Profile cover photo
Profile photo
#QuizPL
Quizy na IRC-u dla każdego
Quizy na IRC-u dla każdego
About
#QuizPL's posts

Post is pinned.Post has attachment
Public
Moi drodzy, uprzejmie przypominam, że jeśli chcecie być na bieżąco i być powiadamiani o wszelkich wydarzeniach quizowych i kanałowych, to zapraszam do subskrybowania naszego kalendarza na Facebooku (i polubienia profilu pod adresem https://fb.com/QuizPL ;)). Znajdziecie go wchodząc w zakładkę "Wydarzenia" (lub klikając https://www.facebook.com/QuizPL/events/) oraz klikając przycisk "Subskrybuj". I tyle.

Dzięki temu będą się Wam automatycznie pojawiać informacje o nadchodzących wydarzeniach i to Facebook będzie dbał o przypomnienia, by nie umknęły one Waszej uwadze. W końcu nie dla siebie to prowadzę. ;)

Ponadto standardowo na stronie głównej forum (www.quizpl.net) w czerwonej ramce na górze także widnieją wszelkie zapowiedzi przyszłych quizów itp. Co więcej prowadzę dla Was też kalendarz (format iCalendar), który możecie dopiąć sobie np. w smartfonie czy programie Thunderbird - znajduje się on pod adresem http://calendar.quizpl.net (plik .ics).

Obserwujcie. :)

Post has attachment
Public
Kompendium wiedzy o quizach: rankingi graczy

Przeprowadzanie rozgrywek quizowych na IRC-u oferuje nie tylko walory edukacyjne czy rozrywkowe, ale umożliwia także zawodnikom rywalizowanie o jak najlepszy wynik punktowy. Każda z gier wymaga zatem podsumowania i zaprezentowania końcowej klasyfikacji w odpowiedni sposób — w postaci rankingu. Wyróżnić można trzy podstawowe strategie rankingowe:

>> zwykła, tzw. „1234”

Ta metoda prezentowania rankingu jest najczęściej stosowaną z uwagi na jej prostotę. Nie występują tutaj miejsca równorzędne (ex aequo), zaś zawodnicy posiadający tyle samo punktów uporządkowani są pod względem pierwszeństwa ich zdobycia — kto wcześniej uzyskał taką samą liczbę punktów, ten jest wyżej w rankingu. W zależności od implementacji w danym skrypcie realizowane jest to np. poprzez zapisywanie znacznika czasowego ostatniej odpowiedzi lub innym rozwiązaniem programistycznym.

Skrypty wykorzystujące ranking tego typu: „Dizzy”, „Milionerzy” (starsza wersja), „Familiada”, „Mieszacz”, „AntyGoogler”, „Just the Quiz”, „Koło Fortuny”, „1 z 10” (dodatkowy podział na rundy), „iQuiz” (do wyboru) oraz większość quizbotów.

Przykład:
1. piotrek - 10 punktów
2. adam - 7 punktów
3. stefan - 7 punktów
4. jacek - 5 punktów

>> turniejowa, tzw. „1224”

W tej metodzie miejsca równorzędne punktowo lokowane są na tej samej pozycji, a następnie numeracja pozycji przeskakuje o tyle miejsc, ile było lokat ex aequo. Sama kolejność graczy na tej samej pozycji nie ma większego znaczenia i może być prezentowana alfabetycznie względem nicka, biorąc pod uwagę znacznik czasowy („iQuiz”) lub być losowa (nowi „Milionerzy”, lecz tu wynika to akurat z implementacji).

Skrypty wykorzystujące ranking tego typu: „Milionerzy” (wersja KrzSia oraz port rud0lfa) oraz „iQuiz” (do wyboru).

Przykład:
1. piotrek - 10 punktów
2. adam - 7 punktów
2. stefan - 7 punktów
4. jacek - 5 punktów

>> zwarta, tzw. „1223”

Metoda ta jest podobna do turniejowej, aczkolwiek tu numeracja pozycji po miejscach ex aequo jest kontynuowana.

