Profile cover photo
Profile photo
دکتر عبدالله زندی جراح چاقی
250 followers
250 followers
About
Posts

Post has attachment
جراحی چاقی

چاقی یعنی داشتن مقادیر زیادی چربی بافتی در بدن. چاقی بیش از یک نگرانی در حیطه زیبایی است.
فربهی یا چاقی یک بیماری است که اضافه وزن غیر طبیعی بدن تعریف می‌شود که اثرات بسیار مخربی بر روی انسان طبیعی دارد.کسی چاق گفته می‌شود که ضریب جرم بدن او از ۳۰ بالاتر باشد
و در فردی که همین ضریب از ۲۵ تا ۳۰ باشد دارای اضافه وزن می‌گویند .در صورتی که این ضریب از ۳۵ فراتر رود به آن چاقی مرضی اتلاق می شود.
چاقی به خودی خود بیماری کشنده‌ای نیست اما از اثرات آن موجب بیماری‌هایی همچون تصلب شرائین،سکته قلبی،سکته مغزی و ... است
علل 
می تواند یک علت و یا ترکیبی از چند علت داشته باشد: 
ـ استعداد ژنتیکی 
ـ داشتن رژیم غذایی سرشار از انرژی 
ـ ورزش کم و داشتن تحرک کم 
ـ بیماری هایی که خود سبب چاقی می شوند (همچون کم کاری تیروئید) 
ـ ناهنجاری های خوردن (از جمله پرخوری)
ـ فشارهای ذهنی
  چاقی، امروزه بعنوان دومین علت مرگ قابل پیشگیری پس از سیگار معرفی شده است. رشد روز افزون آمار بیماران دارای اضافه وزن در کشور به حدود 17% جمعیت کشور در سال 88
(حدود 12 میلیون نفر). لزوم توجه به پیشگیری و درمان این معضل اجتماعی را مطرح می­کند. در مواردی که این اضافه وزن به مرز چاقی مفرط می­رسد. تقریباً تنها راه درمان موجود، جراحی است. اما واضح است برای دستیابی به نتیجه­ی مطلوب و اجتناب از افزایش وزن مجدد. تغییر در نگرش و سبک زندگی (تغذیه مناسب و فعالیت فیریک منظم و ...) امری ضروری و لازم الاجرا است.
 عوارض چاقی:
  در صورتی که چاقی درمان نشود می­تواند منجر به بروز عوارض زیر شود:
·      دیابت قند نوع 2
·      فشار خون بالا
·      بیماری­های قلبی و سکته­ی قلبی و مغزی
·      مشکلات خواب و ایست تنفسی در خواب
·      بعضی از سرطان­ها(مثل پستان،کولون، رحم و پروستات)
·      مشکلات روحی و روانی مثل افسردگی، جدا شدن از جامعه- داشتن تصویر ذهنی منفی از خود.
·      آسیب­های مفصلی و سائیدگی مفاصل
·      مشکلات نازایی و باروری
·      بیماری­های گوارشی(کبد چرب، ریفلاکس، سنگ­های صفراوی)
·      بی­اختیاری ادراری
·     کم شدن مهارت و توانایی­ها
·تست های تشخیصی
·     چنانچه پزشک شما بر این عقیده باشد که شما دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، تاریخچه پزشکی و سلامتی شما را با تمام جزئیات مرور خواهد کرد و برخی آزمایش‌ها و تست‌ها را توصیه می‌کند. چنین اقداماتی کمک به تایید تشخیص‌ها و یافتن علل ایجاد کننده چاقی و نیز هر نوع عوارض مرتبط می‌کنند .تست‌ها و آزمایشات مربوطه شامل موارد زیر می‌باشند :
.مروری بر تاریخچه پزشکی و سلامتی:.
 پزشک شما تاریخچه وزنی شما، مواردی که برای کاهش وزن تلاش کردید، میزان فعالیت بدنی و عادات ورزشی شما، الگوی غذا خوردن، داروهای مصرفی، سطوح استرس ودیگر موضوعات
