Profile

Cover photo
Ahmet Emin Aslan
Lives in Ankara
2,010 followers|146,119 views
AboutPostsPhotosVideosReviews

Stream

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
1
Ben aouicha  Rachida's profile photo
 
تحكي عربي
 ·  Translate
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
 
Zeki ALASYA Kimdir?
Kariyeri: Robert Koleji'nden mezun olan sanatçı sanat hayatına da 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.
Film çevirmeye 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı. İlk yönetmenlik deneyiminide yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum, Akasya Durağı ve Küçük Ağa da yer aldı. Kariyerinin sonlarında daha çok dizilerde yer alan Zeki Alasya sinemada son olarak 2009'da Aşk Geliyorum Demez filminde rol aldı.
Ölümü: 22 Nisan 2015'te karaciğer rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırılan sanatçı 8 Mayıs 2015 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi 10 Mayıs 2015'te Levent Camii'nden alınarak Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.
Ölümüne çok üzülen 53 yıllık dostu Metin Akpınar vefat haberi aldıktan kısa bir süre sonra telefondan CNN Türk'e bağlanıp şu cümleleri kurmuştur: "Zeki Alasya benim yarımdı. Yarım gitti, canım gitti. Herkes için büyük kayıp. Her ölüm gençtir ama Zeki çok genç öldü. Maalesef karaciğerde bir olumsuzluk oluşmuştu. Çok geç fark edilmişti, yapacak bir şey yoktu. Son zamanda hoş tutmaya çalışıyorduk. Olabildiğince rahat ettirmeye çalışıyorduk. 15 gündür çok kötü bir tablo vardı. Son 2 gündür ben yanındaydım. Bugün sevdiği yemeği yapıp götürecektim. Bu haberi aldım. Kader bizi adeta birleştirmişti. Babalarımız aynı firmada çalışırlardı. Annelerimiz vefat ettiğinde imamları bile aynıydı. Bu yazgı bizi birleştirdi ve ölüme kadar da ayrılmadık. Ayrılık dedikoduları saçmasapan dedikodulardı. Şimdi gerçekten ayrıldık, bazıları kına yakabilir. Çok marifetli bir adamdı. Terziliği bile vardı. Zeki başarılı bir sanatçıydı. Kısa ömrüne çok başarı sığdırdı."
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
 
Escher descending stairs with descending Shepard tone
https://youtu.be/VeDBY12df3g
4 comments on original post
1
1
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
 
                                                ÜÇ FİLTRE 
Merhaba Selam Değerli Hikaye sever Dostlar Nasılsınız ?
Sizlere bu anlatacağım hikayede günümüz Sosyal hayatımızda uygulamamız gereken ve bu hikayede anlatılanları uyguladığımızda Sosyal hayatımızın son derece yaşanılabilir olacağını göreceğiz.

Hikayemiz bundan yüzyıllarca önce yaşamış olan ve Dünya Felsefe tarihine geçmiş olan Sokrat isimli ünlü Filozofun anısıdır. Günün birinde Sokratın bir arkadaşı yanına gelip bir başka arkadaşları hakkında bazı duydukları olduğunu ve bu duyduklarını Sokrata söylemek ister. Sokrat bunun üzerine bu arkadaşına bir dakika bekle der. Sen bana bir şey söylemeden önce seni test'den geçireceğim diye söyler.

Sokrat bu yapacağı testin Üç Filtre testi olduğunu ve benimle arkadaşım ile ilgili konuşmadan önce seni bu testten geçirmem iyi bir fikir olur dedikten sonra teste başlar. Birinci filtre gerçeklik Filtresi diyerek karşısındaki arkadaşına sorar. Bana birazdan Arkadaşım hakkında söyleyeceklerinin hepsinin tam anlamıyla gerçek olduğuna emin misin ? Karşısındaki adam Hayır Bilmiyorum sadece bu söyleyeceklerimi duydum der.. Bunun üzerine Sokrat Tamam o zaman Sen bana söyleyeceklerinin tam anlamıyla gerçek olup olmadığını bilmiyorsun der. Sokrat şimdi ikinci filtreye geçelim diye söyler. Bu ikinci Filtre İyilik Filtresidir. Bunun için bana arkadaşım hakkında söyleyeceklerin iyi şeyler midir ? Adam yanıtlar. Hayır Tam tersi der. Sokrat öyleyse bana arkadaşımın hakkında söyleyeceğin şeylerin tamamen gerçek ve iyi olmayan bir şey söylemek istiyorsun. vede bunun doğru olduğundan emin değilsin.  Fakat yine geriye bir Filtre kaldı. Bu testi geçebilirsin diye söyler. Üçüncü Filtre İşe Yararlılık Filtresi ! Bana arkadaşımın hakkında söyleyeceklerin benim işime yarar mı ?  Adam Sokrata Hayır gerçekten değil diye cevap verir. Bunun üzerine Sokrat Tamam der. Bana arkadaşımın hakkında söyleyeceklerin doğru ve gerçek  değilse, İyi bir şey değilse ve işe yarar bir şey değilse bana niye söylesin ki ? şeklinde adama söyler ve arkadaşının hakkında karşısındaki adamı konuşturmaz. 

Hikayemiz burada son bulur. Bu davranışı Sokratın iyi bir filozof olmasının sebebiydi. Sizlerde yakın ve sevdiğiniz bir arkadaşınız hakkında başıboş konuşmalar duyduğunuz her sefer , bu Üç Filtre testini uygulamanız dileğiyle hoşça kalınız.
 ·  Translate
6 comments on original post
1
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
 
Kara Delik Nedir?

Kara delik, uzayda ışığın bile kaçamayacağı kadar güçlü bir yer çekimine sahip bölgedir. Bu kuvvetli çekimin sebebi ise içindeki maddelerin inanılmaz derecede sıkışmış olmasıdır.
Böyle bir çekimin nasıl oluştuğunu merak edebilirsiniz, kara deliklerin çoğu kaynaklarını tüketmiş devasa yıldızların yer çekimleri nedeni ile içlerine doğru çökmeleri sonucu meydana gelirler, güneşimizden kat kat büyük bir yıldızın kendi yer çekimine karşı koyamayıp büzüldüğünü düşünün, içeriğindeki maddeler o kadar sıkışır ki daha büyük bir yer çekimi oluşur ve ışık bile bu çekimden kaçamaz.

Kara Delik Nasıl Görülür?
Bildiğiniz gibi etrafımızdaki her nesneyi üzerinden yansıttığı ışık ile görürüz, peki bilim adamları ışığı çekiminden dolayı yansıtmayan ve içinde hapseden bir kara deliği nasıl bulmuş olabilirler? Aslında çok zor değil, bir nesne varlığını bir çok şekilde belli eder, tıpkı rüzgar gibi, hava molekülleri de ışığı yansıtamadıklarından görünmezler ama biz rüzgarın varlığını ağaçların yapraklarını sallamasıyla fark edebiliriz.
Kara deliklerde de durum aynıdır, kendilerini göremesek bile arkalarında hareket eden yıldızların bir anda kaybolmalarından yerlerini tespit edebiliriz, tabi kara deliklerin tespiti için bir çok gelişmiş analiz cihazı da bulunmakta. Dolayısıyla kara delikler gözlem aletleri ile henüz keşfedilmemiş olsalar da, uzayda meydana getirdikleri etkiler ve değişimlerle varlıkları kanıtlanmıştır.

Kara Deliklerin Boyutları

Kara delikler tıpkı uzaydaki bir çok cisim gibi farklı boyutlarda olabilirler. Teorilere göre bir kara delik tek bir atom boyunda bile olabilir, tabi buna rağmen ağırlığı bir dağdan daha fazla olur. Kara delikler boyutlarına ve kütlelerine göre 3 türe ayrılırlar:

İlksel (Primordial) Kara Delikler:
Big Bang olarak bilinen patlamadan hemen sonra oluşan tiplerdir ve boyutları atom boyutu kadar bile olabilir. İlk patlama döneminde şekillendiklerinden İlksel (Primordial) adını taşırlar.

Yıldızsal (Stellar) Kara Delikler:
Enerjisini kaybetmiş ve içine doğru çöken yıldızların kalıntıları olarak bilinirler, bu içe çökme önce Süpernova ya sebep olur daha sonra ise yeterince büyük bir çekim oluşursa kara delik meydana gelir.

Dev Kara Delikler (Supermassive):
Bu tip kara delikler galaksilerin oluşma esnasında oluşurlar ve boyutları oluşan galaksinin boyutu ile orantılı olur, dolayısı ile güneşimizden milyonlarca kat daha büyük bir kütleye sahip olabilirler.
Kara Delik Ne Zaman Keşfedilmiştir?
Kara deliklerin varlığı ilk kez on sekizinci yüzyılın sonlarında söz konusu olmuştur. Newton Yasaları ile gözle görülemeyen bir yıldızın teorisi birleştirilerek İngiliz John Michell ve Fransız Pierre LaPlace tarafından ortaya konulmuştur.

