Profile

Cover photo
Ahmet Emin Aslan
Lives in Ankara
2,016 followers|144,621 views
AboutPostsPhotosVideosReviews

Stream

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
Türkiye kamu yönetiminde önemli reformlara imza atarken, çok sayıda firma teknik şartları tamamlayamadığı için binlerce ihalenin iptal edildiği ortaya çıktı.
1
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
 
Yani adın çıkacağına canın çıksın bu zamanda 😯😯
 ·  Translate
3 comments on original post
2
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
 
ALTIN ÖĞÜTLER..!
ABD’li ünlü işadamı ve yatırımcı Warren Buffet’tan altın değerinde öğütler..
KAZANÇ ÜZERİNE: 
Asla tek bir gelir kapınız olmasın.
İkinci bir kaynak oluşturmak için yatırım yapın.
HARCAMA ÜZERİNE: 
İhtiyacınız olmayan şeyleri almaya devam ederseniz, 
bir gün ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.
TASARRUF ÜZERİNE: 
Harcamalarınızdan sonra artan parayı biriktirmek yerine; 
biriktirdiklerinizden sonra artan parayı harcayın.
RİSK ÜZERİNE: 
Bir nehrin derinliğini, iki ayağınızla birden ölçmeye kalkışmayın.
YATIRIM ÜZERİNE: 
Bütün yumurtalarınızı tek bir sepette saklamayın.
BEKLENTİLER ÜZERİNE: 
Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir; ucuz insanlardan beklemeyin.
SEVDİKLERİNİZ İÇİN MUTLAKA PAYLAŞIN..!
---------------------------------------------
Takip Et ► #OMERFARUKMAZLUM  
👍 Beğen ⤵ Paylaş
 ·  Translate
2 comments on original post
1
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
 
                                                ÜÇ FİLTRE 
Merhaba Selam Değerli Hikaye sever Dostlar Nasılsınız ?
Sizlere bu anlatacağım hikayede günümüz Sosyal hayatımızda uygulamamız gereken ve bu hikayede anlatılanları uyguladığımızda Sosyal hayatımızın son derece yaşanılabilir olacağını göreceğiz.

Hikayemiz bundan yüzyıllarca önce yaşamış olan ve Dünya Felsefe tarihine geçmiş olan Sokrat isimli ünlü Filozofun anısıdır. Günün birinde Sokratın bir arkadaşı yanına gelip bir başka arkadaşları hakkında bazı duydukları olduğunu ve bu duyduklarını Sokrata söylemek ister. Sokrat bunun üzerine bu arkadaşına bir dakika bekle der. Sen bana bir şey söylemeden önce seni test'den geçireceğim diye söyler.

Sokrat bu yapacağı testin Üç Filtre testi olduğunu ve benimle arkadaşım ile ilgili konuşmadan önce seni bu testten geçirmem iyi bir fikir olur dedikten sonra teste başlar. Birinci filtre gerçeklik Filtresi diyerek karşısındaki arkadaşına sorar. Bana birazdan Arkadaşım hakkında söyleyeceklerinin hepsinin tam anlamıyla gerçek olduğuna emin misin ? Karşısındaki adam Hayır Bilmiyorum sadece bu söyleyeceklerimi duydum der.. Bunun üzerine Sokrat Tamam o zaman Sen bana söyleyeceklerinin tam anlamıyla gerçek olup olmadığını bilmiyorsun der. Sokrat şimdi ikinci filtreye geçelim diye söyler. Bu ikinci Filtre İyilik Filtresidir. Bunun için bana arkadaşım hakkında söyleyeceklerin iyi şeyler midir ? Adam yanıtlar. Hayır Tam tersi der. Sokrat öyleyse bana arkadaşımın hakkında söyleyeceğin şeylerin tamamen gerçek ve iyi olmayan bir şey söylemek istiyorsun. vede bunun doğru olduğundan emin değilsin.  Fakat yine geriye bir Filtre kaldı. Bu testi geçebilirsin diye söyler. Üçüncü Filtre İşe Yararlılık Filtresi ! Bana arkadaşımın hakkında söyleyeceklerin benim işime yarar mı ?  Adam Sokrata Hayır gerçekten değil diye cevap verir. Bunun üzerine Sokrat Tamam der. Bana arkadaşımın hakkında söyleyeceklerin doğru ve gerçek  değilse, İyi bir şey değilse ve işe yarar bir şey değilse bana niye söylesin ki ? şeklinde adama söyler ve arkadaşının hakkında karşısındaki adamı konuşturmaz. 