مربوط به سلامت شما را مرور و بررسی خواهد کرد. همچنین وی تاریخچه سلامت فامیلی شما را نیز مرور خواهد کرد تا از میزان در معرض بودن برخی شرایط خاص در شما اطلاع پیدا کند .
ارزیابی سایر و بیماری‌ها:
 اگر شما مشکلاتی در رابطه با سلامتی داشته باشید پزشکتان آنها را مورد ارزیابی قرار خواهد داد. همچنین سایر مشکلات را نیز چک خواهد کرد مشکلاتی مانند فشار خون بالا و یا اختلالات مربوط
به غذا خوردن .
(ضریب توده بدنی):BMIمحاسبه :
پزشک شما به منظور تعیین میزان چاقی در شما نمایه توده بدن را محاسبه خواهد کرد .
اندازه گیری دور کمر:
 چربی ذخیره‌ای در اطراف کمر که چربی شکمی نامیده می‌شود ریسک ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت وبیماریهای قلب و عروق را افزایش می‌دهد. زنان با دور کمر بالاتر از ۸۸ سانتیمتر و مردان
با دور کمر بالاتر از ۱۰۲ سانتیمتر ریسک بالایی در رابطه با ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی دارند .
معاینه کلی بدن:
 این تست ها شامل اندازه گیری قد، چک کردن علائم حیاتی مانند ضربان قلب، فشار خون و درجه حرارت بدن، گوش دادن به صدای قلب، شش‌ها و معاینه شکم می‌باشد .
تست‌های آزمایشگاهی. نوع تست‌های آزمایشگاهی بستگی به وضعیت سلامتی و فاکتورهای خطر در شما دارد. و معمولاً شامل شمارش کامل سلوهای خونی (CBC)، چربی‌های خون، تست‌های عملکرد کبد، گلوکز ناشتا، تست تیروئید و غیره‌است. ممکن است پزشک تست‌های قلبی خاصی مانند الکتروگاردیوگرام را نیز توصیه کند .
جمع آوری اطلاعات فوق به پزشک شما در تعیین میزان وزنی که باید کاهش یابد و نیز تعیین وضعیت سلامت و فاکتورهای خطری که در شما وجود دارد کمک می‌کند و نهایتاً پزشک راه درمانی مناسب برای شخص شما را انتخاب خواهد کرد.
]
درمان:
هدف از درمان چاقی رسیدن به وزن سلامت و حفظ آن به منظور کاهش ریسک بیماری‌ها و افزایش کیفیت زندگی است. شما احتیاج دارید که با یک تیم حرفه‌ای سلامت کار کنید تیمی متشکل از متخصص تغذیه، متخصص چاقی و رژیم درمان که به شما در ایجاد تغییراتی در عادات غذا خوردن و فعالیتهای بدنی کمک خواهند کرد. شما همراه با این تیم به میزان وزن سلامت خود و چگونگی دستیابی به آن پی می‌برید . هدف ابتدایی کاهش ۵ تا ۱۰ درصد از وزن اولیه در طول ۶ ماه‌است . شما تنها با کاهش ۵ تا ۱۵ درصد از وزن کل خود می‌توانید احساس بهتر و بهبود سلامتی خود را
حس کنید
روش‌های درمان تخصصی
راه‌های زیادی برای درمان چاقی و رسیدن به وزن سلامت وجود دارد . نوع روش درمانی بستگی به سطح چاقی شما، وضعیت کلی سلامتی شما و میزان اراده و میل شما در شرکت در برنامه کاهش وزن دارد .
روش‌های درمان عبارتند از: :
ژیم غذایی
ورزش و فعالیت بدنی
تغییرات رفتاری
داروهای تجویزی جهت کاهش وزن
جراحی
معمولاً کاهش وزن از طریق تغییراتی در سبک زندگی (تغییر رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی و تغییرات رفتاری ) امکان پذیر است. در موارد بسیار جدی و با اصلاح شیوه زندگی از دارو درمانی
و جراحی نیز به عنوان درمان کمکی استفاده می‌شود.

