Profile cover photo
Profile photo
#QuizPL
Quizy na IRC-u dla każdego
Quizy na IRC-u dla każdego
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
Public
Moi drodzy, uprzejmie przypominam, że jeśli chcecie być na bieżąco i być powiadamiani o wszelkich wydarzeniach quizowych i kanałowych, to zapraszam do subskrybowania naszego kalendarza na Facebooku (i polubienia profilu pod adresem https://fb.com/QuizPL ;)). Znajdziecie go wchodząc w zakładkę "Wydarzenia" (lub klikając https://www.facebook.com/QuizPL/events/) oraz klikając przycisk "Subskrybuj". I tyle.

Dzięki temu będą się Wam automatycznie pojawiać informacje o nadchodzących wydarzeniach i to Facebook będzie dbał o przypomnienia, by nie umknęły one Waszej uwadze. W końcu nie dla siebie to prowadzę. ;)

Ponadto standardowo na stronie głównej forum (www.quizpl.net) w czerwonej ramce na górze także widnieją wszelkie zapowiedzi przyszłych quizów itp. Co więcej prowadzę dla Was też kalendarz (format iCalendar), który możecie dopiąć sobie np. w smartfonie czy programie Thunderbird - znajduje się on pod adresem http://calendar.quizpl.net (plik .ics).

Obserwujcie. :)
Add a comment...

Public
Baza Quizbota powiększyła się o kolejne 4000 pytanek! A to wszystko dzięki naszym fantastycznym autorom quizów i pytań. Zapraszamy wszystkich poszukujących wiedzy i rozrywki. :)

Jednocześnie Quizowicz Wakko dołączył do grona Supergraczy - najbardziej wytrwałych i aktywnych graczy oraz autorów pytań. :)

#quiz #irc #ircnet
Add a comment...

Public
Hej, hej! Co prawda zaniedbuję nieco ten profil (na Fejsa głównie wrzucam), ale - pamiętajcie o naszych coniedzielnych premierkach quizowych! :) A już niebawem duża aktualizacja bazy pytanek.
Add a comment...

Post has attachment
Public
Jeśli ciekawi Cię kiedy po raz pierwszy pojawiłeś/aś się na naszym kanale (lub też znajoma osoba), to przygotowałem taką oto listę pierwszych wejść: http://www.quizpl.net/viewtopic.php?f=5&t=620

Jeśli Cię na niej nie ma, to daj mi znać i ją zaktualizuję. :)
Add a comment...

Post has attachment
Kompendium wiedzy o quizach: quizowe fair play

Chęć poważnego i profesjonalnego podejścia do premier quizowych wymaga przestrzegania pewnych zasad fair play związanych z ich przygotowywaniem oraz prowadzeniem. Ma to szczególne znaczenie, jeśli wyniki końcowe takiego quizu czy też rozgrywki w quizbota mają być uznawane jako rzetelne oraz mieć wartość dla biorących w nim udział graczy, czy też osób w przyszłości odnoszących się do takich rankingów. Oczywiście w przypadku quizów prezentowanych wyłącznie w celach rozrywkowych reguły takie mogą nie być aż tak ściśle przestrzegane.

Zwykle każdy kanał quizowy posiada własny kodeks niedopuszczalnych zachowań regulujący te sprawy, niemniej praktycznie wszystkie te zagadnienia skupiają się wokół tych opisanych poniżej. Naturalnie z góry założone jest, że autor quizu przygotował go zgodnie z wytycznymi układania poprawnych pytań, plik jest zgodny z formatem oraz użyty skrypt quizowy nie zawiera błędów powodujących niepoprawne przyznawanie punktów czy zawieszanie się.

— dostęp do pytań - z uwagi na uczciwość rozgrywki niedopuszczalnym jest, by odpowiadający posiadali wcześniejszy wgląd w pytania. Z tego też względu jeśli osobą przeprowadzającą grę nie jest autor – nie może on brać już w niej udziału, ani żadna z osób, która dostęp taki miała. Wykluczone jest także podpowiadanie graczom na priv, choć czasem autor może podczas trwania quizu udzielać drobnych wskazówek lub wyjaśnień, obok standardowych podpowiedzi, jednak zależy to od ustaleń na danym kanale. Premierą quizową jest quiz z nowymi pytaniami, lecz czasem bywa on puszczany przez autora na różnych kanałach czy sieciach IRC dla różnych grup quizowiczów. Wówczas spoczywa na nim odpowiedzialność pilnowania, by w daną rozgrywkę nie grały te same osoby, które były podczas wcześniejszej jego prezentacji.

