Kompendium wiedzy o quizach: quiz, premiera quizowa

Quizy są jedną z popularnych form rozrywki intelektualnej i zabawy, w której uczestniczą przynajmniej dwie osoby: jedna zadająca pytanie i gracz (lub gracze) odgadujący odpowiedzi. Im więcej osób próbuje odgadnąć rozwiązanie, tym silniejszy duch rywalizacji. Quizy są więc rodzajem konkursu opartego o wiedzę, spostrzegawczość lub refleks. Samo pochodzenie słowa „quiz”, w znaczeniu zadawania pytań, sięga roku 1843, gdy po raz pierwszy udokumentowano jego użycie.

Tekstowy, interaktywny i dynamiczny charakter IRC-a sprzyjał przeprowadzaniu quizów, w których może uczestniczyć jednocześnie większe grono ludzi, już od początków jego istnienia. Najpierw były to zwykłe pytania wymyślane i zadawane na kanałach, wkrótce jednak osoby znające się na programowaniu zaczęły pisać specjalne skrypty quizowe ułatwiające prowadzenie rozgrywki i umożliwiające nagradzanie graczy punktami, a finalnie zaprezentowanie rankingu zwycięzców. Później skrypty zyskały tzw. tryb autoquizu, czyli możliwość zadawania pytań z przygotowanego wcześniej pliku z zestawem pytań, dzięki czemu stały się mniej chaotyczne. Do rodziny skryptów quizowych należy jeden z najstarszych skryptów — RedHead (powstały ok. 1999 roku), jego powszechnie znany polski odpowiednik — Dizzy oraz liczne ich przeróbki (głównie polegające na wstawieniu nazwy własnego kanału lub zmianie kolorów) i skrypty na nich wzorowane np. Kapibara; ale zaliczamy także Mieszacz, AntyGoogler czy iQuiz. Powstało również wiele skryptów wyłącznie rozrywkowych oraz skrypty mogące oferować zabawę w dowolnej chwili — quizboty. Czasem autorzy skryptów inspirowali się teleturniejami telewizyjnymi, dzięki którym zaistnieli m.in. Milionerzy, Familiada i Koło Fortuny, wprowadzając urozmaicenie w grach. Pomimo iż tekstowa natura IRC-a nie nadaje się do prezentowania treści multimedialnych, to powstawały także quizy obrazkowe i dźwiękowe zawierające odnośniki do zdjęć i fragmentów utworów zamieszczonych w internecie. Quizy IRC-owe trwają przeciętnie 15-30 minut, choć zdarzają się trudniejsze lub dłuższe, trwające nawet godzinę.

Wraz z upowszechnianiem się rozgrywek quizowych ludzie zaczęli zbierać się i tworzyć dedykowane kanały quizowe, zaczęto przykładać coraz większą uwagę do jakości pytań, pisać poradniki dla ich autorów, przestrzegać zasad fair play, wedle których np. niemile widziane lub naganne są zachowania typu podkradanie odpowiedzi czy googlowanie. Pojawił się w tym czasie termin „premiera quizowa”. Geneza jego powstania nie jest jasna, lecz za autora uważa się gracza o nicku Andrrew. Określeniem tym nazywa się nowe zestawy pytań, które nie były dotąd nigdzie (lub przynajmniej na danym kanale) prezentowane, a które puszczane są w ogłoszonym wcześniej terminie, zaś wyniki graczy zwykle wędrują na strony kanałowe zostając utrwalonymi w historycznych rankingach.

Jeśli zaciekawiły Cie quizy IRC-owe i chciał(a)byś spróbować własnych sił w quizie z wiedzy ogólnej lub w tematycznym, oddając się szaleństwu rywalizowania z innymi graczami - zapraszamy Cię na kanał #QuizPL w sieci IRCnet.

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet
Shared publiclyView activity