Post has shared content
دکتر عبدالله زندی متخصص جراحی چاقی
http://www.dr-zandi.com/
کم شدن آب به علت از دست دادن #آب بدن است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که ما مقدار زیادی مایعات از دست می‌دهیم و به میزان کافی، آن مقدارِ از دست رفته را جبران نمی‌کنیم.هنگامی که بدن با #کم_آبی مواجه می شود علائمی بروز می کنند که دانستن آن ها می تواند به شما کمک کند تا سریع تر درمان را آغاز کنید.
#کم_آبی_بدن #تشنگی #گرمازدگی #علایم_کم_آبی_بدن

Post has shared content
دکتر عبدالله زندی متخصص جراحی چاقی
http://www.dr-zandi.com/

خطر نوشابه‌های شیرین برای حافظه
**********************

متخصصان تغذیه و سلامت هشدار دادند: مصرف روزانه نوشابه‌های شیرین و قندی به حافظه نوجوانان آسیب جدی می‌زند.

به نقل از ایسنا، مصرف نوشابه‌های قندی در آمریکا از عوامل اصلی شیوع چاقی مفرط در آمریکا محسوب می‌شود. مصرف این نوشیدنی‌های بدون کالری و پرشکر، عامل اصلی ابتلا به دیابت نوع 2 و چاقی مفرط است. این نوشابه‌ها عامل اصلی افزوده شدن 48 درصد قند به رژیم غذایی انسان هستند.

متخصصان سلامت در این مطالعه دریافتند مصرف روزانه نوشابه‌های شیرین شده با ساکروز یا شربت ذرت که حاوی فروکتوز بالا هستند، سبب کاهش توانایی یادگیری و حفظ اطلاعات در مغز است. این خطر به ویژه در سنین نوجوانی به اوج خود می‌رسد.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس ورلد ریپورت، متخصصان با مطالعه روی موش‌های آزمایشگاهی دریافتند وقتی به موش‌های نوجوان نوشابه‌های قندی داده شد توانایی یادگیری و حافظه آنها دچار مشکل شده و در آزمون‌ها نتایج ضعیفی ارائه کردند.

«اسکات کانوسکی»، سرپرست اصلی این مطالعه و استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی دراین‌باره گفت: شکی نیست که کربوهیدرات‌های خاص به ویژه کربوهیدرات‌های موجود در نوشابه‌های قندی و سایر نوشابه‌های گازدار سبب اختلال متابولیسمی می‌شوند. علاوه بر این یافته‌های ما نشان می‌دهد که مصرف نوشابه‌های قندی همچنین توانایی عملکرد طبیعی مغز انسان و به خاطر آوردن اطلاعات ضروری به خصوص وقتی که مصرف این نوشابه‌ها در سنین پیش از بزرگسالی افزایش یابد، دچار اختلال می‌کند.

نوشابه‌های قندی علاوه بر آسیب به حافظه در نوجوانان، سبب التهاب در بخش هیپوکامپ مغز که مرکز کنترل یادگیری و عملکرد حافظه مغز است می‌شود. پیش از این نیز متخصصان سلامت هشدار داده‌اند تا آب را جایگزین اینگونه نوشیدنی‌های مضر و بی‌خاصیت کنید تا ضمن حذف این ماده غذایی مضر، تغذیه خود را بهبود دهید.

www.onlinesalamat.com
Photo

Post has shared content
دکتر عبدالله زندی متخصص جراحی چاقی
http://www.dr-zandi.com/
ورم معده چیست و این ناراحتی معده چگونه درمان می شود؟
ورم معده (Gastritis) التهاب، ناراحتی و فرسایش استر معده است که می تواند بشکل ناگهانی (حاد) و یا بتدریج (مزمن) ظاهر شود. ورم معده تشریح ککنده گروهی از بیماری های معده بوده که در یک موضوع یعنی التهاب معده مشترک می باشند. ورم معده عموما ناشی از عفونت و آلوده شدن به همان باکتری است که باعث زخم معده می شود. آسیب دیدن، مصرف منظم داروهای مسکن و نوشیدن الکل نیز می تواند باعث ورم معده (گاستریت) شود. ورم معده می تواند باعث زخم معده و همچنین افزایش خطر سرطان معده شود.

دلایل ورم معده

ورم معده ممکن است در نتیجه مصرف الکل، استفراغ مزمن، استرس و یا مصرف داروهای خاص همچون آسپرین و یا سایر داروهای ضدالتهاب رخ دهد. ورم معده همچنین در نتیجه:

عفونت هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) - این باکتری نوعی باکتری بوده که در مخاط معده زندگی می کند. بدون درمان کردن، عفونت می تواند باعث زخم معده و در بعضی از افراد سرطان معده شود.
کم خونی خطرناک Pernicious anemia - این نوع کم خونی زمانی رخ می دهد که معده قادر به جذب و هضم ویتامین ب 12 در بدن نمی باشد.
ریفلاکس صفراوی – بازگشت صفرا از کیسه صفرا به معده شما.
عفونت – عفونت های ناشی از باکتری ها و ویروس ها.
اگر ورم معده درمان نشود، می تواند باعث از دست دادن شدید خون شده و می تواند باعث افزایش خطر سرطان معده شود.