Hikayemiz burada son bulur. Bu davranışı Sokratın iyi bir filozof olmasının sebebiydi. Sizlerde yakın ve sevdiğiniz bir arkadaşınız hakkında başıboş konuşmalar duyduğunuz her sefer , bu Üç Filtre testini uygulamanız dileğiyle hoşça kalınız.
 ·  Translate
6 comments on original post
1
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
 
Kara Delik Nedir?

Kara delik, uzayda ışığın bile kaçamayacağı kadar güçlü bir yer çekimine sahip bölgedir. Bu kuvvetli çekimin sebebi ise içindeki maddelerin inanılmaz derecede sıkışmış olmasıdır.
Böyle bir çekimin nasıl oluştuğunu merak edebilirsiniz, kara deliklerin çoğu kaynaklarını tüketmiş devasa yıldızların yer çekimleri nedeni ile içlerine doğru çökmeleri sonucu meydana gelirler, güneşimizden kat kat büyük bir yıldızın kendi yer çekimine karşı koyamayıp büzüldüğünü düşünün, içeriğindeki maddeler o kadar sıkışır ki daha büyük bir yer çekimi oluşur ve ışık bile bu çekimden kaçamaz.

Kara Delik Nasıl Görülür?
Bildiğiniz gibi etrafımızdaki her nesneyi üzerinden yansıttığı ışık ile görürüz, peki bilim adamları ışığı çekiminden dolayı yansıtmayan ve içinde hapseden bir kara deliği nasıl bulmuş olabilirler? Aslında çok zor değil, bir nesne varlığını bir çok şekilde belli eder, tıpkı rüzgar gibi, hava molekülleri de ışığı yansıtamadıklarından görünmezler ama biz rüzgarın varlığını ağaçların yapraklarını sallamasıyla fark edebiliriz.
Kara deliklerde de durum aynıdır, kendilerini göremesek bile arkalarında hareket eden yıldızların bir anda kaybolmalarından yerlerini tespit edebiliriz, tabi kara deliklerin tespiti için bir çok gelişmiş analiz cihazı da bulunmakta. Dolayısıyla kara delikler gözlem aletleri ile henüz keşfedilmemiş olsalar da, uzayda meydana getirdikleri etkiler ve değişimlerle varlıkları kanıtlanmıştır.

Kara Deliklerin Boyutları

Kara delikler tıpkı uzaydaki bir çok cisim gibi farklı boyutlarda olabilirler. Teorilere göre bir kara delik tek bir atom boyunda bile olabilir, tabi buna rağmen ağırlığı bir dağdan daha fazla olur. Kara delikler boyutlarına ve kütlelerine göre 3 türe ayrılırlar:

İlksel (Primordial) Kara Delikler:
Big Bang olarak bilinen patlamadan hemen sonra oluşan tiplerdir ve boyutları atom boyutu kadar bile olabilir. İlk patlama döneminde şekillendiklerinden İlksel (Primordial) adını taşırlar.

Yıldızsal (Stellar) Kara Delikler:
Enerjisini kaybetmiş ve içine doğru çöken yıldızların kalıntıları olarak bilinirler, bu içe çökme önce Süpernova ya sebep olur daha sonra ise yeterince büyük bir çekim oluşursa kara delik meydana gelir.

