Profile

Cover photo
hülya şahin
Attends Gazi University
Lives in ankara
94 followers|19,750 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

hülya şahin

Shared publicly  - 
 
Otizmli çocuğa sahip pek çok anne baba sadece çocuklarına yardım edileceği düşüncesiyle pek çok sağlık kurumu tarafından kandırılıyor hatta kandırılmaktan da beterini yaşıyor. Bir dolu para saçıyor yeter ki çocuğumuza yardım edilsin diye ama işinin uzmanı olmayanlarca gerçekleştirilen uygulamalar sonucu işler daha da sarpa sarıyor. Otizmle ilgili seminerlere katılmak ve otizm hakkında bilgi almak bu duruma engel olmanın en güzel adımlarından. Eğer uzman yardımına ihtiyacınız olursa Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nden Eda Cömertpay' a facebook adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Sorularınıza yanıt bulmakta büyük yardımı olacağından eminim. Küçük de olsa bir katkı sağlayabilirim umarım. https://www.facebook.com/edacomertpay
#otizm
 ·  Translate
 
OTİZMLİ ÇOCUĞUN MEKTUBU

Ben "otizm"i olan bir çocuğum, "otistik" değilim. Otizm karakterimin sadece bir bölümüdür. Beni tek başına tanımlayacak bir kavram değil. Siz düşünceleri, duyguları, yetenekleri olan bir birey misiniz yoksa sadece şişman, gözlüklü ya da sakar bir kişi mi?
Duyusal algılarım bozuktur. Gündelik yaşam içerisinde sizin çoğunlukla fark etmediğiniz kokular, sesler, tatlar, görüntüler, temaslar benim için çok rahatsız edici olabilir. Yaşadığım çevre benim için genellikle tehdit edici bir ortamdır. İçine kapalı ya da kavgacı görünebilirim ama aslında bu kendimi koruduğum anlamına gelir. 
Sıradan bir market alışverişi benim için tam bir kabus olabilir. Seslere karşı aşırı hassas olduğumu bir düşünün. Aynı anda konuşan onlarca insan, günün indirimli ürününü tekrar tekrar anons eden mekanik bir ses, kasadki işlem sesleri, alışveriş arabalarının tekerleklerinin çıkardığı gıcırtılı ses vb. Bu uyaranları beynim filtre edebilir ama bu ciddi anlamda aşırı yüklenmedir benim için. 
Koku alma duyum da aşırı hassas olabilir. Kasap reyonundaki etler taze olmayabilir, yanımızdan geçen adam o gün duş alamamış olabilir, kasa sırasında önümüzde duran bebeğin bezi kirlenmiş olabilir… Bunlar benim için oldukça tiksindiricidir. 
En yoğun kullandığım görme duyum aşırı uyarana maruz kalmış olabilir. Örneğin aşırı parlak floresan ışıkları mekanı sürekli titreşiyor gibi göstererek gözlerimi rahatsız edebilir. Camların yansıttığı parlak ışık, tavanda dönen fan, etrafımda sürekli hareket eden insanlar odaklanmam ve baş etmem gereken şeylerdir. Tüm bunlar denge duyumu etkiler ve vücudumun konumunu bile algılayamaz hale gelebilirim.

“Yapmam” (Yapmamayı seçiyorum) ve “ Yapamam” (Yapmayı beceremiyorum) arasındaki farkı dikkate almayı unutmayın. Komutlarınızı dinlemediğimi sanmayın. Sizi anlamıyor olabilirim. Bana diğer odadan seslendiğinizde duyduğum sadece “^/^’(/(%&’(+&’((‘” olabilir. Bunun yerine yanıma gelin ve basit kelimeler seçerek benimle direkt konuşun. “Lütfen kitabını masana bırak. Şimdi öğle yemeği yeme zamanı.” gibi. Bu şekilde benden ne istediğinizi ve sonrasında ne olacağını bana net bir şekilde söylemiş olursunuz. Böylece uyum göstermek benim için daha kolaylaşır.

Somut düşünürüm. Dili sadece sözcüklerin anlamına göre yorumlarım. “Koşturmayı bırak” yerine “Arkandan atlı mı kovalıyor” derseniz aklım karışır. “Çantada keklik” demek yerine “Bunu yapmak senin için çok kolay” demelisiniz. Deyimler, kinayeler, imalar benim için anlamsız ve akıl karıştırıcıdır.