علایم ورم معده کدام است؟

علایم گاستریت (ورم معده) بسته به افراد متفاوت بوده و حتی خیلی از افراد علایم این بیماری را حس نمی نمایند. با اینحال اگر علایم ظاهر شوند، شایع ترین آنها شامل:

تهوع و یا ناراحتی همیشگی معده
باد و نفخ شکم
درد شکم
استفراغ
سوءهاضمه
احساس سوزش در معده بین غذاها و یا شب ها
استفراغ خون و یا مواد شبیه قهوه
مدفوع خونی و تیره
عواملیکه خطر ابتلا به ورم معده را افزایش می دهند؟

عواملیکه خطر ورم معده را افزایش می دهند، شامل:

عفونت های باکتریایی - هرچند عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بین شایع ترین عفونت ها بین انسان ها می باشد، فقط بعضی از افراد آلوده به آن دچار گاستریت و یا سایر اختلالات معده می شوند. پزشکان معتقداند حساسیت در برابر باکتری ها ممکن است در نتیجه عوامل ارثی بوده و یا سبک زندگی همچون سیگار کشیدن و استرس بالا باعث ابتلا به این مشکل شود.
مصرف مرتب مسکن ها – مسکن های معمول از قبیل آسپرین، بروفن و ناپروسکن می توانند باعث ورم معده حاد و یا مزمن شود. مصرف مرتب این مسکن ها و یا مصرف زیاد آنها می توانند استر معده را ضعیف نمایند. معمولا در اثر مصرف کم و گاهی اوقات این داروها باعث ابتلا به ورم معده نمی شود. همچنین استامینوفن نیز باعث ابتلا به ورم معده نمی گردد.
افزایش سن – بزرگسالان و افراد مسن در خطر بیشتری برای ابتلا به ورم معده می باشند.
استرس – استرس شدید در اثر جراحی های بزرگ، آسیب دیدن، سوختگی و یا عفونت شدید می تواند باعث ورم معده حاد شود.
حمله سیستم ایمنی بدن به معده - در این ورم معده که به آن ورم معده خود ایمنی می گویند، سیستم ایمنی بدن شما به معده حمله می نماید. ورم معده خود ایمنی در افراد مبتلا به بیماری هاشیموتو و دیابت نوع 1 معمول تر می باشد. ورم معده خود ایمنی ممکن است همراه با کمبود ویتامین ب 12 باشد.
سایر بیماری ها و مشکلات – ورم معده ممکن است همراه سایر مشکلا همچون اچ آی وی / ایدز، بیماری کرون و عفونت های انگلی بهمراه باشد.
عوارض ورم معده کدام اند؟

ورم معده درمان نشده، می تواند باعث زخم معده شود. بطور بسیار نادر، بعضی از انواع ورم معده می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان معده شود. در صورت جواب ندادن درمانتان با پزشک خود مشورت نمایید.

نحوه تشخیص بیماری ورم معده چگونه است؟

برای تشخیص ابتلا به ورم معده، پزشک شما سابقه بیماری های شما و خانواده تان را بررسی می نماید، شما را کاملا معاینه کرده و بعضی از آزمایش های زیر را توصیه نماید:

آندوسکوپی فوقانی
آزمایش خون
تست خون مخفی در مدفوع (آزمون مدفوع)
درمان ورم معده چگونه است؟

درمان ورم معده بسته بدلیل آن متغیر می باشد. ورم مده حاد که در نتیجه مصرف الکل و یا داروهای غیر استروئیدی است، با توقف مصرف آنها بهبود می یابد. ورم معده مزمن که در نتیجه عفونت هلیوباکتر پیلوری است، با آنتی بیوتیک بهبود می یابد.

در اکثر موارد، پزشک شما برای درمان شما از داروهای کاهنده اسید استفاده می نماید. در صورتیکه ورم معده در نتیجه کم خونی خطرناک است، پزشک برای شما از مکمل های حاوی ویتامین ب 12 استفاده می نماید.