— googlanie - terminem tym określane jest korzystanie z wyszukiwarki Google lub innych internetowych pomocy np. Wikipedii podczas grania. Podczas quizów jest to niemal zawsze bardzo niemile widziane i gracz taki naraża się na dyskwalifikację lub usunięcie z kanału na czas quizu. W przypadku gry w quizbota zwykle nie ma zakazu wykorzystywania dodatkowych pomocy, choć zależy to też od kanału i zbyt częsta taka gra również może skutkować różnymi reakcjami ze strony operatorów, a już na pewno ze strony innych graczy. Niektóre skrypty quizowe i quizboty implementują mechanizm tzw. antygooglera, który chroni pytania przed ich skopiowaniem do wyszukiwarki.

— oszukiwanie - wszelkie celowe próby oszukiwania takie jak granie za innego zawodnika, granie przez kilka osób na jedno konto punktowe, używanie automatów do grania, przygotowywanie gotowych odpowiedzi dla quizbota „pod klawiszem” itp., tudzież psucie rozgrywki innym, powinny skutkować uniemożliwieniem dalszego szkodliwego działania i usunięciem takiej osoby.

— „kradzież” odpowiedzi - pod tym określeniem kryje się umowne zachowanie polegające na wykorzystaniu pomyłki w odpowiedzi innego gracza (literówka, błędny jeden z wyrazów hasła itp.) i udzieleniu poprawionej własnej wersji. Najczęściej działania takie nie są w żaden sposób karane, lecz mogą prowadzić do drobnych spięć wśród graczy. W dobrym tonie uznaje się za wskazanie odpowiadającemu, że zrobił literówkę lub odczekanie chwili, by sam zdążył się poprawić, aczkolwiek quizy to też gra o zwycięstwo.

— nadmierne !podpowanie - część skryptów quizowych nie posiada zabezpieczenia przed wielokrotnym wpisaniem polecenia !podp, wyświetlającego kolejną podpowiedź hasła. Czasem gracze zapominają, że nie grają sami lub złośliwie robiąc serię !podpów doprowadzić mogą do odsłonięcia całej odpowiedzi, psując zabawę innym. Zachowania takie zwykle szybko są karane.

— lagowanie - zachowanie to jest powiązane z tym opisanym powyżej. Otóż skrypty quizowe, pomijając zazwyczaj stosowane ozdobniki kolorystyczne, wysyłają w odpowiedzi na krótkie polecenie kanałowe znacznie więcej tekstu (np. skrócone statystyki trzech pierwszych miejsc). Jeśli kilka osób jednocześnie użyje poleceń kanałowych, to mogą oni doprowadzić do zaistnienia niekorzystnego laga u prowadzącego quiz, reakcji botów kanałowych karzących za flood, a nawet wyrzucenia tej osoby z sieci. Jest to szczególnie problematyczne w sieci IRCnet, która ma mechanizm wprowadzający sztuczne opóźnienie w odpowiedzi na flood. Niektóre skrypty z uwagi na ten problem posiadają ochronę przed zbyt częstym używaniem poleceń kanałowych w postaci czasowego ignorowania poleceń po ostatnim użyciu.

— odpowiadanie na własne pytania - autor quizu nie może grać w swojego quiza. Jednak, gdy udzieli on poprawnej odpowiedzi (np. przypadkiem lub by pominąć pytanie z błędną odpowiedzią), to praktycznie zawsze jest on pomijany w końcowej klasyfikacji, a pytania takie uznaje się jako niezadane oraz najczęściej odpowiednio redukuje się liczbę pytań, które zawierał taki quiz. Z drugiej strony odpowiadanie na własne pytania podczas gry w quizboty (w tych, które wyświetlają informację o autorstwie) zwykle nie jest zakazywane, a wręcz jest niejako nagrodą za wkład autora w bazę pytań.

