj na kanał quizowy #QuizPL w sieci IRCnet i baw się razem z nami.

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet
Shared publiclyView activity