Kompendium wiedzy o quizach: skrypt quizowy "Dizzy"

Skrypt „Dizzy” (a właściwie „AutoQuiz”) jest jednym z najpopularniejszych skryptów quizowych, a jego najpowszechniej znana i używana przez lata wersja to 4.0, ukończona ok. 16 listopada 2000 roku. Skrypt został zbudowany na bazie wcześniejszego skryptu quizowego — niemieckiego RedHead, do którego quizowicz o nicku Dizzy dodał najistotniejszą zmianę, która zapewniła mu sukces, czyli tryb autoquizu, nadając też nową nazwę skryptowi. Inne ze zmian to: ignorowanie psujących zabawę graczy, uznawanie tylko identycznych odpowiedzi, modyfikowanie punktacji, pauzowanie gry, kanałowe polecenia do wyświetlania rankingu, indywidualnej punktacji gracza, podpowiedzi oraz przypominania pytania. Skrypt posiada zabezpieczenie przed jego modyfikowaniem, które jednak często było omijane i w ten sposób powstały liczne wersje spersonalizowane pod konkretny kanał, z odmienną kolorystyką oraz inne klony oparte na tym skrypcie.

Głównymi wadami skryptu są jednak konieczność ścisłego pilnowania formatu pliku z pytaniami (pytania i odpowiedzi zapisane są naprzemiennie; każde pytanie poprzedza prefiks „pyt ”, a odpowiedź „odp ”) — wszelkie puste linie oraz błędne prefiksy (np. literówki typu „pty”/„opd”) powodują zawieszenie się autoquizu, a także brak jest ochrony przed nadmiernym lub złośliwym używaniem poleceń wyświetlających ranking oraz kolejną podpowiedź.

Skrypt umożliwia dwa tryby rozgrywki: ręczne wprowadzanie pytań, do czasu aż autorowi wyczerpią się pomysły oraz tryb autoquizu pozwalający na zaprezentowanie zestawu pytań z wcześniej przygotowanego pliku. Samo działanie skryptu wygląda w ten sposób, że na kanale zostaje zadane pytanie i skrypt oczekuje na udzielenie jednej poprawnej odpowiedzi, za którą przyznaje graczowi punkt. W ten sposób tworzony jest ranking graczy.

W sierpniu 2005 roku (publicznie zaprezentowany 28 sierpnia) quizowicz Widmowy_Jack (wówczas jako Jurgen_) z kanału quizowego #QuizPL (IRCnet) zmodyfikował skrypt „Dizzy” (numer wersji pozostał bez zmian, lecz traktowany jest jako wersja 4.1) dodając do niego możliwość ustawienia trudności każdego pytania poprzez jego wartość punktową zapisaną w pliku z pytaniami, przy czym każda kolejna podpowiedź powoduje obniżenie punktów przyznanych za odpowiedź oraz dodał ochronę przed nadużywaniem podpowiedzi w postaci ograniczenia czasowego.

W połowie roku 2013 (ok. 4 czerwca) quizowicz Ptysiek (TGIRC) zmodyfikował skrypt „Dizzy” wprowadzając tzw. antygoogler utrudniający wklejanie treści pytań do wyszukiwarek oraz domyślnie blokując, czasem nadużywane przez graczy, polecenia kanałowe wyświetlające podpowiedzi i ranking, z możliwością ich odblokowania. Skrypt został opublikowany pod nazwą „Dizzy Pro 1.0”.

Jeśli chciał(a)byś zagrać w ciekawą premierę quizową lub masz pomysł na napisanie własnej - zajrzyj na kanał quizowy #QuizPL w sieci IRCnet i baw się razem z nami.

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet
Shared publiclyView activity