Skrypty wykorzystujące ranking tego typu: „iQuiz” (do wyboru).

Przykład:
1. piotrek - 10 punktów
2. adam - 7 punktów
2. stefan - 7 punktów
3. jacek - 5 punktów

Jeśli ciekawi Cię jak wyglądają takie rankingi na żywym przykładzie — wpadnij koniecznie do nas na #QuizPL w sieci IRCnet na którąś z weekendowych premier quizowych. :)

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet

Post has attachment
Public
Dawna produkcja naszego Yoela. :-)
Photo

Post has attachment
Public
Kanałowa Megazabawa VIII/2016 dobiegła już niestety końca.
Pełne podsumowanie znajdziecie tutaj: www.quizpl.net/zabawa-45
Gratulacje dla zwycięzcy oraz wszystkich uczestników. Dziękuję za udział i zapraszam do normalnej, zwyczajowej zabawy na kanale. :)

Public
Kompendium wiedzy o quizach: quiz multimedialny (obrazkowy, dźwiękowy)

Czat IRC-owy jest formą komunikacji stricte tekstową i nie oferuje osadzania w rozmowach treści graficznych czy multimedialnych. Niektóre programy do czatowania starając się urozmaicić to surowe środowisko zaczęły oferować oprócz kolorowania nicków i komunikatów np. możliwość podmieniania emotikon na ich graficzne wizualizacje. Czasem wprowadzając także inne dodatkowe obrazki reprezentujące wybrane ciągi znaków, a nawet awatary przypisane do nicków. Pojawił się nawet (1996-1999), nielubiany przez użytkowników tekstowego IRC-a, program Microsoft Comic Chat, który pozwalał przekształcać rozmowę w formę komiksową. Jednak z uwagi na stosowanie niestandardowych rozwiązań komunikaty od takich użytkowników były nieczytelne dla pozostałych osób nie używających tego programu.

Tekstowa natura wymusiła więc taką właśnie postać rozrywki quizowej, choć stosowane skrypty quizowe często używają dodatkowego kolorowania tekstu, pozwalając na lepsze odróżnianie poszczególnych komunikatów. Nic jednak nie stało na przeszkodzie, by w treści pytań zamieszczać odnośniki do treści multimedialnych. Co więcej wiele programów wykrywa „linki” umożliwiając ich klikanie i automatyczne otwieranie w przeglądarce internetowej, bez potrzeby zaznaczania tekstu i wklejania do paska adresu. W ten sposób możliwe jest zaprezentowanie graczom obrazka, animacji, fragmentu dźwiękowego lub filmowego oraz jednoczesne zadanie pytania o to co on przedstawia lub też, podobnie jak w tradycyjnych pytaniach, pokusić się o skojarzenia (np. obrazek przedstawia elementy kojarzące się z filmem), bądź pytania pośrednio związane (np. zdjęcie przedstawia kadr z filmu, ale pytanie dotyczy innego filmu w którym grał dany aktor). Ponad to taka forma rozdzielenia treści pozwala na wprowadzanie różnych urozmaiceń i modyfikacji, czyli np. zniekształceń w obrazkach (mozaika, szum, negatyw, odwrócenie) czy puszczaniu fragmentów dźwiękowych od tyłu i in. Zwykle pytania tego rodzaju łączone są w pełne zestawy i puszczane jako jeden quiz tematyczny, zaś najodpowiedniejszą formą quizową jest klasyczny „Dizzy” (lub „iQuiz”).