— manipulowanie punktacją - modyfikowanie punktacji przez prowadzącego jest niedopuszczalne i quiz taki powinien tracić możliwość umieszczenia go w rankingach. Prowadzący nie powinien wpływać na punktację, niezależnie od tego czy pytanie lub odpowiedź zawierała błąd i chciał on wynagrodzić komuś nieotrzymanie punktu, pomimo podania przez niego poprawnej odpowiedzi. Aczkolwiek po zakończeniu quizu zazwyczaj stosowana jest procedura sumowania punktów graczy, którzy z jakiegoś powodu zostali sklasyfikowani więcej niż raz (np. awaria internetu i granie pod drugim nickiem), lecz w przypadku quizów pozwalających na udzielanie wielu równoważnych odpowiedzi jak „Milionerzy” prowadzący musi upewnić się czy zawodnik celowo nie duplikował sobie poprawnych odpowiedzi. Zależnie od zasad kanałowych w niektórych przypadkach, np. podczas ważnych quizów, czasem stosowane może być korygowanie zauważonych błędnych odpowiedzi w quizach „Milionerowych” z uwagi na występujące wówczas znaczne straty punktowe mogące zaburzyć rozgrywkę. Pytanie takie można uznać za niezadane, ręcznie cofając na koniec straty i niezasadnie przyznane punkty.

— przerwanie rozgrywki - w sytuacji powstania splitu podczas quizu powodującego niemożność dalszego uczestniczenia w nim części zawodników, bądź też w wyniku awarii internetu u prowadzącego – zalecane jest przerwanie quizu i dokończenie go w dogodniejszych warunkach. Quiz wówczas jest kontynuowany od kolejnego pytania, a punktacja łączona z wcześniejszą częścią.


Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda przyzwoite granie na kanale quizowym z kilkunastoletnią tradycją, to zapraszamy do nas na #QuizPL w sieci IRCnet! Czekamy na Ciebie. :)

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet
Add a comment...

Post has attachment
Kompendium wiedzy o quizach: rankingi graczy

Przeprowadzanie rozgrywek quizowych na IRC-u oferuje nie tylko walory edukacyjne czy rozrywkowe, ale umożliwia także zawodnikom rywalizowanie o jak najlepszy wynik punktowy. Każda z gier wymaga zatem podsumowania i zaprezentowania końcowej klasyfikacji w odpowiedni sposób — w postaci rankingu. Wyróżnić można trzy podstawowe strategie rankingowe:

>> zwykła, tzw. „1234”

Ta metoda prezentowania rankingu jest najczęściej stosowaną z uwagi na jej prostotę. Nie występują tutaj miejsca równorzędne (ex aequo), zaś zawodnicy posiadający tyle samo punktów uporządkowani są pod względem pierwszeństwa ich zdobycia — kto wcześniej uzyskał taką samą liczbę punktów, ten jest wyżej w rankingu. W zależności od implementacji w danym skrypcie realizowane jest to np. poprzez zapisywanie znacznika czasowego ostatniej odpowiedzi lub innym rozwiązaniem programistycznym.

Skrypty wykorzystujące ranking tego typu: „Dizzy”, „Milionerzy” (starsza wersja), „Familiada”, „Mieszacz”, „AntyGoogler”, „Just the Quiz”, „Koło Fortuny”, „1 z 10” (dodatkowy podział na rundy), „iQuiz” (do wyboru) oraz większość quizbotów.

Przykład:
1. piotrek - 10 punktów
2. adam - 7 punktów
3. stefan - 7 punktów
4. jacek - 5 punktów

>> turniejowa, tzw. „1224”

W tej metodzie miejsca równorzędne punktowo lokowane są na tej samej pozycji, a następnie numeracja pozycji przeskakuje o tyle miejsc, ile było lokat ex aequo. Sama kolejność graczy na tej samej pozycji nie ma większego znaczenia i może być prezentowana alfabetycznie względem nicka, biorąc pod uwagę znacznik czasowy („iQuiz”) lub być losowa (nowi „Milionerzy”, lecz tu wynika to akurat z implementacji).

Skrypty wykorzystujące ranking tego typu: „Milionerzy” (wersja KrzSia oraz port rud0lfa) oraz „iQuiz” (do wyboru).

