Kompendium wiedzy o quizach: quizbot

Bot quizowy, nazywany zazwyczaj quizbotem, jest specjalną aplikacją lub skryptem, który po uruchomieniu łączy się z wybraną siecią IRC i wchodzi na określony kanał quizowy (pokój). Jego zadaniem jest zapewnianie rozrywki przebywającym na kanale osobom, jednocześnie oferując też walory edukacyjne.

Quizboty korzystają z przygotowanej wcześniej bazy pytań, dzięki czemu są dostępne dla graczy w dowolnej chwili – zwykle przez całą dobę, zadając pytania w sposób losowy lub z wybranej przy uruchomieniu dziedziny wiedzy. Udzielając poprawnych odpowiedzi gracze zdobywają punkty tworzące ranking najlepszych zawodników, poprzez co mogą ze sobą rywalizować o podium. Czasem prezentowane są także dodatkowe statystyki np. szybkości odpowiedzi. W niektórych przypadkach quizbot może zostać wykorzystany do przeprowadzania premier quizowych.

Najczęściej spotykanym quizbotem jest skrypt TCL – Trivia, przeznaczony dla popularnego bota IRC-owego jakim jest Eggdrop. Jego podstawowa wersja została napisana przez Graeme Donaldsona (znanego jako DarkMist` lub Souperman) w 2001 roku. Wraz z upływem czasu inne osoby podejmowały się jego rozbudowy oraz tworzono nowe skrypty. Tak powstały m.in. MoxQuizz, KAOS, Trivia Plus, Trivia 2000, BogusTrivia czy też nasz własny quizbot, który oferuje nowe rodzaje statystyk (czas i szybkość odpowiedzi, quizpoty, rekordy), ochronę pytań przed googlowanim i powtarzaniem się, a nawet nowe rodzaje pytań (mieszacze, pytania z wyborem, pytania z wieloma odpowiedziami) itd. Odnaleźć można także quizboty pisane dla mIRC-a i irssi.

Jeśli chcesz zobaczyć jak to wszystko wygląda w praktyce — zapraszamy Cię na kanał #QuizPL w sieci IRCnet oraz na nasze forum www.quizpl.net

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet
Shared publiclyView activity