Aby zrealizować taki rodzaj quizu niezbędne jest czaso- i pracochłonne (szczególnie w przypadku quizów dźwiękowych) przygotowanie odpowiednich plików. Źródłem plików zwykle są strony typu Google Images czy YouTube, ale czasem także własna kolekcja lub są one samodzielnie tworzone. Na koniec niezbędne jest skorzystanie z odpowiedniej platformy pozwalającej na prezentowanie takich treści w postaci hostingu obrazków lub znacznie trudniej dostępnego hostingu oferującego odtwarzacz multimedialny w technologii Flash czy HTML5. Naturalnie wykorzystać można także własny serwer i przygotować stronę z odtwarzaczem. W każdym z tych przypadków wymagane jest używanie losowych nazw wgrywanych plików, aby nie zdradzały zawartości; zablokowanie listowania katalogu z plikami lub używanie hostingu pozwalającego na wgrywanie indywidualnych zdjęć, a nie tworzącego z nich albumy, aby grający nie podglądali kolejnych plików oraz usunięcie tagów multimedialnych (ID3v1/2), bowiem niektóre odtwarzacze mogą je wyświetlać zdradzając odpowiedź. Zazwyczaj zalecane jest również, by obrazki były przeskalowane, a pliki audio przekonwertowane do gorszej jakości, zaś same fragmenty zaledwie kilku sekundowe, tak aby grający mieli jak najszybszy dostęp.

Trudno z całą pewnością ustalić kiedy po raz pierwszy pojawił się pomysł zrealizowania takiego rodzaju pytań i kiedy takowego typu pierwsze pytanie zostało zadane, aczkolwiek opierając się o wszelkie posiadane materiały i logi można stwierdzić, że:

— Pierwsza sugestia na quizy z obrazkami zaistniała 11 maja 2007 roku, lecz nie została podchwycona i zrealizowana. Pierwszy quiz obrazkowy został zaprezentowany 31 lipca 2007 roku przez quizowicza o nicku Ebo1a (#QuizPL @ IRCnet) i zawierał pytania ogólne o to, co przedstawia załączone zdjęcie.

— Pomysł na quizy dźwiękowe został zaproponowany przez quizowiczkę o nicku marla 4 września 2014 roku. Pierwszy quiz dźwiękowy odbył się 14 września 2014 roku, a jego autorem był wilk (#QuizPL @ IRCnet) i polegał na rozpoznawaniu 5-sekundowych fragmentów znanych przebojów odgrywanych za pomocą przygotowanego na tę potrzebę odtwarzacza.

— 23 sierpnia 2015 roku przeprowadzony został eksperymentalny quiz oparty o zmodyfikowany skrypt „Familiady”. Autorem quizu, jak również pomysłodawcą (30 lipiec 2015), był eggrodd (#QuizPL @ IRCnet). Zabawa polegała m.in. na wymienianiu obiektów widocznych na zdjęciu, uzupełnianiu haseł krzyżówki, wyszukaniu wyrazów w diagramie czy znalezieniu różnic pomiędzy dwoma połówkami obrazka.


Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda taki hybrydowy quiz w akcji — zajrzyj do nas na #QuizPL w sieci IRCnet! Jeżeli nie ma takiego quizu w zapowiedziach, to możesz natrafić na pytanie tego typu dodane już do naszego quizbota. A jeśli zechcesz, to puścimy specjalnie dla Ciebie taki quiz. :)

www.quizpl.net/kompendium

#kompendium #quiz #irc #ircnet

Post has attachment
Public
Kolejna aktualizacja skryptu quizowego dla #irssi#iQuiz. Tym razem skupiłem się na antygooglerze, który teraz działa znakomicie i np. mimo jego użycia na ekranie linie łamane są poprawnie, zaś za długie pytania dzielone na kilka linii (mIRC i najnowsze irssi też to oferują, ale potrafią złamać linię tuż po zmianie koloru, co całkowicie psuje czytelność).

Pełna lista zmian na forum, poradnik jak przygotować premierę: www.quizpl.net/poradnik zaś nowo przygotowana pełna instrukcja obsługi: www.quizpl.net/iquiz

http://www.quizpl.net/viewtopic.php?f=3&t=556#p4828 - tutaj zaś znajdziecie ogłoszenie o nowej wersji. Jest tam także mała wzmianka o tym, jak to #Andrrew "pożyczył" sobie rozwiązania, które przeszło pół roku temu dodałem do Milionerów i przypisał sobie ich autorstwo. Ale o tym niebawem szerzej.