Dev Kara Delikler (Supermassive):
Bu tip kara delikler galaksilerin oluşma esnasında oluşurlar ve boyutları oluşan galaksinin boyutu ile orantılı olur, dolayısı ile güneşimizden milyonlarca kat daha büyük bir kütleye sahip olabilirler.
Kara Delik Ne Zaman Keşfedilmiştir?
Kara deliklerin varlığı ilk kez on sekizinci yüzyılın sonlarında söz konusu olmuştur. Newton Yasaları ile gözle görülemeyen bir yıldızın teorisi birleştirilerek İngiliz John Michell ve Fransız Pierre LaPlace tarafından ortaya konulmuştur.

Kara Delik Gezegenimizi Yok Edebilir mi?

Kara deliklerin varlığı çok korkutucu olsa da bilmemiz gereken şey kara deliklerin uzayda hızla dolaşıp gezegenleri yutmadıklarıdır. Bilinen çekim kuvveti kanunlarına uyduklarından öncelikle bizim saman yolumuzun yörüngesine girmesi gereklidir ki bu çok çok düşük bir ihtimaldir ve yakınlarımızda bu şansa sahip bir kara delik henüz bulunamamıştır.

Ayrıca güneşin kütlesine sahip bir kara delik güneşimizi yutup yerini alsa bile gezegenimiz bu sefer kara deliğin etrafında dönmeye başlayacaktır (aynı kütle ve çekime sahip olduklarından). Kısacası dünyamızın bir kara delik tarafından yutulma ihtimali imkansıza yakın bir orandadır.

Güneşimiz de Bir Gün Kara Deliğe Dönüşebilir mi?

Hayır! Güneşimiz içine çökebilecek kadar büyük bir kütleye ve çekime sahip olmadığından bu mümkün değildir. Güneşimiz milyarlaca yıl sonra enerjisini tükettiğinde önce dev kırmızı yıldıza (red giant star) dönüşür daha sonra ise tüm kaynakları tükenince dış katmanını atıp “planetary nebula” olarak bilinen parlak bir gaz kütlesi haline gelir. Son olarak güneşten kalacak olan tek şey soğumakta olan bir “Beyaz Cüce” (white dwarf).


http://bilirmiydin.com/kara-delik-nedir-karadelik-nasil-olusur/
 ·  Translate
17 comments on original post
1
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
Gerçekleri görüp de, bu gerçeklere neden olanların hakikati gizlemek için kıvranmasını seyretmek, üzücü. İnsanın kendisini kandırması kolaydır da, işlediği bir kabahati başkasından gizlemesi zordur.

Doktor hastasına o güne kadar yapılan tahlillerin sonuçlarını açıklamaktadır: ‘Size bir kötü, bir de bundan daha kötü haberim var. Önce kötü haberi vereyim. Test sonuçlarına göre 24 saatlik ömrünüz kalmış.’
Adam yıkılır ve doktora dönüp ; ‘hayır olamaz; buna inanamıyorum. Fakat, fakat bundan daha kötü bir haber olamaz ki’ der.
Doktorun yanıtı kısa olur: ‘Dünden beri size ulaşmaya çalışıyoruz.’

Göz doktoru: ‘Şu tablodaki harfleri okur musunuz?’
Hasta: ‘Siz bana okur musunuz? Benim gözlerim bozuk da…’

 ·  Translate
1
Add a comment...

Ahmet Emin Aslan

Shared publicly  - 
 
This is hard indicator how human understand meaning of love...
1
Add a comment...
People
Have him in circles
2,016 people
Ich Brauche Entspannung's profile photo
Lukas Bogaroch's profile photo
emanoel viana's profile photo
rocky alam's profile photo
Rajeev Mehta's profile photo
SpinSucks's profile photo
First Information Reporting Media's profile photo
Nihat “Grup Gezgin” Derviş's profile photo
Fabiana Campos's profile photo
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Ankara
Previously
Türkiye
Links
Collections Ahmet Emin is following
Basic Information
Gender
Male
Yemekleri, servisi ve bulunduğu mekan olarak son derece rahatlatıcı. Gerek kahvaltıları gerekse akşam yemekleri ayrı ayrı güzel. Tüm çalışanlara teşekkürlerimle.
Public - a year ago
reviewed a year ago
1 review
Map
Map
Map