Sınırlı sözcük dağarcığıma karşı anlayışlı olun. Duygularımı tarif etmek için doğru kelimeleri bilmiyorsam ihtiyaç duyduğum şeyi size anlatmak benim için oldukça zorlaşabilir. Acıkmış, incinmiş, korkmuş, aklı karışmış olabilirim ve bu duygularımı size aktaracak kelimeleri bilmiyor olabilirim. Vücut dilime ve rahatsızlık duyduğumda gösterdiğim tepkilere dikkat edin. 
Bir de bunun tam tersini düşünelim. Yaşımın çok ilerisinde bir düzeyde adeta küçük bir profesör gibi konuşuyor olabilirim. Bu türde konuşmalar dildeki eksiğimi telafi edebilmek için çevremde yaşananlarda, izlediklerimden, okuduklarımdan ezberlediğim replikler olabilir. Buna “ekolali” denir. Kullandığım kelimeleri ya da içeriklerini anlamıyor olsam da size yanıt vermek zorunda olduğumda buna başvurabilirim. Dil benim için çok zor olduğundan görsel odaklıyımdır. Bana söylemek yerine yapmam gereken bir şeyi bana gösterin. Ve bunu defalarca tekrarlamaya da hazırlıklı olun. Aynı şeyi sürekli tekrarlamak öğrenmemi sağlar.
Otizmin benim tüm yönlerimi algılamanıza engel olmasına izin vermeyin. Yapamadıklarım yerine yapabildiklerime odaklanın ve bunlar üzerinde bir şeyler inşa etmeye çalışın. Diğer tüm insanlar gibi yeterli olmadığımı ve sürekli düzeltildiğim ortamlarda öğrenemem. Ne kadar “yapıcı” olsa da bir eleştiriyle karşılaşacağımı bilmek beni yeni bir şey denemekten alı koyar. Güçlü yönlerimi keşfedin. Bir şeyi yapmak için bir çok farklı yöntem olduğunu da unutmayın. 
Sosyalleşme konusunda bana yardım edin. Dışarıdan bakıldığında parktaki çocuklarla oynamak istemediğimi düşünebilirsiniz. Oysa bazen bunu nasıl yapacağımı –yani onlarla nasıl konuşmaya başlayıp oyunlarına katılabileceğimi- bilmiyor olabilirim. Diğer çocukları beni oyunlarına davet etme konusunda cesaretlendirmek işe yarayabilir.

Öfke nöbetlerimi tetikleyen şeyleri bulmaya çalışın. Önceliği buna verin. Kriz, patlama, öfke nöbeti… Bunu nasıl adlandırırsanız adlandırın unutmayın ki bunu yaşamak benim için çok daha korkutucudur. Duyularımdan biri aşırı yüklendiğinde böyle durumlar ortaya çıkar. Eğer öfke nöbetlerimin sebebini bulursanız onları önleyebilirsiniz.

Lütfen beni koşulsuzca sevin. “Keşke şöyle olsaydı…” “Keşke bunu yapabilseydi…” türünde düşünceleri kafanızdan uzaklaştırın. Siz ailenizin tüm beklentilerini karşılayabildiniz mi? Otizm benim seçimim değil. Unutmayın bu durumu ben yaşıyorum, siz değil. Sizin desteğiniz olmadan başarılı ve bağımsız bir hayat sürmem uzak bir ihtimal. Desteğiniz ve rehberliğinizle olasılık o kadar yüksek ki… Söz veriyorum, ben buna değerim!

Sabır, sabır, sabır… Otizme bir eksiklik olarak değil, farklı bir yetenek olarak bakmaya çalışın. Evet sohbet sırasında gözlerinize bakmıyor olabilirim. Ama yalan söylemediğimi, oyunlarda hile yapmadığımı, arkadaşlarımla dalga geçmediğimi, insanlara önyargılarla yaklaşmadığımı hiç fark etmediniz mi? Evet belki bir sonraki Michael Jordan olamayabilirim ama detaycı bakış açım ve olağanüstü odaklanma kapasitemle bir sonraki Einstein, Mozart ya da Van Gogh olabilirim. Günümüzde bu kişilerin de otizmli olduğu düşünülüyor.