Kara Delik Gezegenimizi Yok Edebilir mi?

Kara deliklerin varlığı çok korkutucu olsa da bilmemiz gereken şey kara deliklerin uzayda hızla dolaşıp gezegenleri yutmadıklarıdır. Bilinen çekim kuvveti kanunlarına uyduklarından öncelikle bizim saman yolumuzun yörüngesine girmesi gereklidir ki bu çok çok düşük bir ihtimaldir ve yakınlarımızda bu şansa sahip bir kara delik henüz bulunamamıştır.

Ayrıca güneşin kütlesine sahip bir kara delik güneşimizi yutup yerini alsa bile gezegenimiz bu sefer kara deliğin etrafında dönmeye başlayacaktır (aynı kütle ve çekime sahip olduklarından). Kısacası dünyamızın bir kara delik tarafından yutulma ihtimali imkansıza yakın bir orandadır.

Güneşimiz de Bir Gün Kara Deliğe Dönüşebilir mi?

Hayır! Güneşimiz içine çökebilecek kadar büyük bir kütleye ve çekime sahip olmadığından bu mümkün değildir. Güneşimiz milyarlaca yıl sonra enerjisini tükettiğinde önce dev kırmızı yıldıza (red giant star) dönüşür daha sonra ise tüm kaynakları tükenince dış katmanını atıp “planetary nebula” olarak bilinen parlak bir gaz kütlesi haline gelir. Son olarak güneşten kalacak olan tek şey soğumakta olan bir “Beyaz Cüce” (white dwarf).


http://bilirmiydin.com/kara-delik-nedir-karadelik-nasil-olusur/
 ·  Translate
13 comments on original post
1
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
Gerçekleri görüp de, bu gerçeklere neden olanların hakikati gizlemek için kıvranmasını seyretmek, üzücü. İnsanın kendisini kandırması kolaydır da, işlediği bir kabahati başkasından gizlemesi zordur.

Doktor hastasına o güne kadar yapılan tahlillerin sonuçlarını açıklamaktadır: ‘Size bir kötü, bir de bundan daha kötü haberim var. Önce kötü haberi vereyim. Test sonuçlarına göre 24 saatlik ömrünüz kalmış.’
Adam yıkılır ve doktora dönüp ; ‘hayır olamaz; buna inanamıyorum. Fakat, fakat bundan daha kötü bir haber olamaz ki’ der.
Doktorun yanıtı kısa olur: ‘Dünden beri size ulaşmaya çalışıyoruz.’

Göz doktoru: ‘Şu tablodaki harfleri okur musunuz?’
Hasta: ‘Siz bana okur musunuz? Benim gözlerim bozuk da…’

 ·  Translate
1
Add a comment...
Have him in circles
2,010 people
Ömer Erçetin's profile photo
Wrecktify Gaming's profile photo
Christine Irving's profile photo
James Kishor Sarker's profile photo
Yasir Sami's profile photo
Ben aouicha  Rachida's profile photo
Bauhaus Movement's profile photo
MD Al Kawsar's profile photo
Paolo Pomponi's profile photo

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
 
How Animal Loves Stranger even when HUMANS kills Animal http://share-ask.com/how-animal-loves-stranger/
Animal Loves Stranger This is How Animal Loves Stranger when he finds Stranger ,but today HUMANS kills Animal ,fights against each other in the name of
8 comments on original post
1
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
Türkiye kamu yönetiminde önemli reformlara imza atarken, çok sayıda firma teknik şartları tamamlayamadığı için binlerce ihalenin iptal edildiği ortaya çıktı.
1
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
1
Add a comment...
People
Have him in circles
2,010 people
Ömer Erçetin's profile photo
Wrecktify Gaming's profile photo
Christine Irving's profile photo
James Kishor Sarker's profile photo
Yasir Sami's profile photo
Ben aouicha  Rachida's profile photo
Bauhaus Movement's profile photo
MD Al Kawsar's profile photo
Paolo Pomponi's profile photo
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Ankara
Previously
Türkiye
Links
Collections Ahmet Emin is following
View all
Basic Information
Gender
Male
Yemekleri, servisi ve bulunduğu mekan olarak son derece rahatlatıcı. Gerek kahvaltıları gerekse akşam yemekleri ayrı ayrı güzel. Tüm çalışanlara teşekkürlerimle.
Public - a year ago
reviewed a year ago
1 review
Map
Map
Map