Miłej zabawy i pisania quizów! :)

#quiz #quizy #IRC #IRCnet

Post has attachment
Public
Wielki turniej w #Literaki / #Scrabble (edycja druga) dobiegł końca!
Ranking graczy po wszystkich rozgrywkach wygląda następująco:

1. rx - 1763 punkty
2. Witch - 1436 punktów
3. wilk - 764 punkty
4. beliahr - 649 punktów
5. gnite - 545 punktów

Zwycięzcy gratulujemy, ale i brawa dla wszystkich, którzy wzięli udział zabawie, a kibicom dzięki za doping. :)

Szczegóły i przebieg gier: www.quizpl.net/zabawa-44

#Kurnik #zabawa

Post has attachment
Public
Zapraszam wszystkich kanałowiczy (ale nie tylko!) do zabawy w turnieju Literakowym na Kurniku. :) Szczegóły: www.quizpl.net/zabawa-44
#literaki #scrabble #Kurnik #zabawa

Public
Nadejszła więc ta wielkopomna chwila, kiedy mówię sobie dość i z uwagi na znikome (zerowe) zainteresowanie tym profilem nieprzekładające się w jakikolwiek sposób na Wasze reakcje związane z publikowanymi tu wpisami oraz wydarzeniami quizowymi, a także nie skutkujące napływem nowych osób na kanał (czy nawet na ten profil) — zmuszony jestem zaniechać dalszych tutaj aktualizacji, gdyż zajmuje to zbyt dużo mojego czasu i energii (tak, wszystko robiłem ręcznie, nie na odwal jakimś autoposterem), a pustka nie przynosi żadnej satysfakcji i efektów. Profil pozostanie dostępny i jeśli kiedyś pojawi się jakieś większe nim zainteresowanie, to będzie kontynuowany. Od czasu do czasu jednak będę tutaj wrzucał wybrane/ważniejsze/ciekawsze informacje, czasami.

Zapraszam w zamian za to do obserwowania profilu na Facebooku (http://fb.com/QuizPL), na którym jest wyraźniejsza ta aktywność.

Pozdrawiam, wilk.

Public
Pierwsza trójka z czerwcowego Top10 quizbota:

1. litlegirl - 8000 punktów
2. zztop - 4862 punkty
3. MacG - 1573 punkty

Pełne wyniki: www.quizpl.net/quizbot-2016,6

Przed resetem zsumowane zostały nicki karolajn oraz litlegirl (każdej z osobna ;)). Sumowanie nie wpłynęło na kolejność w Top10. Szczegóły i zgłaszanie próśb o sumowanie na forum.

Wysoki wynik graczy litlegirl oraz zztop podniósł średnią punktów z Top100 najlepszych wyników w quizbocie, aż o prawie 100 punków, do 4120,93 punktów (używana przy wyliczaniu Q-punktów), a minimum punktowe, by załapać się do Top100 wzrosło do równych 3000 punktów.

Pozostałe newsy: Szalone 8000 punktów ugranych w czerwcowym quizbocie przez litlegirl pozwoliło jej na zajęcie 4 miejsca w Top10 najlepszych wyników w historii quizbota. Po ostatniej aktualizacji bazy pytań eggrodd wciąż prowadzi jako autor, ale teraz już z 18097 pytaniami. wilk dalej chętnie gra w premiery quizowe, zagrał już w 922 quizy i zdobył 462 miejsca medalowe. Na kanale odbyły się już 1404 premiery quizowe, a teraz zaczynamy 134 cykl zabawy w quizbota!

Aktualne rekordy kanałowe: www.quizpl.net/rekordy — zajrzyjcie i spróbujcie je pobić. ;)

Ranking punktów quizowych (Q-punktów): www.quizpl.net/ranking — czekamy na Ciebie! ;)

#quizpl #irc #ircnet #quiz #quizy #quizbot
Wait while more posts are being loaded