Przykład:
1. piotrek - 10 punktów
2. adam - 7 punktów
2. stefan - 7 punktów
4. jacek - 5 punktów

>> zwarta, tzw. „1223”

Metoda ta jest podobna do turniejowej, aczkolwiek tu numeracja pozycji po miejscach ex aequo jest kontynuowana.

Skrypty wykorzystujące ranking tego typu: „iQuiz” (do wyboru).

Przykład:
1. piotrek - 10 punktów
2. adam - 7 punktów
2. stefan - 7 punktów
3. jacek - 5 punktów

Jeśli ciekawi Cię jak wyglądają takie rankingi na żywym przykładzie — wpadnij koniecznie do nas na #QuizPL w sieci IRCnet na którąś z weekendowych premier quizowych. :)

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet
Add a comment...

Post has attachment
Dawna produkcja naszego Yoela. :-)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kanałowa Megazabawa VIII/2016 dobiegła już niestety końca.
Pełne podsumowanie znajdziecie tutaj: www.quizpl.net/zabawa-45
Gratulacje dla zwycięzcy oraz wszystkich uczestników. Dziękuję za udział i zapraszam do normalnej, zwyczajowej zabawy na kanale. :)
Add a comment...

Kompendium wiedzy o quizach: quiz multimedialny (obrazkowy, dźwiękowy)

Czat IRC-owy jest formą komunikacji stricte tekstową i nie oferuje osadzania w rozmowach treści graficznych czy multimedialnych. Niektóre programy do czatowania starając się urozmaicić to surowe środowisko zaczęły oferować oprócz kolorowania nicków i komunikatów np. możliwość podmieniania emotikon na ich graficzne wizualizacje. Czasem wprowadzając także inne dodatkowe obrazki reprezentujące wybrane ciągi znaków, a nawet awatary przypisane do nicków. Pojawił się nawet (1996-1999), nielubiany przez użytkowników tekstowego IRC-a, program Microsoft Comic Chat, który pozwalał przekształcać rozmowę w formę komiksową. Jednak z uwagi na stosowanie niestandardowych rozwiązań komunikaty od takich użytkowników były nieczytelne dla pozostałych osób nie używających tego programu.

Tekstowa natura wymusiła więc taką właśnie postać rozrywki quizowej, choć stosowane skrypty quizowe często używają dodatkowego kolorowania tekstu, pozwalając na lepsze odróżnianie poszczególnych komunikatów. Nic jednak nie stało na przeszkodzie, by w treści pytań zamieszczać odnośniki do treści multimedialnych. Co więcej wiele programów wykrywa „linki” umożliwiając ich klikanie i automatyczne otwieranie w przeglądarce internetowej, bez potrzeby zaznaczania tekstu i wklejania do paska adresu. W ten sposób możliwe jest zaprezentowanie graczom obrazka, animacji, fragmentu dźwiękowego lub filmowego oraz jednoczesne zadanie pytania o to co on przedstawia lub też, podobnie jak w tradycyjnych pytaniach, pokusić się o skojarzenia (np. obrazek przedstawia elementy kojarzące się z filmem), bądź pytania pośrednio związane (np. zdjęcie przedstawia kadr z filmu, ale pytanie dotyczy innego filmu w którym grał dany aktor). Ponad to taka forma rozdzielenia treści pozwala na wprowadzanie różnych urozmaiceń i modyfikacji, czyli np. zniekształceń w obrazkach (mozaika, szum, negatyw, odwrócenie) czy puszczaniu fragmentów dźwiękowych od tyłu i in. Zwykle pytania tego rodzaju łączone są w pełne zestawy i puszczane jako jeden quiz tematyczny, zaś najodpowiedniejszą formą quizową jest klasyczny „Dizzy” (lub „iQuiz”).