درمان ورم معده با تغییر سبک زندگی

در صورت رعایت موارد زیر، ممکن است کمی بهبود یابید:

وعده های کوچک و بیشتر - د صورتیکه دچار سوءهاضمه پی در پی هستید، سعی کنید وعده های غذایی خود را کوچک تر و تعداد آنها را بیشتر نمایید.
اجتناب از خواراکی های ناراحت کننده - اجتناب از خوراکی هایی که معده شده را ملتهب می کند بخصوص خوراکی های اسیدی، سرخ شده، ادویه دار و یا چرب.
مدیریت استرس – استرس می تواند باعث بدتر شدن ورم معده شود. هر چند اجتناب از استرس سخت است، اما می شود با یادگیری راههایی آن را کنترل نمود. توکل به خدا و نیایش بهترین راه کنترل استرس می باشد.
تعویض داروی مسکن - درصورتیکه بطور منظم از داروهای مسکن استفاده می کنید، با پزشکتان درباره داروهای جایگزین همچون استامینوفن مشورت نمایید.
پیشگیری از ورم معده

یکی از راههای پیشگیری از ورم معده پیشگیری از آلوده شدن به باکتری هیلیوباکتر پیلوری می باشد. شواهد نشان می دهد که این باکتری از انسان به انسان و یا از طریق غذای آلوده منتقل می شود. دست های خود را بطور مرتب با صابون و آب بشویید و از غذاهای کاملا پخته شده استفاده نمایید.

Post has shared content
متخصص جراحی عمومی و درمان چاقی
دکتر عبدالله زندی
http://www.dr-zandi.com/
جراحی های درمان چاقی چه هستند؟
جراحی های چاقی (Bariatric surgery) شامل طیف مختلفی از عمل های جراحی بوده که برروی افراد چاق و بمنظور کاهش وزن و لاغر کردن آنها انجام می شود. برای رسیدن به هدف جراحی، یعنی لاغر کردن فرد از روش های مختلفی شامل حلقه معده، برداشتن بخشی از معده و یا روش بایپس معده (gastric bypass surgery) استفاده می شود. تحقیقات بلندمدت نشان داده اند که این جراحی ها کاهش وزنی چشم گیر، بهبود از دیابت، بهبود در مشکلات قلبی و عروقی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و کاهش مرگ و میر بهمراه دارند.

جراحی های درمان چاقی برای چه کسانی مناسب است؟

انستیتوی سلامتی آمریکا این جراحی ها را فقط برای افراد با BMI بالاتر از 40 و یا افراد با BMI بالای 35 که دچار بیماری هایی جدی، در نتیجه چاقیشان شده اند، توصیه می کند. بااینحال تحقیقات نشان می دهند که این جراحی ها ممکن است برای افراد با  شاخص توده بدنی (BMI)  پایین تر یعنی 35 تا 40  که مشکلی ندارند و یا 30 تا 35 که مشکلی جدی دارند نیز مفید باشد. بعضی از گروهها و افرادیکه می توانند کاندیدای جراحی های درمان چاقی می باشند، شامل:

افراد بزرگسال چاق (BMI بالای 30) که دچار بیماری های مربوط به اضافه وزن همچون دیابت نوع 2 هستند.
افرادیکه از خطرات و فواید جراحی های چاقی آگاه اند.
افرادیکه آماده تنظیم غذای خود و رپیم غذایی بعد از جراحی هستند.
افرادیکه مصمم به تغییر در سبک زندگی برای لاغر ماندن، هستند.
عموما جراحی های چاقی برای نوجوانان استفاده نمی شود، مگر اینکه شدیدا چاق بوده (BMI بالای 35) و دچار بیماری های مرتبط با چاقی هستند.

چهار نوع از جراحی های چاقی

زمانیکه جراحی چاقی انجام می دهید، جراح شما تغییراتی در معده شما، یا در روده کوچک شما و یا در هردو ایجاد می کند، در پایین سه روشی که جراح می تواند استفاده کند، بطور مختصر توضیح داده شده است:

بای پس معده (Gastric Bypass)

در این روش، جراح فقط بخش کوچکی از معده که به آن اصطلاحا کیسه می گویند، را باقی می گذارد. این کیسه باقی مانده نمی تواند مقدار زیادی غذا نگاه دارد، پس در نتیجه شما مجبورید کم تر غذا بخورید. غذایی که می خورید، از سایر بخش های معده رد نشده و مستقیما از این کیسه کوچک به روده کوچک شما می رود. پزشکان می توانند این جراحی را با روش لاپاروسکوپی هم انجام دهند.

حلقه معده تنظیم پذیر (Adjustable Gastric Band)

در این روش جارح حلقه ای کوچک بر دور بالای معده شما می گذارد. حلقه بالونی کوچک بر بالای خود دارد که شدت تنگی و گشادی آنرا تنظیم می نماید. حلقه میزان غذاییکه از معده شما می گزرد را محدود می کند. این جراحی بوسیله لاپارسکوپ انجام می شود.

کوچک کردن معده (Gastric Sleeve)

در این روش بیشتر بخشهای معده برداشته شده و قسمتی کوچک در بالای معده که آستین معده نامیده می شود باقی می ماند.

فرقی نمی کند که پزشک از این روش ها و یا سایر روش ها استفاده کند، در هرحال شما میبایست بعد از جراحی نیز رژیم غذایی سالمی داشته و فعالیت خود را افزایش دهید.

فواید جراحی های درمان چاقی

بعد از جراحی درمان چاقی، اکثر افراد برای 18 تا 24 ماه شروع به کاهش وزن می کنند، بعد از گذشت این مدت، بعضی از افراد شروع به چاق شدن کرده، اما تعداد کمی به اندازه قبل چاق می شود. اگر دچار هر بیماری مرتبت با چاقی هستید، این بیماری ها عموما بعد از جراحی چاقی بهبود می یابند. بعضی از این بیماری ها همچون دیابت با سرعت بیشتری بهبود می یابد، اما بعضی دیگر همچون فشار خون بالا، مدتی طول می کشد تا بهبود یابد.

خطرات و عوارض جانبی جراحی های چاقی

شایع ترین عوارض جانبی جراحی های چاقی شامل تهوع و استفراغ، نفخ و باد شکم، اسهال، تعریق شدید، و سرگیجه می باشد.

عوارض جانبی این جراحی ها می تواند شامل خونریزی، عفونت، ترشح از محل بخیه ها و لخته خون در پاها که می تواند بطرف قلب و ریه حرکت نماید، می باشد. اکثر افراد دچار این عوارض جدی نمی شوند.

مشکلات طولانی مدت جراحی های درمان چاقی بسته نوع جراحی شماست. یکی از مشکلات شایع، بخصوص در جراحی بای پس معده، سندرم دامپینگ است که در آن خوراکی ها بسرعت در روده کوچک حرکت می کنند. علایم این سندرم شامل تهوع، ضعف، تعریق، غش، اسهال بعد از غذا خوردن و عدم توانایی غذا خوردن بدون احساس خستگی زیاد می باشد. این سندرم ممکن است در 50 درصد افرادیکه این جراحی را داشته اند، رخ دهد، اما اجتناب از غذاهای پر شکر و جایگزینی آنها با غذاهای پرفیبر به افراد برای پیشگیری از ابتلا به این سندرم کمک می نماید.

سنگ های کیسه صفرا زمانیکه شما سریعا وزن کم می کنید، ممکن است ایجاد شوند. برای کمک به پیشگیری از سنگ های کیسه صفرا، ممکن است پزشکتان از مکمل نمک های صفرا برای 6 ماه بعد از جراحی استفاده نماید.

میبایست از اینکه موادمغذی لازم را دریافت میدارید، اطمینان حاصل کنید، بخصوص اگر جراحی شما از نوعی بوده که جذب مواد مغذی از خوراکی ها را برای شما سخت نموده است. 

از آنجاییکه کاهش وزن سریع و اختلالات تغذیه ای ممکن است به جنین درون شکم مادر آسیب برساند، پزشکان به زنان قادر به بارداری توصیه می کنند تا زمانیکه به وزنی ثابت و شرایطی ثابت نرسیده اند، از اقدام به بارداری اجتناب نمایند.
http://rastineh.ir/%d8%a2%db%8c%d8%a7-%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%da%86%d8%a7%d9%82%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b4%d9%85%d8%a7-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8/
Wait while more posts are being loaded