Siz dayanağım olmazsanız bunu başaramam. Benim arkadaşım, öğretmenim, avukatım olun. Ne kadar yol alabildiğimi göreceksiniz.
 ·  Translate
29 comments on original post
2
Add a comment...

hülya şahin

Shared publicly  - 
 
Yazıklar olsun ! 
 ·  Translate
Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş.’nin (BOTAŞ) Kars’taki şantiyesinde çalışan işçiler "Yemekhane kirlenir" gerekçesiyle içeri alınmayarak eksi 10 derece soğukta yemek yemeye mecbur bırakıldı.
1
Add a comment...

hülya şahin

Shared publicly  - 
 
İdam kesinlikle çözüm değil! Ayşe Arman'ın yazısını muhakkak okuyun . İçimizdeki öfkeyi dindiremiyoruz belki ama kadına uygulanan şiddetin kesin bir çözüme ihtiyacı var. 
 ·  Translate
1
Add a comment...

hülya şahin

Shared publicly  - 
 
Yeni bir kitap daha eklendi kütüphaneme. Şiddetle tavsiye ediyorum. Oldukça kısa bir öykü ve metroda, otobüste bile bir solukta okuyabilirsiniz. Zamanı sakın bahane etmeyin kitaplara; evinize varana kadar büyük bir dünyanın içine girip çıkabilirsiniz bu öyküyle. Az sözle çok şey anlatılıyor. Cennetinizi arıyorsanız ya da sürünüzden kovulduysanız, ya da hiç biri değil şu sıralar bir baş kaldırasınız varsa okuyun, okutun! Keyifli okumalar dilerim. 
 ·  Translate
2
Add a comment...

hülya şahin

Shared publicly  - 
 
Azerbaycanda bulunan dünyanın ilk ve tek minyatür kitap müzesi, Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Tarihi İçerişehirdeki müzede sergilenen minyat
2
Add a comment...
Have her in circles
94 people
Lea Vincent's profile photo
cukurova postasi (cukurovapostasi)'s profile photo
ibrahim bulut's profile photo
Mahmut Kara's profile photo
TÜRKİYEM ÜLKÜ OCAĞI (ÜLKÜCÜ HAREKET TURAN)'s profile photo
Aslıcan Tuğçe Erdal's profile photo
Ferhat Tübek's profile photo
Nehir Aydi's profile photo
vu kasimli's profile photo

hülya şahin

Shared publicly  - 
 
Yakın zamanda gerçekleşen Oscar Ödül Tören'i öncesinde sinema sever bir kaç arkadaş kendi tahmini listemizi yaptık ve en büyük tahmini yapmaya çalıştık. İki dalda fark atarak kazandığımı gururla söyleyebilirim :) (Kazanmamda büyük payı olan "The Grand Budapest Hotel" filmini de şiddetle tavsiye ederim.) Tahminlerimizden sonra her ne kadar çok film izlemek yorum yeteneği kazandırsa da ya da film eleştirmenlerini okumak en iyisi biraz sinema ile ilgili kitaplar okumaya başlayalım diye karar almıştık ki böyle bir liste karşıma çıktı. Bu liste oldukça faydalı geldi bana belki sizin de ilginizi çeker. Keyifli okumalar dilerim .. 
 ·  Translate
1
Add a comment...

hülya şahin

Shared publicly  - 
 
Hazır hava da aydınlık yüzünü göstermişken biraz da zihinlerimizi aydınlığa kavuşturalım. Daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz ve özellikle imza günlerini merak ediyorsanız : http://www.etkinliklerin.com/9-ankara-kitap-fuari/ linke bakabilirsiniz . İyi hafta sonları. 
 ·  Translate
1
Add a comment...

hülya şahin

Shared publicly  - 
 
Kitapları birçok dile çevrilen ve dünya genelinde 300 milyon kopya satan ABDli yazar James Patterson, son kitabının tanıtımı için alışılmışın çok dış
1
Add a comment...
People
Have her in circles
94 people
Lea Vincent's profile photo
cukurova postasi (cukurovapostasi)'s profile photo
ibrahim bulut's profile photo
Mahmut Kara's profile photo
TÜRKİYEM ÜLKÜ OCAĞI (ÜLKÜCÜ HAREKET TURAN)'s profile photo
Aslıcan Tuğçe Erdal's profile photo
Ferhat Tübek's profile photo
Nehir Aydi's profile photo
vu kasimli's profile photo
Education
  • Gazi University
    Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi, 2011 - present
Basic Information
Gender
Female
Story
Tagline
Puantiye sevdalısı
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
ankara
Previously
adana