Aby zrealizować taki rodzaj quizu niezbędne jest czaso- i pracochłonne (szczególnie w przypadku quizów dźwiękowych) przygotowanie odpowiednich plików. Źródłem plików zwykle są strony typu Google Images czy YouTube, ale czasem także własna kolekcja lub są one samodzielnie tworzone. Na koniec niezbędne jest skorzystanie z odpowiedniej platformy pozwalającej na prezentowanie takich treści w postaci hostingu obrazków lub znacznie trudniej dostępnego hostingu oferującego odtwarzacz multimedialny w technologii Flash czy HTML5. Naturalnie wykorzystać można także własny serwer i przygotować stronę z odtwarzaczem. W każdym z tych przypadków wymagane jest używanie losowych nazw wgrywanych plików, aby nie zdradzały zawartości; zablokowanie listowania katalogu z plikami lub używanie hostingu pozwalającego na wgrywanie indywidualnych zdjęć, a nie tworzącego z nich albumy, aby grający nie podglądali kolejnych plików oraz usunięcie tagów multimedialnych (ID3v1/2), bowiem niektóre odtwarzacze mogą je wyświetlać zdradzając odpowiedź. Zazwyczaj zalecane jest również, by obrazki były przeskalowane, a pliki audio przekonwertowane do gorszej jakości, zaś same fragmenty zaledwie kilku sekundowe, tak aby grający mieli jak najszybszy dostęp.

Trudno z całą pewnością ustalić kiedy po raz pierwszy pojawił się pomysł zrealizowania takiego rodzaju pytań i kiedy takowego typu pierwsze pytanie zostało zadane, aczkolwiek opierając się o wszelkie posiadane materiały i logi można stwierdzić, że:

— Pierwsza sugestia na quizy z obrazkami zaistniała 11 maja 2007 roku, lecz nie została podchwycona i zrealizowana. Pierwszy quiz obrazkowy został zaprezentowany 31 lipca 2007 roku przez quizowicza o nicku Ebo1a (#QuizPL @ IRCnet) i zawierał pytania ogólne o to, co przedstawia załączone zdjęcie.

— Pomysł na quizy dźwiękowe został zaproponowany przez quizowiczkę o nicku marla 4 września 2014 roku. Pierwszy quiz dźwiękowy odbył się 14 września 2014 roku, a jego autorem był wilk (#QuizPL @ IRCnet) i polegał na rozpoznawaniu 5-sekundowych fragmentów znanych przebojów odgrywanych za pomocą przygotowanego na tę potrzebę odtwarzacza.

— 23 sierpnia 2015 roku przeprowadzony został eksperymentalny quiz oparty o zmodyfikowany skrypt „Familiady”. Autorem quizu, jak również pomysłodawcą (30 lipiec 2015), był eggrodd (#QuizPL @ IRCnet). Zabawa polegała m.in. na wymienianiu obiektów widocznych na zdjęciu, uzupełnianiu haseł krzyżówki, wyszukaniu wyrazów w diagramie czy znalezieniu różnic pomiędzy dwoma połówkami obrazka.


Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda taki hybrydowy quiz w akcji — zajrzyj do nas na #QuizPL w sieci IRCnet! Jeżeli nie ma takiego quizu w zapowiedziach, to możesz natrafić na pytanie tego typu dodane już do naszego quizbota. A jeśli zechcesz, to puścimy specjalnie dla Ciebie taki quiz. :)

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet
Add a comment...

Post has attachment
Kolejna aktualizacja skryptu quizowego dla #irssi#iQuiz. Tym razem skupiłem się na antygooglerze, który teraz działa znakomicie i np. mimo jego użycia na ekranie linie łamane są poprawnie, zaś za długie pytania dzielone na kilka linii (mIRC i najnowsze irssi też to oferują, ale potrafią złamać linię tuż po zmianie koloru, co całkowicie psuje czytelność).

Pełna lista zmian na forum, poradnik jak przygotować premierę: www.quizpl.net/poradnik zaś nowo przygotowana pełna instrukcja obsługi: www.quizpl.net/iquiz

http://www.quizpl.net/viewtopic.php?f=3&t=556#p4828 - tutaj zaś znajdziecie ogłoszenie o nowej wersji. Jest tam także mała wzmianka o tym, jak to #Andrrew "pożyczył" sobie rozwiązania, które przeszło pół roku temu dodałem do Milionerów i przypisał sobie ich autorstwo. Ale o tym niebawem szerzej.

Miłej zabawy i pisania quizów! :)

#quiz #quizy #IRC #IRCnet
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded