Profile cover photo
Profile photo
SOLAR KERBEROS - Fotovoltaický ohřev vody
11 followers -
Co je SOLAR KERBEROS?
Co je SOLAR KERBEROS?

11 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Od středy 31.5 do pátku 2.6 vystavujeme na veletrhu Intersolar v Minichově. Najdete nás v hale B3 ve stánku č. 273, těšíme se na vaši návštěvu!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Připravujeme školení o fotovoltaickém ohřevu vody pro energetické experty, auditory, projektanty a montážní firmy. Uskuteční se 16 - 18.května v Praze a Olomouci, přesná místa a časy doplníme po Velikonocích. Chystejte si dotazy! www.solar-kerberos.cz
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Jedete na stavební veletrh? Přijďte se podívat 27.4 na konferenci "Energie pro budoucnost XXI", budeme tam představovat technologii fotovoltaického ohřevu vody. Konferenci pořádá nakladatelství FCC PUBLIC, takže úroveň bude vysoká!. Vstup zdarma, ale kvůli omezené kapacitě je třeba se zaregistrovat. Uvidíme se v Brně!
http://www.odbornecasopisy.cz/seminare-konference/energie-pro-budoucnost-xxi--78
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Pozor na napětí!

Fotovoltaické panely mají několik zajímavých vlastností a jednou z nich je "záporný teplotní koeficient". Co to je? Zní to strašně vědecky! Ale není to tak složité - teplotní koeficient popisuje, jak se napětí panelu mění s teplotou. Udává se v procentech na stupeň Kelvina ( % / K ), ale protože kelvinova stupnice má stejné rozpětí stupňů, tak by to klidně mohlo být i na stupeň Celsia - asi se to líp představuje.
Ale zpět k zápornému teplotnímu koeficientu - ten totiž říká, že když teplota panelu klesá, jeho výstupní napětí při stejném osvitu stoupá. Typicky se hodnota tohoto koeficientu pohybuje kolem -0,3 %/K, takže když teplota klesne o tři stupně, napětí panelu se zvedne o jedno procento. Parametry v dokumentaci panelů jsou naměřeny při +25°C, takže v zimě může napětí pořádně vyskočit, třeba při venkovní teplotě -15°C už je rozdíl proti podmínkách měření panelů čtyřicet stupňů a napětí se tedy proti nominálnímu zvýší o 12% !
S tím je nutno počítat při jejich výběru a vždy striktně dodržet nejvyšší vstupní napětí přístroje, který je panely napájen. Nízké teploty bývají často při bezmračné obloze a čistém vzduchu a tak je při nesprávné volbě panelů riziko poškození přístroje překročením vstupního napětí docela vysoké.

Například panel Axitec AC-260P/156-60S má podle dokumentace napětí naprázdno Uoc 38,00V. Zapojíte-li těchto panelů do série osm, výsledné napětí bude 304V. Ale pozor, to platí při +25°C! Když bude venku 5°C a tedy rozdíl -30°C proti datasheetu, napětí Uoc (naprázdno) vzroste o 10% (-30° x -0,3%/K) a tak bude výsledné napětí o 30,4V vyšší, tedy 334,4V. Výrobce navíc ještě udává toleranci +/ 3% , takže skutečné napětí může být dokonce ještě o 3 % vyšší, a tedy 344,4V.
Čtyřicet voltů nárůst při mínus pěti stupních!,
V dokumentaci tento koeficient vypadá poměrně nezajímavě, ale když se s ním správně nepočítá, může napáchat pěknou neplechu.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Přečtěte si, proč je voda v mnoha případech výhodnější než akumulátory... http://solar-kerberos.cz/cz/produkt/blog
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Spolu se skoro stovkou projektantů vodo-topo poslouchám skvělé přednášky o ohřevu vody. Ing Vavřička z ČVUT nasadil laťku pěkně vysoko, ale věřím, že fotovoltaický ohřev vody bude pro posluchače příjemným osvěžením. Zatím hlavně kotle, trubky, výměníky, izolace a odběrové křivky
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded